Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Το λέω γιατί προφανώς διαβάζει κανείς διάφορα και ενθουσιάζεται αλλά πιστεύω όλοι θέλουμε έναν νορμάλ καιρό για να απολαύσουμε ένα ταξίδι. Και γω πήγα στη Sapa γιατί είχα ένα μεγάλο κενό στο βορρά λόγω αλλάγής αεροπορικού από την αεροπορική , πανέμορφη ήταν αλλά πόσο την είδα; View attachment 472588 View attachment 472587
Νομίζω η Saigon έχει τον ίδιο καιρο με την Bangkok που βρέχει το καλοκαίρι . Δυστυχώς αυτά πρέπει να τα λάβεις υπόψιν πιο πολύ απ όλα. 🙂
Λογικά απ ότι βλέπω από πληροφορίες λέω να μοιράσω τις μέρες ανοι και ντα νανγκ..εκεί απ ότι ειδα είναι καλή περίοδος για Αύγουστο

Ντα νανγκ ειδα ότι έχει ωραίες παραλίες όποτε θα συνδυάσω και τα μπάνια μου ..
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ντα νανγκ ειδα ότι έχει ωραίες παραλίες όποτε θα συνδυάσω και τα μπάνια μου ..
Καλά το ωραίες παραλίες στο Βιετνάμ με τα δικά μας στάνταρντ είναι λίγο υπερβολή... Αν θέλεις να αράξεις να πιείς τα κοκτέηλ σου σχεδόν τσάμπα είναι σούπερ, αλλά για μπάνιο, αν δεν έχει κύμα και πετύχεις μια κάποια διαύγεια θα κάνεις μια βουτιά.

Φέτος στο νότο πάντως δεν έβρεξε όσο άλλοτε, έχουν και κει θέμα με την κλιματική αλλαγή. Συνήθως είναι δυνατές μπόρες, βρέχει μια-δυό ώρες ασταμάτητα και μετά βγαίνει ο ήλιος. Σε κάθε περίπτωση είναι μεγάλη χώρα, είναι σχεδόν αδύνατον να πετύχεις όλες τις περιοχές με καλό καιρό .
 

poised

Member
Μηνύματα
971
Likes
7.754
Πάντως δεν είναι όλες οι βροχές ίδιες. Άλλο το ξεκινάει σήμερα και σταματάει τον άλλο μήνα και άλλο βρέχει 20' καταρρακτωδώς πέντε φορές τη μέρα. Κάθε περιοχή έχει διαφορετικές συνθήκες ακόμα και την αντίστοιχη βροχερή περίοδο και παίζεις με ποσοστά. Ντα Ναγκ ας πούμε το δικό μας καλοκαίρι είσαι στη βροχερή περίοδο, άνετα μπορεί να σου κάτσει βροχερός καιρός αλλά είναι μικρότερη η πιθανότητα να είναι συνεχόμενος απ' ότι φθινόπωρο δικό μας και λογικά τα μπάνια σου θα τα κάνεις με πολύ καλύτερο καιρό απ' ότι Απρίλη που είναι το δικό τους καλοκαίρι και καίγεται ο τόπος.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Καλά το ωραίες παραλίες στο Βιετνάμ με τα δικά μας στάνταρντ είναι λίγο υπερβολή... Αν θέλεις να αράξεις να πιείς τα κοκτέηλ σου σχεδόν τσάμπα είναι σούπερ, αλλά για μπάνιο, αν δεν έχει κύμα και πετύχεις μια κάποια διαύγεια θα κάνεις μια βουτιά.

Φέτος στο νότο πάντως δεν έβρεξε όσο άλλοτε, έχουν και κει θέμα με την κλιματική αλλαγή. Συνήθως είναι δυνατές μπόρες, βρέχει μια-δυό ώρες ασταμάτητα και μετά βγαίνει ο ήλιος. Σε κάθε περίπτωση είναι μεγάλη χώρα, είναι σχεδόν αδύνατον να πετύχεις όλες τις περιοχές με καλό καιρό .
Καλά δε το συζητάω η σύγκριση με τις δικές μας δεν υπάρχει αλλά επειδή είναι καλοκαίρι να κάτσουμε σε κανένα beach bar..τώρα να ρίξει καμία μπόρα που κ που παλεύεται ..

Πάντως δεν είναι όλες οι βροχές ίδιες. Άλλο το ξεκινάει σήμερα και σταματάει τον άλλο μήνα και άλλο βρέχει 20' καταρρακτωδώς πέντε φορές τη μέρα. Κάθε περιοχή έχει διαφορετικές συνθήκες ακόμα και την αντίστοιχη βροχερή περίοδο και παίζεις με ποσοστά. Ντα Ναγκ ας πούμε το δικό μας καλοκαίρι είσαι στη βροχερή περίοδο, άνετα μπορεί να σου κάτσει βροχερός καιρός αλλά είναι μικρότερη η πιθανότητα να είναι συνεχόμενος απ' ότι φθινόπωρο δικό μας και λογικά τα μπάνια σου θα τα κάνεις με πολύ καλύτερο καιρό απ' ότι Απρίλη που είναι το δικό τους καλοκαίρι και καίγεται ο τόπος.
Ντα νανγκ πόσες μέρες πιστεύεις να σπαταλήσω ;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ντα νανγκ πόσες μέρες πιστεύεις να σπαταλήσω ;
Κοίτα από Ντανάγκ μπορείς να κάνεις ημερήσια σε Banahills, θες και μισή μέρα να πας Marble Mountains και ίσως MySon οπότε εγώ θα έμενα μόνο μία καθαρή μέρα για να προλάβεις άνετα τα υπόλοιπα.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Κοίτα από Ντανάγκ μπορείς να κάνεις ημερήσια σε Banahills, θες και μισή μέρα να πας Marble Mountains και ίσως MySon οπότε εγώ θα έμενα μόνο μία καθαρή μέρα για να προλάβεις άνετα τα υπόλοιπα.
Η χοι αν δεν είναι κοντά ;
 

poised

Member
Μηνύματα
971
Likes
7.754
Ντα νανγκ πόσες μέρες πιστεύεις να σπαταλήσω ;
Δε μπορώ να σου πω γιατί εξαρτάται από το είδος του ταξιδιού που κάνεις, τι θεωρείς ενδιαφέρον και άλλες παραμέτρους. Ξέρω ανθρώπους που την βρήκαν εντελώς βαρετή σε ένα πέρασμα και άλλους που τη θεωρούν το πιο αναπάντεχα καλό μέρος του βιετνάμ.

Σε τρέξιμο θες 2 μέρες να προλάβεις όλα τα τουριστικά απαραίτητα αλλά θα χρειαστείς μεταφορικό. Hai Van (αν μπορείς να το συνδυάσεις με πήγαινε ή έλα σε Hue καλύτερα), Son Tra (τον κύκλο), Marble mountain, dragon bridge (ιδανικά βράδυ ΣΚ αν είσαι εκεί), My Khe (προτιμώ την βόρεια πλευρά), Ba Na. Πάντως τίποτα από αυτά δεν είναι επιπέδου ha long ή hoi an ή ιστορικό κέντρο του hanoi.

Στα τουριστικά (από το ποτάμι ως την θάλασσα) είναι διαφορετική η εικόνα της πόλης απ' ότι αν κινηθείς στο κέντρο (από το αεροδρόμιο προς το ποτάμι) με ενδιαφέροντα καφέ και από τις καλύτερες επιλογές φαγητού στη χώρα. Αλλά θέλει την χρονική δυνατότητα να την εξερευνήσεις γιατί δεν είναι όλα μαζεμένα σε ένα σημείο και ίσως και τη δυνατότητα να κάνεις το ίδιο και αλλού για να συγκρίνεις.

Χοντρικά είναι σαν να λέει κάποιος πόσο χρόνο να περάσω στον Βόλο επισκεπτόμενος την Ελλάδα. Δεν είναι Σαντορίνη αλλά αν έχεις χρόνο να κάτσεις για τσιπουράκια (με μεζέ ψόφιο ψάρι να ταιριάζει στην επικαιρότητα), να επισκεφθείς το Πήλιο, κλπ μπορεί να περάσεις υπέροχα αλλά δε θα σου έλεγα βάλε τον Βόλο και βγάλε τα Μετέωρα.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
350
Likes
2.362
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τώρα αυτό είναι υποκειμενικό , εγώ ας πούμε πήγα 2 μέρες και μου φάνηκε λίγο! Η συγκεκριμένη πόλη είχε τέλειο vibe. Μπορείς να κλείσεις ένα ξενοδοχείο με πισίνα για έξτρα μπάνια.

Ντα νανγκ πόσες μέρες πιστεύεις να σπαταλήσω ;
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Τώρα αυτό είναι υποκειμενικό , εγώ ας πούμε πήγα 2 μέρες και μου φάνηκε λίγο! Η συγκεκριμένη πόλη είχε τέλειο vibe. Μπορείς να κλείσεις ένα ξενοδοχείο με πισίνα για έξτρα μπάνια.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι προς το παρών να καταουμε ανοι μερικές μέρες να κάνουμε ότι εκδρομή έχει εκεί κοντά και τις υπόλοιπες ντα νανγκ και από εκεί να κάνουμε ότι είναι κοντά
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
350
Likes
2.362
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να πω την αλήθεια αν ήθελα να κόψω από κάπου και πάντα σκεπτόμενη τον καιρό, θα έκοβα από το Ανόι και με 2 διανυκτερεύσεις εκεί καλά είσαι.
Αλλά όχι να φάω και όλη τη βροχή στο κεντρικό Βιετνάμ ας πούμε για να κόψω απ το Ανόι.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Να πω την αλήθεια αν ήθελα να κόψω από κάπου και πάντα σκεπτόμενη τον καιρό, θα έκοβα από το Ανόι και με 2 διανυκτερεύσεις εκεί καλά είσαι.
Αλλά όχι να φάω και όλη τη βροχή στο κεντρικό Βιετνάμ ας πούμε για να κόψω απ το Ανόι.
Αυτό ειναι το θέμα με τον καιρό όποτε ας απολαύσω αυτές τις μέρες στο ανοι με κρουαζιέρα στο χα λονγκ και μετά στην πόλη βόλτες φαγητό κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom