War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    104

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.580
Likes
8.734
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επιστροφή στην πόλη που αποκαλούν συμπρωτευουσα μετά από 8 χρόνια. Οι ομοιότητες της Θεσσαλονίκης με τον Πειραιά τώρα μου φάνηκαν πιο έντονες. Αν με άφηνες σε κάποια μέρη και με ρώταγες που είμαι θα απαντούσα κάπου στον Πειραιά. Ίσως θα ήταν πιο ταιριαστό war και σε αυτή την περίπτωση θα ψήφιζα Θεσσαλονίκη. Σε σχέση με την Αθήνα, ακόμα και αν βγάλω εκτός τα αξιοθέατα, πάλι Αθήνα θα ψήφιζα αφού τη βρίσκω ξεκάθαρα πιο όμορφη. Θυμήθηκα πάλι πόσο άσχημο είναι το παραθαλάσσιο κομμάτι της, μέσα στα χειρότερα που έχω δει σιγουρα. Ισοπεδωτική νίκη της Αθήνας στα μάτια μου.

Πολύ καλό το αρχαιολογικό μουσείο της Θεσσαλονίκης. Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει σχόλια στο φόρουμ για αυτό. Απ'οτι έχω δει θα έλεγα ότι είναι το τοπ αξιοθέατο της πόλης.
 

8avos

Member
Μηνύματα
676
Likes
6.809
Γυρνωντας στην αρχη του νηματος,εγραφα σχετικα με τον μαραθωνιο Αθηνας Θεσσαλονικης,δεν ειχα αναφερει για τον διασημοτερο νυχτερινο ημιμαραθωνιο της χωρας στην Θεσσαλονικη και τον δημοφιλεστερο.

Ε,απο φετος 2024,ο νεος δήμαρχος Θεσσαλονικης,ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τον νυχτερινο ημιμαραθωνιο Θεσσαλονικης και τον διακοπτει,διοτι δημιουργει λεει πιο πολλα προβληματα απ οσα τα οφελη στην πολη.

Δεν θα γραψω τους λογους,διοτι ειναι πολιτικοι,(ω μοντιε)απλα δεν εκανε κατι η Συμπρωτευουσα να διατηρησει το "καμαρι" της,σε μια περιοδο που ανυπαρκτοι τουριστικα προορισμοι,προσπαθουν μεσω της αναδειξης τους ως αθλητικου προορισμου,να "καρπωθουν" κατι.
 

connosp

Member
Μηνύματα
408
Likes
896
Σαν εκπαιδευτικός στην περσινή μου επίσκεψη μαζί με μαθητές στην Αθήνα (από Σαλόνικα) και τι τους έκανε ΕΝΤΥΠΩΣΗ η απάντηση ενός μαθητή ήταν "Ωραία η Αθήνα αλλά τα πυτόγυρα μικρά!!!!!!!"
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.662
Likes
8.496
Σαν εκπαιδευτικός στην περσινή μου επίσκεψη μαζί με μαθητές στην Αθήνα (από Σαλόνικα) και τι τους έκανε ΕΝΤΥΠΩΣΗ η απάντηση ενός μαθητή ήταν "Ωραία η Αθήνα αλλά τα πυτόγυρα μικρά!!!!!!!"
δεν ειπαν τα "σαντουιτς" :bleh: :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.285
Likes
42.056
Σαν εκπαιδευτικός στην περσινή μου επίσκεψη μαζί με μαθητές στην Αθήνα (από Σαλόνικα) και τι τους έκανε ΕΝΤΥΠΩΣΗ η απάντηση ενός μαθητή ήταν "Ωραία η Αθήνα αλλά τα πυτόγυρα μικρά!!!!!!!"
Aλλα φθηνοτερα. Μαθαινω οτι σας ξυριζουν κοντρα εκει.
 

annoula

Member
Μηνύματα
294
Likes
589
Aλλα φθηνοτερα. Μαθαινω οτι σας ξυριζουν κοντρα εκει.
Aλλα φθηνοτερα. Μαθαινω οτι σας ξυριζουν κοντρα εκει.
Με το πιτόγυρο της Θεσσαλονίκης χορταίνεις και ανοίγεις κ κουμπι στο τζιν. Με Αθήνας θελω τρία για να χορτάσω. Οπότε αναλογικά της Θεσσαλονίκης είναι φθηνότερα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.911
Likes
27.197
Με το πιτόγυρο της Θεσσαλονίκης χορταίνεις
Κι αν φας από εδώ, ούτε το ένα δεν θα καταφέρεις να φας.
Ψητοπωλείο PRASSAS Online
δεν ειπαν τα "σαντουιτς" :bleh: :haha:
Κανένας Θεσσαλονικιός το πιτόγυρο δεν το λέει σάντουιτς.
Μόνο το ψωμάκι με λουκάνικο ή αλλαντικό οτιδήποτε.
Ή θα πει πιτόγυρο ή γύρο με ψωμάκι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.662
Likes
8.496
Κανένας Θεσσαλονικιός το πιτόγυρο δεν το λέει σάντουιτς.
Μόνο το ψωμάκι με λουκάνικο ή αλλαντικό οτιδήποτε.
Ή θα πει πιτόγυρο ή γύρο με ψωμάκι.
Οταν ζουσα πανω το ελεγαν παντως "σαντουιτς με πιτα και... (ο,τι ηθελε να βαλει μεσα)... "
 

8avos

Member
Μηνύματα
676
Likes
6.809
Κι αν φας από εδώ, ούτε το ένα δεν θα καταφέρεις να φας.
Ψητοπωλείο PRASSAS Online

Κανένας Θεσσαλονικιός το πιτόγυρο δεν το λέει σάντουιτς.
Μόνο το ψωμάκι με λουκάνικο ή αλλαντικό οτιδήποτε.
Ή θα πει πιτόγυρο ή γύρο με ψωμάκι.
Νομιζω μονο οι Αθηνεζοι και οι Πατρινοι το λενε ετσι,σε ολη την υπολοιπη ελλαδα λεγεται πιτογυρο απο το καθολου μπερδεμενο,Πιτα-γυρο.

Σ αυτο μονο οι Αθηναιοι μπορουν να το μπερδεψουν κ να λενε αλλα ντ αλλα,πιτογυρα-καλαμακια-σαντουιτς,μπουγατσες κλπ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.152
Likes
45.983
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βεβαίως και το λέμε σάντουιτς (και είναι), όχι μόνο πιτόγυρο, δεν είναι κάτι περίεργο.
Για την ακρίβεια και να μιλάμε σωστά ελληνικά βέβαια, δεν είναι σάντουιτς, είναι σαντουήτς, με ητα και τόνο, τουλάχιστον έτσι μάθαμε στα χωριά... 😂

Χρωστάω μεγάλη μεγάλη ανάλυση σ ' αυτό το νήμα...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.673
Νομιζω μονο οι Αθηνεζοι και οι Πατρινοι το λενε ετσι,σε ολη την υπολοιπη ελλαδα λεγεται πιτογυρο απο το καθολου μπερδεμενο,Πιτα-γυρο.

Σ αυτο μονο οι Αθηναιοι μπορουν να το μπερδεψουν κ να λενε αλλα ντ αλλα,πιτογυρα-καλαμακια-σαντουιτς,μπουγατσες κλπ
Πόσο καιρό είπες ότι έχεις να φας σε Αθηναϊκό σουβλατζίδικο?:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.363
Μηνύματα
889.899
Μέλη
39.034
Νεότερο μέλος
mohael

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom