Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και σκέφτεσαι έστω και μία από αυτές που να είναι χειρότερη από την ΑΖ? Μόνο μία μπορώ να σκεφτώ που απλώς συγκρίνεται (Ryanair), αλλά κι αυτή μάλλον είναι καλύτερη.
η Ryanair, Easy απλά δεν συγκρίνονται. ειναι πολυ πολυ χειρότερες, ΚΤΕΛ..
από τις λοιπές πολυ χειρότερες φυσικά οι Iberia, KLM, Turkish. ένα υπεραντλαντικό μαζί τους πείθει..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
19.132
η Ryanair, Easy απλά δεν συγκρίνονται. ειναι πολυ πολυ χειρότερες, ΚΤΕΛ..
από τις λοιπές πολυ χειρότερες φυσικά οι Iberia, KLM, Turkish. ένα υπεραντλαντικό μαζί τους πείθει..
Εγώ θα κάνω φέτος 2 μακρινά ταξίδια με Iberia και TK...σε όλους τους χάλια πια πέφτω? Μα δεν έχω μυαλό να πάρω Αλιτάλια κι εγώ....

Η Iberia σερβίρει φαγητό πάνω απ'τον Ατλαντικό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ θα κάνω φέτος 2 μακρινά ταξίδια με Iberia και TK...σε όλους τους χάλια πια πέφτω? Μα δεν έχω μυαλό να πάρω Αλιτάλια κι εγώ....

Η Iberia σερβίρει φαγητό πάνω απ'τον Ατλαντικό?
σερβίρει αηδιες στα παμπαλαια 340..η ΑΖ ολη υπό ανασυγκροτηση στο περσινο χειμερινο 5μηνο τους ξεπερασε σε ολους τους δεικτες με ευκολια.
η ιταλικη παστα όμως πάνω από τον Ατλαντικό κοστίζει..γι αυτό και πας με Iberia..:) το ίδιο μπορεί να κανα κι εγω..
http://files.aea.be/News/PR/Pr09-016.pdf
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
stamataras μια χαρα ειναι το δρομολογιο, και εμεις αυτες ακριβως τις ωρες πετουσαμε, αν μαλιστα στην επιστροφη καταφερετε να ειστε κατα τις 17.00 στο αεροδρομιο της Βενετιας μπορει να σας βαλουν και στην πτηση των 18.00 για Ρωμη (εμεις ετσι το καναμε) χωρις καμια επιβαρυνση
Να λεμε και τα καλα της Αlitalia !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
stamataras μια χαρα ειναι το δρομολογιο, και εμεις αυτες ακριβως τις ωρες πετουσαμε, αν μαλιστα στην επιστροφη καταφερετε να ειστε κατα τις 17.00 στο αεροδρομιο της Βενετιας μπορει να σας βαλουν και στην πτηση των 18.00 για Ρωμη (εμεις ετσι το καναμε) χωρις καμια επιβαρυνση..Να λεμε και τα καλα της Αlitalia !
Ποιά καλά βρε συ της Alitalia... όλες οι εταιρίες το κάνουν αυτό γιατί τις συμφέρει... μέχρι και οι loco... αν έχουν θέσεις σε βάζουν τσάμπα στη νωρίτερη για να έχουν κενές στην επόμενη μήπως και τις χρειαστούν και τις πουλήσουν αργότερα ακριβότερα...

Το θέμα είναι άλλο... εφόσον ούτως ή άλλως θα έχουν connection στη Ρώμη γιατί πρέπει να φύγουν νωρίτερα? Γιατί αντί να καθήσουν μια ώρα παραπάνω στη Βενετία θα πρέπει να υποστούν το αίσχος του Fiumicino? Τα σκέφτεστε αυτά που γράφετε?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καλα, κοψε κατι που το κανουν ΟΛΕΣ οι εταιρειες.. Στην Aegean πχ αυτο δεν γινεται με τιποτα.. περιμενεις κανονικα την πτηση σου ,αν δεν πληρωσεις τη διαφορα του εισητηριου δε σε βαζουν νωριτερα που να χτυπιεσαι, κ ας ειναι αδειο το αεροπλανο..
Και για την ιστορια αναφερω οτι η συγκεριμενη πτηση απο VCE-FCO στις 18.00 της 15.2.2010 (καρναβαλι) ηταν τιγκα, ουτε μια θεση κενη..

Για ποιο λογο να το κανουν? Για ολους τους παραπανω λογους που ανεφερες.. για να μην εχουν το αγχος μηπως δεν προλαβουν οι ιδιοι ή τα πραγματα τους την πτηση των 21.35 απο Ρωμη, για να ειναι ανετοι και ωραιοι. Εμεις την αλλη μερα ειχαμε και δουλειες να μας περιμενουν, δεν μπορουσαμε να το ρισκαρουμε να φυγουμε την επομενη το πρωι, δεν περιμενεις αλλωστε την τελευταια ωρα να δεις τη Βενετια, τι 18.00 τι 19.00, οσο για το αεροδρομιο της Ρωμης γουστα ειναι αυτα εμενα προσωπικα με ολους τους γνωστους ιταλικους οικους μοδας στα ποδια μου ειναι το αγαπημενο μου..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.535
Likes
29.487
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιά καλά βρε συ της Alitalia... όλες οι εταιρίες το κάνουν αυτό γιατί τις συμφέρει... μέχρι και οι loco... αν έχουν θέσεις σε βάζουν τσάμπα στη νωρίτερη για να έχουν κενές στην επόμενη μήπως και τις χρειαστούν και τις πουλήσουν αργότερα ακριβότερα...
Ε όχι κι όλες... το απερίγραπτο προσωπικό εδάφους της A3 στο HER μου το είχε αρνηθεί το Δεκέμβρη του 2003, παρότι και θέσεις υπήρχαν, και μάλιστα είχα και εισιτήριο C στα χέρια μου, καθώς το εισιτήριο μου ήταν λέει e-ticket και "δε μπορούν να γίνουν αλλαγές σε e-ticket"... Άυπνος επί σχεδόν 40 ώρες, έπρεπε να περιμένω 2+ ώρες στο υπερ-terminal του HER.
Έκανα 2 χρόνια να ξαναπετάξω μαζί τους. Και συνεχίζω να θεωρώ το προσωπικό της εν λόγω εταιρίας στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο ως το λιγότερο εξυπηρετικό προσωπικό εδάφους που έχω δει ποτέ, με μπόλικα περιστατικά, ακόμη και σήμερα.

Χειρότερη ήταν μόνο μια ηλίθια στο checkin που εξυπηρετούσε τις πτήσεις της LX στο LYS.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αντίθετα με ότι αναφέρουν προηγούμενοι, δυό φορές που το ζήτησα από το counter της Aegean να μου αλλάξουν την ώρα πτήσης το έκαναν χωρίς σου-μου και μ' ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Την πρώτη φορά, ερχόμενος από ΒΚΚ πέταξα 2 ώρες νωρίτερα και τη δεύτερη - κι αυτό είναι το σημαντικό - 2 ώρες αργότερα (λόγω καθυστέρησης της προηγούμενης πτήσης), χωρίς καμμία επιβάρυνση και στις 2 περιπτώσεις. Και μιά τρίτη, που ήθελα να πάρω τη βαλίτσα αμέσως για να προλάβω ανταπόκριση, προσφέρθηκε η υπάλληλος και την έβαλε priority χωρίς κανείς να την υποχρεώνει να κάνει κάτι τέτοιο.

Εν κατακλείδι, μήπως παίζει ρόλο και το πώς ζητάς κάτι? ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.535
Likes
29.487
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντίθετα με ότι αναφέρουν προηγούμενοι, δυό φορές που το ζήτησα από το counter της Aegean να μου αλλάξουν την ώρα πτήσης το έκαναν χωρίς σου-μου και μ' ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Την πρώτη φορά, ερχόμενος από ΒΚΚ πέταξα 2 ώρες νωρίτερα και τη δεύτερη - κι αυτό είναι το σημαντικό - 2 ώρες αργότερα (λόγω καθυστέρησης της προηγούμενης πτήσης), χωρίς καμμία επιβάρυνση και στις 2 περιπτώσεις. Και μιά τρίτη, που ήθελα να πάρω τη βαλίτσα αμέσως για να προλάβω ανταπόκριση, προσφέρθηκε η υπάλληλος και την έβαλε priority χωρίς κανείς να την υποχρεώνει να κάνει κάτι τέτοιο.

Εν κατακλείδι, μήπως παίζει ρόλο και το πώς ζητάς κάτι? ;)
Εν κατακλείδι, μήπως παίζει ρόλο και αν το εισιτήριο σου είναι flexible?
Προφανώς και το πώς ζητάς παίζει ρόλο, υπό την προϋπόθεση ότι αυτό που ζητάς είναι χάρη.

Το δικό μου παράδειγμα παραπάνω αναφέρεται σε συγκεκριμένο αεροδρόμιο, και όχι στα υπόλοιπα που πετάει η εν λόγω εταιρία, από τα οποία φυσικά έχω εμπειρίες αντίστοιχες μ' αυτές που περιγράφεις. Με 27 πτήσεις εσωτερικού με Α3 και 28 με ΟΑ από το 2002 και μετά (για πιο πριν έχω χάσει το μέτρημα), μου έχουν τύχει διάφορα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εν κατακλείδι, μήπως παίζει ρόλο και αν το εισιτήριο σου είναι flexible?

Βεβαίως, αλλά το δικό μου ποτέ! :haha: Πάντοτε το πιο φτηνό!

Προφανώς και το πώς ζητάς παίζει ρόλο, υπό την προϋπόθεση ότι αυτό που ζητάς είναι χάρη.

Μα, αν κατάλαβα καλά, για χάρη μιλούσαμε. Προβάρεις το καλύτερο χαμόγελό σου, το φοράς και επιτίθεσαι! :D

Το δικό μου παράδειγμα παραπάνω αναφέρεται σε συγκεκριμένο αεροδρόμιο, και όχι στα υπόλοιπα που πετάει η εν λόγω εταιρία, από τα οποία φυσικά έχω εμπειρίες αντίστοιχες μ' αυτές που περιγράφεις. Με 27 πτήσεις εσωτερικού με Α3 και 28 με ΟΑ από το 2002 και μετά (για πιο πριν έχω χάσει το μέτρημα), μου έχουν τύχει διάφορα...

Καλά έκανες και το διευκρίνησες. Δε διαφωνώ. Δεν αναφερόμουν μόνο στο δικό σου σχόλιο αλλά και σε άλλο προγενέστερο που έλεγε ότι κάτι τέτοιο δεν το κάνει ποτέ η Aegean. Ποτέ μη λες ποτέ! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.366
Μηνύματα
890.333
Μέλη
39.041
Νεότερο μέλος
AriaC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom