Live from... (click and post one photo)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.969
Likes
15.465
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λίμνη Μπλεντ , Σλοβενία
IMG_1737.png

Το ταξίδι αυτό για μένα ήταν ένα τελος, για κάποια άλλη ήταν η αρχή. Για μένα ήταν το τέλος του βαλκανικού παζλ• έχω επισκεφτεί πλέον όλες τις χωρες των Βαλκανίων, άλλες πολλές φορές και άλλες για πρώτη . Σίγουρα δεν είδα κάθε γωνιά τους, όμως έχω πλέον εμπεριστατωμένη άποψη για κάθε χώρα της πρώην Γιουγκοσλαβίας και των γειτονικών Βαλκανίων χωρών.
Για την κόρη μου αυτό το ταξίδι ήταν η αρχή. Η αρχή που έκανε στα 19 της χρόνια το πρώτο της solo ταξίδι. Ξεκίνησε από το Τρεβιζο, πέρασε στην Τεργέστη, από εκεί διέσχισε τη Σλοβενία, έφτασε στο Ζαγκρεμπ και βρεθήκαμε ένα ξημέρωμα στο Σαραγεβο, όπου πάλι χωριστήκαμε, εγώ για Μόσταρ εκείνη έμεινε στο Σαραγεβο.
Πριν δέκα χρόνια διέσχιζε το κατώφλι της εφηβείας και αποχαιρετίσαμε μαζί την παιδική ηλικία κάνοντας ένα ταξίδι στη Disneyland . Δέκα χρόνια μετά, ούσα εργαζόμενη και φοιτήτρια , επέλεξε χωρίς καμία πίεση και λειτουργώντας μόνο με το πρότυπο που έχει πάρει, να ταξιδέψει στα Βαλκάνια μόνη της. Δεν είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύει μόνη, έχει επισκεφτεί συγγενείς στο Βέλγιο· είναι η πρώτη φορά όμως που πορεύεται ολομόναχη, αλλάζει σύνορα, είναι πλήρως υπεύθυνη για την ύπαρξη της και κάνει κάθε κουμάντο μόνη της.
Καταχράστηκα λίγο το χώρο να μοιραστώ την περηφάνεια μου ως μητέρα γιατί μετα την εφηβεία είναι που θα μας έρθει ο «λογαριασμός», τι σπείραμε και τι θερίσαμε. Παρά τις δυσκολίες και το στίγμα της μονογονεϊκήςοικογένειας τα καταφέραμε περίφημα :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Live με 20 βαθμους C, το Maastricht ειναι η πιο κλασατη Ολλανδικη πολη που εχω δει, μακρια απο τα τσιρκολικια του Αμστερνταμ. 0 σουβενιραδικα, μονο κλασατες μπουτικ, τεραστια αγορα, κοσμο πολυ αλλα τοσο που η πολη δεν στεναζει.
20240808_214521.jpg
20240808_214912.jpg
 

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Cusco glorioso.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.199
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom