Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    158

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
880
Likes
11.888
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Έχω προσπαθήσει να το κάνω στο σπίτι και δεν το έχω πετύχει τόσο!
Νομίζω ότι στην πόλη μας το καλύτερο cacio e pepe θα το φας από τα χέρια του ερωτικού μετανάστη Πασκουάλε :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Νομίζω ότι στην πόλη μας το καλύτερο cacio e pepe θα το φας από τα χέρια του ερωτικού μετανάστη Πασκουάλε :)
Ποιος είναι αυτός που ξενιτεύτηκε απο τη πανέμορφη Ιταλία για να έρθει στο Σαλονισταν; Ελπίζω η σύντροφος να το εκτιμάει αυτό!
Δώσε info, που το βρίσκουμε το αγόρι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και εξαιρετικά δύσκολο. Το απαύγασμα της γαστρονομίας!
Ε φτιαχτο. να θυμασαι 3 μονο υλικα, τπτ παραπανω. Το αλατι ειναι 4ο υλικο, απαραδεκτο. Σιγα τα ωα, βρασε τα μισκο σου πετα το πιπερι κ κανα τυρι απο πανω κ εγινες σεφ. Που εισαι ηδη δηλ..
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
880
Likes
11.888
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Δώσε info, που το βρίσκουμε το αγόρι;
Σίγουρα ξέρεις το Mare e Monti στο Πανόραμα,η καταγωγή του Πασκουάλε είναι από την Puglia και ζει στη Θεσσαλονίκη εδώ και 25 χρόνια.Τελευταία του δημιουργία το Ravioli alla zucca e gorgonzola (ραβιόλι γεμιστό με κολοκύθα και τυρί gorgonzola που μέσα κρύβει και ένα μπισκότο amaretti di saronno).
Δεν έχω πάει στην αγορά Μοδιάνο,νομίζω όμως ότι δεν θα μαγειρεύει εκεί αυτός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Σίγουρα ξέρεις το Mare e Monti στο Πανόραμα,η καταγωγή του Πασκουάλε είναι από την Puglia και ζει στη Θεσσαλονίκη εδώ και 25 χρόνια.Τελευταία του δημιουργία το Ravioli alla zucca e gorgonzola (ραβιόλι γεμιστό με κολοκύθα και τυρί gorgonzola που μέσα κρύβει και ένα μπισκότο amaretti di saronno).
Δεν έχω πάει στην αγορά Μοδιάνο,νομίζω όμως ότι δεν θα μαγειρεύει εκεί αυτός.
Αυτο με την κολοκυθα το βρισκουμε εδω εισαγομενο απο Ιταλια σε σουπερμαρκετ.
Ακουγεται καλη φαση το αμαρετι, θα τριψω λιγο απο πανω :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο με την κολοκυθα το βρισκουμε εδω εισαγομενο απο Ιταλια σε σουπερμαρκετ.
Ακουγεται καλη φαση το αμαρετι, θα τριψω λιγο απο πανω :D
Άσε τα αμαρέτι και βάλε κίντερ μπουένο και θα με θυμηθεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Άσε τα αμαρέτι και βάλε κίντερ μπουένο και θα με θυμηθεις.
Γενικα δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω πιατο σε μαγειρα που λεει οτι το βασικο συστατικο του ειναι η "αγαπη" και αλλα φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Οποιασδηποτε κουζινας.
Προτιμω τα τιμια υλικα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σίγουρα ξέρεις το Mare e Monti στο Πανόραμα,η καταγωγή του Πασκουάλε είναι από την Puglia και ζει στη Θεσσαλονίκη εδώ και 25 χρόνια.Τελευταία του δημιουργία το Ravioli alla zucca e gorgonzola (ραβιόλι γεμιστό με κολοκύθα και τυρί gorgonzola που μέσα κρύβει και ένα μπισκότο amaretti di saronno).
Δεν έχω πάει στην αγορά Μοδιάνο,νομίζω όμως ότι δεν θα μαγειρεύει εκεί αυτός.
Ωραίο ακούγεται, αλλά στο Πανόραμα θα μας γδαρει το αγόρι για να φάμε cacio e pepe. Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια στο σπίτι μήπως και το πετύχω :innocent:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Τελευταία του δημιουργία το Ravioli alla zucca e gorgonzola (ραβιόλι γεμιστό με κολοκύθα και τυρί gorgonzola που μέσα κρύβει και ένα μπισκότο amaretti di saronno).
Αν ποτέ βρεθείς στην Μάντοβα, (φθινόπωρο με χειμώνα) δοκίμασε. Είναι γλυκά αλλά τόσο όσο.
Τορτελλινι. Είναι πιο μεγάλα από τα συνηθισμένα.
Τώρα αν ο τύπος ανακατεύοντας γκοργκοντζόλα με κολοκύθι και Αμαρέτι (είναι μπισκότακια σχετικά μικρά και στεγνά που έχουν γεύση αμυγδάλου) κάτι σαν τα αμυγδαλωτά τα δικά μας που αγοράζεις στα ζαχαροπλαστεία για κέρασμα στις γιορτές αλλά είναι πιο μαλακά)
Μπράβο του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom