What? Πού είναι αυτό; Γιατί πας εκεί;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
. Και πες και σε 1000 , αυριο αγοραζω ενα σπανιο γραμματοσημο... Ποσοι θα ηθελαν να εχουν το καθενα απο τα δυο....Τα ταξιδια ειναι παρα πολυ πιο πιασαρικα, ασε που τα σχολια συχνα εμπεριεχουν και ενα "που βρισκεις τα λεφτα" ( μιας και δεν εισαι πλουσιος/πλουσια ή πως το κανεις και εγω δε μπορω..)
Αυτο που λες, ειναι πιασαρικα,
Εχω δυο επιχειρηματα.
1. Οχι για γραμματοσημα φυσικα, ειπα συλλεκτες εργων τεχνης. Δεν ειναι πιασαρικο, κοστιζει ΠΟΛΥ περισσοτερο απο ταξιδια, το βλεπεις καθε μερα στο σπιτι, κληρονομειται στα παιδια και ρευστοποιειται σε ανωτερη ως πολυ ανωτερη τιμη. Δεν εχω ζηλεψει ποτε ταξιδιωτη οσο εχω ζηλεψει συλλεκτη. Δεν νομιζω οτι τολμαει κανεις να ρωτησει που βρηκαν τα λεφτα. Ρωτανε τη μαριδα, του ρημαδοταξιδιωτες, γιατι τους υποτιμουν.
2. Σημερα εμαθα τα νεα οικογενειας μου πηγε 30 μερες Αναφη. Οχι σε σκηνη. Σε sleeping bag κατω απο θαμνους και , δεντρα. Δηλαδη για να αλλαξουν βρακι μπαινανε σε sleeping bag για privacy.
Δεν νομιζω οτι ρωταει καποιος που βρηκαν τα λεφτα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.829
Αρχικα οπως λεει η @paefstra δεν ειναι υποχρεωτικο να μοιραζομαστε πού παμε οταν ο αποδεκτης δεν γνωριζει απο το συγκεκριμενο χομπυ. Δεν ξερω γιατι συνεχεια πεφτει ο κοσμος απο τα συννεφα οταν ο συνομιλητης του δεν ξερει τη Θυμαινα (ουτε εγω την ηξερα που δεν με ενδιαφερουν τα νησια) ή τι εχει το Γιερεβαν (που επισης δεν γνωριζω τι εχει σαν προορισμος, επειδη δεν εχω ασχοληθει. Ξερω μονο εναν ναο κ αυτο επειδη επαιξε εκει ο Acid Pauli) κ.ο.κ.
Αν πεφτει ανακριση ή δεν υπαρχει τροπος αποφυγης ερωτησης λεμε στο σπιτι για ξεκουραση, στο εξοχικο της κουνιαδας στην ερετρια, στο χωριο, προσκυνημα στο ταδε μοναστηρι (δεν ξερω πως μου ρθε αυτο 😂), ιατρικο τουρισμο για πλαστικη χειρουργικη κ οδοντριατικη στην Τουρκια, ενα σωρο ακυρες τοποθεσιες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
1.951
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αλλά όταν έφτασα στην έσχατη Θούλη, το βούλωσαν όλοι .
Γροιλανδία !!!
Το ταξίδι αυτό σηκώνει ιστορία!



Κάποιος είχε γράψει πριν 15 χρόνια σε ξένο σάιτ τις 10 πόλεις που επιθυμούσε να επισκεφτεί και έμεινα με ανοικτό στόμα!

Kabul, Freetown, Medellin, Srinagar, Yerevan, Ulan Bator, Soweto, Baghdad, Longyearbyen, Pyongyang

Τώρα βέβαια δεν μου προκαλούν τόση εντύπωση καθώς σε αρκετές έχουν πάει μέλη του φόρουμ.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.798
Likes
12.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτά που θυμάμαι αρκετά έντονα είναι τα εξής:

Κιργισταν (μιλάμε για το μακρινό 2014, όχι τώρα που εχει ανέβει πάρα πολύ ως προορισμός. Αν και πλάκα πλάκα ακόμα και σήμερα παρέες άσχετες με τα ταξίδια μπερδεύονται αρκετά για το πού βρίσκεται).

Υπερδνειστερία: εκεί κι αν σαστίζουν όλοι. Βέβαια αν πω Τιρασπόλ κάποιοι ξέρουν στο περίπου λόγω της ομώνυμης ομάδας.

Από εκεί και πέρα νομίζω περισσότερο το "χάνουν" με συγκεκριμένα σημεία/πόλεις που ίσως αναφέρω και όχι τόσο με ολόκληρες χώρες.

Πχ τον Μάη που πήγα τουρκικό Κουρδιστάν όλοι ήξεραν στο περίπου που είναι (μα στην Τουρκία 😄), αλλά ονόματα όπως Μιντιατ και Ντιγιάρμπακιρ τους φαίνονταν εντελώς εξωτικά. Και φυσικά με ρωτούσαν αν είναι επικίνδυνα. Το ίδιο και πέρυσι που πήγα στο Ικόνιο. Ο μόνος που ήξερε πού είναι ήταν ένας πρώην συνάδελφος που ασχολείται με παραδοσιακή μουσική.

Επίσης όταν ειπωθεί κάπου ότι έχω ζήσει στη Σκωτία, συνήθως μου αναφέρουν "Εδιμβούργο" και "Λοχ Νες". Όταν λέω ότι το αγαπημένο μου μέρος στη Σκωτία είναι η Λοχ Λομοντ συνήθως δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Κάτι άλλο που κάνει εντύπωση σε πολύ κόσμο είναι και το Τσκαλτούμπο (μικρή πόλη στη Γεωργία, δίπλα στο Κουτάισι, φημισμένη επί ΕΣΣΔ για τα σανατόριά της).

Από Ελλάδα τι να πω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τρελό, ίσως κάποιες συγκεκριμένες πεζοπορικές διαδρομές ή φαράγγια που ενίοτε ίσως αναφέρω αν το φέρει η κουβέντα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.166
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ως ένα σημείο δεν το βρίσκω παράξενο. Δεν είναι όλοι σ ένα ταξιδιωτικό φόρουμ να βλέπουν καθημερινά παράξενα ονόματα πόλεων και περιοχών.
Ειδικά όταν μιλάμε για μια μικρή χώρα σαν τη δική μας που δεν έχει αναπτύξει ιδιαίτερα ταξιδιωτικές συμπεριφορές.
Μόνο η νέα γενιά έχει αποκλίνει ποσοστιαία και ενδιαφέρεται να ταξιδέψει με τις όχι παραδοσιακές μορφές δηλαδή μέσω πρακτορείου σε πολυμασημένους προορισμούς, δοκιμάζουν πλέον ευκολότερα το backpacking οπότε πιστεύω πως το σκηνικό αυτό θα αλλάξει πολύ τα επόμενα χρόνια.

Και σε μένα συμβαίνει συχνά, κυρίως για τη συχνότητα που ταξιδεύω, πως μου φτάνουν τα λεφτά, αν φοβάμαι, αν είναι επικίνδυνα και όλα αυτά που ακούμε όλοι.
Το θεωρώ φυσιολογικό και συνήθως απλά λέω πως όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Πάντως οι περισσότεροι το χαίρονται και ταξιδεύουν νοερά μαζί μου, αρκετοί δε μου ζητούν λινκ από τις ιστορίες που γράφω εγώ για να βλέπουν τα μέρη και τις λεπτομέρειες, επίσης δεν είναι λίγοι που με ρωτάνε αν έχω κάποιο ταξίδι έτοιμο από τη δική μου έρευνα για να μην ψάχνουν :haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.968
Likes
15.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φέτος μια φίλη μου είπε ότι φοβάται να πάει στο Μαυροβούνιο γιατί «της είπαν ότι είναι επικίνδυνο για δυο γυναίκες» …
Όταν είπα ότι θα πάω στη Γεωργία (πριν γίνει mainstreaming 😝 μου είπαν «μα αυτοί έρχονται σε μας κι εσυ θα πας σε αυτούς»
Εννοείται για το Κιργιστάν δεν έχει κανεις ιδέα πέρα από την ταξιδιωτική κοινότητα.
Για το Ουζμπεκιστάν μου είπαν ότι «ακούγεται πολύ επικίνδυνο»
Ειλικρινά απορώ ποιος λέει τέτοια πράγματα. Θαρρείς και είμαστε ένας μόνιμα φοβισμένος λαός που θέλει τη βολή του , το σπιτάκι του, το εξωχικούλι του, και να μη τον σκοτίζεις.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άγνοια, αλλά το να εκφράζει κανεις την άποψη του για μέρη που δε ξέρει καν που πέφτουν, είναι τραγικό .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.996
Likes
16.824
Για τη Γεωργία και την Αρμενία υπάρχει μεγάλη προκατάληψη.
Με ρωτούσαν που συγκεκριμένα πήγα στη Γεωργία και ρωτούσαν" που είναι αυτό;" για όλα από το Ananuri ως το Jvari.
Για αυτό μετά απέφυγα να τους λέω εκτός αν επέμεναν.

Αλλά το χειρότερο όντως είναι η επιμονή πως αυτά τα μέρη είναι επικίνδυνα,από ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα ούτε για την ύπαρξη τους.

Εννοείται πως ο καθένας ταξιδεύει όπου γουστάρει,αλλά συμφωνώ με τη Φενια πως δεν μπορείς να επιμένεις για κάτι που δεν έχεις ιδέα.

Και αυτό δεν έχει να κάνει με Ελλάδα.Βορειοευρωπαίοι -ταξιδεμενοι αρκετά κιόλας-επέμεναν πως ποτέ δεν θα πήγαιναν Γεωργία γιατί τη θεωρούν επικίνδυνη .
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
778
Είχα ανοίξει παρόμοια συζήτηση παλιά αλλά τη σταμάτησα λόγω του ότι παρεκτράπηκε (για μια ακόμα φορά): Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

Οπότε, όπως είχα αναφέρει και εκεί, η πιο μεγάλη απορία όλων (και ξανατονίζω συναδέλφων που δουλεύουν στον ΤΟΥΡΙΣΜΟ) ήταν το γιατί ήθελα να πάω στο Ουζμπεκιστάν, που είναι αυτό, αν θα γυρίσω ζωντανή κλπ κλπ!

Μετά έχω ακούσει διάφορα για το ότι πέρασα το προηγούμενο καλοκαίρι μου στην Πολωνία! Γιατί να μην επιλέξω Ελλάδα; Που θα κάνω μπάνιο; Καλά δεν θέλω να απολαύσω ήλιο;

Τώρα που ετοιμάζω ταξίδι στο Tromso της Νορβηγίας πολλοί δεν το ξέρουν και είναι οκ αυτό. Αλλά έχω ακούσει και το "εντάξει και εκτός από το Βόρειο Σέλλας τι άλλο θα δείτε εκεί; Πώς θα παλέψετε το κρύο; Αξίζει τόσο κρύο και έξοδα για το Βόρειο Σέλλας;"

Τα παραπάνω μου έχουν κάνει μια κάποια εντύπωση, αλλά φυσικά ο καθένας ορίζει αλλιώς το "ταξίδι" στο μυαλό του και έχει άλλες ταξιδιωτικές προτεραιότητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.154
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom