OΣΕ, το φαινόμενο :-(

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
παντως ο οσε στους ορους χρησεις λεει τα εξης
"Oποιεσδήποτε μεταβολές στην κράτηση και ακυρώσεις τίτλων μεταφοράς, καθώς και επιστροφές αντιτίμου, μετά την έκδοση του τίτλου μεταφοράς δεν είναι δυνατές στην πρώτη πιλοτική φάση υλοποίησης της έκδοσης σιδηροδρομικών τίτλων μεταφοράς μέσω Διαδικτύου."

το πως και αν γινεται εκπτωση για τα web ticket δε το αναλυει

και σε περιπτωση που υσχυει μονο για εισιτηρια που κοβεις απο το γκισε δεν υπαρχει νοημα να χρησιμοποιησεις την εκπτωση καθως μπορεις με πολυ λιγοτερα χρηματα να βγαλεις web ticket. Προκειται δηλαδη για ανουσια υπηρεσια σε αυτη τη φαση. Αν υπαρχουν νεωτερα ενημερωστε
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.785
Likes
17.803
Εισαι σιγουρος πως ο/η υπαλληλος που απαντα σ' αυτο το τηλεφωνο ξερει να χειριζεται τη βαση δεδομενων;
Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρει να χειρίζεται και το λέω γιατί τις 7 τελευταίες φορές που πήγα σε σιδ. σταθμό τις 4 μάλωσα και τις υπόλοιπες παρατηρούσα εξ επι τούτου τους υπαλλήλους γενικά και με πιάναν τα γέλια...Οι μισοί και παραπάνω είναι απλά κασμάδες...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Οι μισοί και παραπάνω είναι απλά κασμάδες...
Αθανατο προσωπικο. Ολοι διορισμενοι με πολυ "αξιοκρατικα" κριτηρια. Θυμαμαι το 2001 ειχα παει Πιερια για διακοπες (ναι με τραινο!) και ηθελα να αλλαξω την ημερομηνια του εισητηριου με επιστροφη. Ηταν οι πρωτοι μηνες εφαρμογης των υπολογιστων στον ΟΣΕ και οι "κασμαδες" αναγκαστγηκαν να κανουν "εκπαιδευση" στη χρηση του μηχανηματος του διαβολου. Δεν θα ξεχασω τα γελια μου οταν με ρωταγε ο σαστισμενος μπαγλαμας αν για αλλαγη παταμε "Ου" ή "Βου" (εννοουσε U ή V!). αφου κραταγα το στομαχι μου απο τα γελια τον βοηθησα και τελικα μας πηρε μονο 10-15 λεπτα για να ακυρωσει το παλαιο και να εκδωσει το νεο εισητηριο. Περισσοτερο ταλεντο θα ειχα εγω στο "πλεξιμο σταυροβελονια" παρα αυτοι στη χρηση Η/Υμ - πραγμα φυσικο αφου για πολλα χρονια εχουν σταματησει να λειτουργουν οι νευρωνες στο μυαλο τους απο το πολυ ξυσιμο. Βλεπεις ο ΟΣΕ ηταν για τους παλαι ποτε "επαρχιωτες', τωρα που ειπαν να πανε ενα βημα μπροστα, βλαπουν τι αστερια εχουν διορισει τοσα χρονια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σήμερα (ξανα)επικοινώνησα με τους "υπεύθυνους" για τα web εισιτήρια. Μου είπαν, λοιπόν, ότι έπρεπε τη στιγμή που έφτασε το καθυστερημένο τρένο στο σταθμό, να πάω στα εκδοτήρια να μου δώσουν ένα voucher, για να μπορέσω να έχω την έκπτωση:shock::shock::shock: Αν είναι δυνατόν!!! Τους εξήγησα ότι το Σάββατο για μισή ώρα με έστελναν από τον Άννα στον Καϊάφα μέχρι να καταλήξω στο γραφείο του προϊσταμένου και κανείς δεν ήξερε τίποτα. Και αυτό στο σταθμό Λαρίσης, όχι σε κανένα χωριό (το αναφέρω γιατί με ρώτησαν)! Μου είπαν ότι αυτό είναι κάτι που το ξέρουν όλοι (???:roll:) και ότι είχαν πολύ δουλειά εκείνη τη στιγμή και δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν. Τους άφησα το τηλέφωνό μου και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο κάποια άλλη στιγμή για να μου πουν τι μπορεί να γίνει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.202
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
πιαστο τ'αυγο και κουρεφ'το .. και εγω χθες εφτασα με καθυστερηση περιπου 40 λεπτων απο το προγραμματισμενο,αλλα επειδη ειδα το στορυ σου δεν μπηκα καν στο κοπο να ασχοληθω .. να δω τωρα τι θα μου κανουνε με τα διπλα εισιτηρια που εκοψα .. την διπλοκρατηση την σβησανε,το θεμα ειναι να μου βαλουν τα λεφτα στη καρτα πισω :/
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Νενικήκαμεν!!! :clap::clap::clap:Μετά από 2 1/2 ώρες κατάφερα να πάρω το voucher με την έκπτωση (25%):clap::clap::clap: Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις συνέλθω!:bleh::haha:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Νενικήκαμεν!!! :clap::clap::clap:Μετά από 2 1/2 ώρες κατάφερα να πάρω το voucher με την έκπτωση (25%):clap::clap::clap: Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις συνέλθω!:bleh::haha:
Ειδες που τους κατηγορούσες? Απλά ο ΟΣΕ δουλεύει με <Ελληνικούς> ρυθμούς! :bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νενικήκαμεν!!! :clap::clap::clap:Μετά από 2 1/2 ώρες κατάφερα να πάρω το voucher με την έκπτωση (25%):clap::clap::clap: Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις συνέλθω!:bleh::haha:
Πόσα κέρδισες σε ευρώ, και πόσα χρήματα και χρόνο ξόδεψες σε τηλεφωνήματα? Κάτι μου λέει η νίκη είναι μόνο ηθική....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.775
Νενικήκαμεν!!! :clap::clap::clap:Μετά από 2 1/2 ώρες κατάφερα να πάρω το voucher με την έκπτωση (25%):clap::clap::clap: Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις συνέλθω!:bleh::haha:
2 1/2 ώρες στο τηλέφωνο???

Φαντάζομαι να έχεις κάποιο πρόγραμμα δωρεάν κλήσεων:bleh:

Χαρά στο κουράγιο σου που άντεξες ψυχολογικά:bleh:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
770
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όχι, όχι μην κακολογείτε τον Εθνικό μας Σιδηρόδρομο, οι ξένοι φταίνε...για όλα. Πρόκειται περί σκοτεινού σχεδίου, για να χάσει ο λαός μας ένα φτηνό και εξυπηρετικό, σύγχρονο, ταχύτατο, φιλικό, καθαρό, μεταφορικό μέσο. Είναι καταχθόνιο σχέδιο για να περάσει από τα χέρια του λαού μας ....σε ξένα χέρια ....και τότε να δείτε τι θα πάθει ο φτωχός κόσμος. Βλέπε χάλια στη Γερμανία, Ελβετία ...κλπ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Συγχαρητήρια για την νίκη, εστω και ηθική!
η επιμένουσα νικά!:clap:

το οτι ο ΟΣΕ παραμένει ακόμη ...φαινόμενο ειναι ενα συμπέρασμα που προκύπτει και απο το παρακάτω άρθρο οπως δημοσιεύτηκε στον Αγγελιοφόρο της περασμένης Κυριακής!
:(

Κάλλιο αργά | ΓΝΩΜΕΣ | Agelioforos.gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.042
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Yiouli

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom