Γερμανία Βερολίνο + ??? τί να διαλέξω??

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όποιος θέλει να κάνει κάτι διαφορετικό στο Βερολίνο ας πάρει το ποδήλατο και ας πάει μέχρι τη Müggelsee. Φυσικά αν έχει μόνο καλό καιρό. Αν και η γνώμη μου είναι ότι πέντε μέρες Βερολίνο δεν πας ούτε Potsdam. Κάθεσαι στην πόλη.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λεω!:clap: δε ξερω τι αποψη εχουν οι υπολοιποι...Εγω ειχα μεινει 5 μερες Βερολινο και ενα πρωινο πηγα στο Ποτσδαμ ...μεσημερι (κατα τις 3 ) ημουν πισω στην πολη...Αξιζει για μενα με 1000!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Είμαι και εγώ της γνώμης να μην πας κάπου αλλού εκτός από Βερολίνο.

5 ημέρες είχα πάει και εγώ Βερολίνο και δεν πρόλαβα να δω όλα όσα ήθελα και αυτά που είδα δεν τα είδα στον χαλαρό ρυθμό που ήθελα.Φαντάσου να πήγαινα και εκτός.

Βγάλε ένα πρόγραμμα για να δεις όλα αυτά που σε ενδιαφέρουν από Βερολίνο και αν περισσέψει χρόνος στις 5 ημέρες πας να δεις και κάποιο άλλο μέρος.

Αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να περισσέψει χρόνος.Για να καταφέρεις κάτι τέτοιο θα πρέπει η να παραλήψεις σημαντικά πράγματα η να γίνουν αυτές οι 5 ημέρες τρομερά αγχώδεις και να μην χαίρεσαι τίποτα από όσα βλέπεις γιατί θα τρέχεις συνεχώς για να προλάβεις τα πάντα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
1. Βερολίνο με Αμβούργο ( και αν ναι πως να φτασω εκει/κοστος )
2. Βερολίνο με Δρεσδη (αυθημερόν αλλα δε καιγομαι )
3. Βερολίνο με Βαρσοβία ( αχ Πολωνια...πολυπόθητη)
Κ εγω θα σου προτεινα να μεινεις Βερολινο, αλλα αν θες οπωσδηποτε να πας κ καπου αλλου, νομιζω οχι Βαρσοβια.. Δρεσδη ή Αμβουργο καλυτερα..


Off topic: Αρκετές πόλεις της Βόρειας Ιταλίας χρηματοδοτούν πλήρως προγράμματα εκμάθησης ξένης γλώσσας στη χώρα που θέλεις, με έμφαση στη Γερμανία! Δλδ αν μένεις πάνω από 3 χρόνια στην ιταλική πόλη, δικαιούσαι να σου πληρώσουν από κάποιες βδομάδες έως κάποιους μήνες σε γερμανική πόλη για να κάνεις μαθήματα γερμανικής. Θα μου πείτε και off topic και off συνειρμού, αλλά επηρρεάστηκα από το σχόλιο του maltakia για αρκετές μέρες στο Βερολίνο :)
Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? Καποιο link? Απο μια προχειρη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι, και με ενδιαφερει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.774
5 μέρες δηλαδή 4 βράδια στο Βερολίνο το πολύ να πας Πότσδαμ που φυσικά αξίζει αλλά θα χάσεις τουλάχιστον μισή μέρα. Για Δρέσδη δεν το συζητώ πανέμορφη μεν αλλά θα χάσεις όλη την μέρα. Έχεις στην ουσία 3 ολόκληρες μέρες που σίγουρα δεν φτάνουν για να δεις το Βερολίνο. Σε τελική ανάλυση δική σου είναι η επιλογή εμείς απλά λέμε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
5 μέρες δηλαδή 4 βράδια στο Βερολίνο το πολύ να πας Πότσδαμ που φυσικά αξίζει αλλά θα χάσεις τουλάχιστον μισή μέρα. Για Δρέσδη δεν το συζητώ πανέμορφη μεν αλλά θα χάσεις όλη την μέρα. Έχεις στην ουσία 3 ολόκληρες μέρες που σίγουρα δεν φτάνουν για να δεις το Βερολίνο. Σε τελική ανάλυση δική σου είναι η επιλογή εμείς απλά λέμε.
6 μερες 5 νυχτες ειναι
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.774
6 μερες 5 νυχτες ειναι
Sorry δεν το πρόσεξα. Εγώ πέρσι είχα πάει 7 βράδια με μια ημερήσια στη Δρέσδη με τρένο και στο Πότσδαμ επίσης και όλα τα άλλα στο Βερολίνο αλλά πολύ τρέξιμο...Εξαρτάται από το τι θέλει να δεί ο καθένας.....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Sorry δεν το πρόσεξα. Εγώ πέρσι είχα πάει 7 βράδια με μια ημερήσια στη Δρέσδη με τρένο και στο Πότσδαμ επίσης και όλα τα άλλα στο Βερολίνο αλλά πολύ τρέξιμο...Εξαρτάται από το τι θέλει να δεί ο καθένας.....
Βασικα εγω παω να δω εναν Κωστα
χιχιχι
Ας βοηθησει καποιος !!!!!
σε λιγο θα μπει η νινου και θα δει οτι ολοι λετε να μην παμε πουθενα αλλου και θα την περασουμε στο βερολινο
ειναι του ματς για μενα ..:(:(
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Μας βλέπω να κάνουμε μόνες μας Πάσχα.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Εννοώ μόνες, ολομόναχες. Μη σου πω θα ξαναχτιστεί το τείχος του Βερολίνου και θα είναι η μια στην Ανατολή κι η άλλη στη Δύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom