(Ακριβή) Ελλάδα-Ζήσε το μύθο σου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.090
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"Και τι να πεις στην δουλεια....θελω αδεια οταν ερθουν οι αλκυονιδες...."
Αυτό με τις άδειες είναι όντως μεγάλο πρόβλημα, φίλε. Εγώ δεν το υφίσταμαι ως freelancer και γι' αυτό το αγνοώ ως παράμετρο όταν γράφω κι έχεις πολύ δίκιο. Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου. Εσένα σε πιάνει κατάθλιψη αν το νησί είναι φάντασμα, εμένα με πιάνει αν δω πάνω από τρεις τουρίστες σε ακτίνα δύο χιλιομέτρων και βαριέμαι και τις παραλίες (στην Καραϊβική μένω και κάνω 5-6 μπάνια το χρόνο, θα το διαβάσει η go2dbeach και θα με δείρει). Γούστα είναι αυτά. Πάντως κάπως πιο προσιτά οικονομικά και πιο κοντά στα γούστα σου είναι ο Μάιος (μακριά από τις πενταήμερες των σχολείων!), το πρώτο μισό του Ιουνίου και ο Σεπτέμβριος. Εγώ τώρα θέλω να πάω στη Νίσσυρο, αλλά πάλι χειμώνα, να δούμε πότε θα ξανάρθω Ελλάδα.

Α, παρεμπιπτόντως (μιας που μιλούσαμε και για φαγητό) εχθές πήγα και στο ρώσικο www.cadko.gr που ανέφερε η discolata. Πρωτότυπη κουζίνα για μένα που δεν έχω πάει ποτέ από Σοβιετική Ένωση πλευρά, και τα 15-18?/άτομο μου φάνηκαν αξιοπρεπέστατη τιμή.
 
Last edited by a moderator:

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Πραγματι Yorgos πολυ καλη τιμη και δοκιμαζεις και τη κουζινα μιας αλλης χωρας, δεν εχεις και καθε μερα αυτη την ευκαιρια.
Επισης θα συμφωνησω μαζι σου πως το πραγματικο προσωπο των νησιων, επομενως και της Σαντορινης, το βλεπεις το χειμωνα, οταν εχουν φυγει τα πληθη τουριστων. Οι τιμες ειναι καλυτερες, αλλα πρεπει να εισαι συνειδητοποιημενος οτι δεν θα εχεις τις πολυτελειες και τις επιλογες του καλοκαιροιυ-ισως ομως ειναι και καλυτερα σε μερικες περιπτωσεις. Απλα πρεπει οποιος παει αυτη τη περιοδο να εχει υποψην του και ενα πιθανο απαγορευτικο στα πλοια και τα μειωμενα δρομολογια πλοιων και αεροπλανων. Βεβαια ολα αυτα αν καταφερει να εξασφαλισει χειμερινη αδεια, γιατι δυστυχως μερικοι εργοδοτες δε δινουν το χειμωνα ευκολη αδεια, αλλες εταιριες κλεινουν μονο ενα μηνα το καλοκαιρι και ελευθεροι επαγγελματιες μπορει να ειναι δυσκολο να κλεισουν την επιχειρηση τους μια βδομαδα το χειμωνα λογω των απαιτησεων των πελατων.

Δεν ειμαι σιγουρος αν για καλοκαιρι μπορει καποιος να πετυχει καλυτερες τιμες στα δωματια μεσω sites αγγλικων τουριστικων πρακτορειων. Περισυ στην Αγγλια ειχα πετυχει φτηνα πακετα διακοπων η μονο διαμονη σε ξενοδοχεια και νησια της Ελλαδας. Δεν ειδα κατι για σαντορινη,μονο για Κρητη, Κερκυρα, Ροδο και Ζακυνθο θυμαμαι, αλλα δεν εψαξα περαιτερω. Οσα λεφτα εδινε κατα μεσο ορο μια ελληνικη οικογενεια για διαμονη 3 βραδιων στα Χανια, μια αντιστοιχη αγγλικη οικογενεια πληρωνε τα ιδια για μια βδομαδα.
Γνωστοι μου απο ελλαδα που μενουν στη Ροδο μου εξηγησαν οτι συμβαινει αυτο γιατι μερικα μεγαλα ευρωπαικα τουριστικα γραφεια κλεινουν δωματια ξενοδοχειων και προπληρωνουν τους ξενοδοχους πολυ καιρο πριν.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πήγα στα Χανιά Δεκέμβριο και ήταν υπέροχα.
Έμεινα σε σούπερ ξενοδοχείο με τη μισή τιμή του καλοκαιριού, ήμουν ο μόνος πελάτης και είχε ολόκληρο μπουφέ που τον απολάμβανα μόνος μου και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Και η ύπαιθρος τριγύρω είχε άλλη ομορφιά. Έβλεπες πράσινο, κάτι που το καλοκαίρι σπανίζει με όλα τα χόρτα κατάξερα.
Οι δρόμοι στο λιμάνι ήταν άδειοι, τα εστιατόρια ήταν γεμάτα ντόπιους και το φαγητό θεικό. Έχετε δοκιμάσει ποτέ κρεατότουρτα??????? Σιγά μη τη φας καλοκαιριάτικα με πενήντα χιλιάδες ξένους που στριμώχνονται στα εστιατόρια την ίδια ακριβώς ώρα!!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγα στα Χανιά Δεκέμβριο και ήταν υπέροχα.
Έμεινα σε σούπερ ξενοδοχείο με τη μισή τιμή του καλοκαιριού, ήμουν ο μόνος πελάτης και είχε ολόκληρο μπουφέ που τον απολάμβανα μόνος μου και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Και η ύπαιθρος τριγύρω είχε άλλη ομορφιά. Έβλεπες πράσινο, κάτι που το καλοκαίρι σπανίζει με όλα τα χόρτα κατάξερα.
Οι δρόμοι στο λιμάνι ήταν άδειοι, τα εστιατόρια ήταν γεμάτα ντόπιους και το φαγητό θεικό. Έχετε δοκιμάσει ποτέ κρεατότουρτα??????? Σιγά μη τη φας καλοκαιριάτικα με πενήντα χιλιάδες ξένους που στριμώχνονται στα εστιατόρια την ίδια ακριβώς ώρα!!!!
ενταξει καλες οι παροχες το χειμωνα,αλλα το καλοκαιρι ειναι ετη φωτος σε ομορφια!!.
ημουν αρκετα χρονια εκει λογω επαγγελματος και το χεμωνα το λιμανι χωρις τους φυσικους του πρωταγωνιστες εμοιαζε βγαλμενο απο ποιημα του καρυωτακη...
οπως και ναχει γουστα ειναι..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.090
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"οπως και ναχει γουστα ειναι"
Εκεί καταλήγουμε. Απλά αυτοί που έχουν γούστα σαν εμένα και τον traveladdict καλύπτουν το βίτσιο τους οικονομικότερα. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μαζί σου 100%.Κι εγώ έχω φίλους που δε με ακολουθούν, δεν τους αρέσει η ησυχία και το off season καθόλου.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Χαράτσι για πληροφορίες των ΚΤΕΛ



Μονόδρομος οι υψηλές χρεώσεις για όσους πολίτες επιθυμούν να ενημερωθούν σχετικά με τα δρομολόγια των υπεραστικών λεωφορείων.
Τα ΚΤΕΛ κατάργησαν μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα τους την υπηρεσία ενημέρωσης του κοινού για τα δρομολόγια των υπεραστικών λεωφορείων αντικαθιστώντας την με μια νέα τηλεφωνική υπηρεσία με πενταψήφιο αριθμό υψηλής χρέωσης τον οποίο πρέπει να καλέσει ο πελάτης ώστε να ενημερωθεί για το δρομολόγιο που θέλει.


Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση που οι πληροφορίες δεν καλύπτουν τον καλούντα και χρειαστεί η συνδρομή κάποιου υπαλλήλου για περαιτέρω πληροφόρηση τότε το τηλεφώνημα μπορεί να φτάσει μέχρι και το ποσό των πέντε ευρώ.




Ενδεικτικό των υψηλών χρεώσεων είναι ότι οι κλήσεις στοιχίζουν στην καλύτερη των περιπτώσεων από 0,66? το λεπτό με ελάχιστη χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε περίπτωση που κάποιος καλεί από σταθερό τηλέφωνο γραμμής του ΟΤΕ ενώ εάν κάποιος καλεί από κινητό θα χρεώνεται με 1,11? ανά λεπτό.


Πηγή:
v4.ethnos.gr -

 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Χαράτσι για πληροφορίες των ΚΤΕΛ



Μονόδρομος οι υψηλές χρεώσεις για όσους πολίτες επιθυμούν να ενημερωθούν σχετικά με τα δρομολόγια των υπεραστικών λεωφορείων.
Τα ΚΤΕΛ κατάργησαν μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα τους την υπηρεσία ενημέρωσης του κοινού για τα δρομολόγια των υπεραστικών λεωφορείων αντικαθιστώντας την με μια νέα τηλεφωνική υπηρεσία με πενταψήφιο αριθμό υψηλής χρέωσης τον οποίο πρέπει να καλέσει ο πελάτης ώστε να ενημερωθεί για το δρομολόγιο που θέλει.


Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση που οι πληροφορίες δεν καλύπτουν τον καλούντα και χρειαστεί η συνδρομή κάποιου υπαλλήλου για περαιτέρω πληροφόρηση τότε το τηλεφώνημα μπορεί να φτάσει μέχρι και το ποσό των πέντε ευρώ.




Ενδεικτικό των υψηλών χρεώσεων είναι ότι οι κλήσεις στοιχίζουν στην καλύτερη των περιπτώσεων από 0,66? το λεπτό με ελάχιστη χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε περίπτωση που κάποιος καλεί από σταθερό τηλέφωνο γραμμής του ΟΤΕ ενώ εάν κάποιος καλεί από κινητό θα χρεώνεται με 1,11? ανά λεπτό.


Πηγή:
v4.ethnos.gr -

Μ' αρέσει που ζούμε στην εποχή της κοινωνίας της πληροφορίας. Αυτά είναι απαράδεκτα. Το καλοκαίρι που βρέθηκα στο Παρίσι η πληροφόρηση για οποιοδήποτε μέσον τόσο εντός του Παρισιού όσο και για οποιοδήποτε μέρος της χώρας όχι απλώς είναι δωρεάν αλλά οι άνθρωποι έχουν επενδήσει σε νέες τεχνολογίες ουτος ώστε η πληροφορία να είναι πιό χρηστική και ακριβής. Δυστυχώς εδω είναι Ελλάδα τι να πώ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εκτος απο τους ελληνικούς (ακριβούς) μύθους που βιώνουμε,
υπαρχουν και οι ισπανικοι (ακριβοί) μύθοι...:haha:

Πχ μισο λιτρο νεράκι εμφιαλωμένο χωρις ανθρακικό,
0,8Ε σε περιπτερο πριν ανεβει κανεις στο θεματικο παρκο παιχνιδιών Ντιμπιντάμπο
1,5Ε ευρω πανω στο πάρκο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Μ' αρέσει που ζούμε στην εποχή της κοινωνίας της πληροφορίας. Δυστυχώς εδω είναι Ελλάδα τι να πώ
αυτό είναι η κοινωνία της πληροφορίας. Απλά δεν είναι η κοινωνία της δωρεάν πληροφορίας για τους πολίτες.

Πόσο πολύ θέλουμε την κοινωνία της δωρεάν πληροφορίας για τους πολίτες;

Τι λές για πάρα πολλές αεροπορικές εταιρίες που οι τηλεφωνικές πληροφοριες τους, περιλαμβανομένων των παραπόνων, λάθος χρεώσεων με δική τους υπαιτιότητα κλπ, είναι σε πολύ υψηλή χρέωση;

Νομίζεις ότι είναι θέμα μόνο των ΚΤΕΛ; Είναι θέμα μόνο Ελλάδας;

Ανθρωποι που ασχολούνται με εκδρομές στο εξωτερικό δεν πρεπει να κάνουν τέτοια κεφαλαιώδη λάθη.

Ας δούμε καλύτερα ποσό πολύ θέλουμε την κοινωνία της δωρεάν πληροφορίας για τους πολίτες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αλλο η κοινωνια της δωρεαν πληροφοριας,
αλλο η κοινωνια της αισχροκέρδειας πανω στην απλή πληροφορια...

και απο αισχροκέρδεια στην ελλάδα, αλλο τιποτα, δυστυχως.

Δεν ξερω ακομη καμια χωρα στην ευρωπη, που να θελεις να μαθεις δρομολόγια μεσω ιντερνετ, τρενου η λεωφορείου η αεροπλάνου και να σε βαζει να πληρωσεις για αυτο.
για τις χρεωσεις στις τηλεφωνικές γραμμές εξυπηρετησης πελατων ναι ειναι υψηλες...
οταν σε βαζει FAQ για παραδειγμα και εσυ δεν... τοτε ναι ας πληρωσεις που απασχολεις αλλον για να σου εξηγησει κατι που εχει γραφτει...
η οταν μπορεις και πετας απο αθηνα για βαρκελωνη με 50 η 70 Ευρω, καπου και αυτη η εταιρια θα πρεπει να βγάλει κερδος.
Αλλα δεν με χρεωνει για να δω τα δρομολογια της, για να αγορασω τα εισιτηρια της. Ναι με χρεωσε 8,5Ε που πληρωσα με πιστωτική, αλλα εν γνωσι μου, αν ηθελα δεν το αγοραζα!

αυτο ομως με τα ΚΤΕΛ δεν ειναι το ιδιο! Αυτο ειναι ενα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ
Αντι να κανουν ενα σάιτ, με ολα τα δρομολογια ολων των κτελ, να μπορουμε να δινουμε διαδρομές να μας βγαζει δρομολογια να κλεινουμε τα εισιτηρια μας το σαββατο το βραδυ απο το σαλονι μας κ να πληρωνουμε και την ιδια στιγμη, και μετα αν κατι παει στραβα, ναι να βαλουν ακριβη γραμμή!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Εντάξει thanosth έχεις και συ αγανάκτηση (σημείο των καιρών) με τις χρεώσεις. Επιμένω όμωε δεν έιναι θέμα Ελλάδας. Συμβαίνει σε πολλές χώρες, μην έχεις υπ όψη σου τις λίγες πολύ προηγμένες. Ζεις σε ένα σπίτι που (μάλλον) δεν είναι το καλύτερο της γειτονιάς. Εχεις δικαίωμα να λές ότι είναι το και χειρότερο; Συμφωνώ για την διαρκή προσπάθεια βελτίωσης.

Τώρα, αν θέλεις δωρεάν πληροφόρηση, τότε θα πρεπει να καθοριστεί
-πρεπει να είναι υποχρεωτικά δωρεάν ένα minimum υπηρεσιών; που το κόστος τους να ενσωματώνεται στο εισητήριο;
-σε δημόσιους η και σε ιδιωτικούς οργανισμούς;
-τι γίνεται σε κλάδους που υπάρχει εκ των πραγμάτων μονοπωλιακή κατάσταση;

βλέπεις το προβλημα είναι πολυποίκιλο και αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους δεν πρόκειται να βγάλεις κοινή άποψη, δυστυχώς.

Νομίζεις ότι υπάρχουν και πολλά παραπλήσια προβλήματα εκμετάλλευσης του πολίτη; Από ιδιωτικές η και δημόσιες υπηρεσίες;

Πάντως είσαι άδικος όταν θεωρείς ότι το πρόβλημα είναι μόνο Ελλάδας.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
εκτος απο τους ελληνικούς (ακριβούς) μύθους που βιώνουμε,
υπαρχουν και οι ισπανικοι (ακριβοί) μύθοι...:haha:

Πχ μισο λιτρο νεράκι εμφιαλωμένο χωρις ανθρακικό,
0,8Ε σε περιπτερο πριν ανεβει κανεις στο θεματικο παρκο παιχνιδιών Ντιμπιντάμπο
1,5Ε ευρω πανω στο πάρκο.
Άντε βρε..το βρήκες και με 80 λεπτά; Εγώ από Ευρώ και πάνω σε περίπτερα και σχετικούς χώρους...σε εστιατόριο πλήρωσα 2,40 ? τα 330 ml ενώ στο σουπερμάκετ έβρισκες το μισόλιτρο κάπου στα 18 λεπτά!

Έχει ακριβύνει σε αρκετά πράγματα τελικά η Ισπανία.

Όσο για την χρέωση της γραμμής ενημέρωσης των ΚΤΕΛ...το θεωρώ απαράδεκτο!

Στην τελική...πως θέλουν να πουλήσουν και τα ΚΤΕΛ όταν κάνουν δύσκολη την πρόσβαση στις υπηρεσίες τους; Θα μου πείτε ότι έχουν έτοιμη πελατεία...ε όχι, αν είναι να ζοριστεί ο άλλος και να πληρώνει και σε 090...θα προτιμήσει να πάει με το αυτοκίνητό του, άρα χάνουν επιπλέον δρομολόγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom