Βέλγιο Διαμονή στις Βρυξέλλες

Μηνύματα
127
Likes
22
waterloo για ναπολεων ,waterloo και για μενα μετα απο την πτωση της φωτογραφικης μου μηχανης εκει κατω απο τον λοφο με φοντο το λιονταρι,και πεισμα της τελευταιας να μην ανοιξει ξανα.....!!!!!!
Ε τώρα πια έχουμε κινητά με πολλά megapixels και δεν μας πέφτουν! Σου άρεσε το μνημείο;
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ε τώρα πια έχουμε κινητά με πολλά megapixels και δεν μας πέφτουν! Σου άρεσε το μνημείο;
Ελα που και αυτα πεφτουν.Νομος της βαρυτητας.Το μνημειο καλο ηταν.Πολλα σκαλια και θεα στην πεδιαδα απο εκει πανω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Θυμάμαι επίσης ότι είχα κλείσει με την Eurolines λεωφορείο για Άμστερνταμ στα 12 ευρώ!
Πόση ώρα κάνει το λεωφορείο;;Το τρένο κάνει 2 ώρες και 45 λεπτά από Βρυξέλλες σε Αμστερνταμ και το εισητήριο κάνει 80 ευρώ μετ επιστροφής. Αξίζει με λεωφορείο;;
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Πόση ώρα κάνει το λεωφορείο;;Το τρένο κάνει 2 ώρες και 45 λεπτά από Βρυξέλλες σε Αμστερνταμ και το εισητήριο κάνει 80 ευρώ μετ επιστροφής. Αξίζει με λεωφορείο;;
Αν βρεις super promo εισιτήριο και το εκτυπώσεις από τη σελίδα τους αξίζει και παρααξίζει. Κάνει βέβαια 3 ώρες και κάτι αλλά η διαδρομή από Αμστερνταμ σε Βρυξέλλες είναι θαυμάσια.
 

marka_arch

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα! Ταξιδεύω κι εγώ Βρυξέλλες με Ryanair από Βόλο 25/10 με 29/10. Εχω 4 διανυκτερεύσεις και σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω και τις 4 Βρυξέλλες ή να μείνω και ένα βράδυ Μπριζ (καθώς φλαμανδικά δεν ξέρω, αλλά έτσι το γράφει και ο τουριστικός οδηγός!). Υπάρχει τρένο κατευθείαν από Μπριζ για αεροδρόμιο Charleroi κι αν ναι πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει?
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Καλημέρα! Ταξιδεύω κι εγώ Βρυξέλλες με Ryanair από Βόλο 25/10 με 29/10. Εχω 4 διανυκτερεύσεις και σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω και τις 4 Βρυξέλλες ή να μείνω και ένα βράδυ Μπριζ (καθώς φλαμανδικά δεν ξέρω, αλλά έτσι το γράφει και ο τουριστικός οδηγός!). Υπάρχει τρένο κατευθείαν από Μπριζ για αεροδρόμιο Charleroi κι αν ναι πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει?
Και εγώ το σκέφτομαι κάπως έτσι.....ξενοδοχείο βρήκες ΒΡΥΞΕΛΕΣ και σε τι τιμές?
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Υπάρχει τρένο κατευθείαν από Μπριζ για αεροδρόμιο Charleroi κι αν ναι πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει?
Δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση από το αεροδρόμιο Charleroi για το Brugge, μπορείς να πας όμως με τρένο από το σταθμό Brüssel-Zuid/Midi (εκεί σε αφήνει και το πούλμαν από το Charleroi). Κάνει 1 ώρα και κοστίζει 13 ευρώ, πιό φθηνά μέσω της ιστοσελίδας πάντα.

Οι ντόπιοι θα ενοχληθούν αν αναφερθεί η πόλη τους στα γαλλικά, το θέμα είναι πολύ λεπτό εκεί πέρα... Είναι σαν να λες τη λέξη Solun στους καταστηματάρχες της Tσιμισκή.
Η πόλη Brugge προφέρεται [ˈbrʏʝə, μπρύχε] και είναι ολλανδόφωνη όπως το 60% του Βελγίου. Η επίσημη ιστοσελίδα της πόλης είναι www.brugge.be και όχι με τη γαλλική ονομασία Bruges. Αν θες να βρεις γαλλόφωνες πόλεις, να πρέπει να πας στο νότο (Βαλλονία).

Η μεγάλη πλατεία Αγοράς Grote Markt θα λέγεται και αυτή στα ...γαλλικά;;;
 

marka_arch

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και εγώ το σκέφτομαι κάπως έτσι.....ξενοδοχείο βρήκες ΒΡΥΞΕΛΕΣ και σε τι τιμές?
Είμαι ανάμεσα στο Holland B&B 34 (ό,τι πιο οικονομικό βρήκα με ιδιωτικό μπάνιο) και στο George V. Το δεύτερο είναι με πρωινό και το προτίνει και ο ταξιδιωτικός οδηγός, σε όλα τα site εκτός από αυτό Easy Click Travel - Find The Best Hotels, Vacation Packages, Flights & More! το βρήκα ακριβό.
Γενικά ακόμα δεν έχω καταλήξει..

 

marka_arch

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση από το αεροδρόμιο Charleroi για το Brugge, μπορείς να πας όμως με τρένο από το σταθμό Brüssel-Zuid/Midi (εκεί σε αφήνει και το πούλμαν από το Charleroi). Κάνει 1 ώρα και κοστίζει 13 ευρώ, πιό φθηνά μέσω της ιστοσελίδας πάντα.

Οι ντόπιοι θα ενοχληθούν αν αναφερθεί η πόλη τους στα γαλλικά, το θέμα είναι πολύ λεπτό εκεί πέρα... Είναι σαν να λες τη λέξη Solun στους καταστηματάρχες της Tσιμισκή.
Η πόλη Brugge προφέρεται [ˈbrʏʝə, μπρύχε] και είναι ολλανδόφωνη όπως το 60% του Βελγίου. Η επίσημη ιστοσελίδα της πόλης είναι www.brugge.be και όχι με τη γαλλική ονομασία Bruges. Αν θες να βρεις γαλλόφωνες πόλεις, να πρέπει να πας στο νότο (Βαλλονία).

Η μεγάλη πλατεία Αγοράς Grote Markt θα λέγεται και αυτή στα ...γαλλικά;;;
Καταλαβαίνω πως έχεις δίκιο όμως είναι αδύνατο να γνωρίζεις τις τοπικές ονομασίες σε κάθε περιοχή που ταξιδεύεις.. Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως! Κι όμως η πλατεία είναι γνωστή ως Grand Place..
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είμαι ανάμεσα στο Holland B&B 34 (ό,τι πιο οικονομικό βρήκα με ιδιωτικό μπάνιο) και στο George V. Το δεύτερο είναι με πρωινό και το προτίνει και ο ταξιδιωτικός οδηγός, σε όλα τα site εκτός από αυτό Easy Click Travel - Find The Best Hotels, Vacation Packages, Flights & More! το βρήκα ακριβό.
Γενικά ακόμα δεν έχω καταλήξει..
Ξεχνα το αυτο,ειναι απαραδεκτο με 5.6 βαθμολογια...
δες αυτα

1. Booking.com: ξενοδοχείο Ambiorix Bed & Breakfast, Βρυξέλλες, Βέλγιο - 25 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2.Booking.com: Max Hotel, Βρυξέλλες, Βέλγιο - 907 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

με 280 ευρω συνολο!


3.Booking.com: The Pantone Hotel Brussels, Βρυξέλλες, Βέλγιο - 1709 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

λιγο πιο ακριβο

4.Booking.com: Hotel De Fierlant, Βρυξέλλες, Βέλγιο - 390 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

5.http://www.booking.com/hotel/be/app...-29;srfid=eeab69e766bec04923bdb8322774b2baX93

αυτο ειναι καινουργιο διαμερισμα
 

marka_arch

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μάλλον έχεις δικιο απλά θέλω κάτι πολύ οικονομικό...Αν βρεις κάτι καλύτερο πες μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom