The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εχεις καταλαβει οτι η Ελλαδα σημερα θεωρειται στον επιστημονικο κ μη κοσμο ΜΟΝΟ ενα μερος διακοπων?
Ίσως θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τον επιστημονικό κόσμο για να μάθεις ποια είναι η άποψη και η εκτίμησή του για την Ελλάδα, σίγουρα δεν είναι αυτή της απαξίωσης.

Για να σε βοηθήσω για αρχή και μιας και είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, θα σου βάλω δύο ταξιδιωτικά κουίζ: α) ψάξε πως λένε την πρωτεύουσα της πολιτείας Ουάσινγκτον, πώς λένε τα βουνά που βρίσκονται κοντά σε αυτή και πώς λέγεται η ψηλότερη κορυφή αυτών των βουνών και β) γιατί κανείς Κοσταρικανός δε θα καταλάβει από πού είσαι αν πεις ότι είσαι Έλληνας.

Όταν βρεις τις απαντήσεις θα καταλάβεις ότι υπάρχουν έθνη και άνθρωποι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά απ' την Ελλάδα που τιμούνε την Ελλάδα χωρίς να έχουν φυσικά καμία υποχρέωση. Για κάποιο αντικειμενικό λόγο θα συμβαίνει αυτό και σίγουρα όχι γιατί μπορούν να έρχονται κάθε χρόνο διακοπές εδώ και να τρώνε σουβλάκια και τζατζίκι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.857
εχεις καταλαβει οτι η Ελλαδα σημερα θεωρειται στον επιστημονικο κ μη κοσμο ΜΟΝΟ ενα μερος διακοπων?αν οχι ακομα,ταξιδεψε,μαθε,ρωτα. κ στην Ιταλια (με Grimaldi φυσικα) κ στον υπολοιπο δυτικο κοσμο.
Καλά δεν τους έχεις πείσει ακόμη ότι στην Ιταλία είναι καλύτερα;;:D

Έλα .....ρίχνετε το επίπεδο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
North66 said:
Ίσως θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τον επιστημονικό κόσμο για να μάθεις ποια είναι η άποψή και η εκτίμησή του για την Ελλάδα, σίγουρα δεν είναι αυτή της απαξίωσης.

Για να σε βοηθήσω για αρχή και μιας και είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, θα σου βάλω δύο ταξιδιωτικά κουίζ: α) ψάξε πως λένε την πρωτεύουσα της πολιτείας Ουάσινγκτον, πώς λένε τα βουνά που βρίσκονται κοντά σε αυτή και πώς λέγεται η ψηλότερη κορυφή αυτών των βουνών και β) γιατί κανείς Κοσταρικανός δε θα καταλάβει από πού είσαι αν πεις ότι είσαι Έλληνας.
εγω για να σε βοηθησω σου αποκαλυπτω ενα τιπ: γραφε πιο συντομα ποστ κ προτασεις. στη 2η σου προταση εχω αποκοιμηθει. ευτυχως σταματησα στη 1η γιατι εχω κ δουλεια τωρα.
elenara οφ τοπικ ειμαστε..υπερβαλλω αλλα η χωρα εχει απαξιωθει εδω και πολλα πολλα χρονια. ουραγοι ειμαστε,ουτε και με τους τουρκους δεν θα συγκρινομαστε σε λιγο,ποσο μαλλον με τους ιταλους..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
chrisbd said:
κλαιγονταν το πρωι σε μια συζητηση που η ανεργια ανεβηκε λεει σε ιλιγγιωδη επιπεδα..10%..
ασχετοι..δεν ερχονται εδω να δουν το 50% σε λιγο..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.857
εγω για να σε βοηθησω σου αποκαλυπτω ενα τιπ: γραφε πιο συντομα ποστ κ προτασεις. στη 2η σου προταση εχω αποκοιμηθει. ευτυχως σταματησα στη 1η γιατι εχω κ δουλεια τωρα.
elenara οφ τοπικ ειμαστε..υπερβαλλω αλλα η χωρα εχει απαξιωθει εδω και πολλα πολλα χρονια. ουραγοι ειμαστε,ουτε και με τους τουρκους δεν θα συγκρινομαστε σε λιγο,ποσο μαλλον με τους ιταλους..
Απο τους Τούρκους;; μπορεί να έχουμε καλύτερο βιοτικό επίπεδο ακόμη αλλά σε λίγα χρόνια θα μας περάσουν γιατί οι προοπτικές οικονομίας και ανάπτυξης είναι σε άπιαστα νούμερα για μας..
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εγω για να σε βοηθησω σου αποκαλυπτω ενα τιπ: γραφε πιο συντομα ποστ κ προτασεις. στη 2η σου προταση εχω αποκοιμηθει. ευτυχως σταματησα στη 1η γιατι εχω κ δουλεια τωρα.
elenara οφ τοπικ ειμαστε..υπερβαλλω αλλα η χωρα εχει απαξιωθει εδω και πολλα πολλα χρονια. ουραγοι ειμαστε,ουτε και με τους τουρκους δεν θα συγκρινομαστε σε λιγο,ποσο μαλλον με τους ιταλους..
Η επιστημονικη κοινοτητα που ανεφερες ομως κλαιει απο χαρα κυριολεκτικα με ευρηματα καθε τοσο στον Ελλαδικο χωρο, γι αυτο περιορισε λιγο την υπερβολη σου γιατι χανεις το δικιο σου (αν το εχεις) ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εγω για να σε βοηθησω σου αποκαλυπτω ενα τιπ: γραφε πιο συντομα ποστ κ προτασεις. στη 2η σου προταση εχω αποκοιμηθει. ευτυχως σταματησα στη 1η γιατι εχω κ δουλεια τωρα.
Κι εμένα μου βγήκαν τα μάτια να καταλάβω πού τονίζονται οι λέξεις που γράφεις αλλά δεν το κάνω θέμα. Ευτυχώς η ελληνική γλώσσα έχει πλουσιότατο λεξικό και συντακτικό για να γράφουμε μεγάλες, πολύπλοκες προτάσεις (και όποιος κατάλαβε).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πωπω πονοκεφαλος!!! :roll:

Καλα οι στιχοι ειναι ολα τα λεφτα... "μα οπως λεει κι ο λαος, κακο σκυλι ψωφο δεν εχει!" :haha:

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!! :bleh::bleh::bleh:
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.695
Likes
43.985
Ίσως θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τον επιστημονικό κόσμο για να μάθεις ποια είναι η άποψη και η εκτίμησή του για την Ελλάδα, σίγουρα δεν είναι αυτή της απαξίωσης.

Για να σε βοηθήσω για αρχή και μιας και είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ, θα σου βάλω δύο ταξιδιωτικά κουίζ: α) ψάξε πως λένε την πρωτεύουσα της πολιτείας Ουάσινγκτον, πώς λένε τα βουνά που βρίσκονται κοντά σε αυτή και πώς λέγεται η ψηλότερη κορυφή αυτών των βουνών και β) γιατί κανείς Κοσταρικανός δε θα καταλάβει από πού είσαι αν πεις ότι είσαι Έλληνας.

Όταν βρεις τις απαντήσεις θα καταλάβεις ότι υπάρχουν έθνη και άνθρωποι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά απ' την Ελλάδα που τιμούνε την Ελλάδα χωρίς να έχουν φυσικά καμία υποχρέωση. Για κάποιο αντικειμενικό λόγο θα συμβαίνει αυτό και σίγουρα όχι γιατί μπορούν να έρχονται κάθε χρόνο διακοπές εδώ και να τρώνε σουβλάκια και τζατζίκι.
η χωρα εχει απαξιωθει εδω και πολλα πολλα χρονια. ουραγοι ειμαστε,ουτε και με τους τουρκους δεν θα συγκρινομαστε σε λιγο,ποσο μαλλον με τους ιταλους..
Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα στα άκρα και σίγουρα έχει μικρότερη αξία από όση της αποδίδουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα στα άκρα και σίγουρα έχει μικρότερη αξία από όση της αποδίδουμε.
Tην αξία την αποδίδουν οι ιστορικοί και η επιστημονική κοινότητα. Εμείς ότι και να πούμε είναι μικρής σημασίας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.146
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom