Revolut

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.265
Σας ευχαριστω ολους. Απο οτι καταλαβα θα πληρωσω σε ευρω οποια καρτα και αν δηλωσω στην booking.
Από τη στιγμή που θα πληρώσεις διαδικτυακά μέσω της σελίδας της μπουκινγκ χρησιμοποίησε οποία κάρτα θες.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
907
Αναφορά και χρέωση νομίσματος (στην μπουκινγκ τουλάχιστον που κλείνω συχνά) για Τουρκιά είναι αποκλειστικά και μόνο σε ευρώ.
Κανένα κατάλυμα δεν έχει τουρκικές λίρες λόγω πληθωρισμού όπως σωστά αναφέρθηκε.
Αν πληρώσεις τοπικά θα είναι μεν σε τουρκικές λίρες άλλα με την ισοτιμία σε εύρω εκείνης της στιγμής.
Η πληρωμή στην μπουκινγκ είναι αποκλειστικά σε εύρω και δεν αλλάζει από την στιγμή της κράτησης μέχρι την ήμερα της πληρωμής.
Αν ήταν φιξαρισμένη σε λίρες μονό κέρδος θα είχαμε άλλα δεν.
Νομίζω ότι ήμουν σαφής: πληρωμή διαδικτυακά στην booking πληρώνεις σε ευρώ, πληρωμή με POS στο ξενοδοχείο (υπάρχουν ξενοδοχεία που κλείνεις μέσω booking όπου η μοναδική επιλογή πληρωμής είναι επί τόπου με POS, πχ διάφορα ξενοδοχεία στην Ανδριανούπολη) πληρώνεις σε τουρκικές λίρες (με βάση την ισοτιμία της ημέρας) οπότε η Revolut είναι η μόνη επιλογή.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Είναι φυσιολογικό να χρεώνομαι από την eurobank με 1,20€ προμήθεια για να μεταφέρω σήμερα Κυριακή 100€ στην κάρτα /λογαριασμό μου στην revolut?
Δεν έχω κάνει ενέργειες για κάποια μετατροπή σε άλλο νόμισμα.
🤔🤔
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.503
Likes
4.577
Είναι φυσιολογικό να χρεώνομαι από την eurobank με 1,20€ προμήθεια για να μεταφέρω σήμερα Κυριακή 100€ στην κάρτα /λογαριασμό μου στην revolut?
Δεν έχω κάνει ενέργειες για κάποια μετατροπή σε άλλο νόμισμα.
🤔🤔
Αν κάνεις transfer ουσιαστικά είναι σαν να στέλνεις έμβασμα από το δικό σου λογαριασμό στο εξωτερικό. Λογικό να χρεώσει προμήθεια η τράπεζα.
Γιατί δεν κάνεις topup μέσω κάρτας από την εφαρμογή της Revolut?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν κάνεις transfer ουσιαστικά είναι σαν να στέλνεις έμβασμα από το δικό σου λογαριασμό στο εξωτερικό. Λογικό να χρεώσει προμήθεια η τράπεζα.
Γιατί δεν κάνεις topup μέσω κάρτας από την εφαρμογή της Revolut?
Θενξ. Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό το topup 😎👍
 
Μηνύματα
129
Likes
203
Θενξ. Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό το topup 😎👍
H eurobank ειναι η χειροτερη τραπεζα,με εχει ξεσκισει και εμενα στις χρεωσεις.
Απο Πειραιως που γεμιζω την Revolut,δεν εχω την παραμικρη χρεωση,μεχρι το οριο των 800 ευρω βεβαια.Για πιο πολλα δεν ξερω.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ξέρουμε από ποια ελβετική τράπεζα ή μηχανήματα Atm μπορούμε να κάνουμε ανάληψη μετρητών σε ελβετικά φράγκα με τη ρεβολουτ κάρτα χωρίς προμηθεια;

🤔
 

8avos

Member
Μηνύματα
695
Likes
6.934
Θα γραψω εδω την εμπειρια,οχι δικη μου αλλα συνταξιδιώτη μου,με Revolut,προς αποφυγή αλλων τέτοιων περιστατικών.

Πριν ένα μήνα περνώντας από Σκόπια,θελήσαμε να βάλουμε καύσιμο.Εκεί ο συνταξιδιώτης μου πλήρωσε με Ρεβολουτ χωρίς όμως να έχει διαθέσιμο υπόλοιπο το πλήρης πόσο.

Η Ρεβολουτ επέτρεψε να φύγει το ποσό που υπήρχε στην κάρτα,ομως στον έμπορο έγραψε πως η πληρωμή δεν πραγματοποιήθηκε.Εκεί ξανά φορτώσαμε την Ρεβολουτ με το επαρκές ποσό,ξανά δοκιμάσαμε να κάνουμε την πληρωμή και το πρατήριο κράτησε το πλήρη ποσο αυτήν την φορά.

Ηταν το καύσιμο αξιας 29€ και ειχε μεσα 25€.Αδειασε η καρτα του την πρωτη φορα,εδειξε στον έμπορο πως η συναλλαγη δεν ηταν επιτυχής,ξαναβαλαμε το πληρης ποσο και το πρατήριο κρατησε τα 29€ αυτη την φορα.

Μας ειπε ο έμπορος που επικοινωνησε με την τραπεζα του,να κανουμε αμφισβήτηση συναλλαγής κατι που η ρεβολουτ δεν το ειχε ως επιλογη.

Ο έμπορος μας επέστρεψε το ποσο της πρωτης συναλλαγής μετα απο μια βδομαδα.

Να το χετε υποψιν σας μην τυχον τυχει και με μεγαλυτερα ποσα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
691
Likes
2.835
Θα γραψω εδω την εμπειρια,οχι δικη μου αλλα συνταξιδιώτη μου,με Revolut,προς αποφυγή αλλων τέτοιων περιστατικών.

Πριν ένα μήνα περνώντας από Σκόπια,θελήσαμε να βάλουμε καύσιμο.Εκεί ο συνταξιδιώτης μου πλήρωσε με Ρεβολουτ χωρίς όμως να έχει διαθέσιμο υπόλοιπο το πλήρης πόσο.

Η Ρεβολουτ επέτρεψε να φύγει το ποσό που υπήρχε στην κάρτα,ομως στον έμπορο έγραψε πως η πληρωμή δεν πραγματοποιήθηκε.Εκεί ξανά φορτώσαμε την Ρεβολουτ με το επαρκές ποσό,ξανά δοκιμάσαμε να κάνουμε την πληρωμή και το πρατήριο κράτησε το πλήρη ποσο αυτήν την φορά.

Ηταν το καύσιμο αξιας 29€ και ειχε μεσα 25€.Αδειασε η καρτα του την πρωτη φορα,εδειξε στον έμπορο πως η συναλλαγη δεν ηταν επιτυχής,ξαναβαλαμε το πληρης ποσο και το πρατήριο κρατησε τα 29€ αυτη την φορα.

Μας ειπε ο έμπορος που επικοινωνησε με την τραπεζα του,να κανουμε αμφισβήτηση συναλλαγής κατι που η ρεβολουτ δεν το ειχε επιλογη.

Ο έμπορος μας επέστρεψε το ποσο της πρωτης συναλλαγής μ ετα απο μια βδομαδα.

Να το χετε υποψιν σας μην τυχον τυχει και με μεγαλυτερα ποσα.
Εδω εμενα μου εκανε απο μονη της μηνιαια συνδρομη στη συγκοινωνια του Λονδινου κ μονος τροπος ακυρωσης να μπαναρω τον εμπορο.

Ο,τι να ναι.
 

poised

Member
Μηνύματα
973
Likes
7.789
Ηταν το καύσιμο αξιας 29€ και ειχε μεσα 25€.Αδειασε η καρτα του την πρωτη φορα,εδειξε στον έμπορο πως η συναλλαγη δεν ηταν επιτυχής,ξαναβαλαμε το πληρης ποσο και το πρατήριο κρατησε τα 29€ αυτη την φορα.
Δεν έχω ξανακούσει να γίνεται κάτι τέτοιο και αντιβαίνει την λογική που ξέρω για το πως δουλεύει το σύστημα. Δε γίνεται ο έμπορος να ζητήσει 29 και να σου φάει τα 25, είτε έχεις το ποσό είτε δεν το έχεις. Η πιθανότητα ο έμπορος να ζήτησε 29 και μετά να άρχισε να ρίχνει τα ποσά ευρώ ευρώ μέχρι να βρει όσο είχε η κάρτα επίσης δύσκολη.

Μήπως ο φίλος σου ζήτησε αρχικά 25 ευρώ και του έκαναν pre-authorization; Αυτό σημαίνει ότι δεσμεύονται τα χρήματα μέχρι να ζητήσει ο έμπορος το ακριβές ποσό (μέχρι 25) ή να ακυρωθεί ή να λήξει. Στο τέλος όμως έβαλε 29 ευρώ βενζίνη οπότε επειδή το ποσό ήταν μεγαλύτερο η αρχική συναλλαγή έπρεπε να ακυρωθεί (ή να αφεθεί να λήξει) και να γίνει νέα με 29 και κάπου εκεί έμπλεξε.

Στην Αμερική σηκώνεις την αντλία, περνάς την κάρτα, σου χτυπάει ένα μεγάλο pre-authorization, ας πούμε 150 δολάρια, βάζεις ας πούμε 40 και μέχρι να πας στο αμάξι έχει διορθωθεί το ποσό αυτόματα σε αυτό που πραγματικά έβαλες. Αν δεν έχεις το αρχικό ποσό (τα 150) δε τρέχει βενζίνη και θα πρέπει να πας στον βενζινά να σου χρεώσει όσο θες με το χέρι (και να μπλέξεις αν βάλεις λιγότερο γιατί ας πούμε δε χώραγε άλλο).
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
695
Likes
6.934
Δεν έχω ξανακούσει να γίνεται κάτι τέτοιο και αντιβαίνει την λογική που ξέρω για το πως δουλεύει το σύστημα. Δε γίνεται ο έμπορος να ζητήσει 29 και να σου φάει τα 25, είτε έχεις το ποσό είτε δεν το έχεις. Η πιθανότητα ο έμπορος να ζήτησε 29 και μετά να άρχισε να ρίχνει τα ποσά ευρώ ευρώ μέχρι να βρει όσο είχε η κάρτα επίσης δύσκολη.

Μήπως ο φίλος σου ζήτησε αρχικά 25 ευρώ και του έκαναν pre-authorization; Αυτό σημαίνει ότι δεσμεύονται τα χρήματα μέχρι να ζητήσει ο έμπορος το ακριβές ποσό (μέχρι 25) ή να ακυρωθεί ή να λήξει. Στο τέλος όμως έβαλε 29 ευρώ βενζίνη οπότε επειδή το ποσό ήταν μεγαλύτερο η αρχική συναλλαγή έπρεπε να ακυρωθεί (ή να αφεθεί να λήξει) και να γίνει νέα με 29 και κάπου εκεί έμπλεξε.

Στην Αμερική σηκώνεις την αντλία, περνάς την κάρτα, σου χτυπάει ένα μεγάλο pre-authorization, ας πούμε 150 δολάρια, βάζεις ας πούμε 40 και μέχρι να πας στο αμάξι έχει διορθωθεί το ποσό αυτόματα σε αυτό που πραγματικά έβαλες. Αν δεν έχεις το αρχικό ποσό (τα 150) δε τρέχει βενζίνη και θα πρέπει να πας στον βενζινά να σου χρεώσει όσο θες με το χέρι (και να μπλέξεις αν βάλεις λιγότερο γιατί ας πούμε δε χώραγε άλλο).
Οχι οχι,καμμια σχεση.Ετσι γινοταν σε ολοκληρη την Ισλανδια κ Ευρωπη γενικοτερα,στα Σκοπια ομως φουλαραμε,εν προκειμενω λιγα λιτρα,πληρωσε με καρτα,μετα απο λιγη ωρα εδειξε στον έμπορο πως δεν πραγματοποιήθηκε η συναλλλαγη,μπήκαμε στην εφαρμογη ειδαμε πως τα 25€ πχ ειχαν φυγει και ο έμπορος περιμενε τα 29€ ολοκληρα,δεν πηρε τα υπολοιπα 4€ ας πουμε.

Οταν ανοιξε η τραπεζα την αλλη μερα,ο Σκοπιανός,εστειλε το ποσο της πρωτης φορας σε αντιγραφο ως αποδεικτικό και μας τα επέστρεψε
 

dinad

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Καλημέρα παιδιά,
μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί.
εχω κανονίσει ταξίδι για Μπαλί-Σιγκαπούρη. Εβγαλα ρεβολούτ κ ζήτησα να μου στείλουν κ την φυσική καρτα. Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι, μεταφέρω απο την τραπεζα μου (μεσω της χρεωστικής) χρήματα κ την φορτίζω...πχ 1000ε. Να τα αλλάξω σε τοπικό νομισμα , κάποια ρουπίες ινδονησίας και καποια σε δολλάριο σιγκαπούρης? ή να τα αφήσω σε ευρώ? Γενικά αν εχω καταλάβει στο Μπαλί περισσότερο μετρητά θα χρειαστώ παρά την κάρτα....αλλά για σιγουριά.

Επίσης στο MRT στην Σιγκαπούρη , περνάει η revolut? και πως γίνεται αν θες να βάλεις κ άλλο ατομο μέσα?(τον συζυγο στην προκειμένη). κατεβάζει κ αυτος την εφαρμογή στο κινητό του κ μπορεί να χρησιμοποιήσει τα χρήματα της ιδιας κάρτας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom