Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

yiannisbo7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα στα μέλη.. πρόκειται να ταξιδέψω οδικώς από Κέρκυρα στην Βοσνία και Ερζεγοβίνη αρχές Νοεμβρίου και θα περάσω από Σκόπια, Σερβία και Κροατία..το πρόβλημα είναι ότι δεν διαθέτω λάστιχα χιονιού και κοστίζουν ακριβά.. μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικά να τα φοράς στο αυτοκίνητο ή απλά να έχεις μαζί σου αλυσίδες χιονιού ή κουβέρτες???
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.438
Likes
21.587
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα, απο 1η Νοεμβρίου είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση χειμερινών ελαστικών στη Βοσνία και στη Σερβία.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
265
Likes
1.345
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Περσι τον Νοέμβριο εκανα μια καλη γυρα τα Δυτικά Βαλκάνια ,αναμεσα και η Βοσνία ,κανεις δεν μου εκανε καν παρατήρηση. Επισης εχω ταξιδέψει παρα πολλες φορες χειμώνα Σερβία και οχι μονο ,σε ολα τα βαλκάνια ,ακομα και με χιόνια, παλι δεν ειχα καμια η επισήμανση απο πουθενά και κανέναν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.438
Likes
21.587
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Περσι τον Νοέμβριο εκανα μια καλη γυρα τα Δυτικά Βαλκάνια ,αναμεσα και η Βοσνία ,κανεις δεν μου εκανε καν παρατήρηση. Επισης εχω ταξιδέψει παρα πολλες φορες χειμώνα Σερβία και οχι μονο ,σε ολα τα βαλκάνια ,ακομα και με χιόνια, παλι δεν ειχα καμια η επισήμανση απο πουθενά και κανέναν.
Τι εννοείς, ποιος να σου κάνει παρατήρηση ή επισήμανση για τα λάστιχα;
 

yiannisbo7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τι εννοείς, ποιος να σου κάνει παρατήρηση ή επισήμανση για τα λάστιχα;
Ναι αυτό ακριβώς ρωτάω αν θα ελέγξει κάποιος.. έχω ξανακάνει αυτό το ταξίδι αλλά ήταν καλοκαίρι και δεν είχα τέτοιο θέμα..
 

yiannisbo7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Περσι τον Νοέμβριο εκανα μια καλη γυρα τα Δυτικά Βαλκάνια ,αναμεσα και η Βοσνία ,κανεις δεν μου εκανε καν παρατήρηση. Επισης εχω ταξιδέψει παρα πολλες φορες χειμώνα Σερβία και οχι μονο ,σε ολα τα βαλκάνια ,ακομα και με χιόνια, παλι δεν ειχα καμια η επισήμανση απο πουθενά και κανέναν.
Ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά!!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.438
Likes
21.587
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι αυτό ακριβώς ρωτάω αν θα ελέγξει κάποιος.. έχω ξανακάνει αυτό το ταξίδι αλλά ήταν καλοκαίρι και δεν είχα τέτοιο θέμα..
Βάσει νόμου αν σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο μπορεί να σε γράψει άνετα αν θέλει και το χειρότερο, αν εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα έχεις εσύ υπαιτιότητα και όχι μόνο πληρώνεις πρόστιμο, αλλά δεν ισχύει και η αστική ευθύνη που καλύπτει συνήθως η ασφάλεια σου. Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
265
Likes
1.345
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Βάσει νόμου αν σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο μπορεί να σε γράψει άνετα αν θέλει και το χειρότερο, αν εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα έχεις εσύ υπαιτιότητα και όχι μόνο πληρώνεις πρόστιμο, αλλά δεν ισχύει και η αστική ευθύνη που καλύπτει συνήθως η ασφάλεια σου. Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο.
Δλδ θες να πεις οτι τοσες χιλιαδες αυτοκινητα που διασχιζουν τη Σερβια ,απο 1 Νοεμβριου και για ολο τον χειμωνα ,για να ειναι νομιμοι θα πρεπει να φορανε χειμερινα λαστιχα. Ενδιαφερον.
Μετα φυσικα μπορουν να τα βγαλουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.438
Likes
21.587
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δλδ θες να πεις οτι τοσες χιλιαδες αυτοκινητα που διασχιζουν τη Σερβια ,απο 1 Νοεμβριου και για ολο τον χειμωνα ,για να ειναι νομιμοι θα πρεπει να φορανε χειμερινα λαστιχα. Ενδιαφερον.
Μετα φυσικα μπορουν να τα βγαλουν.
Τι ακριβώς δεν κατάλαβες απο αυτο που έγραψα;....
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
το πρόβλημα είναι ότι δεν διαθέτω λάστιχα χιονιού και κοστίζουν ακριβά..
Άλλο τα λάστιχα χιονιού ή χιονολάστιχα (λάστιχα με ειδικά καρφιά) που όντως είναι ακριβά και τα φορούν συνήθως αμάξια που κυκλοφορούν επί μήνες σε χιόνια π.χ. χωριά Άλπεων και άλλο τα χειμερινά που έχουν παρεμφερείς τιμές με τα θερινά ή τα παντός καιρού “all weather” και είναι υποχρεωτικά το χειμώνα σε χώρες όπως Αυστρία, Νορβηγία κλπ.
Μπορεί να μην ελέγξουν αν φοράς τα κατάλληλα στα σύνορα χώρας που είναι υποχρεωτικά (εμένα δεν με ελέγξαν όταν μπήκα χειμώνα και με χιόνια Αυστρία) αλλά θα έχεις σίγουρα πρόβλημα αν εμπλακείς σε ατύχημα όπως είπε και το μέλος Sassenach77

Για σιγουριά φοράς χειμερινά ή all weather λάστιχα και αλυσίδες στο πορτ-μπαγκάζ
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
265
Likes
1.345
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Therefore, if you get pulled over by a police officer during this period, and you do not have your winter tires fitted, you need not worry about fines unless the road is covered in snow, ice or glazed frost. However, do bear in mind that the performance of summer tires decreases at temperatures below 7℃, so for your own safety, do not take this risk because the weather conditions may change une
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.438
Likes
21.587
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Therefore, if you get pulled over by a police officer during this period, and you do not have your winter tires fitted, you need not worry about fines unless the road is covered in snow, ice or glazed frost. However, do bear in mind that the performance of summer tires decreases at temperatures below 7℃, so for your own safety, do not take this risk because the weather conditions may change une
Όταν δίνουμε πληροφορίες για μία ξένη χώρα το κάνουμε βάση της νομοθεσίας αυτής της χώρας και όχι της προσωπικής μας εμπειρίας που μπορεί να τελει σε πλήρη άγνοια....

Ποια είναι η πηγή της παράθεση σου; Αν δεν με πιστεύεις ρωτα την @Ivana
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom