Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολλές πληροφοριες @paykopete, ευχαριστούμε πολυ!
@AERAS γενικα οι low cost δε μου φαινονται ασφαλεις για ενα τετοιο ταξιδι αλλα ίσως ειναι και η ιδεα μου.
Βασικα εμεις δεν εχουμε προβλημα να ταξιδεψουμε την ημερα των Χριστουγεννων και παντα εκεινη την ημερα ειναι πιο φθηνα τα εισιτηρια αλλα και παλι οχι τοσο φθηνά όσο θα θέλαμε.

Αλλα δε ρωτησα, από θεμα καιρού, ειναι καλή εποχή τελη Δεκεμβρίου αρχες Ιανουαρίου;
Και γω αρχές Γενάρη ταξίδεψα. Sapa δεν πήγαμε γι αυτό το λόγο ακριβώς-ήταν ρίσκο.
Στο Ανόι έβρεχε αρκετά αλλά η θερμοκρασία ήταν καλή-αν και είχε πέσει αρκετά πριν πάμε εμείς, ωστόσο τα είδαμε όλα έστω και με βροχή. Μας έκανε το χατήρι στο Χάλογκ κ είχε καλοκαιράκι. Γενικά από το κέντρο και κάτω ήταν κανονικά καλοκαίρι, αλλάξαμε ρούχα και κάναμε μπάνιο σε θάλασσα+πισίνες.

'Οσο για τις αεροπορικές εννοείται πως είναι απολύτως ασφαλείς, οι low cost δεν έχουν σχέση με την ποιότητα των ελέγχων και τον τύπο των αεροσκαφών αλλά κυρίως με τις προσφερόμενες υπηρεσίες.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Καλησπέρα για Βιετνάμ 12 μέρες πως προτείνετε να τις μοιράσω;
Υπάρχει σκέψη να προσγειώθω ανοι και από εκεί να ξεκινήσω για τα υπόλοιπα !!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα για Βιετνάμ 12 μέρες πως προτείνετε να τις μοιράσω;
Υπάρχει σκέψη να προσγειώθω ανοι και από εκεί να ξεκινήσω για τα υπόλοιπα !!
12 μέρες είναι λίγο στρίμωγμα για τόσο μεγάλη χώρα. Αν δεν ψήνεσαι πολύ να πας Χοτσιμινχ πάντως σου βγαίνει άνετα ο βορράς κ το κέντρο που έχουν κ το περισσότερο ζουμί.
Εγώ έμεινα 2 μερες Ανόι, 1 εκδρομή NihBihn, κρουαζιέρα Χαλογκ, μετά Χούε, Banahills, 2 μέρες Χόι Αν, 1 Νταναγκ με μετά νότος.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
541
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα για Βιετνάμ 12 μέρες πως προτείνετε να τις μοιράσω;
Υπάρχει σκέψη να προσγειώθω ανοι και από εκεί να ξεκινήσω για τα υπόλοιπα !!
12 μέρες είχαμε πάει κ εμείς. Αν θες τσεκαρε την ιστορία μας: Βιετνάμ - Βιετνάμ: Δώδεκα μαγευτικές μέρες
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
12 μέρες είχαμε πάει κ εμείς. Αν θες τσεκαρε την ιστορία μας: Βιετνάμ - Βιετνάμ: Δώδεκα μαγευτικές μέρες
Σ ευχαριστω θα ρίξω μια μάτια !!

12 μέρες είναι λίγο στρίμωγμα για τόσο μεγάλη χώρα. Αν δεν ψήνεσαι πολύ να πας Χοτσιμινχ πάντως σου βγαίνει άνετα ο βορράς κ το κέντρο που έχουν κ το περισσότερο ζουμί.
Εγώ έμεινα 2 μερες Ανόι, 1 εκδρομή NihBihn, κρουαζιέρα Χαλογκ, μετά Χούε, Banahills, 2 μέρες Χόι Αν, 1 Νταναγκ με μετά νότος.
Κάπως έτσι το βλέπω να καίω το χοτσιμινχ..και να είμαι λίγο πιο άνετος για τα υπόλοιπα να το ευχαριστηθώ χώρις άγχος
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
350
Likes
2.362
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα για Βιετνάμ 12 μέρες πως προτείνετε να τις μοιράσω;
Υπάρχει σκέψη να προσγειώθω ανοι και από εκεί να ξεκινήσω για τα υπόλοιπα !!
Πότε έχετε σκοπό να πάτε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Κάπως έτσι το βλέπω να καίω το χοτσιμινχ..και να είμαι λίγο πιο άνετος για τα υπόλοιπα να το ευχαριστηθώ χώρις άγχος
Αντιμετωπίζαμε το ίδιο δίλημμα κι έχω να πω ευτυχώς που δε το κάψαμε, μιας και κάθε σημείο σ' αυτή τη χώρα έχει το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του. Μόνο για τη στοές των βιετκογκ, το παλάτι, τις πλωτές αγορές κτλ αξίζει ένα διήμερο, έτσι προτιμήσαμε ν' αφήσουμε στην άκρη με βαριά καρδιά το Halong bay. Εκ των πραγμάτων οι μέρες είναι λίγες (εμείς είχαμε λιγότερες) αλλά με σωστό προγραμματισμό προλαβαίνεις να κάνεις πολλά. Δε γίνεται τέτοιο ταξίδι δίχως «άγχος» και συνεχή κίνηση, δε πας κάθε μέρα... Περισσότερα έχω γράψει εδώ.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Αντιμετωπίζαμε το ίδιο δίλημμα κι έχω να πω ευτυχώς που δε το κάψαμε, μιας και κάθε σημείο σ' αυτή τη χώρα έχει το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του. Μόνο για τη στοές των βιετκογκ, το παλάτι, τις πλωτές αγορές κτλ αξίζει ένα διήμερο, έτσι προτιμήσαμε ν' αφήσουμε στην άκρη με βαριά καρδιά το Halong bay. Εκ των πραγμάτων οι μέρες είναι λίγες (εμείς είχαμε λιγότερες) αλλά με σωστό προγραμματισμό προλαβαίνεις να κάνεις πολλά. Δε γίνεται τέτοιο ταξίδι δίχως «άγχος» και συνεχή κίνηση, δε πας κάθε μέρα... Περισσότερα έχω γράψει εδώ.
Απίστευτη η ιστορία σου τη διάβασα όλη !!!καλα εννοειτε θα την ξαναδιαβασω όταν κλείσω τα εισιτήρια !!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
350
Likes
2.362
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα για το επόμενο καλοκαίρι λέμε ..είναι νωρίς ακόμα αλλά σιγά σιγά πρέπει να έχουμε πληροφορίες και στο τέλος να δούμε τι θα κάνουμε απ όλα..
Μήπως να κοιτάγατε πρώτα τον καιρό, γιατί νομίζω βρέχει το καλοκαίρι στο νότο.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Μήπως να κοιτάγατε πρώτα τον καιρό, γιατί νομίζω βρέχει το καλοκαίρι στο νότο.
Αυτό είναι θέμα όντως ..πρέπει να δω τι καιρό ..το πολύ πολύ αν στον νότο δω βροχές να μην πάω και να μείνω στον βορρά ,,
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
350
Likes
2.362
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αυτό είναι θέμα όντως ..πρέπει να δω τι καιρό ..το πολύ πολύ αν στον νότο δω βροχές να μην πάω και να μείνω στον βορρά ,,
Το λέω γιατί προφανώς διαβάζει κανείς διάφορα και ενθουσιάζεται αλλά πιστεύω όλοι θέλουμε έναν νορμάλ καιρό για να απολαύσουμε ένα ταξίδι. Και γω πήγα στη Sapa γιατί είχα ένα μεγάλο κενό στο βορρά λόγω αλλάγής αεροπορικού από την αεροπορική , πανέμορφη ήταν αλλά πόσο την είδα;
IMG_6403.jpeg
IMG_6415.jpeg

Νομίζω η Saigon έχει τον ίδιο καιρο με την Bangkok που βρέχει το καλοκαίρι . Δυστυχώς αυτά πρέπει να τα λάβεις υπόψιν πιο πολύ απ όλα. 🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom