Απορίες για ταξίδι στην Ιβηρική και Μαρόκο

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εννοείται πως δε σου φτάνουν με τίποτα...Τα καλύτερα βρισκονται στην ενδοχώρα, όπου με 4 μέρες δεν προλαβαίνεις να πας, αλλά και να πας, δεν προλαβαίνεις να 'νιώσεις'...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και η Πορτογαλία έχει πολύ πράγμα, ειδικά στο βορρά. Άσε που ακόμη πιο βόρεια βρίσκεται και η πιο όμορφη πόλη του κόσμου (καλά είμαι αδιόρθωτος, το Σαντιάγο θα το προτείνω ακόμη και στα ποστ για τη Μογγολία).
 

yiorgos

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία, Ισλανδία
Και η Πορτογαλία έχει πολύ πράγμα, ειδικά στο βορρά. Άσε που ακόμη πιο βόρεια βρίσκεται και η πιο όμορφη πόλη του κόσμου (καλά είμαι αδιόρθωτος, το Σαντιάγο θα το προτείνω ακόμη και στα ποστ για τη Μογγολία).

Για αυτό το Santiago μιλάς ;
Δε σε ρωτάω γιατί είναι η ομορφότερη του κόσμου, θα το ψάξω ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό είναι αχχχχ (ήχος νοσταλγίας). Αν ο παράδεισος ήταν πόλη θα ήταν η Κομποστέλα.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό είναι αχχχχ (ήχος νοσταλγίας). Αν ο παράδεισος ήταν πόλη θα ήταν η Κομποστέλα.
:shock: Τόσο πολύ, βρε Γιώργο?

Βάζε μου ιδέες, για λέγε μερικά ακόμα για τον Παράδεισο...;)

....Δεν θέλω και πολύ, έτοιμη είμαι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι να σου πω; Ο μόνος λόγος που δεν έμεινα εκεί είναι ότι θέλω να δω τον κόσμο και ξέρω ότι μένοντας εκεί η οποιαδήποτε "φαγούρα" για ταξίδι σου κόβεται διότι η πόλη απλά είναι ένα όνειρο. Ξέρω, μερικοί θα πουν ότι είμαι συναισθηματικά δεμένος επειδή σπούδασα εκεί (έχει ένα από τα πιο αξιόλογα και παλιότερα πανεπιστήμια της Ισπανίας). Λάθος! Το πράγμα έγινε αντίστροφα: όταν γύριζα την Ισπανία και αντίκρυσα το Σαντιάγο είπα "δεν ξέρω τι θα σπουδάσω, αλλά ό,τι κι αν έχει εδώ θα μείνω, ακόμη κι αν είναι κτηνιατρική τροπικών ερπετών".

Η πόλη δεν περιγράφεται με λόγια, η ατμόσφαιρα είναι όσο πιο μεσαιωνική γίνεται, το φαγητό της είναι πάμφθηνο και εκπληκτικό, η πόλη είναι ολοζώντανη με το 50% να είναι φοιτητές, ελάχιστος τουρισμός και η όλη ιστορία του pilgrimage της δίνει έναν αέρα ατμοσφαιρικότητας. Είμαι ο πιο αντιχριστιανός άνθρωπος του πλανήτη, αλλά εκεί πήγαινα εκκλησία κάθε εβδομάδα μόνο και μόνο για το θέαμα, τη μουσική, την ομίχλη, τους προσκυνητές που κλαίνε μετά από μήνες πεζοπορίας, το θυμιατήρι των 250 κιλών να ανεμίζει πάνω από το κεφάλι μου... Το κέλτικο στοιχείο είναι ολοζώντανο, ο απέναντί μου έκανε πρόβα τη γκάιντά του στο μπαλκόνι σε σταθερή βάση, τα έθιμα καλά κρατούν, οι ντόπιοι δε θέλουν να μιλάνε λέξη ισπανικά... Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς το διαφημίζω, είναι από τα καλύτερα κρυμμένα μυστικά της Ευρώπης... ας πηγαίνει ο κόσμος στην υπερτουριστική Βαρκελώνη, το εκπληκτικό αλλά χωρίς ψυχή Τολέδο και την αδιάφορη Μαδρίτη. Εγώ θα αγοράσω το σπιτάκι μου σε 3-4 χρόνια να μένω με την κοπέλα μου και τον μικρό και θα κάθομαι να βλέπω τη βροχή να χτυπάει τις πλάκες της οδού Xelmirez, λίγο πάνω από το συντριβάνι, με θέα την Praza Platerias, τρώγοντας σουπιές με pimientos de Padron στην οδό Preguntoiro.

Μπροστά στο Σαντιάγο, ακόμη και η Αβάνα ωχριά (κι αυτό θέλει προσπάθεια)...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Τι να σου πω; Ο μόνος λόγος που δεν έμεινα εκεί είναι ότι θέλω να δω τον κόσμο και ξέρω ότι μένοντας εκεί η οποιαδήποτε "φαγούρα" για ταξίδι σου κόβεται διότι η πόλη απλά είναι ένα όνειρο. Ξέρω, μερικοί θα πουν ότι είμαι συναισθηματικά δεμένος επειδή σπούδασα εκεί (έχει ένα από τα πιο αξιόλογα και παλιότερα πανεπιστήμια της Ισπανίας). Λάθος! Το πράγμα έγινε αντίστροφα: όταν γύριζα την Ισπανία και αντίκρυσα το Σαντιάγο είπα "δεν ξέρω τι θα σπουδάσω, αλλά ό,τι κι αν έχει εδώ θα μείνω, ακόμη κι αν είναι κτηνιατρική τροπικών ερπετών".

Η πόλη δεν περιγράφεται με λόγια, η ατμόσφαιρα είναι όσο πιο μεσαιωνική γίνεται, το φαγητό της είναι πάμφθηνο και εκπληκτικό, η πόλη είναι ολοζώντανη με το 50% να είναι φοιτητές, ελάχιστος τουρισμός και η όλη ιστορία του pilgrimage της δίνει έναν αέρα ατμοσφαιρικότητας. Είμαι ο πιο αντιχριστιανός άνθρωπος του πλανήτη, αλλά εκεί πήγαινα εκκλησία κάθε εβδομάδα μόνο και μόνο για το θέαμα, τη μουσική, την ομίχλη, τους προσκυνητές που κλαίνε μετά από μήνες πεζοπορίας, το θυμιατήρι των 250 κιλών να ανεμίζει πάνω από το κεφάλι μου... Το κέλτικο στοιχείο είναι ολοζώντανο, ο απέναντί μου έκανε πρόβα τη γκάιντά του στο μπαλκόνι σε σταθερή βάση, τα έθιμα καλά κρατούν, οι ντόπιοι δε θέλουν να μιλάνε λέξη ισπανικά... Τώρα που το σκέφτομαι, κακώς το διαφημίζω, είναι από τα καλύτερα κρυμμένα μυστικά της Ευρώπης... ας πηγαίνει ο κόσμος στην υπερτουριστική Βαρκελώνη, το εκπληκτικό αλλά χωρίς ψυχή Τολέδο και την αδιάφορη Μαδρίτη. Εγώ θα αγοράσω το σπιτάκι μου σε 3-4 χρόνια να μένω με την κοπέλα μου και τον μικρό και θα κάθομαι να βλέπω τη βροχή να χτυπάει τις πλάκες της οδού Xelmirez, λίγο πάνω από το συντριβάνι, με θέα την Praza Platerias, τρώγοντας σουπιές με pimientos de Padron στην οδό Preguntoiro.

Μπροστά στο Σαντιάγο, ακόμη και η Αβάνα ωχριά (κι αυτό θέλει προσπάθεια)...

Yorgo θα ανταλλασουμε επισκεψεις! Μεχρι τοτε θα εχω και γω το βασκακι! Πολυ ωραια περιγραφη,αυτο που δεν ειχα δει την προηγουμενη φορα ηταν μια λειτουργια και μου εχει μεινει απωθημενο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Oι περιγραφές σου είναι μαγευτικές, ο τόπος μοιάζει ιδανικός και για τις δικές μου προδιαγραφές...

Εμπιστεύομαι το κριτήριό σου και με βλέπω ν΄αρχίζω την προετοιμασία...:)

Εύχομαι το όνειρό σου να γίνει πραγματικότητα και
σ΄ευχαριστώ φίλε μου Γιώργο, για όλα τα όμορφα που μοιράζεσαι μαζί μας...:D

ΥΓ. Αρχίζω το ψάξιμο...πάω για φωτο;)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
βλέπω στο viamichelin ότι απέχει 2,5 ώρες οδικώς από το Πόρτο, κι επειδή Σεπτέμβρη θα είμαι στο Πόρτο, μου βαλες ιδέες.. λες Yorgo να το κάνουμε μια ημερήσια?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ημερήσια από το Πόρτο στο Σαντιάγο;;; Σα να λες πάω διακοπές στην πλατεία Ομονοίας...να πεταχτώ να΄δω και την Ακρόπολη ένα πεντάλεπτο;

Πλάκα κάνω, εντάξει. Άλλωστε και το Οπόρτο είναι πολύ όμορφο, έχει μια ντεκαντένσια που θυμίζει πολύ Λατινική Αμερική. Αλλά ημερήσια στο Σαντιάγο είνια λίγο και θα χάσετε το μαγικό φωτισμό της πόλης το βράδυ, καθώς και τη νυχτερινή ζωή. Είνια τουλάχιστον για ένα ΣΚ κι αυτό πάλι ιεροσυλία είναι. Στο δρόμο μπορείτε να επισκεφθείτε την πανέμορφη Ποντεβέδρα, το Βίγκο αγνοήστε το. Στο Σαντιάγο από το Οπόρτο μπορείς να πας και σιδηροδρομικώς, σύντομα θα βάλουν και τα τραίνα υπερταχείας (άντε να δούμε, φτάνει πια με το μουτζούρη!), η διαδρομή είναι αρκετά όμορφη, αλλά αν έχετε αμάξι είναι καλύτερα και ταχύτερα οδικώς.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Βασικά μιας και το θέμα εδώ είναι ταξίδι στην Ιβηρική, να ρωτήσω λίγα πραγματακια ακόμη, κυρίως τον Yorgo γιατί μάλλον τα ξέρει τα μέρη απ΄οτι καταλαβαίνω.
Εμείς την Πορτογαλία θα την κάνουμε ως εξής: ξεκινάμε τρεις μερες Πόρτο, μετά 4 μέρες Νότια και καταλήγουμε 4 μέρες Λισαβώνα. Για Νότο και Λισαβώνα έχω βρει και διαβάσει διάφορα, αλλά η αλήθεια είναι ότι για το Πόρτο δεν έχω πολυβρει τι και πως..οπότε όποιος έχει οτιδήποτε να γράψει για τη Βόρεια Πορτογαλία, με χαρά θα το διαβάσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom