Revolut

nico4gr

Member
Μηνύματα
38
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Καλημέρα παιδιά,
μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί.
εχω κανονίσει ταξίδι για Μπαλί-Σιγκαπούρη. Εβγαλα ρεβολούτ κ ζήτησα να μου στείλουν κ την φυσική καρτα. Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι, μεταφέρω απο την τραπεζα μου (μεσω της χρεωστικής) χρήματα κ την φορτίζω...πχ 1000ε. Να τα αλλάξω σε τοπικό νομισμα , κάποια ρουπίες ινδονησίας και καποια σε δολλάριο σιγκαπούρης? ή να τα αφήσω σε ευρώ? Γενικά αν εχω καταλάβει στο Μπαλί περισσότερο μετρητά θα χρειαστώ παρά την κάρτα....αλλά για σιγουριά.

Επίσης στο MRT στην Σιγκαπούρη , περνάει η revolut? και πως γίνεται αν θες να βάλεις κ άλλο ατομο μέσα?(τον συζυγο στην προκειμένη). κατεβάζει κ αυτος την εφαρμογή στο κινητό του κ μπορεί να χρησιμοποιήσει τα χρήματα της ιδιας κάρτας?
1. Πρώτα απ'όλα αν όταν πας να πληρώσεις, το pos σου ζητήσει να επιλέξεις νόμισμα (τοπικό ή ευρώ),επιλέγεις τοπικό. Αλλιώς η ισοτιμία είναι αρκετά χειρότερη γιατί είναι της τοπικής τράπεζας και όχι της ρεβολουτ.
Αν τα έχεις αφήσει σε ευρώ, η μετατροπή θα γίνει με την ισοτιμία εκείνης της στιγμής, εκτός αν είναι Σα-Κυ που θα είναι 1% χειρότερη.
Αν επιλέξεις να τα μετατρέψεις από πιο πριν, κλειδώνεις την ισοτιμία της συγκεκριμένης μέρας (γι'αυτό να το κάνεις Δε-Πα, το ΣΚ είναι 1% χειρότερη)
Δεν γνωρίζω τις διακυμάνσεις των συγκεκριμένων νομισμάτων οπότε μετατρέποντας τα από πριν μπορεί να βγεις ελαφρώς χαμένη ή κερδισμένη.
Υπ όψιν ότι ο standard λογαριασμός αφήνει μετατροπή μέχρι 1000€ τον μήνα χωρίς προμήθεια. Πάνω από τα 1000 έχει προμήθεια 1%
2. Η ρεβολουτ περνάει όπου περνάει η μάστερ ή η βίζα. Ουσιαστικά είναι μια μάστερ ή βίζα χρεωστική.
3. Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να βάλεις δεύτερο άτομο στον ίδιο λογαριασμό. Αν το τηλ έχει nfc μπορείς να πληρώνεις εσύ με το τηλ (αφού έχεις συνδέσει την ρεβολουτ κάρτα με το Google pay) και ο σύζυγός με την φυσική κάρτα.
 

dinad

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
3. Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να βάλεις δεύτερο άτομο στον ίδιο λογαριασμό. Αν το τηλ έχει nfc μπορείς να πληρώνεις εσύ με το τηλ (αφού έχεις συνδέσει την ρεβολουτ κάρτα με το Google pay) και ο σύζυγός με την φυσική κάρτα.
αααα γίνεται αυτό? να μπούμε στο μετρό κ να χτυπήσει ο ενας την φυσική και ο άλλος την ψηφιακή κάρτα απ τον ιδιο λογ/σμο?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
85
Likes
24
Καλησπερα σε ταξίδι στο εξωτερικό συμφέρει να μετατρέψω σε τοπικό νόμισμα το ποσό της Revolut η να συνεχίσω τις αγορές σε ευρώ ;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
664
Likes
3.079
αααα γίνεται αυτό? να μπούμε στο μετρό κ να χτυπήσει ο ενας την φυσική και ο άλλος την ψηφιακή κάρτα απ τον ιδιο λογ/σμο?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
οχι δε γινετε ετσι. ο ενας θα εχει τη φυσικη καρτα και ο αλλος θα εχει περασει τη εικονικη καρτα (virtual) στο τηλεφωνο,
2 διαφορετικα νουμερα καρτας αρα 2 διαφορετικες καρτες που τροφοδοτουνται απο κοινο λογαριασμο.
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπερα παιδιά.
Ερωτηση άσχετης… κατέβασα πριν καιρό την εφαρμογή της Revolut έχοντας δημιουργήσει μια virtual κάρτα την οποία έως και σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.
Προσπαθώντας πριν λίγο να μεταφέρω ένα Χ ποσο καθώς σύντομα πρόκειται να ταξιδέψω σε χωρα εντός ΕΕ μου ζητάει να γίνει μεταφορά 10€ η οποία αναφέρεται ως ‘Πληρωμη προς Revolut’.
Ξέρει κάποιος τι είναι αυτό και γιατί μου το ζητάει;
Επισυνάπτω και μια φωτό μήπως βοηθησει
 

Attachments

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπερα παιδιά.
Ερωτηση άσχετης… κατέβασα πριν καιρό την εφαρμογή της Revolut έχοντας δημιουργήσει μια virtual κάρτα την οποία έως και σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.
Προσπαθώντας πριν λίγο να μεταφέρω ένα Χ ποσο καθώς σύντομα πρόκειται να ταξιδέψω σε χωρα εντός ΕΕ μου ζητάει να γίνει μεταφορά 10€ η οποία αναφέρεται ως ‘Πληρωμη προς Revolut’.
Ξέρει κάποιος τι είναι αυτό και γιατί μου το ζητάει;
Επισυνάπτω και μια φωτό μήπως βοηθησει
Αν θυμάμαι καλά, αυτή την (πρώτη) συναλλαγή σου ζητάει να την κάνει για να ενεργοποιηθεί η κάρτα. Βλέποντας τις κινήσεις της δικιάς μου, τα χρήματα αυτά σου εμφανίζονται στην κάρτα (κανονικά ως 10 ευρώ) και μπορείς να τα ξοδέψεις σε κάποια αγορά που θα θέλεις να κάνεις στη συνέχεια (εννοείται και Ελλάδα).
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Αν θυμάμαι καλά, αυτή την (πρώτη) συναλλαγή σου ζητάει να την κάνει για να ενεργοποιηθεί η κάρτα. Βλέποντας τις κινήσεις της δικιάς μου, τα χρήματα αυτά σου εμφανίζονται στην κάρτα (κανονικά ως 10 ευρώ) και μπορείς να τα ξοδέψεις σε κάποια αγορά που θα θέλεις να κάνεις στη συνέχεια (εννοείται και Ελλάδα).
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Άλλη μια ερωτηση.. η χρήση της Revolut για χώρες που χρησιμοποιούν το ευρώ είναι προτιμότερη από την χρήση μιας απλής χρεωστικής της Ελλάδας, από άποψη προμηθειών;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.882
Likes
12.768
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Άλλη μια ερωτηση.. η χρήση της Revolut για χώρες που χρησιμοποιούν το ευρώ είναι προτιμότερη από την χρήση μιας απλής χρεωστικής της Ελλάδας, από άποψη προμηθειών;
Δεν υπάρχει προμήθεια ούτε από τις Ελληνικές ούτε από τη revolut.
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Δεν υπάρχει προμήθεια ούτε από τις Ελληνικές ούτε από τη revolut.
Οκ, ευχαριστώ.
Νομιζα ότι οι Ελληνικές τράπεζες έχουν προμήθεια για συναλλαγές εκτός Ελλάδας.
Αρα δεν υπάρχει λόγος στην παρούσα φάση να μεταφέρω χρήματα απο την τράπεζα μου στη Revolut.
 
Μηνύματα
7
Likes
77
Καλησπέρα σας!

Ζωντανή ανταπόκριση από Κωνσταντινούπολη 😄
Προσπαθούμε να κάνουμε ανάληψη με revolut από τράπεζα ziraat (έχουμε δοκιμάσει και οποιαδήποτε άλλη τράπεζα που υποτίθεται δεν έχει προμήθεια όπως hasbank, hsbc, ING) και μας βγάζει ένα πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζεται το τσιπ της κάρτας (έχουμε και κάρτα παλιού τύπου και νέου τύπου). Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει και σε κανένα άλλο μέλος και αν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε, γιατί πριν έρθουμε είχα μελετήσει το συγκεκριμένο θέμα και δεν συνάντησα ποτέ τέτοιο πρόβλημα..
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Καλησπέρα σας!

Ζωντανή ανταπόκριση από Κωνσταντινούπολη 😄
Προσπαθούμε να κάνουμε ανάληψη με revolut από τράπεζα ziraat (έχουμε δοκιμάσει και οποιαδήποτε άλλη τράπεζα που υποτίθεται δεν έχει προμήθεια όπως hasbank, hsbc, ING) και μας βγάζει ένα πρόβλημα ότι δεν αναγνωρίζεται το τσιπ της κάρτας (έχουμε και κάρτα παλιού τύπου και νέου τύπου). Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει και σε κανένα άλλο μέλος και αν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε, γιατί πριν έρθουμε είχα μελετήσει το συγκεκριμένο θέμα και δεν συνάντησα ποτέ τέτοιο πρόβλημα..
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Αν το πρόβλημα είναι στο τσιπ και δεν έχει πάθει βλάβη τριψτο καλα με ένα βαμβακερό πανί (μπλουζάκι) χωρίς υγρό, ίσως μόνο με λίγα χνότα όπως κάνουμε τα γυαλιά ηλίου. Αν δεν δουλέψει, οι κάρτες έχουν πρόβλημα. θυμήσου που τις έχεις βάλει ώστε να μπορεί να βλάψει το τσιπ. επίσης δοκίμασε ανέπαφες συναλλαγές για να δεις αν δουλεύουν. Εναλλακτικά περάσετες κινητό τηλέφωνο για πληρωμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom