Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
α εδώ διακρίνω μία συστηματική προσπάθεια διαστρέβλωσης του αυτονόητου! να πάμε στο Παρίσι για παγωτό!:haha::haha: μιλάμε για πολύ γέλιο..αλβανική πίτσα, πολωνικά σπαγγέτι, γαλλικό παγωτό..
για σοβαρευτείτε λίγο.
για όποιον πάει Mercure Colosseo :
Pasticceria Siciliana Ciuri Ciuri | Benvenuti
και για όλους τους άλλους η αγαπημένη μου διεύθυνση από τις εκατοντάδες:
Palazzo del Freddo Giovanni Fassi | Gelati artigianali dal 1880
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πολύ ησυχία... Πού εξαφανήστηκαν οι Παριζιάνοι??
Κάνουν lunch break για πίτσα μήπως????
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πολύ ησυχία... Πού εξαφανήστηκαν οι Παριζιάνοι??
Κάνουν lunch break για πίτσα μήπως????
Χο χο χο... Εγώ πάντως -επειδή μου ανοίξατε την όρεξη με όλα αυτά- έφτιαξα μια σπαγγέτι με πορτσίνι!!! Να 'χα και ένα Brunello για συνοδεία...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χο χο χο... Εγώ πάντως -επειδή μου ανοίξατε την όρεξη με όλα αυτά- έφτιαξα μια σπαγγέτι με πορτσίνι!!! Να 'χα και ένα Brunello για συνοδεία...
Κι επειδή η ιταλική φινέτσα επιβάλλει να προσέχουμε τη σιλουέτα μας έφτιαξα μια δροσερή σαλατίτσα με farfale!!!
Άντε καλή μας όρεξη!!!
http://www.lastellinadelweb.it/Gif animate/Scritte varie/pagina9/buon_appetito_stw.gif
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
....Η ανάλυση όμως, από τη στιγμή που δεν έχεις πάει κιόλας, καλύτερα να λείπει... (καταλήγεις σε κοτσάνες σε κάποια σημεία, που αν είχες πάει θα τις είχες αποφύγει).

Σαφώς κ δεν δύναμαι να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Δεν αναλύω το πώς είναι η κάθε πόλη από κοντά, εφόσον δεν έχω πάει δεν μπορώ να γνωρίζω (παρά μόνο από ντοκουμέντα)! Ωστόσο οφείλουμε να τεκμηριώνουμε νομίζω τη γνώμη μας κ όχι να λέμε έτσι ξερά αυτό που μας γυάλισε περισσότερο. Εγώ λοιπόν εξηγώ γιατί θα προτιμούσα να πάω Ρώμη αν έπρεπε σώνει κ καλά να διαλέξω μία κ μόνο πόλη απ αυτές (αν κ στο Παρίσι θα ήθελα επίσης να πάω!) Τα επιχειρήματα βεβαίως κ είναι μαχητά. (κ αυτό το νομικίστικο οι Ρωμαίοι το καθιέρωσαν άλλωστε!) Σπεύστε!

Τώρα, για τα περί ιστορίας, αρχιτεκτονικών επιτευγμάτων κτλ ακόμη κι ένας "ανιστόρητος" όπως λέτε τα αντιλαμβάνεται, ακόμη κ ένα νήπιο ξέρει για τον αρχαίο Ρωμαϊκό πολιτισμό, των αρχαίο Ελληνικό κ ενδεχομένως τον Αιγυπτιακό. Μόνο με αυτούς άλλωστε συγκρίνεται ο Ρωμαϊκός. Τώρα για το πώς είναι σήμερα η πόλη, βεβαίως κ με ενδιαφέρει άλλα όπως πάντα το θεωρώ υποδεέστερο της ιστορίας, του παρελθόντος.

όσο για τις "κοτσάνες"... μπορείς να μου πεις τι ακριβώς από όσα έγραψα είναι κοτσάνα την οποία θα απέφευγα αν είχα επισκεφτεί το Παρίσι????
Ειλικρινά θα ήθελα τη γνώμη σας (ειδικά ως προς το θέμα της αντίφασης "των ιδεών, των διαφωτιστών κ των δικαιωμάτων του απλού λαού" κ της "αφ υψηλού" συμπεριφοράς, του τυπικού savoir vivre, του σνομπισμού απ την άλλη....) Μα ρε παιδιά μόνο εμένα μου φαίνεται ότι κάπως δεν συμβαδίζουν???:roll: Τα φώτα σας από τη πόλη του φωτός παρακαλώ!!


Όλοι εμεις οι φιλοπαριζιάνοι σνομπ δεν δίνουμε δεκάρα για τις κιτσάτες δερμάτινες, ο Θεός να τις κάνει, μπότες που αγόρασες από πλανόδιους στην Πόρτα Πορτέζε ffice:eek:ffice" /><O:p></O:p>
<O:p></O:p>
Από πλανόδιους??? :shock::shock::shock: από κατάστημα ή στη via veneto ή στη dei condotti νομίζω τις αγόρασαν:bleh:... Λίγα τα λόγια για τις μπότες, μετά από 10 χρόνια βρε κ ακόμη τις καμαρώνουν, ακόμη δείχνουν καινούριες!!!:D Από τις πλέον καλές επιλογές...


Latina, κ βέβαια περιμένω να με διαψεύσει το Παρίσι όπως εξίσου περιμένω κ να με επαληθεύσει η Ρώμη!!!! :D
<O:p></O:p>
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Latina, κ βέβαια περιμένω να με διαψεύσει το Παρίσι όπως εξίσου περιμένω κ να με επαληθεύσει η Ρώμη!!!! :D
<O:p</O:p
Και τα δύο θα συμβούν. Μην κοιτάς που τσακωνόμαστε, το Παρίσι είναι υπέροχο (όχι ότι συγκρίνεται με τη Ρώμη, βέβαια :haha:).
Και οι άνθρωποι δεν είναι σνομπ, τουλάχιστον εγώ δε γνώρισα σνομπ ούτε κανείς με κοίταξε αφ' υψηλού.
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν φτάνει που είστε άσχετοι οι φιλορωμαίοι το διαφημίζετε κιόλας...

Βρε ρεντίκολα της οικουμένης ποιοί είστε εσεις που θα μιλήσετε για Γαλλική κουζίνα... από την μια έχουμε ένα ζυμάρι με ντοματοπελτέ και ένα σαλάμι της συμφοράς που το βαφτίζετε πίτσα και από την άλλη την γευστική απογείωση των σπαραγγιών με σάλτσα bearnez...

Βεβαιότατα και σας αρέσει η Ιταλική κουζίνα... αφού είσαστε συνηθισμένοι να πηγαίνετε σα στραβοί σε όποιο ταχυφαγείο της συμφοράς βρείτε μπροστά σας και ντερλικώνετε ότι ξεφτίλα σας πλασάρουν μια χαρά σας είναι η Ιταλική κουζίνα...

Ενώ εμείς οι εραστές των πραγματικά υψηλών γεύσεων δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτε λιγότερο από το τέλειο... αφήνουμε σε εσας τα λαπαδιασμένα ζυμαρικά και βρίσκουμε γευστικό καταφύγιο στις αγαπημένες μας boulangerie... τρώμε το φιλέτο μας segnian και αφήνουμε τις προβατίνες και τα σπλινάντερα για εσάς τους λαϊκούς... διαβάσαμε και το εξής γραφικό, ότι τα Γαλλικά εστιατόρια είναι πανάκριβα!!! Ασφαλώς και είναι πανάκριβα, αυτό έλειπε!! Όταν θέλεις να γίνεις κοινωνός της υψηλής γαστρονομίας θα πας στα ατελιέ μεγάλων δημιουργών που εσεις στη Ρώμη ούτε έχετε διανοηθεί ότι υπάρχουν και φυσικά οι τιμές θα είναι αντάξιες των δημιουργών τους... μην ανησυχείτε όμως θλιβερά παμφάγα... στα μεγαλειώδες Παρίσι υπάρχουν και ταπεινά καπηλιά που έναντι ευτελούς τιμήματος δοκιμάζεις τις πιό ερωτικές γευστικές δημιουργίες... αλλά που να τα καταλάβετε εσείς αυτά... για μια πίτσα στο χέρι είσαστε και κανένα βρωμολαζάνι με κιμά από τρελλή Ιταλική αγελάδα... άσχετοι ε άσχετοι...
καλά εσυ θεωρεις τα σπαραγγια με σαλτσα κάτι....γαλλική κουζινα? ναι,αμα ρωτησεις τους γάλλους θα σου πουν ότι τετοιο τρωνε στο σπιτι τους μέρα παρα μερα:bleh:
αυτό δεν είναι γαλλική κουζινα ,είναι μοντερνιες που τις πασαρουν ως πιατα υψηλης γαστρονομιας ....
γαλλική κουζινα είναι ο κοκορας κρασατος,η παπια με πορτοκαλι,το σουρκρουτ,το ποτ ο φε ,α και μη ξεχασουμε και το φοβερο ταρταρ!!!(καλά εντελως ωμο!!!και λες εμάς παμφάγα!!!ήμαρτον)περαν του τελευταιου τα υπολοιπα είναι αντε να πω συμπαθητικά αμα τα πετυχεις καλά μαγειρεμενα αλλά ουδεμια συγκριση με το φαγητο της Ρωμης...
α στις κρεπες και τα κρυα σαντουιτσ ξεχασατε να προσθεσετε και το κροκ μανταμ,το τοστ με το αυγουλακι από πανω!!!!
περαν από την μπουγιαμπεσσα αντε και κανενα φουα γκρα (καλης ποιοτητας )η αυθεντική γαλλική κουζινα δεν είναι και για σπουδαιες συγκινησεις....
επισης τα λαπαδιασμένα ζυμαρικά που τα φάγατε στη ρωμη?λαπαδιασμενα τα τρωγαμε στην ελλάδα γιατι οι μανουλες έπιαναν το κουβεντολοι και τα παραβραζαν ....τα φορτωναν και με μπολικο κιμα και τριμμενη μυζηθρα και μας τα σερβιραν....ουδεμια σχεση με τα ζυμαρικά στην Ιταλια...ειναι γνωστο στους παντες οτι τα ζυμαρικά ειναι παντα πρωτο πιατο ,τρωγονται σε μικρες ποσοτητες και είναι απλά και γευστικά καθως περιεχουν λαχανικά ,μανιταρια και διαφορα γευστικά υλικά (λιαστες ντοματες ,καπαρη,κ.τ.λ)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι!!! και για του λογου το αληθες ιδου μια απλη παστα (γιατι εμεις δεν χρειαζομαστε φανφαρες στα πιατα μας για να εντυπωσιασουμε) που δοκιμασαμε σε μια σουπερ τρατορια στο Πανθεον
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
απο την ιδια τρατορια το πιατο που απογειωσε τις αισθησεις μας....
Baccala con rosmarino... Τι μυρουδιες , τι υπεροχη "καθάρια" γευση
Αντε τρεξτε τωρα εσεις Γαλατες και παρτε τα σωσιβια
Κοντευετε να πνιγειτε στις ιδιες τις sauces σας!!:haha::haha:
 

Attachments

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μπραβο βρε παιδακι μου!!!να ξέρουμε τι τρωμε...ένα πιατο με ωραια, απλά και νοστιμα υλικά !!!και φρεσκο ελαιολαδο ή σαλτσες νοτματας, όχι ζελεδιασμένες σως αμφιβολου προελευσεως
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Tι λύσσα κακιά σας έχει πιάσει σήμερα με τη Ρώμη? Πάρτε το χαμπάρι, ο κόσμος μίλησε.

Όσο για το Παρίσι, σε αντίθεση με σας αδυνατώ να γράφω τα ίδια και τα ίδια ψωρο-επιχειρήματα συνέχεια, ξανά και ξανά. Την καθαρή πραγματικότητα, θα τη βρείτε στα ποστ #17.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.754
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom