Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα στην παρέα!

Μέσα στην καραντίνα αποφασίσαμε να σχεδιάσουμε τις φετινές μας διακοπές. Θα είμαστε 4 άτομα, οπότε με αυτοκίνητο ευελπιστούμε να κάνουμε ένα περιποιημένο road trip στα Βαλκάνια, μετά τις 20 Αυγούστου και για 9 βράδια. Πάρτε μια γεύση:

-Ξεκινάμε από Θεσσαλονίκη, διασχίζουμε τη Βόρεια Μακεδονία (Σκόπια) δίχως στάση και φτάνουμε στο χωριό Mokra Gora της Σερβίας, για να προλάβουμε την τελευταία διαδρομή του Sargan Eight (αν θα είναι ανοιχτό και προσβάσιμο στο κοινό). Εκεί διανυκτερεύουμε μία βραδιά (20/8) και το επόμενο πρωί βλέπουμε το χωριό Drvengrad/Kustendorf του Κουστουρίτσα.
-Φεύγουμε την επομένη και μπαίνουμε στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη με προορισμό το Σαράγεβο κάνοντας μια στάση στο Visegrad, για να δούμε τη διάσημη γέφυρα στον ποταμό Δρίνο και το Αndricgrad (θεματικό πάρκο πάλι με χρήματα του Κουστουρίτσα). Οι επόμενες δύο διανυκτερεύσεις μας (21-22/8) θα είναι στην πρωτεύουσα Sarajevo, το οποίο είμαστε σίγουροι ότι θα μας εντυπωσιάσει από άποψη ιστορική, γαστρονομική και πολιτισμική.
-Μετά το Σαράγεβο ξεκινάμε για το Mostar με μια στάση στο Konjic, για να επισκεφτούμε το πυρηνικό καταφύγιο του Τίτο (επίσης αν είναι προσβάσιμο στο κοινό). Φτάνουμε στο Μόσταρ που θα μείνουμε στις 23/8, για να θαυμάσουμε τη διάσημη γέφυρα στον ποταμό Νέρετβα (Stari Most).
-Φεύγουμε πρωί από το Μόσταρ για να επισκεφτούμε το Blagaj Tekke, το Pocitelj και τους καταρράκτες Kravica, όπου προγραμματίζουμε να κάνουμε και μπάνιο. Απόγευμα φτάνουμε στο Ντουμπρόβνικ, όπου θα μείνουμε δύο βραδιές (24-25/8) για να χαρούμε την εκπληκτική πόλη, να κάνουμε μπάνιο και ό,τι άλλο θέλουμε.
-Ξεκινώντας για τον προτελευταίο μας προορισμό, το Kotor, κάνουμε μια στάση στο Perast, ένα γραφικό χωριό με κοντινά νησάκια. Φτάνουμε στο Κότορ, όπου και εκεί θα μείνουμε δύο βραδιές (26-27/8).
-Επιστρέφοντας στα Ιωάννινα και για να σπάσουμε τη διαδρομή στη μέση, διανυκτερεύουμε στη γείτονα Αλβανία (28/8), είτε στο Αργυρόκαστρο είτε στο Μπεράτ.

Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα; Κάθε παρατήρηση, αλλά και πληροφορία, δεκτή.
Όπως καταλαβαίνετε, κρατάμε μικρό καλάθι για το αν θα μπορέσουμε να το πραγματοποιήσουμε, λόγω των συνθηκών του covid-19. Αυτό που μας προβληματίζει είναι κυρίως η ταλαιπωρία και οι καθυστερήσεις σε κάποιο/α από τα πολλά σύνορα που θα πρέπει να περάσουμε.
Πολύ ωραίο το πρόγραμμά σας, θα δείτε πολλά και ενδιαφέροντα.
Παρόμοιο έχουμε κάνει κι εμείς πριν μερικά χρόνια και μας άρεσε πολύ.
Καθυστερήσεις στα σύνορα έχει συνήθως τέτοια εποχή λόγω επιστροφής των Τούρκων μεταναστών, αλλά δεν ξέρω, λόγω της κατάστασης με τον covid 19 τι θα παίξει φέτος και εάν θα κατέβουν πολλοί προς την πατρίδα τους.
Συμβουλή μου, να κλείσετε ξενοδοχεία με δωρεάν ακύρωση μέχρι λίγες ημέρες πριν, γιατί φέτος τα πράγματα είναι ρευστά.
Σας εύχομαι να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι αυτό και να μας μεταφέρετε έπειτα τις εντυπώσεις σας.
 

patsman

Member
Μηνύματα
208
Likes
554
Πολύ ωραίο το πρόγραμμά σας, θα δείτε πολλά και ενδιαφέροντα.
Παρόμοιο έχουμε κάνει κι εμείς πριν μερικά χρόνια και μας άρεσε πολύ.
Καθυστερήσεις στα σύνορα έχει συνήθως τέτοια εποχή λόγω επιστροφής των Τούρκων μεταναστών, αλλά δεν ξέρω, λόγω της κατάστασης με τον covid 19 τι θα παίξει φέτος και εάν θα κατέβουν πολλοί προς την πατρίδα τους.
Συμβουλή μου, να κλείσετε ξενοδοχεία με δωρεάν ακύρωση μέχρι λίγες ημέρες πριν, γιατί φέτος τα πράγματα είναι ρευστά.
Σας εύχομαι να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι αυτό και να μας μεταφέρετε έπειτα τις εντυπώσεις σας.
Ναι, κάναμε ήδη τις κρατήσεις μας με δωρεάν ακύρωση που φτάνει μέχρι αρχές Αυγούστου. Άντε να δούμε!

Όσο για το πρόγραμμα, εννοείται πως έφυγε αρκετή μελέτη και διάβασμα όσων έχετε γράψει εδώ μέσα και έχετε πραγματοποιήσει παρόμοια ταξίδια! :)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τελικά, όπως είναι λογικό εξαιτίας των εξελίξεων στα Βαλκάνια και κυρίως στη Σερβία, ακυρώσαμε το road trip. Δεν πειράζει όμως, κάποτε θα το πραγματοποιήσουμε! ;)
Υγεία να υπάρχει και ελπίζω του χρόνου το καλοκαίρι να τα καταφέρετε.
Το ίδιο ελπίζω και για εμάς. :)
 
Μηνύματα
129
Likes
203
Στην ιδια φαση και εμεις,ελπιζω του χρονου να ειναι παρελθον οι καταστασεις που βιωνουμε,και να το πραγματοποιησουμε...
 

RollingStones97

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα σε ολους,


Σκεφτομασταν με την παρεα μας να κανουμε ενα roadtrip στα βαλκανια. Tο θεμα ειναι οτι ειμαστε φοιτητες και γενικοτερα αρκετα απειροι με τα ταξιδια. Οι περισσοτεροι εχουμε παει στα κλασσικα (Γερμανια,Ιταλια,Γαλλια) αλλα δεν εχουμε ξανα κανει τετοιο ταξιδι.

Για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω συμβουλες απο πιο εμπειρους. Σκεφτομαστε να διαθεσουμε 10 μερες. Ποια μερη λετε πως πρεπει να επισκεφθουμε; Ειμαστε απο Αθηνα, οποτε σκεφτομασταν να παμε Αλβανια πρωτα (ειναι και ενα μελος της παρεας), απο το κοσοβο στην Σερβια μετα στην βοσνια και να τα καταληξουμε στην Κροατια, θα θελαμε να παμε και μια λιουμπλιανα αλλα δεν ξερω αν μας βγαζει ο χρονος.

Δεν εχουμε επισης μεγαλο Budget, οποτε θα θελαμε να μας βγει οσο πιο οικονομικα γινεται. Για διαμονη φανταζομαι θα βρουμε πολλα hostel σε οικονομικες τιμες, καθως και το φαγητο πιστευω πως θα ειναι αρκετα φθηνο.

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να μας διαφωτισει επι του θεματος. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Last edited:

Zorz59

Member
Μηνύματα
235
Likes
1.642
Καλησπερα σε ολους,


Σκεφτομασταν με την παρεα μας να κανουμε ενα roadtrip στα βαλκανια. Tο θεμα ειναι οτι ειμαστε φοιτητες και γενικοτερα αρκετα απειροι με τα ταξιδια. Οι περισσοτεροι εχουμε παει στα κλασσικα (Γερμανια,Ιταλια,Γαλλια) αλλα δεν εχουμε ξανα κανει τετοιο ταξιδι.

Για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω συμβουλες απο πιο εμπειρους. Σκεφτομαστε να διαθεσουμε 10 μερες. Ποια μερη λετε πως πρεπει να επισκεφθουμε; Ειμαστε απο Αθηνα, οποτε σκεφτομασταν να παμε Αλβανια πρωτα (ειναι και ενα μελος της παρεας), απο το κοσοβο στην Σερβια μετα στην βοσνια και να τα καταληξουμε στην Κροατια, θα θελαμε να παμε και μια λιουμπλιανα αλλα δεν ξερω αν μας βγαζει ο χρονος.

Δεν εχουμε επισης μεγαλο Budget, οποτε θα θελαμε να μας βγει οσο πιο οικονομικα γινεται. Για διαμονη φανταζομαι θα βρουμε πολλα hostel σε οικονομικες τιμες, καθως και το φαγητο πιστευω πως θα ειναι αρκετα φθηνο.

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να μας διαφωτισει επι του θεματος. Ευχαριστω εκ των προτερων.
ΚαΛησπερα
Φανταζομαι οτι δεν ξεκιναμε προγραμμα για δεκα μερες- δεκα διαφορετικα μερη για υπνο

δεκα μερες ειναι αρκετες για να δεις πραγματα αλλα οχι πολλες και οχι σε ολες τις χωρες που ειπες.
Αλβανια απο που ξεκιναμε?
Απο Αλβανια παμε Μαυροβουνιο και Κοτορ διαμονη 1-2 βραδια(περασμα απο Σβετι Στεφαν και Μπουντβα)
Μετα για Ντουμπροβνικ... ειναι ακριβο αλλα αμα εχετε αμαξι μπορειτε να μεινετε πιο εξω 1 βραδυ
Σπλιτ ή Λιμνες Πλιβιτσε 1-2 μερες
Μοσταρ 1 βραδυ (φουλ οικονομικα και νεανικα)
Σαραγεβο 1 βραδυ
Βελιγραδι 3 βραδια για χαλαρωμα και βολτες
Πριστινα 1 βραδυ
επιστροφη

Στα μερη που λεω 1-2 βραδια ειναι ανάλογα τι ώρα φτάνετε και ποσα θελετε να κάνετε ή να δειτε στη γύρω περιοχη...
Σιγουρα θελει παραπανω το Ντουμπροβνικ
Σιγουρα θελει μια μερα ολοκληρη συν ξεκουραση οι λιμνες Πλιβιτσε
Βελιγραδι οσο αντεχετε

Untitled.png
 

Attachments

Μηνύματα
129
Likes
203
Με τα ορια ταχυτητας τι ισχυει στα Βαλκανια,οσοι εχετε παει?Καποια βιντεακια που εχω παρακολουθησει,τους βλεπω να πηγαινουν με 80χλμ στην Ε.Ο.
Παμε με οσο λενε οι πινακιδες?Η οσο επιτρεπει ο δρομος η η κινηση?
Ποσο συχνα εχει μπλοκα?

Αφορμη για την ερωτηση,πηρα απο το παρακατω βιντεο,οπου ο ανθρωπος εκανε το Ελλαδα-Ουγγαρια,με μεγιστη ταχυτητα τα 90χλμ....
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Εγω στις εθνικες τους πηγαινα με 180. Οπως κ οι ντοπιοι. Ειδικα κροατια Σλοβενια σερβια. Στα σκοπια εχει πολλους τροχαιους . Αλβανια γενικα μην τρεχεις πολυ διοτι ειναι ξεφραγα αμπελια οι δρομοι μπορει να πεταχτει κανα τρακτερ .μαυροβουνιο κ βοσνια ετρεχα με πανω απο 140. Στη βοσνια δεν συναντησα πουθενα αστυνομια. Πουθενα ομως
 
Last edited:
Μηνύματα
129
Likes
203
Την δικη σου απαντηση περιμενα!Διαβασα το review σου,που πηγαινες με την ταυτοτητα στο στομα(sic) και πηρα τα πανω μου!
Δεν ειμαι τρεχαλατζης γενικα,απλα θορυβηθηκα απο το βιντεακι που ανεβασα,που μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση,και ειχα απογοητευτει...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
541
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου οδικό εκτός Ελλάδας στην ενήλικη ζωή μου, το πρώτο με το καινούριο μέλος της οικογένειας και το πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά την έναρξη της πανδημίας.
Το ταξίδι θα γίνει (αν γίνει) την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου, θα έχει διάρκεια μία εβδομάδα και σκέφτομαι να έχει τις εξής στάσεις: Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα και πίσω. Χοντρικά 4 βράδια Ελλάδα - 4 εξωτερικό.
Επειδή όπως είπα δεν έχω ξανα οργανώσει οδικό εκτός Ελλάδας θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο ταξίδι με ένα μωρό 11 μηνών τότε και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη.
Δικές μου απορίες:
1) Διάβασα οτι στη Βόρεια Μακεδονία και στην Σερβία χρειάζονται χειμερινά λάστιχα. Από όσο το έψαξα στη Βόρεια Μακεδονία είναι από 15/11 οπότε δεν με πιάνει, για Σερβία όμως αλλού διαβάζω απο 1/11 και αλλού για 15/11. Επίσης αλλού λέει οτι είναι υποχρεωτικό γενικά και αλλού μόνο αν ο καιρός είναι κακός (χιόνια/πάγο).
2) Επειδή το αυτοκίνητο μου δεν έχει τις καινούριες πινακίδες με το GR, πρέπει να έχω κάποιο αυτοκόλλητο με ένδειξη GR?
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
4) για την διέλευση από τα σύνορα πόσο καθυστέρηση να υπολογίζω στο περίπου?
5) έχει κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι φέτος να μου πει τι γίνεται όσο αφορά την πανδιαμία? Είμαι ανεμβολίαστος οπότε λογικά χρειάζομαι PCR τεστ στο πήγαινε κ στο γύρνα σωστά?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία/πρόταση ευπρόσδεκτη!
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
Η πράσινη κάρτα είναι δωρεάν. Επικοινώνησε με την ασφάλειά σου και θα στην δώσει αυτή.

Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα
Δεν ξέρω με τι σκοπεύεις να ταξιδέψεις, ταυτότητα ή διαβατήριο. Σερβία και Βόρεια Μακεδονία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα (το παιδί βέβαια με διαβατήριο), αλλά για Κόσοβο θα χρειαστείτε όλοι διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.755
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom