Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αν εσύ τώρα φοράς λινάτσες για φούστες, κουρτίνες για φορέματα και τρως προβατίνες και σπετζοφάι τότε ναι η Γαλλική μόδα είναι κακόγουστη και η Γαλλική κουζίνα άσχετη...
Σώπα, βρε ειδικέ! Δηλαδή υπάρχουν μόνο τα φουα γκρα vs προβατίνας και σπετζοφαγιού; Όλες οι άλλες χώρες δηλαδή δεν έχουν κουζίνα; Καλά, για τη μόδα δεν έχω να πω τίποτα, αλλά για το φαϊ κόψε κάτι...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μήπως πήγες σ άλλη χώρα??? Οι Ιταλοί είναι Νο1 στο φλέρτ,μην τρελλαθούμε τελείως!!!Και ναί στην πλειοψηφία τους είναι και κούκλοι, πώς να το κάνουμε???
Βρες μου εσυ Ιταλο που μετα απο πεντε λεπτα δεν θα εχει απλωσει αγενως τα ξερα του επανω σου, που θα φλερταρει εσενα και μονο εσενα. Ετσι και κανεις το λαθος να ενδωσεις στο φλερτ του και δεν θα τον απασχολει αν του χαλασεις το χτενισμα καθε φορα που τον αγκαλιαζεις κι εγω τον παντρευομαι.

Να το πω χυμα "Οι ανθρωποι ειναι λιγουρια"
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρες μου εσυ Ιταλο που μετα απο πεντε λεπτα δεν θα εχει απλωσει αγενως τα ξερα του επανω σου, που θα φλερταρει εσενα και μονο εσενα. Εναν που ετσι και κανεις το λαθος να ενδωσεις στο φλερτ του και δεν θα τον απασχολει αν του χαλασεις το χτενισμα καθε φορα που τον αγκαλιαζεις κι εγω τον παντρευομαι.

Να το πω χυμα "Οι ανθρωποι ειναι λιγουρια"
:haha::haha::haha::haha::haha: Για το θέμα δεν έχω άποψη (είμαι του Ανατολικού μπλόκ), αλλά δεν θα μπορούσα να μην γελάσω με τέτοια περιγραφή! Φοβερή προσέγγιση και αν και λακωνική:clap::clap: Ευγε!!! Μου άρεσε πολύ... για συνεχίστε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρες μου εσυ Ιταλο που μετα απο πεντε λεπτα δεν θα εχει απλωσει αγενως τα ξερα του επανω σου, που θα φλερταρει εσενα και μονο εσενα. Ετσι και κανεις το λαθος να ενδωσεις στο φλερτ του και δεν θα τον απασχολει αν του χαλασεις το χτενισμα καθε φορα που τον αγκαλιαζεις κι εγω τον παντρευομαι.

Να το πω χυμα "Οι ανθρωποι ειναι λιγουρια"
είναι σαν να λες ότι είναι μύθος ότι η ιταλική κουζίνα είναι η πιο δημοφιλής. ότι κ να λες ο λατιν λοβερ στην ιταλία γεννήθηκε. και πρότυπό του ο μέγας Μαστρογιάννι. όλα να τα συζητήσουμε αλλά και για το ιταλικό φλερτ? έλεος δηλαδή. εγώ δεν έχω εμπειρία από ιταλούς κ δεν μπορώ να επιμείνω στη συζήτηση αλλά βλέπω ότι οι άνθρωποι έχουν στυλ. και δεν γίνεται να μην έχουν στυλ γιατί μόνο έτσι θα κατακτήσουν τις ωραιότερες και δυσκολότερες γυναίκες του κόσμου. τις ιταλίδες φυσικά.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
επειδή ειμαι και παντρμενη γυναικα και δεν κάνει να εκτειθεμαι θα πω μονο οτι η συγχωρεμενη η γιαγια μου θυμοταν και εξιστορουσε μεχρι τα βαθια της γεραματα τον τροπο που φερονταν οι ιταλοι στις γυναικες στην περιοδο της Ιταλικής κατοχής....και ενώ είχαν επιτάξει το παλιο πατρικο της σπιτι οι Ιταλοι την είχαν ρημαξει στα χειροφιληματα και τις κανταδες....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.930
Δεν φτάνει που είστε άσχετοι οι φιλορωμαίοι το διαφημίζετε κιόλας...

Βρε ρεντίκολα της οικουμένης ποιοί είστε εσεις που θα μιλήσετε για Γαλλική κουζίνα... από την μια έχουμε ένα ζυμάρι με ντοματοπελτέ και ένα σαλάμι της συμφοράς που το βαφτίζετε πίτσα και από την άλλη την γευστική απογείωση των σπαραγγιών με σάλτσα bearnez...

Βεβαιότατα και σας αρέσει η Ιταλική κουζίνα... αφού είσαστε συνηθισμένοι να πηγαίνετε σα στραβοί σε όποιο ταχυφαγείο της συμφοράς βρείτε μπροστά σας και ντερλικώνετε ότι ξεφτίλα σας πλασάρουν μια χαρά σας είναι η Ιταλική κουζίνα...

Ενώ εμείς οι εραστές των πραγματικά υψηλών γεύσεων δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτε λιγότερο από το τέλειο... αφήνουμε σε εσας τα λαπαδιασμένα ζυμαρικά και βρίσκουμε γευστικό καταφύγιο στις αγαπημένες μας boulangerie... τρώμε το φιλέτο μας segnian και αφήνουμε τις προβατίνες και τα σπλινάντερα για εσάς τους λαϊκούς... διαβάσαμε και το εξής γραφικό, ότι τα Γαλλικά εστιατόρια είναι πανάκριβα!!! Ασφαλώς και είναι πανάκριβα, αυτό έλειπε!! Όταν θέλεις να γίνεις κοινωνός της υψηλής γαστρονομίας θα πας στα ατελιέ μεγάλων δημιουργών που εσεις στη Ρώμη ούτε έχετε διανοηθεί ότι υπάρχουν και φυσικά οι τιμές θα είναι αντάξιες των δημιουργών τους... μην ανησυχείτε όμως θλιβερά παμφάγα... στα μεγαλειώδες Παρίσι υπάρχουν και ταπεινά καπηλιά που έναντι ευτελούς τιμήματος δοκιμάζεις τις πιό ερωτικές γευστικές δημιουργίες... αλλά που να τα καταλάβετε εσείς αυτά... για μια πίτσα στο χέρι είσαστε και κανένα βρωμολαζάνι με κιμά από τρελλή Ιταλική αγελάδα... άσχετοι ε άσχετοι...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ενώ εμείς οι εραστές των πραγματικά υψηλών γεύσεων δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτε λιγότερο από το τέλειο... αφήνουμε σε εσας τα λαπαδιασμένα ζυμαρικά και βρίσκουμε γευστικό καταφύγιο στις αγαπημένες μας boulangerie... τρώμε το φιλέτο μας segnian και αφήνουμε τις προβατίνες και τα σπλινάντερα για εσάς τους λαϊκούς...
για μια πίτσα στο χέρι είσαστε και κανένα βρωμολαζάνι με κιμά από τρελλή Ιταλική αγελάδα...
Πες κι άλλα, μου ανοίγεις την όρεξη!!!! Πετάγομαι ΤΩΡΑ στη Ρώμη για λαπαδιασμένα (?) ζυμαρικά και πίτσα και τρελές αγελάδες και παπαρδέλες με αγριογούρουνο και ριζότο με πορτσίνι και παγωτό στο τέλος!!! Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Α, και επειδή είμαι και λαϊκή (ποτέ δεν το 'κρυψα) θα τα φάω στα σκαλοπάτια της Τρινιτά ντέι Μόντι μαζί με τους άλλους γύφτους. Λιποθύμα τώρα από την αηδία, Traveller! :)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Βρε παιδια γιατι δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε; Εχει αναδρομο ερμη; Η ιταλικη κουζινα ειναι η πιο δημοφιλης, ε και; Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη. Οι Ιταλοι φλερταρουν αλλα αυτο δεν σημαινει πως το κανουν με κομψο τροπο. Το να στελενεις λουλουδια σε μια γυναικα την επομενη μερα δεν σε κανει απαραιτητα ευγενικο. Οι Ιταλιδες ειναι δυσκολες, εδω συμφωνουμε. Με μια "βαρια" φορολογικη δηλωση και ενα ακριβο αυτοκινητο ομως ολα λυνονται.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βρες μου εσυ Ιταλο που μετα απο πεντε λεπτα δεν θα εχει απλωσει αγενως τα ξερα του επανω σου, που θα φλερταρει εσενα και μονο εσενα. Ετσι και κανεις το λαθος να ενδωσεις στο φλερτ του και δεν θα τον απασχολει αν του χαλασεις το χτενισμα καθε φορα που τον αγκαλιαζεις κι εγω τον παντρευομαι.

Να το πω χυμα "Οι ανθρωποι ειναι λιγουρια"

Λιγούρια βρίσκεις παντού...Σ όλες τις εθνικότητες!!

Μέχρι στιγμής οι Ιταλοί που έχω γνωρίσει έτυχε να είναι φινετσάτοι και κύριοι στους τρόπους τους...Τώρα ή είμαι τόσο τυχερή ή αυτοί που απλώνουν χέρια,κτλ, βλέπουν οτι δεν τους παίρνει κι απλά δεν το τολμούν...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Λιγούρια βρίσκεις παντού...Σ όλες τις εθνικότητες!!

Μέχρι στιγμής οι Ιταλοί που έχω γνωρίσει έτυχε να είναι φινετσάτοι και κύριοι στους τρόπους τους...Τώρα ή είμαι τόσο τυχερή ή αυτοί που απλώνουν χέρια,κτλ, βλέπουν οτι δεν τους παίρνει κι απλά δεν το τολμούν...
Είσαι τόσο τυχερή.Σου έχει τύχει σε τρυφερό εναγκαλισμό ο κύριος να κοιτάζεται στον καθρέφτη;:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρε ρεντίκολα της οικουμένης ποιοί είστε εσεις που θα μιλήσετε για Γαλλική κουζίνα... από την μια έχουμε ένα ζυμάρι με ντοματοπελτέ και ένα σαλάμι της συμφοράς που το βαφτίζετε πίτσα και από την άλλη την γευστική απογείωση των σπαραγγιών με σάλτσα bearnez...
Βεβαιότατα και σας αρέσει η Ιταλική κουζίνα... αφού είσαστε συνηθισμένοι να πηγαίνετε σα στραβοί σε όποιο ταχυφαγείο της συμφοράς βρείτε μπροστά σας και ντερλικώνετε ότι ξεφτίλα σας πλασάρουν μια χαρά σας είναι η Ιταλική κουζίνα...

Ενώ εμείς οι εραστές των πραγματικά υψηλών γεύσεων δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτε λιγότερο από το τέλειο... αφήνουμε σε εσας τα λαπαδιασμένα ζυμαρικά και βρίσκουμε γευστικό καταφύγιο στις αγαπημένες μας boulangerie... τρώμε το φιλέτο μας segnian και αφήνουμε τις προβατίνες και τα σπλινάντερα για εσάς τους λαϊκούς... διαβάσαμε και το εξής γραφικό, ότι τα Γαλλικά εστιατόρια είναι πανάκριβα!!! Ασφαλώς και είναι πανάκριβα, αυτό έλειπε!! Όταν θέλεις να γίνεις κοινωνός της υψηλής γαστρονομίας θα πας στα ατελιέ μεγάλων δημιουργών που εσεις στη Ρώμη ούτε έχετε διανοηθεί ότι υπάρχουν και φυσικά οι τιμές θα είναι αντάξιες των δημιουργών τους... μην ανησυχείτε όμως θλιβερά παμφάγα... στα μεγαλειώδες Παρίσι υπάρχουν και ταπεινά καπηλιά που έναντι ευτελούς τιμήματος δοκιμάζεις τις πιό ερωτικές γευστικές δημιουργίες... αλλά που να τα καταλάβετε εσείς αυτά... για μια πίτσα στο χέρι είσαστε και κανένα βρωμολαζάνι με κιμά από τρελλή Ιταλική αγελάδα... άσχετοι ε άσχετοι...
βρε λασπολόγε της πεντάρας εμείς έχουμε ζυμαρικά εσείς τι έχετε μπουλανζερί και φιλέτα? στο Μπουένος τα τρως καλύτερα. ή σπαράγγια Κοζάνης και αδιευκρίνιστες σάλτσες που αν δεν τις βάζεις η γεύση των πιάτων είναι αδιάφορη? αυτή είναι η γαλλική κουζίνα? εδώ γελάμε..
μα ακόμα και μία πίτσα σε ξυλόφουρνο στην πιο απλή της μορφή, τρικολόρε με τα ιταλικά χρώματα, μαργαρίτα δηλαδή, κάνει το 90% των γαλλικών πιάτων να ωχριούν..
ταπεινά καπηλιά στο Παρίσι? τι είναι ιταλικές τρατορίες? μόνο εκεί γεύεσαι τη μεγαλειώδη απλότητα της ιταλικής κουζίνας. όποιος έχει δει τα τιπ που έχω δώσει για Ρώμη πάντα προτείνω τρατορία. δεν είσαι χαζός να κάνεις το ίδιο για το Παρίσι, να προτείνεις καπηλειά να κ γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι μετά..γιατι απλά δεν υπάρχουν! τα fusion, αδιευκρίνιστα γαλλικά πιάτα τα χρυσοπληρώνεις κ μετά ρωτάς πού έχει το κοντινότερο ιταλικό για να φας κ κάτι καλό, να καταλάβεις τι έφαγες και να χορτάσεις φυσικά.
σου λείπει μάλλον, ώρα που είναι, ένα χάδι στον ουρανίσκο, ένα σάντουις με προσούτο και ρωμαική ροζέτα εννοείται. όχι την μπαγκετα που εκτιμούν μόνο οι γάτοι μου.
 

Attachments

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Είσαι τόσο τυχερή.Σου έχει τύχει σε τρυφερό εναγκαλισμό ο κύριος να κοιτάζεται στον καθρέφτη;:D
Δεν μου έχει τύχει..Συνήθως κοιτάει αυτό που έχει μπροστά του!!!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.755
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom