Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Γιατι απλα δεν πας καθε μερα στη Βενετια για να μπεις σε διαδικασια συμβιβασμου
Εχει τεραστια παρκιγκ στην piazzale roma, αφηνεις το αυτοκινητο και σε ενα λεπτο παιρνεις το βαπορετο και αρχιζει το παραμυθι
φανταζομαι εχει και πιο εξω παρκιγκ ακομη και στο μεστρε μπορεις να το αφησεις (για να σου βγει πιο οικονομικα)
Ναι αλλά μπορώ να κάτσω 6 μέρες αντι για 3-4 με τα ιδια χρήματα !!και τι θα αφήσω το αυτο ;;;και τις βαλίτσες και τα 2 παιδια να τα σέρνω αγκομαχώντας;;;δεν νομίζω οτι ειναι καλη ιδεα όταν πάω πάντως θα έχω προσωπική άποψη Ισως τότε ανακαλύψω οτι είχατε δίκιο!!!:shock:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ενας λογος παραπανω εαν υπαρχουν και παιδια να μην ταλαιπωρηθουν με καθημερινες μετακινησεις, επιβιβασεις, αποβιβασεις σε λεωφορεια, βαπορετα κλπ.
Να εχεις υποψη σου οτι εαν μεινετε στο Μεστρε δεν θα εχετε τη δυνατότητα να πηγαινοερχεστε πανω απο μια φορα την ημερα (εκτος εαν θελετε να περνατε ολη την ημερα σας στα μεσα μεταφορας, μονο το βαπορετο απο την αφετηρια εως την πλατεια του αγιου μαρκου ειναι γυρω στα 45 λεπτα) με ολα τα επακολουθα που μπορει να εχει αυτο.. Τελικα μαλλον θα κουραστειτε περισσοτερο, θα εχετε λιγοτερο ωφελιμο χρονο στη βενετια, θα στερηθειτε πολλες απο τις στιγμες της

Με τα ιδια χρηματα ισως θα ηταν προτιμοτερο ενα συμπαθητικο τριαστερο μεσα στη Βενετια παρα ενα πολυτελες αχρωμο και αγευστο τετραστερο στο Μεστρε, αλλα ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γενικά είμαι πολύ υπέρ των παιδιών στα ταξιδια, αλλά οσον αφορά τη Βενετία, στείλτα καλύτερα στη μάνα σου, στην πεθερα σου, στην κουνιάδα σου, στην αδερφή σου, στο αναμορφωτηριο, στην κατασκηνωση, στην εκδρομη του κατηχητικου, στους προσκοπους, στο ορφανοροφείο, στο ΠΙΚΠΑ Πεντέλης, για υιοθεσια, οπου τελος παντων νομίζεις, αλλά μην τα πάρεις μαζί σου. Τουλάχιστον την πρώτη φορά που θα πας Βενετία. Άλλωστε δικαιούστε και ένα ταξίδι οι δυο σας.
Την πρωτη φορα στη Βενετια να εισαι με τον αντρα σου να κρατιεστε χερι χερι και να κανετε και βραδινες ρομαντικες βολτες. Η βραδινή Βενετία, που αδειάζει από τους ημερήσιους τουρίστες, είναι το κάτι άλλο και αυτο δε μπορείς να το έχεις, ούτε να το αντιληφθείς καν οτι υπάρχει, αν μένεις στο Μεστρε. Είναι πιθανόν να μείνεις στο Μεστρε και να αποκτησεις λάθος άποψη για τη Βενετία.
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες, αν μείνεις στο Μέστρε ή τέλος πάντων κάπου εκτός κέντρου, θα μετανοιώσεις πικρά! Η Βενετία είναι όνειρο, είναι παραμύθι, κ όταν πας θα καταλάβεις ότι δεν αξίζει να χάσεις ούτε στιγμή από την παραμονή σου εκεί σε μεταφορές. Εγώ πήγα μόνο για μια ημέρα, μονοήμερη εκδρομή ενώ βρισκόμουν Ρώμη κ πραγματικά δεν ήθελα να φύγω... με την πρώτη ευκαιρία θέλω να βρεθώ ξανά εκεί... η ομορφιά, η διαφορετικότητα, τα συναισθήματα που σου προκαλεί είναι απίστευτα, σαν να ζεις σε παραμύθι, σαν να βρίσκεσαι σε άλλη εποχή! Αξέχαστα! Αχ πόσο ζηλεύω... Περιμένουμε εντυπώσεις.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.488
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γενικά είμαι πολύ υπέρ των παιδιών στα ταξιδια, αλλά οσον αφορά τη Βενετία, στείλτα καλύτερα στη μάνα σου, στην πεθερα σου, στην κουνιάδα σου, στην αδερφή σου, στο αναμορφωτηριο, στην κατασκηνωση, στην εκδρομη του κατηχητικου, στους προσκοπους, στο ορφανοροφείο, στο ΠΙΚΠΑ Πεντέλης, για υιοθεσια, οπου τελος παντων νομίζεις, αλλά μην τα πάρεις μαζί σου. Τουλάχιστον την πρώτη φορά που θα πας Βενετία. Άλλωστε δικαιούστε και ένα ταξίδι οι δυο σας.
Την πρωτη φορα στη Βενετια να εισαι με τον αντρα σου να κρατιεστε χερι χερι και να κανετε και βραδινες ρομαντικες βολτες. Η βραδινή Βενετία, που αδειάζει από τους ημερήσιους τουρίστες, είναι το κάτι άλλο και αυτο δε μπορείς να το έχεις, ούτε να το αντιληφθείς καν οτι υπάρχει, αν μένεις στο Μεστρε. Είναι πιθανόν να μείνεις στο Μεστρε και να αποκτησεις λάθος άποψη για τη Βενετία.

έτσι είναι
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Ναι αλλά μπορώ να κάτσω 6 μέρες αντι για 3-4 με τα ιδια χρήματα !!και τι θα αφήσω το αυτο ;;;και τις βαλίτσες και τα 2 παιδια να τα σέρνω αγκομαχώντας;;;δεν νομίζω οτι ειναι καλη ιδεα όταν πάω πάντως θα έχω προσωπική άποψη Ισως τότε ανακαλύψω οτι είχατε δίκιο!!!:shock:

ε ρε traveller που σας χρειάζεται τελικά !!!!!!!
δεν εχεις παει αλλά προτείνεις όμως να μείνει στο mestre :shock:

ειπαμε θελει να παει για 2-3 μερες ειναι δυνατόν να μεινει στο mestre
λοιπον stamataras κλεινεις σε καποιο κεντρικό ξενοδοχειο απο αυτα που σου πρότειναν παραπανω τα παιδιά για να μην χανεις χρόνο
lido ειναι όντως φθηνότερα τα ξενοδοχεία αλλά τα βαπορακια της γραμμής αν θυμαμαι καλά 11:00 με 12:00 μμ ..Τέλος.

και εννοειται ΔΕΝ πας πουθενα αλλού εκτός βενετίας μενεις εκει και κοιτας να την χορτασετε οσο περισσότερο προλαβετε !!!!:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Γιατί οχι στο Μεστρε ;ειναι απο οτι ξέρω φτηνότερα και α ν διαλέξεις ξενοδοχείο κοντα σε στάση είναι κοντά απο τη Βενετία Και αν εχεις αυτοκίνητο μαζί σου πως θ:roll:α μείνεις Βενετία;;;;
Tώρα εγώ χρειάζεται να σχολιάσω κάτι εδώ...

Καλή μου δεν έχεις πάει, δεν ξέρεις, γιατί ποστάρεις? για να μας εντυπωσιάσεις?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Tώρα εγώ χρειάζεται να σχολιάσω κάτι εδώ...

Καλή μου δεν έχεις πάει, δεν ξέρεις, γιατί ποστάρεις? για να μας εντυπωσιάσεις?


11 ολόκληρα λεπτα άργησες να απαντησεις απο το πνευματικό καλεσμα που σου έκανα :haha:
χανεις την φόρμα σου chief :haha::haha:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Σκέφτομαι να πάω Βενετία για ένα 3ήμερο τέλος Μαρτίου 27-29/3,
2 διανυκτερεύσεις(με τη σύζυγο).
Θα ήθελα την γνώμη σας για την εποχή που διάλεξα και πρόταση για ξενοδοχείο κάπου κεντρικά,γύρω στα 150 ευρώ η διανυκτέρευση.
Έχω διαβάσει αρκετά από τα προηγούμενα σχετικά θέματα αλλά δεν έβγαλα άκρη,άλλα ξενοδοχεία δεν έχουν δωμάτια για τις ημερομηνίες που θέλω,άλλα είναι αρκετά πιο ακριβά.
Οπότε είπα να ζητήσω την βοηθειά σας....
Booking.com: Hotel Lisbona, Venice, Italy - 398 Guest reviews. Book your hotel now! Δες αυτο το ξενοδοχείο. Θα πάω και εγώ στην Βενετία αρχες Μαιου 5 ημέρες και έκλεισα σε αυτό. Βέβαια τον Μαιο είναι αρκετά πιο ακριβα, αλλα απ'ότι βλέπω Μάρτιο για 2 διανυκτερεύσεις το χει 200 ευρώ με πρωινό και θέα στο καναλι! Δες το,ίσως σ'αρεσει!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Stamataras, άκου τι σου λένε αυτοί που ξέρουν: Μην τυχόν και δε μείνεις στο κέντρο! (Εγώ, λόγω ιδιοσυγκρασίας, θέλω και θέα στη θάλασσα, αλλά αυτό έρχεται μετά). Αυτό που σου προτείνανε (το Lisboa) μοιάζει καλό, δεν έχω μείνει, έχει καλές κριτικές και πολύ καλή τοποθεσία. Και με ένα κατοστάρι τη βραδυά είναι ταμάμ. Στη Βενετία δε μετράνε τα φρου-φρου και τ' αρώματα που έτσι κι αλλιώς δε θα χρησιμοποιήσεις. Τοποθεσία και καθαριότητα θες, τίποτ' άλλο. Κι αν σου βγεί και κάτι παραπάνω δεν πειράζει. Αν τα τσιγκουνευτείς θα χτυπάς το κεφάλι σου μετά για τη ματζιριά και είναι κρίμα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δικος μου εισαι εσυ, κ εγω οπου παω εαν δεν εχω θεα θα σκασω ενα πραγμα..
Βρε παιδια, ο ανθρωπος απο την αρχη δηλωσε οτι θελει ξενοδοχειο στο κεντρο..Αλλους πρεπει να πεισουμε οχι το Stamatara.. :shock:
Το Lisboa ήταν ακριβως διπλα στο Violino d oro που εμενα πριν μια εβδομαδα. Οντως ειναι πολυ κενρικο και τα περισσοτερα (προσοχη, οχι ολα) δωματια του βλεπουν στο καναλι San Moise με τις γονδολες. Για 100 ευρω ειναι καλη επιλογη αλλα το violino d'oro και το Ala ειναι σαφως καλυτερα (κ ακριβοτερα)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom