Γενικά SE Asia

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πετάει η Berjaya Air...
Πετάει η Berjaya αλλά απ' το παλιό - σχεδόν ερειπωμένο - αεροδρόμιο της KL 70km βόρεια. Να ληφθεί αυτό υπόψη, συν το κόστος του ταξί, συν το γεγονός ότι δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνή...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.206
Πετάει η Berjaya αλλά απ' το παλιό - σχεδόν ερειπωμένο - αεροδρόμιο της KL 70km βόρεια. Να ληφθεί αυτό υπόψη, συν το κόστος του ταξί, συν το γεγονός ότι δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνή...
Φθηνή δεν είναι, αλλά όταν είχα κλείσει εγώ πριν 2 χρόνια, μπορούσες να κλείσεις τα εισιτήρια χωρίς να δώσεις σεντ...πλήρωνες επιτόπου αν και εφόσον πήγαινες να πετάξεις!!!

Συν το ότι για να πας από Μαλαισία στο Σαμούι πρέπει να περάσεις λίγη Οδύσσεια..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eκεινη η συνεχεια για το kuching απο που Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ?
Αχ αυτή η νέα γενιά: Πάντα ανυπόμονη, τα θέλει όλα και τα θέλει τώρα! :D Αν ξενυχτήσεις σήμερα, αλλιώς αύριο το πρωί, θα σερβιριστείς για πρωινό το συγκλονιστικό (; ) φινάλε (για το Kuching λέμε πάντα, για την υπόλοιπη Μαλαισία ... έχει ο Θεός!). :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φθηνή δεν είναι, αλλά όταν είχα κλείσει εγώ πριν 2 χρόνια, μπορούσες να κλείσεις τα εισιτήρια χωρίς να δώσεις σεντ...πλήρωνες επιτόπου αν και εφόσον πήγαινες να πετάξεις!!!

Συν το ότι για να πας από Μαλαισία στο Σαμούι πρέπει να περάσεις λίγη Οδύσσεια..
Δεν έχει ανάγκη... νέο παιδί είναι! :D Άσε που, μέχρι νά'ρθει εκείνη η ώρα, μπορεί ν' αλλάξει γνώμη για κάπου αλλού. Ακόμη ψάχνεται ο άνθρωπος... Πάντως, αφού δε θέλει να πάει Sarawak ή Sabah, μήπως το Bali με τα 80 Ευρώ απ' ευθείας της Air Asia είναι καλύτερη λύση;
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.206
Δεν έχει ανάγκη... νέο παιδί είναι! :D Άσε που, μέχρι νά'ρθει εκείνη η ώρα, μπορεί ν' αλλάξει γνώμη για κάπου αλλού. Ακόμη ψάχνεται ο άνθρωπος... Πάντως, αφού δε θέλει να πάει Sarawak ή Sabah, μήπως το Bali με τα 80 Ευρώ απ' ευθείας της Air Asia είναι καλύτερη λύση;
To Bali για πρώτη φορά είναι ένα ταξίδι μόνο του....εγώ που έχω πάει, μπορώ να χώσω μερικές μέρες σφηνάκι, αλλά όποιον δεν έχει πάει, πρέπει να γευτεί τη μαγεία του νησιού αρκετές μέρες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
To Bali για πρώτη φορά είναι ένα ταξίδι μόνο του....εγώ που έχω πάει, μπορώ να χώσω μερικές μέρες σφηνάκι, αλλά όποιον δεν έχει πάει, πρέπει να γευτεί τη μαγεία του νησιού αρκετές μέρες.
Ε, δε θα μαλώσουμε κιόλας! :D Και για το Βιετνάμ ένας μήνας δεν φτάνει, αλλά...

Υ.Γ. Κι ύστερα ρωτάει η Rebequita γιατί καθυστερεί η Μαλαισία!!!! :haha:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Και κατι τελευταιο.Τι παιζει με τη βιζα για το Βιετναμ?Μπορω να την παρω στη BKK?Γιατι να στειλω το διαβατηριο μου ταχυδρομικως στη Ρωμη δεν παιζει!Αν και ο LP λεει οτι μπορεις να τη παρεις στα συνορα συστηνει να την εχεις απο πριν.

Αυτή είναι πολύ καλή ερώτηση. Στη ΒΚΚ να υπολογίζεις ότι μπορεί να φας 2-3 μέρες για να τη βγάλεις. Διαβατήριο στη Ρώμη, ούτε με σφαίρες. Υπάρχει πρεσβεία του Βιετνάμ και στη Σόφια αλλά εκεί είναι χειρότερα, θέλουν και λάδωμα. Αν μπεις στη χώρα αεροπορικώς, τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα. Μπορείς να έχεις τα χαρτιά που χρειάζονται εκ των προτέρων. Θα χρειαστείς μόνο 2 φωτο και 20-25 δολλάρια για να πληρώσεις εκεί.

Εμείς τη βίζα τη βγάλαμε με τη βοήθεια του πρακτορείου αυτού:

Vietnam visa: information, requirements & service - Tourist Visa Vietnam

Τα χρήματα που θα πληρώσεις σ'αυτούς (με την πιστωτική σου κάρτα) είναι επιπλέον αυτών που θα χρειαστείς εκεί, αλλά σίγουρα λιγότερα απ'τα 100 ευρώ που θα δώσεις στο κούριερ κλπ. για να την πάρεις από Ρώμη. Υπάρχουν κι άλλα online πρακτορεία που βγάζουν βίζες με πάνω-κάτω τις ίδιες χρεώσεις.
Babaduma επεστρεψα!Λοιπον εχω μια ερωτησουλα ακομα με τη βιζα και ελπιζω να βοηθησεις!Τελικα προεκυψε να παω ενα 4ημερο Ρωμη λιγο πριν φυγω για το προαναφερθεν ταξιδακι οποτε μπορω να παω να βγαλω τη βιζα εκει!
Παρολα αυτα εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κοστος..Βλεπω οτι κατι τετοιο μπορει να μου κοστισει καπου 70-100 ευρω εκει.Στη Μπανκογκ ειναι το ιδιο?Ιδια λεφτα δηλαδη?Μπας και υπαρξει κανα προβλημα που θα αφησω το διαβατηριο μου εκει?Καπου διαβασα πιο πριν απο ενα φιλο οτι μπορει να βγει και σε μια μερα στη Πνομ Πεν.Αν ναι μηπως ειναι καλυτερα να το αφησω για Καμποτζη???Πραγματικα αυτο το πραμα με εχει μπερδεψει πολυ!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma επεστρεψα!Λοιπον εχω μια ερωτησουλα ακομα με τη βιζα και ελπιζω να βοηθησεις!Τελικα προεκυψε να παω ενα 4ημερο Ρωμη λιγο πριν φυγω για το προαναφερθεν ταξιδακι οποτε μπορω να παω να βγαλω τη βιζα εκει!
Παρολα αυτα εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κοστος..Βλεπω οτι κατι τετοιο μπορει να μου κοστισει καπου 70-100 ευρω εκει.Στη Μπανκογκ ειναι το ιδιο?Ιδια λεφτα δηλαδη?Μπας και υπαρξει κανα προβλημα που θα αφησω το διαβατηριο μου εκει?Καπου διαβασα πιο πριν απο ενα φιλο οτι μπορει να βγει και σε μια μερα στη Πνομ Πεν.Αν ναι μηπως ειναι καλυτερα να το αφησω για Καμποτζη???Πραγματικα αυτο το πραμα με εχει μπερδεψει πολυ!!
Embassy of Vietnam in Rome, Italy
Via di Bravetta, 156
Roma
00164
Italy
Phone
+39-06 66160726
+39-06 66166157
Fax:
+39-06 66157520
Email:
[email protected]

Embassy of Vietnam in Bangkok, THAILAND
Address: 83/1 Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, Bangkok 10330, THAILAND
Phone: (662) 267 9602
Fax: (662) 254 4630
Email: [email protected]

Embassy of Vietnam in Phnom Penh
436, Monivong Boulevard, Phnom Penh, Cambodia
(0)23 726 274

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου - για ευνόητους λόγους (δεν έχω χρησιμοποιήσω κανέναν από τους ΄τρόπους που σκέφτεσαι). Αρμοδιότεροι να σου απαντήσουν είναι οι υπάλληλοι των πρεσβειών. Νομίζω ότι, πριν απ'όλα πρέπει να επικεινωνήσεις με Ρώμη για να μη βρεθείς προ απροόπτου.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.430
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ρε παιδιά συγνώμη αλλά να κάνω μια ανόητη ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα καλά;;; Χρειάζεται βίζα για το Βιετνάμ;; Γιατί εγώ νόμιζα ότι τη βγάζεις στο αεροδρόμιο όταν φτάνεις όπως γίνεται σε πολλές χώρες. Ισχύει κάτι άλλο;;;;; :roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρε παιδιά συγνώμη αλλά να κάνω μια ανόητη ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα καλά;;; Χρειάζεται βίζα για το Βιετνάμ;; Γιατί εγώ νόμιζα ότι τη βγάζεις στο αεροδρόμιο όταν φτάνεις όπως γίνεται σε πολλές χώρες. Ισχύει κάτι άλλο;;;;; :roll:
Δες εδώ: Vietnam visa: information, requirements & service - Tourist Visa Vietnam
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Ρε παιδιά συγνώμη αλλά να κάνω μια ανόητη ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα καλά;;; Χρειάζεται βίζα για το Βιετνάμ;; Γιατί εγώ νόμιζα ότι τη βγάζεις στο αεροδρόμιο όταν φτάνεις όπως γίνεται σε πολλές χώρες. Ισχύει κάτι άλλο;;;;; :roll:
Τα Χριστουγεννα που ημουνα Μπαγκοκ-Πουκετ βρηκα Νορβηγο που περιμενε 2 βδομαδες για να του βγει η visa για Βιετναμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom