dk και vagantos στο ΄Αγιο Όρος

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

Ποιος να μου το λεγε οτι η πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορια θα ειχε θέμα το Α.Ο. (Αγιο Όρος).

Η ιστορία αρχιζει τον Φεβρουάριο, οταν ο dk ανακοίνωσε οτι "εκλεισε" επίσκεψη στο Α.Ο. για την 1/5

Ζητάω λεπτομέρειες και μου στέλνει τα τηλέφωνα της Ιεράς Επιστασίας Α.Ο. που εκδίδει τα διαμονητήρια, να κλεισω για την ιδια μέρα.

Τηλεφωνώ και αποτυγχάνω.Δεν υπάρχει θέση (εκδίδονται 120 διαμονητήρια - 4 ήμερες αδειες εισόδου- καθημερινά. Βέβαια υπάρχουν και οι αδειες χωρίς περιορισμό, που ονομάζονται ευλογίες - κάτι σαν καρτες απεριοριστων διαδρομών- που αφορούν τους εκλεκτούς).

Thanks god τα καταφέρνω, όταν κάποιος απ την παρέα ακυρώνει την επίσκεψή του και παίρνω τη θέση του.

Προσπερνώ ευτυχής και τις μάλλον μουδιασμένες αντιδράσεις της υπόλοιπης οικογένειας ( κι αν σου αρέσει και θελήσεις να μείνεις, τι θα κάνουμε εμεις με ενα μισθό και δάνειο;) βρίσκομαι απόγευμα της Τετάρτης 30/4 στην εθνική Οδο να περιμένω τους υπόλοιπους.
Καταφτάνουν, συστηνόμαστε και φεύγουμε για Ουρανούπολη. Καταλύουμε σε ένα ευπρεπές ξενοδοχείο ( Μακεδονία, 35 ? το δικλινο) και κάνουμε μια βόλτα. Τουριστικό το μέρος,κυριαρχουν τα μαγαζιά με ειδη που αφορουν τον θρησκευτικό τουρισμό ( μπαστουνια περιπατητών, εικόνες, λιβάνια, αλλά και ειδη θαλάσσης).

Η βραδιά ολοκληρώνεται με κρασοκατάνυξη σε παραθαλάσσια ταβέρνα με σερβιτόρα εντυπωσιακή ομόθρησκη Σλάβα.
Πέμπτη 1/5. Πρωινό στην παραλία, επισκεψη στον πύργο πάνω απ το λιμάνι, που εχει γίνει μουσείο, παραλαβή του διαμονητηρίου ( 25 ? κόστος) και επιβιβαση στο καραβάκι. Το δρομολόγιο είναι η ΝΔ πλευρα της χερσονήσου (Ουρανούπολη - Δάφνη - σκήτη Αγ.Αννης και επιστροφή, με αρκετες ενδιαμεσες στάσεις ).
Το καράβι εχει αρκετό κόσμο καλόγερους, λαϊκούς, ελληνες και ξενους, ολους αντρες εννοείται). Το ταξιδάκι ειναι ευχάριστο με ωραία θέα,κουβεντούλα και φωτό.
Η δική μας στάση ειναι στη μονή Δοχειαρίου. Ειναι χτισμενη πολύ κοντά στη θάλασσα και ειναι αφιερωμένη στους Αρχαγγελους Γαβριήλ και Μιχαήλ.
Ανηφορίζουμε και μπαίνουμε στη μονή αφου συναντάμε πρώτα ενα ωραίο εξωτερικό κιοσκι. Η μονή ειναι κάτι σαν φρούριο με τειχος περιμετρικά, κύρια εισοδο και πύργο, για προστασία απ τους πειρατές.
Κατευθυνόμαστε στο αρχονταρίκι ( reception για τον απλό κόσμο). Μας προσφέρουν τσιπουράκι και λουκούμι, γραφόμαστε στα βιβλια επισκεπτων - ειχαμε κανει κράτηση από πριν - και περιμένουμε για τακτοποιηση σε κατάλυμα.
Μετά απο μιση ωρα περιπου ο αχοντάρης μας ανακοινωνει το απογευματινο πρόγραμμα ( εσπερινος στις 6μμ, προσκύνημα λειψάνων και δειπνο) και μας οδηγει στα δωμάτια.
Το δικό μας ειναι 11κλινο ( Εμεις είμαστε 5 κι έρχεται κι ενας ακόμη).
Ειναι ήδη 1μμ. Αφηνουμε τα πράγματα, κατεβαινουμε για βόλτα. Προσκυνάμε την ( φημισμένη) εικόνα της Παναγίας Γοργοϋπηκόου και βγαίνουμε στο κιόσκι για φωτό, τσιγάρο, θέα και χρήση κινητού.
Σε λιγο πάμε και λιγο παρακάτω για φαγητό. Μερικοι εφεραν κονσέρβες μη τυχον και πεινάσουμε. Εμείς οι ψυχραιμότεροι που δεν πηραμε για να κάνουμε και δίαιτα, φάγαμε απ τις δικές τους.
Η ωρα πηγε 3. Καποιοι φυγαν για ύπνο. Εγώ συνεχίζω τις βόλτες.
Ανεβαινω ψηλά . Μου κάνει εντύπωση που βλέπω ενα γερανό που ειναι πιο ψηλός απ τον τρούλο του καθολικού ( κι εδώ η Τεχνολογία ειναι πάνω απ τον Παντοκράτορα;).
Κάτω στην παραλία μοναχοι δουλεύουν ασταμάτητα. σκίζουν πέτρινες πλάκες για σκεπές και φορτώνουν πέτρες σε ενα UNIMOG. Ειναι ολοι τους λιπόσαρκοι, με τρυπια ράσα, μορφές El Greco. Το ιδιο κοκαλιαρες ειναι και οι γάτες του μοναστηριού.
Mπούχτισα απο βολτες και λέω ας παω στον εσπερινό. Βρίσκω και τους άλλους, πάμε να μπουμε στην εκκλησία, κλειστή.
Καθόμαστε απέξω, με πιανουν τα γέλια
"Ποιος θα μου το λεγε οτι θα καθομουν εξω απ την εκκλησια και θα περίμενα να ανοίξει..."
Ανοίγει η πόρτα κι αρχιζει ο εσπερινός.
Ο χώρος της εκκλησιας υποφωτισμενος και υποβλητικός.Οι μοναχοι παιρνουν θέσεις , αλλοι στα ψαλτηρια και οι υπόλοιποι ακροβολίζονταιστα στασιδια, καταμαυροι στο μισοσκόταδο.
Οι ψαλμωδίες όμως εξαίσιες. Με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα κάποιοι καλλίφωνοι πιτσιρικάδες ( δόκιμοι μοναχοί;) και ένας νέος καλόγερος με ελαφρά ξενική προφορά.
Μετά από μιαμιση ωρα μας καλούν να προσκυνήσουμε τα λειψανα της μονής. Εγώ κι ο dk το βρίσκουμε too much και την κάνουμε - με ελαφρά- προς την τράπεζα (εστιατόριο).
Το δειπνο ειναι πατατες γιαχνί (νόστιμες), ρυζι λαπάς, ψωμί, τυρί,φρουτοκαι κρασάκι
Μας κάνει εντύπωση που το τυπικό προβλέπει εκτος από μια ευχη στην αρχή, ανάγνωση διαφόρων κειμένων στη διαρκεια του φαγητού.
Ετσι τρωμε χωρις να μιλαμε μεταξύ μας.
Τελειώνουμε και αποχωρουμε συντεταγμένα αφου γινει και μια ακομη δεηση μπροστα στην Γοργοϋπήκοο.
Η ώρα ειναι περιπου 8.30. Οι πόρτες κλεινουν κι εμεις ανεβαίνουμε στο δωμάτιο κι ετοιμαζομαστε γιατην κατάκλιση.
Μπάνιο δεν υπάρχει εδώ ( ούτε στα αλλά μοναστήρια που είδαμε). Ξαπλώνουμε κι αρχίζουμε τα (ευσεβή) καλαμπούρια.
Λεπτομέρεια: Ηλεκτρικό δεν υπήρχε. Οι χωροι φωτίζονταν απο λάμπες πετρελαίου.
Τελικά ( μη έχοντας τι άλλο να κάνουμε) πέφτουμε για υπνο κατά τις 10 - 10.30.
...................................................Συνεχίζεται.....
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
H αναγνωση κειμενων θρησκευτικων, κατα τη διαρκεια του φαγητου, εχει την εννοια οτι δε θα παρασυρθουν εντελως οι μοναχοι απο τις σωματικες απολαυσεις του φαγητου, ουτε καν απο την κοινωνικη του διασταση, αλλα παραλληλα σε αυτη τη διαδικασια που ειναι καθαυτο υλικη, αλλα απαραιτητη, προσθετουν και μια πνευματικη ενασχοληση. Κατι παρομοιο μπορει να πει κανεις και για τις αγρυπνιες η τους ορθρους κλπ. Να μην αφεθει το σωμα σε πολλες ωρες ξεκουρασης, να υπαρχει διακοπη στον υπνο. Εδω η ασκηση ειναι να τα βγαλει περα ο μοναχος με την υπνηλια, την κουραση, να ξεπερασει δηλαδη τους φραγμους του σωματος.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Και νόμιζα ότι θα μας τη φέρνατε και δεν θα γράφατε την ιστορία. Εύγε Βαγγέλη. Περιμένουμε τη συνέχεια. :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγκινητικη η αντιδραση τηs οικογενειαs , σε λατρευουν :lol:.
Εχω μια ενσταση για το τριπτυχο 'φωτο , τσιγαρο , κινητο'...πηγατε να μονασετε ή οχι?Θα'πρεπε να απαγορευονται δια ροπαλου ολα αυτα :lol:.
Τελοs παντων περιμενω τη συνεχεια για να βαλω τον Mr. να διαβασει και να το αποτολμησει οσο εγω θα μοναζω σε καποια ζουγκλα τηs Κοστα Ρικα με ζιπλαιν και ανανανδεs :bleh:.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Η βραδιά ολοκληρώνεται με κρασοκατάνυξη σε παραθαλάσσια ταβέρνα με σερβιτόρα εντυπωσιακή ομόθρησκη Σλάβα.
Bαγγελη βλεπω οτι η Μαρια σου εμεινε αξεχαστη!!!:haha:
Η αληθεια ειναι οτι περασαμε πολυ καλα,τα θυμαμαι τωρα που τα γραφεις και γελαω μονος μου.:haha::haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.768
Likes
7.352
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραια αφηγηση ! Περιμενουμε τη συνεχεια ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ειχε πολλους επισκεπτες το ΑΟ ?
Τελικα που κανουν μπανιο οι μοναχοι ?
Ωραιο το στορυ.:lol:
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
ωραια αφηγηση.οταν ειχα παει και γω θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγαμε για φαγητο.ειχε ξεκινησει την αναγνωση των κειμενων και δεν ηξερα πως τοτε τρωμε...περιμενα να τελειωσει πρωτα!αποτελεσμα?μεχρι να το καταλαβω.....προλαβα να φαω μια ντοματα!χεχεχε
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι εγω εν αναμονη της συνεχειας...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Περιμένω κι εγώ τη συνέχεια ανυπόμονα. Μου έκανε όμως εντύπωση το γεγονός οτι δεν βρήκατε μπάνια (όταν πήγα εγώ το 92 και το 94 βρήκαμε παντού. Κοινόχρηστα βέβαια αλά στρατό αλλά υπήρχαν). Όσον αφορά το ρεύμα είναι μια αμαρτωλή ιστορία αλλά τουλάχιστον τότε είχαν παντού στους κοινόχρηστους χώρους αλλά έκλεινε νωρίς για οικονομία. Μόνο στο καθολικό δεν υπήρχε. Άλλωστε χωρις ρεύμα δεν θα είχαν την τεχνολογία που έχουν (συστήματα πληροφορικής και πολύμέσων, internet, τηλέφωνα, φαξ κ.λ.π.)
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Περιμένω κι εγώ τη συνέχεια ανυπόμονα. Μου έκανε όμως εντύπωση το γεγονός οτι δεν βρήκατε μπάνια (όταν πήγα εγώ το 92 και το 94 βρήκαμε παντού. Κοινόχρηστα βέβαια αλά στρατό αλλά υπήρχαν). Όσον αφορά το ρεύμα είναι μια αμαρτωλή ιστορία αλλά τουλάχιστον τότε είχαν παντού στους κοινόχρηστους χώρους αλλά έκλεινε νωρίς για οικονομία. Μόνο στο καθολικό δεν υπήρχε. Άλλωστε χωρις ρεύμα δεν θα είχαν την τεχνολογία που έχουν (συστήματα πληροφορικής και πολύμέσων, internet, τηλέφωνα, φαξ κ.λ.π.)
Συμφωνώ μαζί σου και εμένα μου έκανε εντύπωση πως δεν βρήκανε τουαλέτες και ρεύμα από ότι θυμάμαι από το 90 που είχα πάει ρεύμα δεν είχε μόνο στα ασκητήρια που ήταν στα βουνά , μια άλλη σημαντική διαφορά σε σχέση με το τη γίνετε σήμερα και το 90 είναι ότι τότε είχα πάει χωρίς να κάνω κράτηση ( ούτε σε ημερομηνία ούτε σε μοναστήρι ) απλός πήγα στην Ουρανούπολη πήρα το καραβάκι και πήγα στις Καρυές όπου και έβγαλα διαμονητήριο για όσες μέρες ήθελα και κυκλοφορούσα ανεξέλεγκτα από μοναστήρι σε μοναστήρι ( νομίζω μέχρι της 18:00 το απόγευμα ) και όπου βρισκόμουνα διανυκτέρευα .
Η περιγραφή καταπληκτική αναμένω την συνέχεια .:clap:
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Προφανώς τουαλέτες βρήκανε. Για μπάνια είναι το πρόβλημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.555
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom