Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Έλα βρε συ που θα πηγαίνεις για παγωτό στο Cafe de la Paix... τα μεγάλα μπουλεβάρτα έχουν χάσει την λάμψη τους καμιά εκατοστή χρόνια τώρα...
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
well well .. ας αφήσω το αποτέλεσμα να μιλησει αντ'εμου...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Έλα βρε συ που θα πηγαίνεις για παγωτό στο Cafe de la Paix... τα μεγάλα μπουλεβάρτα έχουν χάσει την λάμψη τους καμιά εκατοστή χρόνια τώρα...
τα χες προλαβει στις δοξες τους ε?:bleh:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Εσύ τώρα έχεις ορεξούλα? Άνοιξε κανένα βιβλιαράκι να διαβάσεις για το Παρίσι και μετά πουλάς πνεύμα...
το ξερω καλα το Παρισακι μην μου χαλιεσαι και οπως θα δεις και παραπανω το εχω και σε μεγαλη εκτιμηση ... ουτε πλακιτσα δεν σηκωνεις:bleh: οφουυυ:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις το Παρισάκι... αλλίμονο, αν δεν το ξέρεις εσύ ποιός άλλος θα το ξέρει... όσο για την πλακίτσα κάνε σε αυτούς που ξέρεις και άσε με εμένα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έλα βρε συ που θα πηγαίνεις για παγωτό στο Cafe de la Paix... τα μεγάλα μπουλεβάρτα έχουν χάσει την λάμψη τους καμιά εκατοστή χρόνια τώρα...
Οι Grands Boulevards μπορεί να έχουν χάσει τη λάψη τους, το Cafe de la paix όμως όχι.... Μπορεί πλέον να βγάζει μια αίσθηση παλαιών μεγαλείων, αλλά ακόμη κι αυτή είναι ευχάριστη...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Μέγιστε σοβαρέψου... το Cafe de la Paix είναι πλέον γεμάτο από Γιαπωνέζους και Αμερικανούς τουρίστες... και πανάκριβο και τουριστικότατο... το μόνο που ακόμη γοητεύει είναι ο εσωτερικός διάκοσμος και η περατζάδα που απολαμβάνεις από τα τραπέζια του... περασμένα μεγαλεία...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
... το Cafe de la Paix είναι πλέον γεμάτο από Γιαπωνέζους και Αμερικανούς τουρίστες... και πανάκριβο και τουριστικότατο... το μόνο που ακόμη γοητεύει είναι ο εσωτερικός διάκοσμος και η περατζάδα που απολαμβάνεις από τα τραπέζια του... περασμένα μεγαλεία...
Ειναι τοσο γεματο απο τουριστες, που οταν ζητησα να με σερβιρουν το αγαπημενο μου fillet tartar, ο σερβιτορος θεωρησε υποχρεωση του να μου διευκρινησει οτι προκειται για πιατο με ωμο κυμα. Οταν τον κοιταξα αυστηρα, θεωρησε υποχρεωση του να μου διευκρινησει: "...μα με τοσους τουριστες εδω μεσα, δε μπορειτε να φανταστειτε ποσες παρεξηγησεις εχουν γινει πανω σε αυτο το θεμα!..."
Παντως ο διακοσμος του ειναι εξαιρετικος. (και το φαγητο του επισης-τελος παντων- το φιλετ ταρταρ!). Και εχεις ωρες ωρες καποια οπτικη, σαν να βγαινει απο κανεναν πινακα ιμπρεσιονιστη, ιδιως αν εχει συννεφια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέγιστε σοβαρέψου... το Cafe de la Paix είναι πλέον γεμάτο από Γιαπωνέζους και Αμερικανούς τουρίστες... και πανάκριβο και τουριστικότατο... το μόνο που ακόμη γοητεύει είναι ο εσωτερικός διάκοσμος και η περατζάδα που απολαμβάνεις από τα τραπέζια του... περασμένα μεγαλεία...
Ε, και το Λούβρο είναι γεμάτο τουρίστες... και δε συζητάω καν για το Deux Magots ή για τα υπερ-διάσημα καφέ της Βιέννης... Αν ήταν να μας ενοχλούν οι τουρίστες, δε θα πηγαίναμε ποτέ πουθενά!. Είναι πάραυτα ένα από τα ομορφότερα καφέ στο Παρίσι, και σε εξαιρετικό σημείο! (οκ, το φαγητό του δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ, αλλά εμπιστεύομαι την Έρση...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα προτεινα περισσοτερο απο τους ωμους κιμαδες που εχω διαστροφη μα τρωω, το περιφημο filet-sauce Cafe de Paris.
Τουλαχιστον να το δοκιμασουμε στην φωλια του!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.783
Likes
17.789
Θα προτεινα περισσοτερο απο τους ωμους κιμαδες που εχω διαστροφη μα τρωω, το περιφημο filet-sauce Cafe de Paris.
Τουλαχιστον να το δοκιμασουμε στην φωλια του!
Ξέχασες το αυγό (ωμό βέβαια) τοποθετημένο κορυφή του βουνού απο κυμά, κάτι σαν ηφαίστειο ......Πολύ ωραίο και πολύ διαστροφικό...Μπιντόκ αλα ρουσ που δεν μπήκε στο φούρνο....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom