Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Να σου πω και γω τη γνώμη μου μιας και έχω πάει πολλές φορές στη Βενετία γιατί είμαι αθεράπευτα ερωτευμένη με αυτήν (τον Μάρτη θα ξαναπάω). Έχω μείνει και μέσα στη πόλη και στο Μέστρε (όταν πήγαινα με γκρουπ). Το Μέστρε είναι απρόσωπο, άσχημο, πληκτικο και πρέπει οπωσδήποτε να το αποφύγεις. Στη Βενετία έχω μείνει στο ξενοδ. ΡΙΑΛΤΟ , δίπλα στην γέφυρα, παλιό, ρομαντικό και μέσα στην καρδιά της πόλης. Παρ΄όλο που έχω πάει σε όλες τις εποχές του χρόνου, ποτέ δεν έτυχα σε πλημμύρες, ίσως ήμουν πολύ τυχερή. Για να γνωρίσει κανείς τη Βενετία όχι μόνο δεν αρκούν 3 μέρες αλλά ούτε τρεις μήνες. Βενετία δεν είναι μόνο η πλατεία Αγίου Μάρκου. Αν θέλει κανείς να πάει κάπου έξω από τη Βενετία το νησάκι Μπουράνο είναι μια απόλαυση. Χρώματα, δαντέλες, καλό φαγητό. Το Μουράνο το βλέπεις μόνο όταν έχεις δει όλα τα άλλα αξιοθέατα , γιατί εκτός από την επίδειξη κατασκευής γιαλιών είναι μια πλήξη. Καλή διασκέδαση!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
Γιώργο βαρέθηκα...

Πίστεψε με υπάρχουν καταλύματα στο νησί που κάνουν πάνω από 35$ ... το ξέρω ότι σου φαίνεται αδύνατο αλλά υπάρχουν πάμπολα...

Εξακολουθώ να μην βρίσκω την τιμή που μου λες για το Νησί του Πάσχα... βρε τι βάζω στο επίσημο site της Lan την Αμερικάνικη έκδοση , τι την Εκουαδοριανή , τι την Αργεντίνικη αυτό τίποτε... 555$ μου βγάζει... το computer μου θα φταίει... χιλιανέζικη έκδοση δεν μου βγάζει... κάθομαι και σκέφτομαι λοιπόν... εγώ που δεν με λες και ακριβώς άσχετο στα αεροπορικά το παλεύω δυό μέρες να βρω την τιμή που μου λες και τζίφος... φαντάσου τον απλό κόσμο... μήπως την τιμούλα την βρήκες από την Λατινική Αμερική? γιατί τότε αλλάζουνε τα κόζια... δεν λέω καλή περίπτωση είναι, αλλά εγώ δεν ξέρω και πολλούς που θα κατέβαιναν μέχρι του διαόλου την μάνα χωρίς να έχουν κλείσει τίποτε και να περίμεναν να κλείσουν εκει προσδοκώντας σε μια τιμή φάντασμα που ενδεχομένος να βρίσκετε στα στενοσόκκακα του Σαντιάγκο...

Γιώργο το ξαναλέω και τέρμα... Η ALITALIA ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ REGULAR FLIGHTS ΓΙΑ ΑΒΑΝΑ...

Στο δια ταύτα τώρα...

Ποτέ δεν υποστήριξα πως ήμουν ερυθρός σταυρός... και πλάκα θα κάνω και θα ειρωνευτώ και θα πω και μια κουβέντα παραπάνω σε λογικά πλαίσια... αν κάποιος δεν το αντέχει λυπάμαι αλλά είναι πρόβλημά του... τον συμπονάω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε... αν έχει ψυχολογικό γιατί κάποιος τον ειρωνεύτηκε σε ένα site ας πάει στο γιατρό να γίνει καλά... εγώ δεν του φταίω...

Όταν λες δημόσια την γνώμη σου Γιώργο πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσης την όποια κριτική... αυτή μπορεί να είναι καλοπροαίρετη αλλά κάλλιστα μπορεί να είναι και κακοπροαίρετη... τι πρέπει να κάνεις δηλαδή να βάλεις τα κλάματα επειδή σε αδίκησε κάποιος? Εσένα στη ζωή σου δεν σε έχει εσκεμένα αδικήσει κανένας?

Αυτό που είπες για τις οικογένειες των συμφορμιτών και λάθος είναι και απαράδεκτο... ποτέ δεν έχω βρίσει την οικογένεια κάποιου... μην λες ότι θέλεις... εγώ κουραδόμαγκας εκ του ασφαλούς δεν είμαι... αυτό που έχω πει είναι ότι συμβουλές κάποιος να δίνει στην γυναίκα του και στα παιδιά του και όχι σε μένα... από που κι ως που αυτό είναι μομφή και βρισιά για την οικογένεια κάποιου?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.246
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποτέ δεν υποστήριξα πως ήμουν ερυθρός σταυρός... και πλάκα θα κάνω και θα ειρωνευτώ και θα πω και μια κουβέντα παραπάνω σε λογικά πλαίσια... αν κάποιος δεν το αντέχει λυπάμαι αλλά είναι πρόβλημά του... τον συμπονάω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε... αν έχει ψυχολογικό γιατί κάποιος τον ειρωνεύτηκε σε ένα site ας πάει στο γιατρό να γίνει καλά... εγώ δεν του φταίω...
Εδώ συμφωνούμε... Είπαμε ότι δε θα φιμώνουμε τον κόσμο επειδή κάποιος μπορεί να έχει άλλη άποψη για το τί είναι "καλή συμπεριφορά" και τι όχι. Όμως:

Όταν λες δημόσια την γνώμη σου Γιώργο πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσης την όποια κριτική... αυτή μπορεί να είναι καλοπροαίρετη αλλά κάλλιστα μπορεί να είναι και κακοπροαίρετη... τι πρέπει να κάνεις δηλαδή να βάλεις τα κλάματα επειδή σε αδίκησε κάποιος? Εσένα στη ζωή σου δεν σε έχει εσκεμένα αδικήσει κανένας?
Σόρυ αγαπητέ, φάουλ...

Κακοπροαίρετες πράξεις εδώ δε χρειαζόμαστε ούτε μπορούμε να τις καλύπτουμε με την πρόφαση ότι "αδικία υπάρχει στον κόσμο". Σαφώς και στο φόρουμ θα υπάρχει αδικία όπως παντού, όχι όμως κακοπροαίρετη κριτική. Απλά δεν επιτρέπεται, ελπίζω να είναι πλέον εντελώς σαφές αυτό.

Καλοπροαίρετη κριτική, inter alia σκληρή μάλιστα, επιτρέπεται και θα πρέπει όποιος γράφει να είναι έτοιμος να τη δεχτεί. Δεν είμαστε κλαμπ ψυχολογικής υποστήριξης, ένας δημόσιος χώρος είμαστε που όταν κάποιος καταθέτει την άποψή του θα πρέπει να δεχθεί και τις κριτικές.

ΟΧΙ όμως κακοπροαίρετες...

Αυτό που είπες για τις οικογένειες των συμφορμιτών και λάθος είναι και απαράδεκτο... ποτέ δεν έχω βρίσει την οικογένεια κάποιου... μην λες ότι θέλεις... εγώ κουραδόμαγκας εκ του ασφαλούς δεν είμαι... αυτό που έχω πει είναι ότι συμβουλές κάποιος να δίνει στην γυναίκα του και στα παιδιά του και όχι σε μένα... από που κι ως που αυτό είναι μομφή και βρισιά για την οικογένεια κάποιου?
Δεν είναι μομφή αλλά οφείλεις να παραδεχτεις ότι δεν ακούγεται και ευγενικό. Και αυτό δεν άπτεται της "καλοπροαίρετης" κριτικής που συζητάμε ε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
Δεν είπα ότι συστηματικά γίνονται κακοπροαίρετες κριτικές, αυτό έλειπε... είπα οτι κάποιος κάποτε μπορεί να αντιμετωπίσει και μια κακοπροαίρετη κριτική... αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή... τι θα κάνει τότε θα βάλει τα κλάματα ή θα χρειαστεί ψυχολογική υποστήριξη γιαυτό... να το ξαναπώ... ένα απλό φόρουμ είμαστε, αλίμονο να θεωρούμε τους εαυτούς μας θιγμένους και αδικημένους από μια κακοπροαίρετη κριτική που κάποτε μπορεί να δεχθούμε...σιγά τα λάχανα...

Όσον αφορά το θέμα της οικογένειας το ξαναλέω... ποτέ και κανενός την οικογένεια δεν έβρισα ούτε καν έθιξα, είναι ντροπή να το λέτε αυτό... μην δημιουργείτε θέματα εκει που δεν υπάρχουν...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Πως γίνετε να κάνω σε όλες τις μηχανές αναζήτησης πτήσεων έρευνα για skg to vce 27 - 29/2 με αναχώρηση 06:35 το πρωί από Θεσ/νίκη και επιστροφή με αναχώρηση 19:05 από Βενετία και παντού ακόμη και στο site της Alitalia να μου βγάζει κάτι τρελές τιμές και ξαφνικά μέσα από κάποιο συγκεκριμένο site να βγάζει διαθεσιμότητα σε τιμή promo ενώ και σε αυτό δεν είχε εδώ και 5 ημέρες ?
Και στο τέλος να γινετε και η αγορά σε αυτή την τιμή...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Και τα εισητήρια είναι όντως αγορασμένα γιατί τηλεφώνησα στην Alitalia και μου το επιβεβαίωσαν!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.800
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Πως γίνετε να κάνω σε όλες τις μηχανές αναζήτησης πτήσεων έρευνα για skg to vce 27 - 29/2 με αναχώρηση 06:35 το πρωί από Θεσ/νίκη και επιστροφή με αναχώρηση 19:05 από Βενετία και παντού ακόμη και στο site της Alitalia να μου βγάζει κάτι τρελές τιμές και ξαφνικά μέσα από κάποιο συγκεκριμένο site να βγάζει διαθεσιμότητα σε τιμή promo ενώ και σε αυτό δεν είχε εδώ και 5 ημέρες ?
Και στο τέλος να γινετε και η αγορά σε αυτή την τιμή...
σε κορόιδεψαν φίλε ο Φλεβάρης πάει μέχρι τις 28.....:haha::haha::haha: one way αγόρασες...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
σε κορόιδεψαν φίλε ο Φλεβάρης πάει μέχρι τις 28.....:haha::haha::haha: one way αγόρασες...

Εδώ είναι ολόκληρη η κράτηση για να με πιστέψετε..

Saturday 27 March 2010
Air
Alitalia Linee Aeree Italiane - Flight AZ 0733 Status: Confirmed
OPERATED BY AIR ONE
Depart: Thessaloniki Makedonia Airport Airline Ref: JF3NHI
Thessaloniki, GR Seat: 000 000
06:35 Class: O-Economy/Coach
Mileage: 556
Arrive: Rome Fiumicino Airport Travel Time: 1:50
Rome, IT Stopovers: 0
07:25 Aircraft: CR9
Terminal 1

Saturday 27 March 2010 Air
Alitalia Linee Aeree Italiane - Flight AZ 1471 Status: Confirmed
Depart: Rome Fiumicino Airport Airline Ref: JF3NHI
Rome, IT Seat: 03L 04A
08:30 Class: O-Economy/Coach
Terminal 1 Mileage: 262
Arrive: Venice Marco Polo Airport Travel Time: 1:05
Venice, IT Stopovers: 0
09:35 Aircraft: M82

Monday 29 March 2010 Air
Alitalia Linee Aeree Italiane - Flight AZ 1474 Status: Confirmed
Depart: Venice Marco Polo Airport Airline Ref: JF3NHI
Venice, IT Seat: 04A 06A
19:05 Class: O-Economy/Coach
Mileage: 262
Arrive: Rome Fiumicino Airport Travel Time: 1:05
Rome, IT Stopovers: 0
20:10 Aircraft: M82
Monday 29 March 2010 Air
Alitalia Linee Aeree Italiane - Flight AZ 0732 Status: Confirmed
Depart: Rome Fiumicino Airport Airline Ref: JF3NHI
Rome, IT Seat: 000 000
21:25 Class: O-Economy/Coach
Terminal 1 Mileage: 556
Arrive: Thessaloniki Makedonia Airport Travel Time: 1:45
Thessaloniki, GR Stopovers: 0
Τρίτη, 30 Μαρτίου 2010
00:10 Aircraft: Airbus A319/A320/A321
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
Δεν σε πιστεύουμε με τίποτε... μόνο ο ακατανόμαστος μπορεί να σε πιστέψει...

Καλή τύχη στο γύρνα... κάνε τάματα και για τις βαλίτσες και για να μην έχει καθυστέριση στη Ρώμη... ο Μπερλουσκόνι μαζί σου...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Δεν σε πιστεύουμε με τίποτε... μόνο ο ακατανόμαστος μπορεί να σε πιστέψει...

Καλή τύχη στο γύρνα... κάνε τάματα και για τις βαλίτσες και για να μην έχει καθυστέριση στη Ρώμη... ο Μπερλουσκόνι μαζί σου...
Σιγά μην πάρουμε και βαλίτσα.
Ότι χωράει μέσα στο αεροπλάνο...:haha:
Το πως μπορεί να έγινε όμως αυτή η κράτηση δεν μου λέτε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σιγά μην πάρουμε και βαλίτσα.
Ότι χωράει μέσα στο αεροπλάνο...:haha:
Το πως μπορεί να έγινε όμως αυτή η κράτηση δεν μου λέτε.
δεν διαβάζετε λίγο και τις ιστορίες άλλων μελών που πάνε Ρώμη να ξεστραβωθείτε, να μάθετε επιτέλους τι θα πει σοβαρη εταιρεία? εδώ μιλάμε οι ανταγωνιστές της ΑΖ είναι τυχοδιώκτες και πειρατές. δοκιμάστε να μεταφέρετε σκι με τους πειρατες και τα λεμε. οταν και αν λυθει το θεμα μου θα ανεβασω το σχετικο θεμα. ως τοτε πέτα ξενοιαστα με μία από τις μεγαλύτερες και ασφαλέστερες εταιρειες του πλανήτη. και με αποσκευές φυσικά.
και για την κράτηση πώς να σου πει καποιος τι έγινε αν δεν πεις σαιτ κ τιμες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.368
Μηνύματα
890.056
Μέλη
39.039
Νεότερο μέλος
vasilikigero

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom