Γερμανία Βερολίνο + ??? τί να διαλέξω??

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μας αρεσουν τα μουσεια και μαλιστα πολυ
Μαλλον το συμβουλιο καταληγει στο συμπερασμα οτι θα μεινουμε Βερολινο, με ημερισια εκδρομη στη Δρεσδη και επειδη η αδερφη μου ειναι και υπναρου μπορει να παω μονη μου μεχρι το Ποτσδαμ και να γυρισω
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Κάθε πόλη και μάλιστα πρωτέυουσα έχει τη δική της ιστορία και φυσικά έχουν άπειρα πράγματα να δει και να κάνει κανείς.Από κει και πέρα όπως έγραψα παραπάνω είναι θέμα ενδιαφερόντων.Εγώ δεν έιμαι λάτρης της ιστορίας κακό είναι???Προτιμώ τις φυσικές εικόνες και το παρόν,συγνώμη αλλά έτσι είμαι.Ο καθείς με τις επιλογές του!Έγραψα πουθενά ότι δεν έχει τίποτα να δεις???Απλά με τρελαίνει αυτή η εμμονή ότι σώνει και καλά πρέπει να δω κάθε γωνιά μιας πόλης κι ας μη με ενδιαφέρει αρκεί να λέω ότι τα είδα όλα.Άλλωστε εκει είναι θα ξαναπάω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Μας αρεσουν τα μουσεια και μαλιστα πολυ
Μαλλον το συμβουλιο καταληγει στο συμπερασμα οτι θα μεινουμε Βερολινο, με ημερισια εκδρομη στη Δρεσδη και επειδη η αδερφη μου ειναι και υπναρου μπορει να παω μονη μου μεχρι το Ποτσδαμ και να γυρισω
μια χαρά μου ακούγεται!!!Θα περάσετε τέλεια είμαι σίγουρη!!!
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγραψα πουθενά ότι δεν έχει τίποτα να δεις???Απλά με τρελαίνει αυτή η εμμονή πολλών ότι σώνει και καλά πρέπει να δω κάθε γωνιά μιας πόλης κι ας μη με ενδιαφέρει αρκεί να λέω ότι τα είδα όλα.Άλλωστε εκει είναι θα ξαναπάω!
Βασικά επί της παρακάτω φράσης σου ήταν το σχόλιο μου:

πραγματικά αναρωτιέμαι τι βλέπετε τόσες μέρες στο Βερολίνο και δε σας φτάνουν κι όλα!Έλεος!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Απλά με τρελαίνει αυτή η εμμονή ότι σώνει και καλά πρέπει να δω κάθε γωνιά μιας πόλης κι ας μη με ενδιαφέρει αρκεί να λέω ότι τα είδα όλα.
Πως αλλιώς να το γράψω για να γίνω κατανοητή???Στο χρόνο που διαθέτω κάθε φορά βλέπω όσα θέλω και μπορώ οκ?
Το θέμα μας ήταν να διαλέξουν τα κορίτσια επιπλέον προορισμό εφόσον το επιθυμούσαν και όχι αν διαθέτει αξιοθέατα το Βερολίνο!Πίεσε κανένας κανέναν?Τη γνώμη μας γραφουμε και μένα η γνώμη μου είναι να φτιάχνει ο καθένας το πρόγραμμά του ανάλογα με το χρόνο του και τι θέλει να δει.Νομίζω αρχίζω να επαναλαμβάνομαι και θα γίνει κουραστικό οπότε κορίτσια καλό ταξιδάκι σας έυχομαι κι ανυπομονώ κι εγώ για το δικό μου!!!:clap:
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έγινες κατανοητή, οκ. Το ίδιο κι εγώ πιστεύω.

Καλό ταξίδι κορίτσια!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ευχαριστουμε κοριτσια & αγορια
μαλλον θα δουμε την Πολωνια σε αλλο μας ταξιδι, σολο Πολωνια
κι εσεις καλα να περασετε
Αντίστροφη Μέτρηση Μετράω αντίστροφα για: berlin !!!!!!!!!!!!
35 μέρες 21 ώρες 0 Λεπτά
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
villi έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και μοναδικά που δεν τα βρίσκεις αλλού που για να τα δει κάποιος στο χαλαρό θέλει όχι 5 ημέρες αλλά 10 και χωρίς να βάλει πολλά μουσεία μέσα στο πρόγραμμα.
Θέλει απλά λίγο ψάξιμο εκ των προτέρων για να τα εντοπίσεις μιας και το Βερολίνο δεν έχει να προσφέρει και πάρα πολλά μάλλον στον άψαχτο ταξιδιώτη.

Τώρα αν για κάποιον κάτι που υπάρχει εκτός Βερολίνου είναι πιο σημαντικό από αυτά που υπάρχουν μέσα εννοείται ότι θα πρέπει να πάει να το δει.
Προσωπικά δεν την έψαξα για εκτός γιατί ήθελα να πιάσω όσο το δυνατόν περισσότερο τον παλμό της πόλης.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Προσωπικά δεν την έψαξα για εκτός γιατί ήθελα να πιάσω όσο το δυνατόν περισσότερο τον παλμό της πόλης.
και πολύ καλά έκανες!είναι δικαίωμα σου!!
Θέλω να διευκρινήσω κάτι για την αρχική μου αντίδραση γιατί νομίζω με έχετε παρεξηγήσει.Σαφέστατα το Βερολίνο είναι μία από τις πιο ενδιαφέρουσες πρωτέυουσες,δε χωρά συζήτηση ως προς αυτό.Η αντίδρασή είχε να κάνει όχι ως προς τα αξιοθέατα του Βερολίνου αλλά ως προς αυτή την εμμονή που συναντώ δυστυχώς σε πολλά τόπικ όταν κάποιος ζητά πληροφορίες κάποιοι να γράφουν μόνιμα ότι δεν του φτάνουν οι μέρες.Μου το έχουν κάνει κι εμένα!Τι να κάνουμε βρε παιδιά δε διαθέτουμε όλοι άπειρες μέρες για τα ταξίδια μας,αυτή είναι η ενστασή μου!Προφανώς σε 5 μέρες δεν μπορώ να γευτώ τα πάντα από μία πόλη αλλά τι να κάνω αφού λόγω δουλειάς αυτές διαθέτω?Ούτε σε 5 ούτε σε 10 μέρες πιάνεις τον παλμό της πόλης,πρέπει να ζήσεις σ'αυτή ένα άλφα χρονικό διάστημα για να μπεις στη ροή της.Οπότε όταν μιλάμε για ένα ταξιδάκι 6 ημερών κάνεις ένα πρόγραμμα με αυτά που θέλεις να δεις σε πρώτη φάση τίποτε παραπάνω.Κι αυτά φυσικά διαφέρουν στον κάθε ταξιδιώτη αλλιώς θα υπήρχε ένα στάνταρ πλάνο κι όλοι ανεξαιρέτως θα ακολουθούσαμε αυτό όπως στα οργανωμένα.Η μαγεία όμως του ατομικού ταξιδιού είναι αυτή ακριβώς,να έχω την ελευθερία των κινησεών μου!
 

m1chael

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
μόλις γύρισα κ εγώ από Βερολίνο και είδα το θέμα αυτό... Είναι αυτονόητο ότι θα πας Potsdam, εξάλλου δίπλα είναι και είναι πολύ όμορφα και σαν πόλη και γενικά όλα!!!... Εγώ με την παρέα, επιλέξαμε να πάμε Άμστερνταμ αεροπορικώς για 2 μέρες :D
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Συμφωνώ κι εγώ... Το Βερολίνο έχει τόσα πράγματα να κάνεις που δεν έχεις χρόνο για άλλα.
Αν, παρόλ'αυτά, θέλεις να πας μια εκδρομή, οι περισσότεροι πηγαίνουν στη Δρέσδη ή στο Πότσνταμ ή Λειψία.
Το Αμβούργο, νομιζω, είναι άλλη εκδρομή, όπως και η Κρακοβία. Γιατί δεν αφήνεις την Πολωνία να την κάνεις μόνη της; Άλλωστε, για την Πολωνία έχει πολύ φθηνά αεροπορικά. Η Malev σου δίνει Βαρσοβία για 160.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.399
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom