ΗΠΑ San Francisco --> Pacific Highway --> Yosemite

ghostaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια χαρά,

αυτό είναι το πρώτο μου πόστ εδώ, πραγματικά φοβερό το site!
Έχω ήδη διαβάσει πολλά θέματα και έχω 'ταξιδέψει' μαζί τους :clap:

Μιας λοιπόν και αρχές Σεπτέμβρη θα βρεθώ στο San Francisco και θα έχω 4-5 μέρες ελεύθερες, σκέφτομαι να ενοικιάσω αυτοκίνητο και να οδηγήσω τον Pacific Highway μέχρι την Santa Barbara, μετά να επισκεφτώ το Yosemite National Park και τέλος να επιστρέψω SF.

Αυτό που δεν έχω αποφασίσει ακόμη είναι το που θα διανυκτερεύω, οπότε και ζητάω τη συμβουλή σας :).

Η διαδρομή που σκέφτομαι να κάνω είναι αυτή (κλικ για χάρτη):
-San Francisco
-Santa Cruz
-Big Sur
-Morro Bay
-Pismo Beach
-Santa Barbara
-Yosemite
-San Francisco.

Μιας και την πρώτη μέρα θα υπάρχει μια άλφα κούραση από την πτήση, λέω να μην φτάσω μακρυα και απλά να διανυκτερεύσω Santa Cruz.
Έπειτα, την επόμενη σκέφτομαι να μείνω Santa Barbara και την 3η μέρα να βρω κάπου να μείνω στο Yosemite, πριν επιστρέψω SF.

Αυτό που θέλω είναι όμως να διανυκτερεύσω σε όμορφα και γραφικά μέρη, δε με πειράζει να είναι και εκτός πόλης, ας είναι και κανά μοτέλ δίπλα σε παραλία που λέει ο λόγος.
Έχετε λοιπόν καμια πρόταση; Ακόμη και κάποιο ξενοδοχείο που να προτείνετε;
Monterey; Pebble beach ίσως; Στο Yosemite που να μείνω;

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη, το πρόγραμμα τώρα διαμορφώνεται!:p

Ευχαριστωωώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.845
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπον....

Η διαδρομή από Bakesfield - Fresno, αν είναι να μην κάνεις τις παρακάμψεις για Sequoia και Kings Canyon National Parks είναι ιδιαίτερα αδιάφορη (τόσο ως διαδρομή όσο και ως σταθμοί). Δες μήπως μπορείς να πας από την παράλληλη διαδρομή στα ανατολικά, με στάση στο Lone Pine.

Pismo Beach είναι αδικαιολόγητα ακριβά για διαμονή. Δες μήπως αν μπορείς να μείνεις στο San Luis Obispo (επίσης τσιμπημένα αλλά μάλλον πιο ενδιαφέρον) ή στη SantaMaria.

Από San Luis Obispo μέχρι Santa Barbara μπορείς να πάρεις το Freeway 101, η παραλιακή δεν είναι πια τόσο ενδιαφέρουσα...

Μπες και λίγο στην κοιλάδα του LA, έστω κι αν περιοριστείς σε Malibu & Santa Monica, αξίζει τον κόπο.

Στο Yosemite δεν έχω διανυκτερεύσει, αλλά έχω δει τις εγκαταστάσεις του Camping στο Curry Village, και είναι παραπάνω από αξιόλογες. Για να υπολογίσετε το χρόνο που θα διαθέσετε στο Yosemite παίζει ρόλο και η εποχή, αν θα έχει χιόνια, αν θα έχουν νερά οι καταρράκτες κλπ.

Δε βλέπω να βάζεις καθόλου χρόνο σε πόλεις (San Francisco ή Los Angeles). Να υποθέσω ότι δε σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες πόλεις, κι επομένως ότι είσαι περισσότερο της φύσης? Α ναι, μην παραλείψεις τη Death Valley.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html
 

ghostaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα taver,

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα μελετήσω στο χάρτη αυτά που πρότεινες και θα επανέλθω :D

Γενικά είμαι φαν της φύσης, οπότε και γι'αυτό διάλεξα αυτή τη διαδρομή. Θα σκεφτώ όμως και τον 101 που πρότεινες αντί της παραλιακής.

Όσο για πόλεις, θα είμαι San Francisco για άλλες 5 μέρες λόγω συνεδρίου, οπότε θα πάρω και μια γεύση από εκεί. LA δε με πολυσυγκινεί, μόνο τo Las Vegas με τραβάει, αν και είναι αρκετά μακρυά. Δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αν και είμαι τρελός χιλιομετροφάγος γενικά.

Το λινκ σου το έχω ήδη μελετήσει ;)

Στέφανος
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
παρα πολυ ομορφη η διαδρομη που θα κανεις!!!τσεκαρε για την πρωτη διανυκτερευση carmel, πανεμορφο γραφικο χωριουδακι αλλα πανακριβο!εμεις μειναμε monterey και παρα πολυ μου αρεσε!!!αλλα γενικα προτεινω να μην κλεισεις τπτ και να εισαι free αναλογα πως νοιωθεις που θα κουραστεις η που θα σ αρεσει καλυτερα!για las vegas αν αποφασισεις...παρε αεροπλανο,η διαδρομη δεν αξιζει για να την κανεις οδικως και το αεροπορικο παμφτηνο...αυτα... καλα να περασεις!!!
 

dimtze

Member
Μηνύματα
95
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia !!!
καλημερα, σχετικα με την διαμονη στο yosemite
www.yosemitebug.com
εμεινα εκει το περασμενο καλοκαιρι
πιστευω σχετικα καλη επιλογη με χαρακτηρα Rustic Mountain Resort
κοντα στο παρκο, καλη κουζινα
 
Last edited by a moderator:

ghostaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδευτές!

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας! :)

@dimtze: Καλό το Yosemite bug, αλλά χωρίς διαθεσιμότητα τις μέρες που με ενδιαφέρουν. Έχει και ελάχιστη διαμονή 3 νύχτες εκείνη την περίοδο....

@efi.hania: το σκέφτομαι το Monterey για διαμονή αντί για Santa Cruz... Μήπως έχεις κάποια πρόταση για ξεονοδοχείο;

@varioAthens: μετά χαράς!

@taver: Καλή η σκέψη για παράκαμψη στα πάρκα, θα το βάλω μάλλον στο tenerary. Έχεις κάποια συγκεκριμένη πρόταση για στάση στα Sequoia και Kings Canyon National Parks; Αν και σκέφτομαι εναλλακτικά μήπως "ανέβω" τον 395 και κάνω παράκαμψη για Death Valley.. Επίσης, τα Malibu και Santa Monica πώς και τα προτείνεις έτσι ισχυρά; Έχουν φυσική ομορφιά ή πιο πολύ κοσμοπολίτικη αύρα;

Αλήθεια, αξίζει το "ρίσκο" να μην κλείσω διαμονή εκ των προτέρων και να ψάχνω επιτόπου, ανάλογα με το που θα με βγάλει ο δρόμος; Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις, αλλά να μη πληρώσω και 300$ για κανά καταγώγι επειδή θα σκάσω μύτη τελευταία στιγμή... Εννοείται διαμονή στο Σαν Φρανσίσκο έχω κλείσει εδώ και καιρό, αναφέρομαι στο road trip κομμάτι του ταξιδιού.

Επίσης, έχει η ακτή απο Santa Cruz μέχρι Santa Monica κάποια αξιόλογη (με τα ελληνικά ηψηλότατα στάνταρ) παραλία για μπάνιο; Δηλαδή να μην είναι μόνο για surfing! Μιας και θα πάω αρχές Σεπτέμβρη ελπίζω ο καιρός να μου επιτρέψει και λίγο κολύμπι!


Αυτά προς το παρόν,

ευχαριστωωωώ!
:p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.845
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδευτές!

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας! :)

@dimtze: Καλό το Yosemite bug, αλλά χωρίς διαθεσιμότητα τις μέρες που με ενδιαφέρουν. Έχει και ελάχιστη διαμονή 3 νύχτες εκείνη την περίοδο....

@efi.hania: το σκέφτομαι το Monterey για διαμονή αντί για Santa Cruz... Μήπως έχεις κάποια πρόταση για ξεονοδοχείο;

@varioAthens: μετά χαράς!

@taver: Καλή η σκέψη για παράκαμψη στα πάρκα, θα το βάλω μάλλον στο tenerary. Έχεις κάποια συγκεκριμένη πρόταση για στάση στα Sequoia και Kings Canyon National Parks; Αν και σκέφτομαι εναλλακτικά μήπως "ανέβω" τον 395 και κάνω παράκαμψη για Death Valley.. Επίσης, τα Malibu και Santa Monica πώς και τα προτείνεις έτσι ισχυρά; Έχουν φυσική ομορφιά ή πιο πολύ κοσμοπολίτικη αύρα;

Αλήθεια, αξίζει το "ρίσκο" να μην κλείσω διαμονή εκ των προτέρων και να ψάχνω επιτόπου, ανάλογα με το που θα με βγάλει ο δρόμος; Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις, αλλά να μη πληρώσω και 300$ για κανά καταγώγι επειδή θα σκάσω μύτη τελευταία στιγμή... Εννοείται διαμονή στο Σαν Φρανσίσκο έχω κλείσει εδώ και καιρό, αναφέρομαι στο road trip κομμάτι του ταξιδιού.

Επίσης, έχει η ακτή απο Santa Cruz μέχρι Santa Monica κάποια αξιόλογη (με τα ελληνικά ηψηλότατα στάνταρ) παραλία για μπάνιο; Δηλαδή να μην είναι μόνο για surfing! Μιας και θα πάω αρχές Σεπτέμβρη ελπίζω ο καιρός να μου επιτρέψει και λίγο κολύμπι!


Αυτά προς το παρόν,

ευχαριστωωωώ!
:p
Monterey: Δίπλα σου βρίσκονται τα φοβερά resorts της Pebble Beach, αλλά φαντάζομαι είναι εκτός του budget σου. Εγώ είχα μείνει σε ένα σχετικά αποδεκτό μοτέλ της αλυσίδας "Super 8", που αν εξαιρέσεις το πρωινό ήταν αποδεκτό (ε, μην περιμένεις και το Hilton...).

Καταλύμματα: Αν τα κλίνεις νωρίς, πληρώνεις πιο φτηνά. Στο δικό μας roadtrip, μόνο 2 βραδιές δεν είχαμε κλείσει κατάλυμα, και στη μία αναγκαστήκαμε να γυρνάμε μες στη μαύρη νύχτα και να πάμε 3 πόλεις παρακάτω για να βρούμε κάτι διαθέσιμο (σε full price, εννοείται), ενώ στην άλλη βρήκαμε αμέσως κάτι απλό και οικονομικό.

Sequoia & Kings Canyon δεν έχω προτάσεις γιατί δεν έχω πάει. Τα είχα μελετήσει για το πρόγραμμά μου και δε μου βγαίνανε. Από την άλλη, αν είναι να μείνεις στο Yosemite, αυτό το είδος φυσικού περιβάλλοντος θα το χαρείς έτσι κι αλλιώς. Πήγαινε καλύτερα Death Valley....

Malibu & Santa Monica: Το Malibu, εκτός από κοσμοπολίτικη αύρα είναι και η "μέκκα" του surf culture (in fact, η κολύμβηση απαγορεύεται, μόνο για surfers είναι η παραλία). Αν θες να δεις τις κλασσικές εικόνες του surf culture, με τις σανίδες, τα βανάκια κλπ, αξίζει μια στάση. Αντίθετα, η Santa Monica (όπως και η Manhattan beach, πιο κάτω) είναι η μέκκα του Νοτιοκαλιφορνέζικου beach culture (με ότι αυτό συνεπάγεται - και to see and be seen, ως ένα βαθμό).

Παραλία για μπάνιο: Όχι. Έτσι ξερά. Αλλά και πάλι, εγώ είχα πάει Απρίλιο, μόνο στη Santa Monica κολυμπούσαν...

San Francisco: Σε περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη: Οι μνημειώδεις ομίχλες του bay area. Άσε λίγες μέρες και ανοικτό το πρόγραμμα όσο θα είσαι στην πόλη, μήπως και μπορέσεις και δεις γέφυρα & Αλκατράζ κάποια μέρα που να φαίνονται... Ανάλογα με τον καιρό, τις υπόλοιπες μέρες μπορείς να τις καλύπτεις με ημερήσιες εκδρομές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.566
Μηνύματα
901.476
Μέλη
39.305
Νεότερο μέλος
anspanou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom