Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

maria30

Member
Μηνύματα
239
Likes
744
Επόμενο Ταξίδι
??????
Οι υπόλοιποι Ιταλόφιλοι λείπουν Ιταλία για ψώνια??? άντε σιγά σιγά να ψηφίζουν γιατί δεν νοείται να μας κερδίσουν η ξενερουά οι Γάλλοι
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι υπόλοιποι Ιταλόφιλοι λείπουν Ιταλία για ψώνια??? άντε σιγά σιγά να ψηφίζουν γιατί δεν νοείται να μας κερδίσουν η ξενερουά οι Γάλλοι
Τωρα τι να πω αλλο! Το λες και μονη σου: Λογος ταξιδιου μονο τα καταναλωτικα ψωνια!
Ισως το Dubai να ειναι και καλυτερο σε αυτον το τομεα! Τι με βαζεις και λεω... Θα τα ακουσω και απο τον Traveller...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.270
Likes
6.459
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλά, έχω πιάσει ένα ύψωμα και απολαμβάνω τον κουρνιαχτό της μάχης. Φτερά από κοκορόφτερους και μυρωδιά από τα πασαλειμμένα με λαρδί σώματα φτάνουν ως εδώ πάνω. Συνεχίστε, δώστε του να καταλάβει. Εγώ δεν θα συμμετέχω, θα απολαμβάνω το θέαμα από ψηλά, μέχρι ο ηττημένος να σηκωθεί και να αναφωνήσει: παραδίνομαι! Αλλά μέχρι τότε δώστε τα όλα, δώστε θέαμα στο λαό!!! :clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Τι θα διαβάσουμε ακόμη! Γίνανε της μόδας και οι μερίδες με τις μεγάλες πιατέλες και μια κουτσουλιά στην μέση, τα νερόβραστα με τις βαριές σάλτσες και τα στολίδια με σιρόπια απλά για να δείχνει το πιάτο πιο γεμάτο!

Δηλαδή, όχι πείτε μου, ο μέσος άνθρωπος χορταίνει με αυτό το πράγμα; Κι αν χορτάσει, είναι να μη σου κάνει το ανικανοποίητο μπαμ στο μάτι;

Και φυσικά πίνουν μετά το κρασάκι τους για να ξεχάσουν όσα δεν έφαγαν και γίνονται ακόμη πιο σνομπ απ' ότι είναι, αφού το ανικανοποίητο κάνει μάχη μέσα τους και μισούν τα πάντα γύρω τους, εξ ου και ο σνομπισμός!

Για να μη σου πω ότι υπάρχει και κόσμος που δεν είναι σνομπ...αλλά όλο και κρυφοτρώει καμιά μακαρονάδα μετά το επίσημο δείπνο, ε; :bleh::bleh::bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
ρε gts ήμουνα έτοιμη για παρίσι !! αλλα με αυτά που γράφεις το βλέπω για ρώμη..
τέλος πάντων ....λέτε να τελειώσει η δημοσκόπιση το 2010:rolleyes:?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ρενάτα....εμπιστέψου με και ξεκίνα με μια Ρώμη..και δεν θα χάσεις! :clap:
αφου το λές εσύ ψήνομαι!:bleh:
λές οι άλλοι να είναι ξενέρωτοι?
και οι μερίδες ρε παιδί μου..κόλησα τώρα! θα αποτελέσουν ισχυρό κριτήριο για την τελική επιλογή μου δεν σου κρύβω:cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.473
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και έχει ένα μικρό πάρκο
-
καλά το είπες γιατί μπροστά στα άλλα και στο συνολικό πράσινο της Ρώμης ειναι μικρό ένα πάρκο 600 στρεμμάτων στην καρδιά της πόλης, μερικά μέτρα από την Piazza di Spagna.
Villa Borghese, Rome και με το φοβερό μουσείο:
Official Site Borghese Gallery Galleria Borghese - The collections
όλοι ξέρουν όπως είπα και σε άλλα ποστ ότι η Ρώμη είναι η πιο πράσινη πρωτεύουσα της Ευρώπης. Πόλη να ζεις.
καλά τους τα λες GTS μην αποχωρήσεις και σηκώσουνε κεφάλι..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
-
όλοι ξέρουν όπως είπα και σε άλλα ποστ ότι η Ρώμη είναι η πιο πράσινη πρωτεύουσα της Ευρώπης.
Ναι, πράγματι, όλοι ξέρουν ότι το είπες.
Παραδόξως όμως, το βραβειο για την πιο πράσινη πρωτεύουσα της Ευρώπης πήγε φέτος στη Στοκχόλμη - η Ρώμη δεν ήταν καν στην πρώτη δεκάδα... (ούτε και το Παρίσι, αλλά "εμείς" δεν "κάναμε" τέτοιους ισχυρισμούς!)
Μάλιστα, η Ρώμη όχι μόνο πράσινη δεν είναι, έχει και μεγάλο πρόβλημα με τη μόλυνση της ατμόσφαιρας:

Air Quality Now - Comparing cities - Annual situation
CITEAIR - Common Information to European Air

Αλλά μάλλον εξηγείται γιατί κάποιοι δείχνουν μια τόσο περίεργη προτίμηση στη Ρώμη:
Rome's Air Is Intoxicating - CBS News
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.473
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, πράγματι, όλοι ξέρουν ότι το είπες.
Παραδόξως όμως, το βραβειο για την πιο πράσινη πρωτεύουσα της Ευρώπης πήγε φέτος στη Στοκχόλμη - η Ρώμη δεν ήταν καν στην πρώτη δεκάδα... (ούτε και το Παρίσι, αλλά "εμείς" δεν "κάναμε" τέτοιους ισχυρισμούς!)
Μάλιστα, η Ρώμη όχι μόνο πράσινη δεν είναι, έχει και μεγάλο πρόβλημα με τη μόλυνση της ατμόσφαιρας:

Air Quality Now - Comparing cities - Annual situation
CITEAIR - Common Information to European Air

Αλλά μάλλον εξηγείται γιατί κάποιοι δείχνουν μια τόσο περίεργη προτίμηση στη Ρώμη:
Rome's Air Is Intoxicating - CBS News
το τελευταίο λινκ έβγαλε καλό γελιο...
ας σοβαρευτώ τώρα..
εγώ διαβάζω τα λινκ σου΄, εσύ τα δικά μου? αν τα διάβαζες δεν θα έπεφτες σε σοβαρά λάθη όπως αυτό για τη Στοκχόλμη..
λοιπόν αν βαριέσαι να διαβάζεις τα λινκ άλλων: οι φιναλιστ ήταν 8, όχι 10 ανάμεσα στις πόλεις που έκαναν αίτηση..
European Green Capital
και αναφερόμουν στο πράσινο κυριολεκτικά. σε ποσοστό της έκτασής της που καλύπτεται από πάρκα και όχι φυσικά στην εφαρμογή μιας "πράσινης" πολιτικής.
λίγο περισσότερη προσοχή λοιπόν, είναι λάθη που δεν αρμόζουν σε έναν taver..αλλά όπως και πρίν την ΕΡΣΗ σας συγχωρώ. είναι καθαρά λάθη πανικού.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αλλά όπως και πρίν την ΕΡΣΗ σας συγχωρώ.
Αληθεια απο τον Παπα ξεσηκωνετε το στυλ σας; Και τα συγχωροχαρτια που θα τα αγοραζουμε; Απο εσας το προσωπικα η απο τον καρδιναλιο GTS;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom