dk και vagantos στο ΄Αγιο Όρος

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

Mέρος τέταρτο και τελευταίο.
Αποχαιρετούμε τον π. Αλύπιο. Ο γέρων της παρέας έχει κιόλας παραγγείλει ξυλόγλυπτη εικόνα, τον Αη Γιώργη να “καθαρίζει” το δράκο (άλλο ένα έγκλημα οικολογικό , αφού αν δεν τον είχε σκοτώσει θα τον είχαμε σήμερα να τον βλέπουμε, και δε θα τρέχαμε στις Ινδονησίες να δούμε δράκο, άσε τα τουριστικά οφέλη).
Παίρνουμε τα πράγματά μας και φεύγουμε για το λεωφορείο που θα μας πάει στην Ξηροποτάμου.
Στα γρήγορα κάνουμε κι ένα πέρασμα να δούμε την εικόνα του “Άξιον εστί”.
Το λεωφορείο, μας αφήνει στη στάση Ξηροποτάμου 10΄περίπου με τα πόδια απ τη μονή. Στον περίβολο υπάρχει κιόσκι, με εκπληκτική θέα στη θάλασσα.
Μπαίνουμε στο αρχονταρίκι. Άλλος Θεός εδώ. Καινούργιο πετρόχτιστο κτίριο, ωραία κουφώματα, φυσικό γκαζόν στην αυλή. “Ξενοδοχείο 3 αστέρων” λέει ο dk που υποψιάζεται ότι δεν έχει ντουζ ούτε κι εδώ.
Τσιπουράκι, λουκουμάκι, τα στοιχεία σας, ανεβαίνουμε στο δωμάτιο (6κλινο, καθαρό). Παραδίπλα έχει και βιβλιοθήκη ανοιχτή μέρα νύχτα για το κοινό.
Κι άλλη πρωτοτυπία. Σερβίρουν πρόχειρο γεύμα κατά τις 12 (στην κουζίνα και άνευ προσευχής).
Στη συνέχεια, βιβλιοθήκη και μεσημεριανή ξάπλα (βαριά η καλογερική!!). Ξύπνημα με πονοκέφαλο. Είναι σύμπτωμα στέρησης απ την έλλειψη καφεΐνης που γιατρεύεται πάραυτα με (δανεικό) φραπέ στο μπαλκόνι.
Είναι ώρα εσπερινού. Προσερχόμαστε καθυστερημένοι. Ο προθάλαμος του ναού έχει πανέμορφες παραστάσεις που φωτογραφίζουμε στη ζούλα.
Η μονή είναι αφιερωμένη στους 40 μάρτυρες και έχει πολλά κειμήλια και λείψανα τα οποία θα μας εκθέσουν για να προσκυνήσουμε.
Μένω για να δω το μεγαλύτερο κομμάτι Τίμιου Ξύλου που υπάρχει στον κόσμο και κατέχει η μονή.
Είναι κύβος 15Χ15Χ15 ντυμένος με χρυσό ή ασήμι. Δίπλα του εκτίθενται κάρες, δάχτυλα και άλλα οστά, πάντα σε θήκες. Αν τέτοια εκθέματα ενισχύουν την πίστη, “έχει καλώς”, αλλιώς..
Μην το ξεχάσω κι αυτό:
Την ώρα του προσκυνήματος, ο μοναχός που λιβανίζει τα εκθέματα, λιβανίζει και κάτι άλλο που κρατάει στο χέρι του .
Πλησιάζω και βλέπω οτι είναι κομποσκοίνια. Αυτά που αγόρασαν απ έξω. Τα φέρνουν για να ειναι διαβασμένα...
Ενας απ την παρέα (δεν θελω να τον κάψω) μου λέει:
-Αμάν, τα ξέχασα στην τσέπη και δεν τα δωσα για “διάβασμα”. Και είναι και για τη γυναίκα μου.
-Δεν πειράζει. Πες της οτι τα διάβασες και παίρνω εγώ την αμαρτία....
Ακολουθεί γεύμα στην ωραιότατη, γεμάτη τοιχογραφίες τράπεζα της μονής.
Γενικά αυτή η μονή δίνει αίσθηση ευζωίας(αρχοντιάς ). Φαίνεται στα κτίρια, αλλά και στο προσωπικό. Άλλωστε εδώ έχουν ξένους εργάτες για τις βαριές δουλειές .
Το βραδάκι κουβεντούλα με ξηρούς καρπούς στο μπαλκόνι και μετά ενα τρίωρο στη βιβλιοθήκη. Βρήκα έναν πολύ ωραίο τόμο αφιερωμένο στην ιδιαίτερη χλωρίδα της χερσονήσου του Άθω. Κι ακόμη ενα βιβλίο με φωτογραφικό υλικό από όλα τα μέρη που αναφέρονται στη Βίβλο.
Γύρω στις 1 πμ ύπνος.
Κυριακή 4 Μαΐου 2008.
Μέρα επιστροφής. Ξύπνημα χαλαρό και φύγαμε.
Ο αρχοντάρης μας έχει προειδοποιήσει από χτες οτι σήμερα η λειτουργία θα κρατήσει πολύ. Απ τις 4 ως τις 10 (όρθρος,λειτουργία, δοξολογία που είναι και του Θωμά). Μα 6 ώρες ευλογημένοι; Την παροιμία για το πολύ το κύριε ελέησον την ξέρετε;
Τέλος πάντων, δεν μου πέφτει και λόγος, αναχωρούμε. Το λιμάνι της Δάφνης είναι περίπου μισή ώρα δρόμος. Πίνουμε το καφεδάκι μας και προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να φύγουμε πιο νωρίς απ τη 1μμ. Ο δαιμόνιος dk, τα καταφέρνει και φεύγουμε με ταχύπλοο.
Στην Ουρανούπολη ξαναβρίσκουμε το αυτοκίνητό μας και αρκετούς τουρίστες.
Κάποιος ρίχνει την ιδέα να μείνει να παρηγορήσει κάτι Βουλγάρες που στέλνουν τους άντρες τους στο Όρος.
Τι τα θες. Τρεις μέρες είναι λίγες για να σε κάνουν ισχυρό απέναντι στους πειρασμούς.
Φεύγουμε στα γρήγορα και μετά από 10 λεπτά κάνουμε στάση για αναψυκτικό σε (ταξιδιάρη) φίλο του dk στην Ιερισσό.
Άλλη μια στάση Θεσσαλονίκη και τέλος ταξιδιού για μένα σε πάρκιν της Εθνικής λίγο παρακάτω. Αποχαιρετώ τους νέους μου φίλους.
H Mrs vagantos με περιμένει.
-Πρέπει να βιαστούμε για να προλάβουμε το γλέντι του γάμου, της κόρης ενός φίλου.
-Αφού κάνω μπάνιο πρώτα, ευλογημένη.

Δύσκολη που είναι η ζωή κι εξω απ τα μοναστήρια...
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
H αναγνωση κειμενων θρησκευτικων, κατα τη διαρκεια του φαγητου, εχει την εννοια οτι δε θα παρασυρθουν εντελως οι μοναχοι απο τις σωματικες απολαυσεις του φαγητου, ουτε καν απο την κοινωνικη του διασταση, αλλα παραλληλα σε αυτη τη διαδικασια που ειναι καθαυτο υλικη, αλλα απαραιτητη, προσθετουν και μια πνευματικη ενασχοληση. Κατι παρομοιο μπορει να πει κανεις και για τις αγρυπνιες η τους ορθρους κλπ. Να μην αφεθει το σωμα σε πολλες ωρες ξεκουρασης, να υπαρχει διακοπη στον υπνο. Εδω η ασκηση ειναι να τα βγαλει περα ο μοναχος με την υπνηλια, την κουραση, να ξεπερασει δηλαδη τους φραγμους του σωματος.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Και νόμιζα ότι θα μας τη φέρνατε και δεν θα γράφατε την ιστορία. Εύγε Βαγγέλη. Περιμένουμε τη συνέχεια. :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγκινητικη η αντιδραση τηs οικογενειαs , σε λατρευουν :lol:.
Εχω μια ενσταση για το τριπτυχο 'φωτο , τσιγαρο , κινητο'...πηγατε να μονασετε ή οχι?Θα'πρεπε να απαγορευονται δια ροπαλου ολα αυτα :lol:.
Τελοs παντων περιμενω τη συνεχεια για να βαλω τον Mr. να διαβασει και να το αποτολμησει οσο εγω θα μοναζω σε καποια ζουγκλα τηs Κοστα Ρικα με ζιπλαιν και ανανανδεs :bleh:.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Η βραδιά ολοκληρώνεται με κρασοκατάνυξη σε παραθαλάσσια ταβέρνα με σερβιτόρα εντυπωσιακή ομόθρησκη Σλάβα.
Bαγγελη βλεπω οτι η Μαρια σου εμεινε αξεχαστη!!!:haha:
Η αληθεια ειναι οτι περασαμε πολυ καλα,τα θυμαμαι τωρα που τα γραφεις και γελαω μονος μου.:haha::haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.768
Likes
7.350
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραια αφηγηση ! Περιμενουμε τη συνεχεια ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ειχε πολλους επισκεπτες το ΑΟ ?
Τελικα που κανουν μπανιο οι μοναχοι ?
Ωραιο το στορυ.:lol:
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
ωραια αφηγηση.οταν ειχα παει και γω θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγαμε για φαγητο.ειχε ξεκινησει την αναγνωση των κειμενων και δεν ηξερα πως τοτε τρωμε...περιμενα να τελειωσει πρωτα!αποτελεσμα?μεχρι να το καταλαβω.....προλαβα να φαω μια ντοματα!χεχεχε
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι εγω εν αναμονη της συνεχειας...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Περιμένω κι εγώ τη συνέχεια ανυπόμονα. Μου έκανε όμως εντύπωση το γεγονός οτι δεν βρήκατε μπάνια (όταν πήγα εγώ το 92 και το 94 βρήκαμε παντού. Κοινόχρηστα βέβαια αλά στρατό αλλά υπήρχαν). Όσον αφορά το ρεύμα είναι μια αμαρτωλή ιστορία αλλά τουλάχιστον τότε είχαν παντού στους κοινόχρηστους χώρους αλλά έκλεινε νωρίς για οικονομία. Μόνο στο καθολικό δεν υπήρχε. Άλλωστε χωρις ρεύμα δεν θα είχαν την τεχνολογία που έχουν (συστήματα πληροφορικής και πολύμέσων, internet, τηλέφωνα, φαξ κ.λ.π.)
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Περιμένω κι εγώ τη συνέχεια ανυπόμονα. Μου έκανε όμως εντύπωση το γεγονός οτι δεν βρήκατε μπάνια (όταν πήγα εγώ το 92 και το 94 βρήκαμε παντού. Κοινόχρηστα βέβαια αλά στρατό αλλά υπήρχαν). Όσον αφορά το ρεύμα είναι μια αμαρτωλή ιστορία αλλά τουλάχιστον τότε είχαν παντού στους κοινόχρηστους χώρους αλλά έκλεινε νωρίς για οικονομία. Μόνο στο καθολικό δεν υπήρχε. Άλλωστε χωρις ρεύμα δεν θα είχαν την τεχνολογία που έχουν (συστήματα πληροφορικής και πολύμέσων, internet, τηλέφωνα, φαξ κ.λ.π.)
Συμφωνώ μαζί σου και εμένα μου έκανε εντύπωση πως δεν βρήκανε τουαλέτες και ρεύμα από ότι θυμάμαι από το 90 που είχα πάει ρεύμα δεν είχε μόνο στα ασκητήρια που ήταν στα βουνά , μια άλλη σημαντική διαφορά σε σχέση με το τη γίνετε σήμερα και το 90 είναι ότι τότε είχα πάει χωρίς να κάνω κράτηση ( ούτε σε ημερομηνία ούτε σε μοναστήρι ) απλός πήγα στην Ουρανούπολη πήρα το καραβάκι και πήγα στις Καρυές όπου και έβγαλα διαμονητήριο για όσες μέρες ήθελα και κυκλοφορούσα ανεξέλεγκτα από μοναστήρι σε μοναστήρι ( νομίζω μέχρι της 18:00 το απόγευμα ) και όπου βρισκόμουνα διανυκτέρευα .
Η περιγραφή καταπληκτική αναμένω την συνέχεια .:clap:
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Προφανώς τουαλέτες βρήκανε. Για μπάνια είναι το πρόβλημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.528
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom