Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

Στάθης

Member
Μηνύματα
541
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη. Έχουμε διαβατήρια οπότε θα τα έχουμε μαζί μας.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
35
Likes
72
Η πράσινη κάρτα είναι δωρεάν. Επικοινώνησε με την ασφάλειά σου και θα στην δώσει αυτή.


Δεν ξέρω με τι σκοπεύεις να ταξιδέψεις, ταυτότητα ή διαβατήριο. Σερβία και Βόρεια Μακεδονία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα (το παιδί βέβαια με διαβατήριο), αλλά για Κόσοβο θα χρειαστείτε όλοι διαβατήριο.
Για Κόσοβο δεν είναι απαραίτητο το διαβατήριο. Αρκεί η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Το λέω από προσωπική εμπειρία.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
35
Likes
72
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου οδικό εκτός Ελλάδας στην ενήλικη ζωή μου, το πρώτο με το καινούριο μέλος της οικογένειας και το πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά την έναρξη της πανδημίας.
Το ταξίδι θα γίνει (αν γίνει) την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου, θα έχει διάρκεια μία εβδομάδα και σκέφτομαι να έχει τις εξής στάσεις: Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα και πίσω. Χοντρικά 4 βράδια Ελλάδα - 4 εξωτερικό.
Επειδή όπως είπα δεν έχω ξανα οργανώσει οδικό εκτός Ελλάδας θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο ταξίδι με ένα μωρό 11 μηνών τότε και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη.
Δικές μου απορίες:
1) Διάβασα οτι στη Βόρεια Μακεδονία και στην Σερβία χρειάζονται χειμερινά λάστιχα. Από όσο το έψαξα στη Βόρεια Μακεδονία είναι από 15/11 οπότε δεν με πιάνει, για Σερβία όμως αλλού διαβάζω απο 1/11 και αλλού για 15/11. Επίσης αλλού λέει οτι είναι υποχρεωτικό γενικά και αλλού μόνο αν ο καιρός είναι κακός (χιόνια/πάγο).
2) Επειδή το αυτοκίνητο μου δεν έχει τις καινούριες πινακίδες με το GR, πρέπει να έχω κάποιο αυτοκόλλητο με ένδειξη GR?
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
4) για την διέλευση από τα σύνορα πόσο καθυστέρηση να υπολογίζω στο περίπου?
5) έχει κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι φέτος να μου πει τι γίνεται όσο αφορά την πανδιαμία? Είμαι ανεμβολίαστος οπότε λογικά χρειάζομαι PCR τεστ στο πήγαινε κ στο γύρνα σωστά?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία/πρόταση ευπρόσδεκτη!
1) Δεν πρόκειται να σε ελέγξουν για τα λάστιχα, αν και δεν ξέρω τι ισχύει. Είχα ταξιδέψει τον Ιανουάριο. Προσωπική άποψη είναι να μην ασχοληθείς με τους τύπους των ελαστικών. Απλως, απέφευγε χιονισμενους δρόμους που τότε που θα είναι απίθανο να έχει χιονίσει.
3) Αυθημερόν από τον ασφαλιστή σου ή τη ασφαλιστική εταιρία
4) Προ covid, καθόλου αναμονή. Για τώρα δεν ξέρω
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για Κόσοβο δεν είναι απαραίτητο το διαβατήριο. Αρκεί η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Το λέω από προσωπική εμπειρία.
Καλή είδηση αυτή. Για εμένα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας το διαβατήριο για το Κόσοβο, και όπου είχα διαβάσει μέχρι πρότινος έλεγαν όλοι για διαβατήριο.
Πότε ταξιδεψες εσύ;
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
35
Likes
72
Καλή είδηση αυτή. Για εμένα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας το διαβατήριο για το Κόσοβο, και όπου είχα διαβάσει μέχρι πρότινος έλεγαν όλοι για διαβατήριο.
Πότε ταξιδεψες εσύ;
Ιανουάριο του 2019. Ήμασταν 4 άτομα, οι δύο με διαβατήρια, οι άλλοι μόνο με ταυτότητες.
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.997
Επιστρέφοντας από Ισλανδία οδικώς πριν λίγες μέρες, περάσαμε από όλες αυτές τις χώρες,ναι.

Αν εννοείς αν προτείνω το οδικό ταξίδι, ναι φυσικα ναι,λατρεύουμε τα οδικά οπως φαίνεται. :D
Επίσης έχω πάει με ένα Polo μοντέλο 2003, δεν υπάρχουν ακόμα περιορισμοί σε αυτες τις χώρες. Σιγά σιγά,θα ξεκινήσουν στη Βορεια Ευρώπη,εμείς θέλουμε καιρό ακόμα.
Ισλανδία οδικώς;;;;;;;;;;;διάβασα καλά;;;;; όνειρο ζωής..αλλά τώρα με σοκαρες..πώς;από που;πόσο;;ποσες μέρες;;;;wow.......
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Ισλανδία οδικώς;;;;;;;;;;;διάβασα καλά;;;;; όνειρο ζωής..αλλά τώρα με σοκαρες..πώς;από που;πόσο;;ποσες μέρες;;;;wow.......
Είχα κάμποσους μήνες άδεια ανατροφής, οπότε χρησιμοποίησαμε 3-4 από αυτούς για να πάμε με αμάξι - οροφοσκηνή - ψυγείο - εστία - παιδί στην Ισλανδία, από την Κρήτη που μένουμε. Ήταν δύσκολα, αλλά πανέμορφα :) Εν τάχει, η φάση ήταν κάμπινγκ, Couchsurfing, κυρίως κωμοπόλεις και χωριά, φωτογραφίες και κουβέντα σε σπίτια, χεχεχε!
Είχε ενδιαφέρον πάντως να γνωρίζουμε και να βλέπουμε τον τρόπο ζωής οικογενειών και όχι μόνο, σε διάφορες χώρες.
Έχω γράψει αναλυτικά εδώ: Οδικώς από την Κρήτη στην Ισλανδία ⋆ A&K Travelife ⋆ Ευρώπη
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε ένα οικογενειακό roadtrip από Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη - Λουμπλιάνα- Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι και πίσω Θεσσαλονίκη, την εβδομάδα των Χριστουγέννων. Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο χειμώνα; Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα των δρόμων, χιόνια και τέτοια;
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε ένα οικογενειακό roadtrip από Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη - Λουμπλιάνα- Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι και πίσω Θεσσαλονίκη, την εβδομάδα των Χριστουγέννων. Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο χειμώνα; Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα των δρόμων, χιόνια και τέτοια;
Και μία, και δύο καο τρεις φορές. :)
Και από Βόρεια Μακεδονία, και από Αλβανία και Βοσνία.
Δρόμοι από εκεί που θέλετε να πάτε εσείς σούπερ.
Ο καιρός εξαρτάται, εγώ δεν έχω πετύχει χιόνι, δυστυχώς.
Βαλτε στο πρόγραμμα σπήλαια Skocjan, οπωσδήποτε.
Οδικώς στη Σλοβενία. Λιουμπλιάνα, Postojna και άλλα!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και μία, και δύο καο τρεις φορές. :)
Και από Βόρεια Μακεδονία, και από Αλβανία και Βοσνία.
Δρόμοι από εκεί που θέλετε να πάτε εσείς σούπερ.
Ο καιρός εξαρτάται, εγώ δεν έχω πετύχει χιόνι, δυστυχώς.
Βαλτε στο πρόγραμμα σπήλαια Skocjan, οπωσδήποτε.
Οδικώς στη Σλοβενία. Λιουμπλιάνα, Postojna και άλλα!
Άρα, παίρνουμε απλά αλυσίδες, μη τυχόν και χιονίσει και φεύγουμε....
Οι δρόμοι δεν κλείνουν λόγω χιονιού;;;
Πρόγραμμα λεπτομερές δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα διαβάσω την ιστορία, θα συλλέξω πληροφορίες και θα γίνει.
Είναι ταξίδι christmas markets!
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Άρα, παίρνουμε απλά αλυσίδες, μη τυχόν και χιονίσει και φεύγουμε....
Οι δρόμοι δεν κλείνουν λόγω χιονιού;;;
Πρόγραμμα λεπτομερές δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα διαβάσω την ιστορία, θα συλλέξω πληροφορίες και θα γίνει.
Είναι ταξίδι christmas markets!
Σε ευχαριστώ πολύ.
Βασικά, είναι υποχρεωτικό να έχετε χειμερινά ελαστικά, ή 4 εποχών.
Δεν με έχουν ελέγξει ποτέ, τουλάχιστον όχι φανερά. Μπορει απλά να τσεκάρουν αν υπάρχει η χιονονιφάδα στο λάστιχο, κάνει μπαμ.
Οι δρόμοι είναι τρομεροί, ειδικά Κροατία και Σλοβενία, οδηγούσαμε με καταρεακτωδη βροχή που η άσφαλτος την "ρουφαγε" αμέσως.
Christmas markets Ζάγκρεμπ κορυφή, Λιουμπλιάνα όχι τόσο..
Δείτε και για Κροατία αντίστοιχο άρθρο που ανέβασα, θα περάσετε πολύ όμορφα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.755
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom