Γερμανία Βερολίνο + ??? τί να διαλέξω??

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εννοώ μόνες, ολομόναχες. Μη σου πω θα ξαναχτιστεί το τείχος του Βερολίνου και θα είναι η μια στην Ανατολή κι η άλλη στη Δύση.
Εννοεις χωρια ε?
καλη ιδεα, δε το ειχα σκεφτει αυτο
ειναι ο πιο σιγουρος τροπος να μην μαλλωσουμε
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.774
τότε η Δρέσδη η Πότσδαμ η και τα δύο..Όπως και να έχει όλα είναι όμορφα :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
πραγματικά αναρωτιέμαι τι βλέπετε τόσες μέρες στο Βερολίνο και δε σας φτάνουν κι όλα!Έλεος!Εγώ σε μία μέρα είδα όλο το ιστορικό κέντρο,καθεδρικό,Ράιχτσταντ με ξενάγηση,πύλη,τσάρλι ποιντ και μουσείο δίπλα,τάφοι εβραίων,τις δύο βασικές πλατείες και άλλα πολλά.άντε στις τρεις μέρες να δεις κι άλλα μουσεία,το παλάτι και κάποιες περιοχες εκτός κέντρου που προσωπικά λίγο με ενδιαφέρουν αλλά αυτά είναι γούστα!Λες και οι τουρίστες που έρχονται Αθήνα πρέπει εκτός Ακρόπολης,πλάκας και γενικά κέντρου θα πάνε Χαλάνδρι ,Μαρούσι,Αγ.Παρασκευή κλπ!Μην τρελαθούμε!Εκτός αν κάποιος πάει για τα καφέ και τις μπυραρίες!Κοπελιά βουρ και για κάτι ακόμη,για μένα ταξίδι είναι και οι διαδρομές μεταξύ δύο πόλεων,με συναρπάζει η εναλλαγή εικόνων,γι'αυτό θα σου πρότεινα Πότσδαμ,Λειψία η Δρέσδη με λεωφορείο η τρένο για να χαρείς και τη διαδρομή!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
τότε η Δρέσδη η Πότσδαμ η και τα δύο..Όπως και να έχει όλα είναι όμορφα :)
ευχαριστω εορταζοντα,
αλλα αν ειδες προηγουμενως , βρηκαμε λυση
θα κανει η καθεμια ο,τι θελει
να μη μαλωνουμε κι ολας σα καλα διδυμακια που ειμαστε :shock:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
πραγματικά αναρωτιέμαι τι βλέπετε τόσες μέρες στο Βερολίνο και δε σας φτάνουν κι όλα!Έλεος!Εγώ σε μία μέρα είδα όλο το ιστορικό κέντρο,καθεδρικό,Ράιχτσταντ με ξενάγηση,πύλη,τσάρλι ποιντ και μουσείο δίπλα,τάφοι εβραίων,τις δύο βασικές πλατείες και άλλα πολλά.άντε στις τρεις μέρες να δεις κι άλλα μουσεία,το παλάτι και κάποιες περιοχες εκτός κέντρου που προσωπικά λίγο με ενδιαφέρουν αλλά αυτά είναι γούστα!Λες και οι τουρίστες που έρχονται Αθήνα πρέπει εκτός Ακρόπολης,πλάκας και γενικά κέντρου θα πάνε Χαλάνδρι ,Μαρούσι,Αγ.Παρασκευή κλπ!Μην τρελαθούμε!Εκτός αν κάποιος πάει για τα καφέ και τις μπυραρίες!Κοπελιά βουρ και για κάτι ακόμη,για μένα ταξίδι είναι και οι διαδρομές μεταξύ δύο πόλεων,με συναρπάζει η εναλλαγή εικόνων,γι'αυτό θα σου πρότεινα Πότσδαμ,Λειψία η Δρέσδη με λεωφορείο η τρένο για να χαρείς και τη διαδρομή!
μονο εσυ αφουγκραζεσαι τον παλμο μου !!!!!!!!! Ετσι οπως τα λες ειναι , συμφωνω α-π-ο-λ-υ-τ-α :clap::clap::clap:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.774
Θα προσπαθήσω αύριο να γράψω τι μπορεί να δεί κανείς στο Βερολίνο η τουλάχιστον τι είδα εγώ χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να πάνε όλοι να τα δούνε....Είπαμε πάντα εσείς αποφασίζετε..Πρέπει να δω και έναν αγώνα τώρα..:)
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας. Θα σας ενημερώσουμε μετά το οικογενειακό συμβούλιο για την απόφαση που θα πάρουμε. :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγω ψηφιζω αυτο που λεει η villi
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Εντελώς ενημερωτικά εγώ τον Μάη που θα πάω 5 μέρες Βερολίνο θα πάω σίγουρα Πότσδαμ και έχω δύο ακόμη απωθημένα,να ξαπλωθώ στον Τιεγκάρντεν που θα είναι καταπράσινος και να κάνω μια μονόωρη κρουαζιέρα στον ποταμό Σπρι που διασχίζει την πόλη.Ούτε εσας σας κόβω μουσειόπληκτες οπότε προτιμήστε τις όμορφες διαδρομές!Εγώ προτιμώ να μπω σε ένα λεωφορείο χωρίς να πηγαίνω κάπου συγκεκριμένα και να δω εικόνες από όλη την πόλη από το να ψάχνω κτίριο-κτίριο.Εν πάση περιπτώση κάντε ότι σας ταιριάζει.Ο καθένας μας βλέπει μια πόλη με τα δικά του μάτια και ανάλογα με τα ενδιαφεροντά του.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
.Ούτε εσας σας κόβω μουσειόπληκτες

χμμμμμμ..... μεγα λαθος
γι αυτο εγω εχω λυσαξει με την Κρακοβια
ολος ο σαματας για ενα μουσειο γινεται
αλλα και για το Αουσβιτς
...................................................................
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Άλλο πράγμα είναι να μου έχει καρφωθεί να επισκεφτώ ένα συγκεκριμένο μουσείο κι άλλο παίρνω πόρτα πόρτα ότι μουσείο διαθέτει η πόλη!!!Κι εγώ το Μάη θα πάω στο μουσείο της Περγάμου που θεωρείται από τα καλύτερα στο Βερολίνο αλλά το σιγουρο είναι πως δε θα οργώσω τα μουσεία,αυτό εννοω μουσειόπληκτη.Έχω φίλους που όταν πάνε σε ευρωπαική πόλη εάν δε δουν και το πιο άγνωστο μουσείο δε φέυγουν ευχαριστημένοι,είπαμε γούστα είναι αυτά.Απλά κατά τη γνώμη μου στις έξι μέρες δε θα έμπαινα στη διαδικάσία να τρέχω αεροδρόμειο,πτήσεις κλπ,πολύ χάσιμο χρόνου θα προτιμούσα κοντινές πόλεις για πιο χαλαρά!Ότι σας φωτίσει ο θεός κορίτσια!
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
πραγματικά αναρωτιέμαι τι βλέπετε τόσες μέρες στο Βερολίνο και δε σας φτάνουν κι όλα!Έλεος!Εγώ σε μία μέρα είδα όλο το ιστορικό κέντρο,καθεδρικό,Ράιχτσταντ με ξενάγηση,πύλη,τσάρλι ποιντ και μουσείο δίπλα,τάφοι εβραίων,τις δύο βασικές πλατείες και άλλα πολλά.άντε στις τρεις μέρες να δεις κι άλλα μουσεία,το παλάτι και κάποιες περιοχες εκτός κέντρου που προσωπικά λίγο με ενδιαφέρουν αλλά αυτά είναι γούστα!Λες και οι τουρίστες που έρχονται Αθήνα πρέπει εκτός Ακρόπολης,πλάκας και γενικά κέντρου θα πάνε Χαλάνδρι ,Μαρούσι,Αγ.Παρασκευή κλπ!Μην τρελαθούμε!Εκτός αν κάποιος πάει για τα καφέ και τις μπυραρίες!Κοπελιά βουρ και για κάτι ακόμη,για μένα ταξίδι είναι και οι διαδρομές μεταξύ δύο πόλεων,με συναρπάζει η εναλλαγή εικόνων,γι'αυτό θα σου πρότεινα Πότσδαμ,Λειψία η Δρέσδη με λεωφορείο η τρένο για να χαρείς και τη διαδρομή!
Villi μου αν δεν βρήκες κάτι παραπάνω να δεις στο Βερολίνο των 2 Παγκοσμίων Πολέμων, του Ψυχρού Πολέμου, του Τοίχους κλπ κλπ τότε πάσο. Με την ίδια λογική και το Παρίσι σε μια μέρα το βλέπεις, κόβεις μια βόλτα στην Place de la Concorde, στον πύργο του Άιφελ, στην Μονμάρτη, καφέ Βερσαλίες και τέρμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom