Ισπανία Ζώντας στην Μαδρίτη για ενάμιση χρόνο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.917
Likes
12.840
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
… ή κατ’ αναλογια σαν να εισαι στην Αθηνα και να ψαχνεις να φας ινδικο… επισης γινεται αλλα πρωτιστως θα φας σουβλακι
Αυτήν την αναλογία δεν την κατάλαβα, αλλά οκ. Διαφωνώ γιατί στη πρωτεύουσα κάθε χώρας συγκεντρώνονται πληθυσμοί και καλλιτέχνες από κάθε γωνιά της χώρας και περιμένεις να δεις, να ακούσεις και να γευτείς αντιπροσωπευτικά, αυθεντικά και ποιοτικά δείγματα της κουλτούρας κάθε περιοχής. Δεν λέω ότι κάθε παράσταση φλαμένγκο στη Μαδρίτη αξίζει ή ότι σίγουρα θα βρεις να φας καλή παέλια. Το πιο πιθανό όχι, καθώς μάλλον θα κατευθυνθείς προς κάτι τουριστικό, ως τουρίστας που είσαι. Αλλά και στη Σεβίλλη μπορεί να συμβεί αυτό και στη Βαλένθια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.913
Likes
52.066
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτήν την αναλογία δεν την κατάλαβα, αλλά οκ. Διαφωνώ γιατί στη πρωτεύουσα κάθε χώρας συγκεντρώνονται πληθυσμοί και καλλιτέχνες από κάθε γωνιά της χώρας και περιμένεις να δεις, να ακούσεις και να γευτείς αντιπροσωπευτικά, αυθεντικά και ποιοτικά δείγματα της κουλτούρας κάθε περιοχής. Δεν λέω ότι κάθε παράσταση φλαμένγκο στη Μαδρίτη αξίζει ή ότι σίγουρα θα βρεις να φας καλή παέλια. Το πιο πιθανό όχι, καθώς μάλλον θα κατευθυνθείς προς κάτι τουριστικό, ως τουρίστας που είσαι. Αλλά και στη Σεβίλλη μπορεί να συμβεί αυτό και στη Βαλένθια.
Πόσοι Σεβιγιάνοι και Βαλενθιάνοι πάνε να δουν φλαμένκο εκτός από κανά συγκεκριμένο event; Μάλλον όσοι Έλληνες πάνε να δουν χασαποσέρβικο και συρτάκι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.917
Likes
12.840
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πόσοι Σεβιγιάνοι και Βαλενθιάνοι πάνε να δουν φλαμένκο εκτός από κανά συγκεκριμένο event; Μάλλον όσοι Έλληνες πάνε να δουν χασαποσέρβικο και συρτάκι.
Δεν ξέρω, αλλά κρίνοντας από Αθήνα η κρητική κοινότητα πχ που ξέρω πάει, αλλά όχι όπου νάναι. Και αυτό έγραψα παραπάνω άλλωστε. Για συγκεκριμένα event. Το φλαμένκο δηλαδή θεωρείτε κάτι το ευτελές, τουριστικό κτλ στην Ισπανία; Όπως το χασαποσέρβικο και το συρτάκι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.913
Likes
52.066
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω, αλλά κρίνοντας από Αθήνα η κρητική κοινότητα πχ που ξέρω πάει, αλλά όχι όπου νάναι. Και αυτό έγραψα παραπάνω άλλωστε. Για συγκεκριμένα event. Το φλαμένκο δηλαδή θεωρείτε κάτι το ευτελές, τουριστικό κτλ στην Ισπανία; Όπως το χασαποσέρβικο και το συρτάκι;
Ευτελές δε θα το έλεγα, αλλά σίγουρα για συγκεκριμένα γούστα. Δεν έχει πχ το boom του ταγκό στην Αργεντινή που ξε-τουριστικοποιήθηκε. Δεν είναι όπως ο ξένος που ψάχνεται στην Αθήνα πού θα βρω μπουζούκια να δω τσιφτετέλι σε ένα οποιοδήποτε ΣΚ και θα το βρει εύκολα γιατί έχει Έλληνες που θα πάνε έτσι κι αλλιώς και μαγαζιά που ζουν από αυτό κι ας μην πατήσει κανένας τουρίστας.

Having said that, εμείς είχαμε ψάξει πολύ μέσω φιλων στην Ανδαλουσία και βρήκαμε ένα που είχε 50% ντόπιους αλλ΄μετά που κάτσαμε και το συζητήσαμε με τους χορευτές και την υπεύθυνη μας έλεγαν ότι αν δεν ήταν ο τουρισμός δεν έβγαινε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.892
Likes
9.962
Συμφωνω οτι μπορεις να δεις ωραιοτατες παραστασεις φλαμενκο στην Μαδριτη, στην Βαρκελωνη οσο και στην Αθηνα που κατα καιρους εχει φιλοξενησει υπεροχες παραστασεις στο Ηρωδειο και αλλου. Οπως επισης μπορεις να δεις ωραιοτατο ταγκο, οπερα, σαολιν κλπ ανα τις μεγαλες πολεις του κοσμου. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της κουλτουρας της πολης που επισκεπτεσαι. Ειναι παραστασεις.
Και ειναι αυτο που εννοω εξαρχης με το ποστ μου:
οτι οι τουριστες συχνα αναζητουν να δουν φλαμενκο ως αντιπροσωπευτικο δειγμα του ισπανικου πολιτισμου εν γενει, πραγμα που δεν ισχυει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.556
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom