Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι όμως άνιση, δυστυχώς...οι ρωμαιόφιλοι έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις με ντοκουμέντα και φωτογραφίες, όχι μόνο λόγια.

Μη νομίζεις, τώρα που αναστήθηκε το θέμα μπορεί να πέσει και καμιά ψήφος από κανέναν ξεχασμένο ρωμαιόφιλο και να πάρουμε λίγο τα πάνω μας κι εμείς!!!:bleh::haha::clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν θελω να εκθεσω προσωπα..αλλιως θα σας αποκαλυπτα ποιο εξεχον μελος απο την "ρωμαιοφρουρα" δεν ηξερε τι ειναι τα fussili...:bleh:

Προφανώς κάποιο λιτοδίαιτο μέλος!!!Γιατί εμείς οι Ρωμαίοι προσέχουμε και τη διατροφή μας!!!:roll:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν θελω να εκθεσω προσωπα..αλλιως θα σας αποκαλυπτα ποιο εξεχον μελος απο την "ρωμαιοφρουρα" δεν ηξερε τι ειναι τα fussili...:bleh:
λογικό μου φαίνεται. αφού τα fusilli ΔΕΝ ειναι από τη Ρωμη. οι παρισόφιλοι δηλαδή ξέρουν ολη τη γαλλική κουζίνα?
ο καλός ρωμαιόφιλος, συμπεριλαμβανομένου αυτού που αναφέρεις και λόγω της άγνοιας σου τον λοιδωρείς, ξέρει τη ρωμαική πάστα.
για να μαθαίνεις κι εσύ, maccheroni, bucatini. σε προχωρημένες τρατορίες άντε κ pici, penne, pappardelle.
μην πας δηλ. κι εσύ σε καμμιά ρωμαική τρατορία κ ζητήσεις fusilli και σε κοιτάξουν με συμπόνια για την ασχετοσύνη σου..;)
σωστό το μέλος της ρωμαιοφρουράς. τα συγχατηριά μου!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λογικό μου φαίνεται. αφού τα fusilli ΔΕΝ ειναι από τη Ρωμη. οι παρισόφιλοι δηλαδή ξέρουν ολη τη γαλλική κουζίνα?
ο καλός ρωμαιόφιλος, συμπεριλαμβανομένου αυτού που αναφέρεις και λόγω της άγνοιας σου τον λοιδωρείς, ξέρει τη ρωμαική πάστα.
για να μαθαίνεις κι εσύ, maccheroni, bucatini. σε προχωρημένες τρατορίες άντε κ pici, penne, pappardelle.
μην πας δηλ. κι εσύ σε καμμιά ρωμαική τρατορία κ ζητήσεις fusilli και σε κοιτάξουν με συμπόνια για την ασχετοσύνη σου..;)
σωστό το μέλος της ρωμαιοφρουράς. τα συγχατηριά μου!
δεν περιμενα κατι καλυτερο απο εσενα..προβλεψιμος οπως παντα:bleh:..ετσι, εσεις οι ρωμαιοφιλοι στηριζεστε μεταξυ σας..και καλα κανετε..δεν σας εχει μεινει και τιποτα αλλο αλλωστε..τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας δεν σηκωνουν αντιλογο..οποτε, να παραμεινετε ενωμενοι μηπως και καταφερετε να περισωσετε καποια θρυμματα αξιοπρεπειας..οσο για την αγνοια μου, παραδεχομαι πως ειναι μεγαλη, αλλα η δικη σας ειναι ακομη μεγαλυτερη..;)..και αυτο αποδεικνυεται περιτρανα απο το οτι εξακολουθείτε να στηριζετε την ρωμη, οταν απεναντι σας εχετε ως επιλογη το ΠΑΡΙΣΙ..

για τα fussili τωρα.. αδυνατω να βρω την ακριβη καταγωγη τους..εντασσονται στην italian pasta απο ο,τι βλεπω..και ναι, εγω θεωρω παραλειψη μεγαλη καποιου το να μην τα γνωριζει..το εν λογω μελος επεσε στα ματια μου..:shock:..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Περαιτέρω φίλε Κώστα....
Συγνώμη για το off topic: Το περαιτέρω προέρχεται από το επίθετο "περαίος"= ο απέναντι. Λέγεται ότι από τη συγκεκριμένη λέξη πήρε το όνομά της και η Περαία της Θεσσαλονίκης=(η περιοχή που βρίσκεται)απέναντι από τη Θεσσαλονίκη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για δειτε εσεις οι παρισοφιλοι τι τρώνε οι παριζιάνοι και τι λενε...
σιγά μην έτρωγαν και γαλλική κουζίνα..
tengo cuore ITALIANO...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
για δειτε εσεις οι παρισοφιλοι τι τρώνε οι παριζιάνοι και τι λενε... σιγά μην έτρωγαν και γαλλική κουζίνα..
tengo o' core ITALIANO...
:haha: Χα, χα, πολύ καλό!!! Μου άρεσε!!!:clap: Αν και παρισόφιλη και παρισόπληκτη (μέχρι αηδίας:haha:) ψηφίζω ιταλική κουζίνα με τα χίλια!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.114
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρώμη ψήφισα και την προηγούμενη φορά, αλλά τώρα που την έχω φρεσκότατη νιώθω την ανάγκη να τονίσω πως σε ό,τι με αφορά τουλάχιστον, η Ρώμη είναι κλάσεις ανώτερη, κι ας μην έχω μείνει τους μήνες που έχω μείνει στο Παρίσι. Μπαχαλάκηδες οι Ρωμαίοι, χάλια οι συγκοινωνίες για ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, αλλά η πόλη είναι το κάτι άλλο, δεν την χορταίνω, ατέλειωτα αξιοθέατα, τέχνη, φινέτσα, ατμοσφαιρικότητα, αρχιτεκτονική, αυθεντικότητα, ωραίοι άνθρωποι και αποπνέει μια μυρωδιά ιστορίας που σε καθηλώνει.

Μη σου πω πως θα τη βάλω και στο τοπ-10 των πόλεων (εχθές που το σκεφτόμουν, μάλλον μπαίνει στη δεκάδα, έστω και στα χαμηλά διαμερίσματα). Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση με το Παρισι, για τα δικά μου γούστα είναι πολλές κλάσεις ανώτερη η Ρώμη, σχεδόν από όλες τις πλευρές.

Άντε μπας και αναζωπυρωθεί το ποστ και ψηφίσουν τίποτε νεότερα μέλη που δεν έχουν δει αυτό το travel war.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom