The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέραααα!!
Καλό μήναααααα!!
Για να δούμε θα χειμωνιάσει καθόλου...Ακόμη με κοντομάνικο είμαι...:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Aναπαραστάσεις ιστορικών μαχών και γεγονότων γίνονται σε πολλές δυτικές πολιτισμένες χώρες. Οι παρακάτω αηδιαστικές αναπαραστάσεις έγιναν σε Βέλγιο και Ολλανδία όπου εκτός απ' το να κάνουν επιτυχημένα gay parades κάνουν και επιτυχημένες αναπαραστάσεις απ' την ιστορία τους. Το γιατί εκεί είναι κάτι φυσικό να γίνονται παρόμοιες αναπαραστάσεις και εδώ είναι κάτι αηδιαστικό, πιστεύω ότι οφείλεται στο σύνδρομο του ραγιά που δεν έχουν αποβάλλει ακόμα αρκετοί Έλληνες (μιλάω γενικότερα).

Rc55ZA6GXNI[/media] of Waterloo Re-enactment (2) June 2008 - YouTube

dA0qYzHBsFY[/media] Reenactment in Vreeswijk with battle - YouTube
+1

έχω βρεθεί με την κόρη μου στο Λονδίνο σε αντίστοιχη αναπαράσταση στον προαύλιο χώρο πίσω απο τους Βασιλικούς στάβλους και μου έπεσαν τα σαγόνια απο αυτά που είδαμε.Η δε μικρή το θυμάται ακόμα και μου το λέει
 
Last edited by a moderator:

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
Αν και σου απαντησε ο maltakias. Οι τουριστες φοβουνται τη βια. Η βια απο την πλευρα των μπατσων ειναι αδικαιολογητο να συμβαινει. Απαραδεκτο κρατικοι λειτουργοι να ειναι υπευθυνοι για τη δυσφημιση της χωρας στο εξωτερικο και ιδιατερα σε καιρο κρισης. Η πολιτεια και εντελως κυνικα -χωρις να λαβει υποψη της τα εγκληματικα ενστικτα ορισμενων μπατσων- να το εβλεπε το θεμα θα επρεπε να απομακρυνει απο την ΕΛ.ΑΣ. οσους χρησιμοποιουν βια, δυσφημιζουν την Ελλαδα και κατ' επεκταση κανουν ζημια στην οικονομια.
Βεβαια της κυβερνησης δεν της καιγεται καρφακι για την εικονα μας στο εξωτερικο και τα ανεπανορθωτα λαθη που πληττουν τον τουρισμο.



Πλεον η βια της ΕΛ.ΑΣ. σε συνδυασμο με τις πραξεις αλλα και τη δημοσκοπικη ανοδο της ΧΑ κανουν τη διεθνη κοινη γνωμη να θεωρει τους Ελληνες ρατσιστες. Εντελως διαφορετικη εικονα απο αυτη που ειχαν οι πολιτες του κοσμου για μας ως τωρα.
Και θα μου πειτε σιγα υπαρχουν κι αλλες χωρες με παρομοιες -και χειροτερες- συμπεριφορες. Ομως αυτες οι χωρες ή κυβερνουνται απο μη δημοκρατικα καθεστωτα που εχουν ετσι κι αλλιως τη διεθνη κοινη γνωμη εναντιον τους ή ειναι πολυ ισχυρες οικονομικα. Κι ενας πλουσιος ρατσιστης "συγχωρειται" ,εναν μπατιρη ρατσιστη ομως τον εχουν ολοι χεσμενο.
Δε διαφωνώ μαζί σου πουθενά. Η κρατική αστυνομική βία στην Ελλάδα (η οποία υπάρχει εδώ κι δεκαετίες, το ξέρω από πρώτο χέρι) είναι ασφαλώς αδικαιολόγητη, απαράδεκτη, κατάπτυστη και ότι άλλο επίθετο θες το βάζω. Το θέμα που έθεσα είναι ότι εκτός από αυτή την συμπεριφορά της ΕΛΑΣ που σίγουρα επηρεάζει αρνητικά τον τουρισμό, υπάρχουν κι άλλες συμπεριφορές που κάνουν κακό, όπως οι απεργίες στα λιμάνια αυγουστιάτικα, οι αποκλεισμοί δρόμων από ταξιτζήδες που δεν θέλουν να ανοίξει το επάγγελμά τους, τα επεισόδια και οι φωτιές και πολλά ακόμη.

Επίσης, λες ότι η διεθνής κοινή γνώμη θεωρεί τους έλληνες ρατσιστές. Γιατί εσύ θεωρείς ότι ο ρατσισμός δεν είναι πολύ διαδεδομένος στον ελληνικό λαό; Εγώ πιστεύω ότι είναι και ότι πάντα ήταν. Απλώς τώρα βρήκε και την εκπροσώπησή της με την ευκαιρία της ανόδου της συμμορίας της ΧΑ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης, λες ότι η διεθνής κοινή γνώμη θεωρεί τους έλληνες ρατσιστές. Γιατί εσύ θεωρείς ότι ο ρατσισμός δεν είναι πολύ διαδεδομένος στον ελληνικό λαό; Εγώ πιστεύω ότι είναι και ότι πάντα ήταν. Απλώς τώρα βρήκε και την εκπροσώπησή της με την ευκαιρία της ανόδου της συμμορίας της ΧΑ.
Εδώ έχεις ένα δίκιο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι μια μεγάλη μερίδα των Ελλήνων ήταν ανέκαθεν ρατσιστές.Δεν τους έκανε το μνημόνιο.

Αυτό που λέει ότι tripakias είναι το είχαμε μέχρι τώρα "κρυφό καμάρι",ενώ με τα πρόσφατα σκηνικά ΕΛΑΣ-ΧΑ το έχει κι ο "κόσμος τούμπανο".
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλημέραααα!!
Καλό μήναααααα!!
Για να δούμε θα χειμωνιάσει καθόλου...Ακόμη με κοντομάνικο είμαι...:bleh:
Και γω με το κοντό μανίκι είμαι ακόμα ,αλλα χθες την άρπαξα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και γω με το κοντό μανίκι είμαι ακόμα ,αλλα χθες την άρπαξα
Είναι κάπως περίεργος ο καιρός, η αλήθεια είναι αυτή, με πολλή υγρασία...ισως έτσι την πάτησες... Κοτοσουπίτσα με μπόλικο λεμονάκι (γιαμ γιαμ) και θα γίνεις πέρδικα!! :bleh::bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Είναι κάπως περίεργος ο καιρός, η αλήθεια είναι αυτή, με πολλή υγρασία...ισως έτσι την πάτησες... Κοτοσουπίτσα με μπόλικο λεμονάκι (γιαμ γιαμ) και θα γίνεις πέρδικα!! :bleh::bleh:
Αυτο θα φαω σημερα !!! Που το ξερεις ??? χαχααχχααχα:haha::haha::haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.977
Λαφαζάνης: «Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε»
«Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε», δήλωσε σήμερα το πρωί ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης.
Λαφαζάνης: «Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε» - Ελλάδα

Σ.Σ.
Ενώ οι άλλοι πού είναι έτοιμοι,κυβερνάνε.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
panpan said:
Λαφαζάνης: «Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε»
«Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε», δήλωσε σήμερα το πρωί ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης.
Λαφαζάνης: «Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε» - Ελλάδα

Σ.Σ.
Ενώ οι άλλοι πού είναι έτοιμοι,κυβερνάνε.
Σε θαυμάζω πάντως Παναγιώτη για τη υπομονή σου ........
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.864
"Είμαι κάθετα κατά της λογοκρισίας και υπέρ της σοβαρής και ελεύθερης δημοσιογραφικής έρευνας και αυτό τα λέει όλα. Θα ήθελα όμως να σχολιάσω τον τρόπο με τον οποίο αναφέρθηκε ο Θόδωρος Πάγκαλος στο όλο θέμα, από τη συχνότητα του «Βήμα FM 99,5». Ως υπάλληλος της δημόσιας τηλεόρασης «ο Αρβανίτης έπρεπε να το βουλώσει» είπε ο πρώην υπουργός σε έντονο ύφος, υποστηρίζοντας ότι όποιος πληρώνεται από το κράτος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στα σχόλιά του. Δηλαδή, για να καταλάβω, να αυτολογοκρίνεται, αν δεν θέλει να τον λογοκρίνουν; Κατά τα άλλα, η δικτατορία των τροϊκανών μάς φταίει!"

Απόσπασμα απο ΤΟ ΒΗΜΑ - Η γλώσσα Πάγκαλου - γνώμες

Εσύ ρε Πάγκαλε ως δημ. υπάλληλος θα το βουλώσεις καμιά φορά;;;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.206
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom