Ιταλία Βόρεια Ιταλία & Ρώμη

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
ok....με τη βοήθεια των φιλών πιο πάνω έβγαλα κάποια άκρη για το πως θα γίνουν οι κρατήσεις μου on-line πάντα....Λοιπόν: Φτάνω αεροδρόμιο Malpensa και από εκεί με (malpensashuttle.it) πρέπει να κλείσω Λεωφορείο για Milan Centrale - στη συνέχεια με (trenitalia) κλείνω εισιτήριο για Venezia San Lucia - και βρίσκομαι Βενετία.....
Ερωτήσεις για όσους ξέρουν να απαντήσουν-βοηθήσουν:
a) Από το Terminal 1 του Malpensa θα φάω αρκετή ώρα για να βρω το σταθμό λεωφορείων για Milan Centrale???
b) Στο σταθμό Miln Centrale ξέρει κανείς αν θα βρω κ πώς? τον σταθμό της Trenitalia για να μην χαθώ και να πάρω το τρένο για Βενετία?
c) Αν με το καλό φτάσω στη Βενετία-San Lucia από εκεί για να πάω στο κέντρο της Βενετίας και να βρώ το Ξενοδοχείο μου,υπάρχουν μεταφορικά μέσα????
Παιδιά πρώτη φορά στην Ιταλία και ζητάω Βοήθεια...ευχαριστώ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
ok....με τη βοήθεια των φιλών πιο πάνω έβγαλα κάποια άκρη για το πως θα γίνουν οι κρατήσεις μου on-line πάντα....Λοιπόν: Φτάνω αεροδρόμιο Malpensa και από εκεί με (malpensashuttle.it) πρέπει να κλείσω Λεωφορείο για Milan Centrale - στη συνέχεια με (trenitalia) κλείνω εισιτήριο για Venezia San Lucia - και βρίσκομαι Βενετία.....
Ερωτήσεις για όσους ξέρουν να απαντήσουν-βοηθήσουν:
a) Από το Terminal 1 του Malpensa θα φάω αρκετή ώρα για να βρω το σταθμό λεωφορείων για Milan Centrale???
b) Στο σταθμό Miln Centrale ξέρει κανείς αν θα βρω κ πώς? τον σταθμό της Trenitalia για να μην χαθώ και να πάρω το τρένο για Βενετία?
c) Αν με το καλό φτάσω στη Βενετία-San Lucia από εκεί για να πάω στο κέντρο της Βενετίας και να βρώ το Ξενοδοχείο μου,υπάρχουν μεταφορικά μέσα????
Παιδιά πρώτη φορά στην Ιταλία και ζητάω Βοήθεια...ευχαριστώ
α) Οχι.Τα shuttle bus βρίσκονται ακριβώς μπροστά με το που θα βγείς απο τις αφίξεις.
β)Τι εννοείς πως θα το βρείς!Θα πας εκεί που αναχωρούν τα τρένα και θα δεις στο εισητήριο σου σε ποιό θα μπείς.Ρώτα κάποιον εκεί αν δυσκολευτείς.
γ)Ως γνωστόν το μόνο μεταφορικό μέσο στη Βενετία είναι τα βαπορέτα.Με το που θα βγείς απο το σταθμό τρένων λίγα μέτρα πιο πέρα θα δεις τη στάση.Θα πάρεις το βαπορέτο που διασχίζει το μεγάλο κανάλι και θα κατέβεις στη στάση που σε βολεύει περισσότερο για το ξενοδοχείο σου.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οπως στα λέει και ο φίλος giannismits ειναι τα πραγματα...δε χρειαζεται να ανησυχεις...ολα θα τα βρεις...μπορει τωρα να μην εχεις εικονα του Centrale ας πουμε αλλά όταν πατήσεις το πόδι σου στο σταθμό θα καταλάβεις που πρέπει να πας για τα τρενα, που να πας για το μετρο (λεμε τωρα, αν χρειαζοταν να το χρησιμοποιησεις), θα σου λυθουν ολες οι αποριες αυτοματα.... δεν ειναι κατι δυσκολο... μην αγχωνεσαι αδικα...και για ο,τι δυσκολια μπορει να προκυψει ή για επιβεβαιωση πιο πολυ μπορεις παντα να ρωτησεις καποιον στον σταθμο....
 

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
Super...... ευχαριστώ Παιδιά....Λέω να Να κλείσω πλατεία San Marco..... έχει κανείς καμιά προσωπική γνώμη μήπως, για καλύτερη διαμονη?Γιατι απόσο έχω διαβάσει η συγκεκριμένη περιοχή βολεύει περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη για να κινούμαι μέσα στη Βενετία
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Super...... ευχαριστώ Παιδιά....Λέω να Να κλείσω πλατεία San Marco..... έχει κανείς καμιά προσωπική γνώμη μήπως, για καλύτερη διαμονη?Γιατι απόσο έχω διαβάσει η συγκεκριμένη περιοχή βολεύει περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη για να κινούμαι μέσα στη Βενετία
απο τη στιγμη που θα μεινεις μεσα στη Βενετια, οπου και να μεινεις το ιδιο ειναι νομιζω. Πιο πολυ σημασια εχει η θεση του ξενοδοχειου, πιστευω. Δηλαδη αν εχει θεα σε καναλι, σε πιο δρομο ειναι κλπ, παρα η περιοχη
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Super...... ευχαριστώ Παιδιά....Λέω να Να κλείσω πλατεία San Marco..... έχει κανείς καμιά προσωπική γνώμη μήπως, για καλύτερη διαμονη?Γιατι απόσο έχω διαβάσει η συγκεκριμένη περιοχή βολεύει περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη για να κινούμαι μέσα στη Βενετία
Ακριβως!Ειναι το καλυτερο σημειο!
 

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
Παιδιά ο επόμενος σταθμός είναι Φλωρεντία....αλλα γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο προτιμότερος σταθμός για να επιλέξω τρένο με την Trenitalia?? γιατι μου βγάζει 3 επιλογές (α) S.M. Novella (b) Campo di Marte (c) Cascine.....Λογικά θα κλείσω ξενοδοχείο στο κέντρο (Δεν έχω ψάξει και καθόλου βέβαια αλλα νομίζω οτι εκεί θα με βολέψει να μείνω...ακούω προτάσεις για περιοχή ξενοδοχείου αν γνωρίζει κάποιος)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά ο επόμενος σταθμός είναι Φλωρεντία....αλλα γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο προτιμότερος σταθμός για να επιλέξω τρένο με την Trenitalia?? γιατι μου βγάζει 3 επιλογές (α) S.M. Novella (b) Campo di Marte (c) Cascine.....Λογικά θα κλείσω ξενοδοχείο στο κέντρο (Δεν έχω ψάξει και καθόλου βέβαια αλλα νομίζω οτι εκεί θα με βολέψει να μείνω...ακούω προτάσεις για περιοχή ξενοδοχείου αν γνωρίζει κάποιος)

την κουρτινα α.... εγω εμενα στο Machiavelli Palace, πολυ οικονομικο για κεντρο (3 λεπτα απο το σταθμο), με πρωινο και αξιοπρεπεστατο.....
 

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
Ποια περιοχή να διαλέξω δηλαδη για Διαμονη φίλη Ιταλίτσα...???
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ποια περιοχή να διαλέξω δηλαδη για Διαμονη φίλη Ιταλίτσα...???
Κοιτα εκει που εμενα εγω ημουν οπως προειπα πολυ κοντα στο σταθμο πραγμα που με βοηθουσε με τις μετακινησεις μου και σε αλλες περιοχες (βλεπε Σιενα)...Ταυτοχρονα ημουν και 5 λεπτα με τα ποδια απο το Duomo... Και με αφετηρια το Duomo γυρνουσα περπατωντας ολο το κεντρο οποτε μπορω να πω οτι με βολεψε αρκετα σαν περιοχη... Θα μπορουσες να μεινεις και κοντα στο Ponte Vecchio αλλά απ'οτι θυμαμαι γενικα ηταν πιο ακριβα προς τα εκει.... Ειδες μηπως ποσο σου δινει το Μακιαβελι Παλας;; Εγω το ειχα κλεισει με 60 ευρω/βραδυ, ηταν πολυ καλη τιμη γιατι θυμαμαι οτι πιο πολυ κατοσταρια παιζανε....
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και καποιες φωτο απο το δωματιο..... Αχ μ'εκανες και νοσταλγησα τωρα την εποχη που γινομουν 24..... :(:(
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom