Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
από τη μπόχα του Σηκουάνα σε συνεπαίρνει ο αέρας?
γαλλική κουζίνα σημαίνει ένα fusion ευρωπαικών γεύσεων χωρίς ταυτότητα που δημιούργησαν μερικοί άξιοι σεφ. περίπου ότι γινεται τα τελευταία χρόνια στην Ισπανία. μία φούσκα. αν ξέρεις να τρως? τι εννοείς? ότι πρέπει να είσαι με τον οδηγό στο χέρι? γιατι στη Ρώμη κ πίτσα στο χέρι να φας καλή θα είναι. κ παγωτό από πλανόδιο να φας θα είναι 10 φορές καλύτερο από δωδώνη. κ σε όποιο εστιατόριο, τρατορία να φας καλά θα φας κ προκαλώ όποιον δεν έφαγε καλά στη Ρώμη να μας το πει. για το Παρίσι θα βρεις πολλούς δυσαρεστημένους τουρίστες για το φαγητό. εκτός αν έφαγαν σε κάποιο από τα εκατοντάδες ιταλικά εσταιτόρια του Παρισιού.
η γαλλικη κουζινα μια φουσκα???:haha::haha: dieu de la france!!
να σαι καλα με εκανες και γελασα!!

πραγματι στο παρισι θα βρεις πολλους τουριστες δυσαρεστημενους με το φαγητο..γι' αυτο ειπα πριν "αν ξερεις να τρως"..η γαλλικη κουζινα δεν ειναι για τους πολλους..τι να κανουμε τωρα?;).. παντα υπαρχουν και οι "παραξενοι" που θελουν το φιλετο τους καρβουνιασμενο, που σιχαινονται τα οστρακοειδη, που βλεπουν κατσικισιο τυρι και στρεφουν το βλεμμα τους αλλου με αηδια...:roll:
η ιταλικη κουζινα πραγματι αρεσει σε ολους..αλλα τι?ειναι αυτο κριτηριο για το ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βαριεμαι , βαριεμαι αφορητα στο Παρισι
Θυμιστε μου να ξαναπαω οταν συνταξιοδοτηθώ!!:haha::haha::haha:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
με προλαβε ο Samion για το φαγητο...
αυτο για τη γαλλική κουζινα είναι η μεγαλυτερη απατη που έχω ακουσει.....εκτος και αν εννοουμε το φαγητο σε εστιατορια των 150 ευρω το άτομο ....ενταξει εκει καλό θα ναι αλλά σε οποιο μηκος και πλατος του κοσμου δωσεις τοσα ,καλό φαγητο θα φας.....το φαγητο όμως που τρωμε καθε μέρα σε μια πολη σαν την Ρώμη η σαν την Ιταλια δε συγκρινεται....σε οτι αφορα το φαγητο του δρομου ,δε μπορω να συγκρινω τις νοστιμοτατες επιλογες της Ρωμης με τα κρουασαν και τις κρυες μπαγκετες....α έχουν και κάτι αθλιες κρεπες που καθε φορά ήθελα να αγοράσω στο παρισι και ποτε δεν αγορασα γιατί σιχάθηκα τους βρώμικους παγκους.....
οσο για τα εστιατορια ....τα μεσεας κατηγοριας εστιατορια στην Ιταλια τα βρισκω ανωτερα από τα "καλά" της Γαλλιας....παραδοσιακά υλικά μαγειρεμενα ώραια ,και οχι κρεατα με ...."κατι" απροσδιοριστο.....μπλιαχ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η ιταλικη κουζινα πραγματι αρεσει σε ολους..αλλα τι?ειναι αυτο κριτηριο για το ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη?
αλλά ποιο είναι κριτήριο? οι εκλεκτικοί ουρανίσκοι? τα ίδια έλεγαν κ οι κορεάτες πριν απο το μουντιάλ όταν προσπαθούσαν να τους πείσουν να μην σερβίρουν για 1 μήνα σκύλους κ γάτες. γι αυτούς είναι εκλεκτά εδέσματα. όπως κ για τους γάλλους αυτά που σερβίρουν. άσχετο αν όλος ο πλανήτης ψηφίζει ιταλική κουζίνα σαν την κορυφαία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με προλαβε ο Samion για το φαγητο...
αυτο για τη γαλλική κουζινα είναι η μεγαλυτερη απατη που έχω ακουσει.....εκτος και αν εννοουμε το φαγητο σε εστιατορια των 150 ευρω το άτομο ....ενταξει εκει καλό θα ναι αλλά σε οποιο μηκος και πλατος του κοσμου δωσεις τοσα ,καλό φαγητο θα φας.....το φαγητο όμως που τρωμε καθε μέρα σε μια πολη σαν την Ρώμη η σαν την Ιταλια δε συγκρινεται....σε οτι αφορα το φαγητο του δρομου ,δε μπορω να συγκρινω τις νοστιμοτατες επιλογες της Ρωμης με τα κρουασαν και τις κρυες μπαγκετες....α έχουν και κάτι αθλιες κρεπες που καθε φορά ήθελα να αγοράσω στο παρισι και ποτε δεν αγορασα γιατί σιχάθηκα τους βρώμικους παγκους.....
οσο για τα εστιατορια ....τα μεσεας κατηγοριας εστιατορια στην Ιταλια τα βρισκω ανωτερα από τα "καλά" της Γαλλιας....παραδοσιακά υλικά μαγειρεμενα ώραια ,και οχι κρεατα με ...."κατι" απροσδιοριστο.....μπλιαχ
για ακούστε οι παρισόφιλοι και μία γνώμη μιας πολύ πιο ειδικού..
μα υπάρχει φαγητό του δρόμου στη Γαλλία? πρώτη φορά το ακούω. τι εννούν κρεπες και μπαγιατικα κρουασαν?
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
γλοιώδεις? εκεί γεννήθηκε το στυλ, το φλερτ. σε πολλούς δεν αρεσει το φλερτ και προτιμούν άξεστη, βάρβαρη συμπεριφορά όπως η γυφτογαλλική αλλά τέλος πάντων είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. σε άλλον αρέσουν τα Παλούκια και σε άλλον η Σαντορίνη. θέμα γούστου, στυλ, δεν μας πέφτει λόγος..
Φλερρταρουν οι Ιταλοι; Αν εννοεις φλερτ το υφος γεματο αυτοπεποιθηση "Εγω ειμαι ο κουκλος, το θαυμα της φυσης και τιμη σου που ασχολουμε"
Επισης δεν φλερταρουν ποτε μια, χαραμι ολοκληρο θελουν. λυπαμαι δεν θα παρω.

Υ.Γ Ρωτα καποιον αγαπητο συμφορουμιτη που επισκεπτετε συχνα το Παρισι και θα μαθεις την Παριζιανικη τακτικη στο φλερτ.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Φλερρταρουν οι Ιταλοι; Αν εννοεις φλερτ το υφος γεματο αυτοπεποιθηση "Εγω ειμαι ο κουκλος, το θαυμα της φυσης και τιμη σου που ασχολουμε"
Επισης δεν φλερταρουν ποτε μια, χαραμι ολοκληρο θελουν. λυπαμαι δεν θα παρω.

Υ.Γ Ρωτα καποιον αγαπητο συμφορουμιτη που επισκεπτετε συχνα το Παρισι και θα μαθεις την Παριζιανικη τακτικη στο φλερτ.
+1..δεν λεω, ωραιοι εμφανισιακα οι ιταλοι, αλλα απο τροπους πασχουν..:roll:..
οι γαλλοι παλι δεν ειναι καθολου ωραιοι και ειναι και ελαφρως βρωμιλιδες..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
για ακούστε οι παρισόφιλοι και μία γνώμη μιας πολύ πιο ειδικού..
μα υπάρχει φαγητό του δρόμου στη Γαλλία? πρώτη φορά το ακούω. τι εννούν κρεπες και μπαγιατικα κρουασαν?
ναι, ναι, crepes και croissants και baguettes!!!ονειρο!!:clap:
και φουρνοι σε καθε γωνια να μοσχομυριζουν!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
για ακούστε οι παρισόφιλοι και μία γνώμη μιας πολύ πιο ειδικού..
μα υπάρχει φαγητό του δρόμου στη Γαλλία? πρώτη φορά το ακούω. τι εννούν κρεπες και μπαγιατικα κρουασαν?
Μα τί λέτε ρε παιδιά??Οι κρέπες στο δρόμο είναι ωραιότατες..Θα ξεχάσω ποτέ τη λαδίλα??? Την έπιανες κι έτρεχε το λάδι, τι σίχαμα Θεέ μου!!!Dio!!

Φλερρταρουν οι Ιταλοι; Αν εννοεις φλερτ το υφος γεματο αυτοπεποιθηση "Εγω ειμαι ο κουκλος, το θαυμα της φυσης και τιμη σου που ασχολουμε"
Επισης δεν φλερταρουν ποτε μια, χαραμι ολοκληρο θελουν. λυπαμαι δεν θα παρω..
΄

Μήπως πήγες σ άλλη χώρα??? Οι Ιταλοί είναι Νο1 στο φλέρτ,μην τρελλαθούμε τελείως!!!Και ναί στην πλειοψηφία τους είναι και κούκλοι, πώς να το κάνουμε???
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.930
Ω, μοντιέ... τώρα ποιος είναι άσχετος και κακόγουστος????:throw:
Αν εσύ τώρα φοράς λινάτσες για φούστες, κουρτίνες για φορέματα και τρως προβατίνες και σπετζοφάι τότε ναι η Γαλλική μόδα είναι κακόγουστη και η Γαλλική κουζίνα άσχετη...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Φλερρταρουν οι Ιταλοι; Αν εννοεις φλερτ το υφος γεματο αυτοπεποιθηση "Εγω ειμαι ο κουκλος, το θαυμα της φυσης και τιμη σου που ασχολουμε"
Επισης δεν φλερταρουν ποτε μια, χαραμι ολοκληρο θελουν. λυπαμαι δεν θα παρω.
Σ' αυτό δυστυχώς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω... Ισχύει στη Ρώμη τουλάχιστον, πιο βόρεια είναι καλύτερα τα πράγματα.
Νισάφι με το "τσάο μπέλα" ενώ περπατάς αμέριμνη στο δρόμο, θα σου την πέσουν ακόμα κι αν έχεις τρία πόδια και προβοσκίδα.
Άσε πια με την ωραιοπάθειά τους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.757
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom