What? Πού είναι αυτό; Γιατί πας εκεί;

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, Νο.1 το Τουρκμενιστάν, Νο.2 τα Σβάλμπαρντ...
Κάτι Βόρειες Κορέες, νησί του Πάσχα κλπ τα αφήνω εκτός λίστας γιατί όλοι λίγο πολύ ξέρουν που πέφτουν και τι "έχει" εκεί...
 

Papaya

Member
Μηνύματα
35
Likes
40
Το πρωτο που μου ηρθε ειναι Αζορες το 2015 οπου επρεπε υποχρεωτικα να ακολουθησει επεξηγηση "ενα συμπλεγμα νησιων στον Ατλαντικο ωκεανο που ανηκει στην Πορτογαλια".
Επισης , καποιοι νομιζαν οτι ειναι εξωτικο νησι της Καραιβικης κι εχει ζεστη, υγρασια και παραδεισενιες παραλιες.
Τελικα ειχα βρει εναν σερβιτορο σε μια ταβερνα που, με το μπιρι μπιρι, προεκυψε οτι ειχε κανει Ερασμους στο Σαο Μιγκελ και μετα μας κερασε ολα τα ποτα!

Το δευτερο ειναι Βοσνια περσι το Δεκεμβρη με παιδια 2μιση και 4 ετων που καποιες αντιδρασεις ηταν "καλα σε εμπολεμη ζωνη θα πατε τα παιδια σας;"
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.872
Likes
9.876
Καπου εδω να πουμε βεβαια οτι ακομα και σε γνωστοτατους προορισμους οταν κινηθουμε εκτος πεπατημενης παλι αναυδοι μπορει να μεινουν καποιοι.
Παραδειγμα η Βραζιλια που περαν του Ριο και του Ιγκουασου που ειναι γνωστα σε ολους, αν μιλησεις για αλλες πολεις προς το εσωτερικο της χωρας εισπραττεις ενα βλεμμα τυπου «τι μου λεει τωρα αυτη».
 

alma

Member
Μηνύματα
3.996
Likes
16.824
Από Ελλάδα πάντως ακόμα κ νησιώτες που έχουν ταξιδιωτικά γραφεία με έχουν ρωτήσει"Τι είναι αυτό καλέ;Δεν το έχω ξανακούσει", όταν τους ρωτάω αν μπορούν να μας κανονισουν μεταφορά σε Κίναρο,Λεβιθα.

Αλλά ακόμα κ για πιο γνωστά νησιά που έχω πάει όπως Μαράθι,Χρυσή, Θύμαινα,Μεγανήσι μου έχουν πει"ΠΟΥ;;;;Πού είναι αυτά; Στην Ελλάδα;" o_O o_O o_O :oops:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Θεωρω φυσιολογικό να ρωτησει καποιος αμα δεν ξερει κατι "που εινα αυτο", "τι θα δεις εκει;", "ειναι μακρυά;" κλ αλλά οχι να κανει και κρισεις του τυπου "τζαμπα λεφτα" ή "δεν αξιζει" η οτι χαζαμαρα σκεφτει αφου δεν ξερει τι ειναι αφενος εκει που πας και το κυριότερο δεν ξερει τα θελω σου, την περιεργεια σου, την εμμονη σου με τα ταξιδια κλ
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
504
Likes
1.751
Υπαρχει διαφορα στην απαντηση τυπου , που ειναι αυτο ( μιας και ολοι δεν εχουν μικροβιο ταξιδιου ή γνωσεις βασικης γεωγραφιας), με το τι πατε να κανετε εκει, ειναι χαλια, τζαμπα λεφτα κτλ.

Επισης ο καθε ανθρωπος εχει αλλα γουστα, αλλος την βρισκει να χαλαει τα λεφτα του στο καπνισμα, στο στοιχημα κτλ και δεν μπορει να καταλαβει το μικροβιο του τουρισμου. Σε γενικες γραμμες ομως ολα πηγαζουν απο λιγη εως πολλη ζηλια ( για την τολμη, τα χρηματα, την ορεξη κτλ ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Επισης ο καθε ανθρωπος εχει αλλα γουστα, αλλος την βρισκει να χαλαει τα λεφτα του στο καπνισμα, στο στοιχημα κτλ και δεν μπορει να καταλαβει το μικροβιο του τουρισμου. Σε γενικες γραμμες ομως ολα πηγαζουν απο λιγη εως πολλη ζηλια ( για την τολμη, τα χρηματα, την ορεξη κτλ ).
Σκεψου τωρα να γραφαμε σε φορουμ κυνηγων, συλλεκτων, ψαραδων κλπ και να λεγαμε οτι ολοι οσοι μας θεωρουν πυροβολημενους που αγοραζουμε ακριβα σκυλια, εργα τεχνης, ψαροβαρκες ειναι γιατι μας ΖΗΛΕΥΟΥΝ.
Δεκαρα δεν δινουν για το πως τρωμε τα λεφτα μας, οπως κι εμεις για τους υπολοιπους κυνηγους, συλλεκτες, ψαραδες κλπ (ελπιζω).
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
504
Likes
1.751
Σκεψου τωρα να γραφαμε σε φορουμ κυνηγων, συλλεκτων, ψαραδων κλπ και να λεγαμε οτι ολοι οσοι μας θεωρουν πυροβολημενους που αγοραζουμε ακριβα σκυλια, εργα τεχνης, ψαροβαρκες ειναι γιατι μας ΖΗΛΕΥΟΥΝ.
Δεκαρα δεν δινουν για το πως τρωμε τα λεφτα μας, οπως κι εμεις για τους υπολοιπους κυνηγους, συλλεκτες, ψαραδες κλπ (ελπιζω).
Ξερεις ποια ειναι η διαφορα? Το κυνήγι κτλ ειναι για λιγους που το αγαπανε..Τα ταξιδια και την χαλαρωση ομως την κυνηγανε πολλοι...Αλλο οτι δεν την πετυχαινουν για τους ανωτερω λογους....Αλλωστε ποσοι θελουν να γινουν κυνηγοι και δεν μπορουν?...... Ή σαν παραδειγμα. Πες σε 1000 ανθρωπους αυριο φευγω για Μαλδιβες . Και πες και σε 1000 , αυριο αγοραζω ενα σπανιο γραμματοσημο... Ποσοι θα ηθελαν να εχουν το καθενα απο τα δυο....Τα ταξιδια ειναι παρα πολυ πιο πιασαρικα, ασε που τα σχολια συχνα εμπεριεχουν και ενα "που βρισκεις τα λεφτα" ( μιας και δεν εισαι πλουσιος/πλουσια ή πως το κανεις και εγω δε μπορω..)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.154
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom