Alpha bank bonus

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
2.607
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εμένα πάντως με καταβόλεψαν φέτος οι bonus πόντοι για last minute αεροπορικά, εσωτερικό μεν, αλλά high season κ άκρως τουριστικά νησιά, Σαντορίνη κ Ρόδο.. από Σαντορίνη δε, βρήκα αυθημερόν εισιτήριο, είχε σχεδόν σε όλες τις ώρες.. σιγά μη χαλάσω τα ωραία μου μίλια για τέτοια εισιτήρια, αν χρειαστεί μόνο πόντους
 
Last edited:

giannis228

Member
Μηνύματα
77
Likes
55
Ακολουθει σεντονι για τις προθεσμιακες με bonus που επειδη φευγω ταξιδι δεν θα μπορω να απαντησω, αλλα θα τα γραψω.
Ο πληθωρισμος τρεχει με 2,4% αλλα βλεπω οτι η προθεσμιακη δινει για εναν χρονο 0.765% σε τοκους. Αρα στις 10.000 ευρω χανονται σε αξια το 1,635% η αλλιως 163,5 ευρω ετησιως λογω του πληθωρισμου.

Τα bonus που δινει αυτη τη στιγμη ειναι 39.600 με τα οποια βγαζεις με το ζορι 2 μακρινα εισιιτηρια η δυο κοντινα και μενουν και ρεστα.
Εγω εξαργυρωνοντας bonus σε καυτες περιοδους και με προσφορα -50% και εκτος προσφορας εξαργυρωσα κατα μεσο ορο στα 9 ευρω ανα 1000 bonus, αρα τα 40.000 bonus για μενα αντιστοιχουν στα 360 ευρω. Ομως εξαργυρωνω και στο ΙΚΕΑ με 4 ευρω ανα 1000 bonus οποτε πεφτει η αξια εξαργυρωσης, εγω εριξα την αξια τους λογω ατασθαλιων στο ΙΚΕΑ. Αλλα εστω οτι καποιος εξαργυρωνει μονο σε εισιτηρια, τοτε 40.000 με 9/1000 ειναι 360 ευρω σε καυτες περιοδους παντα, αλλιως αλλοι καινε τα bonus για πολυ φθηνοτερα εισιτηρια,, χειμωνα στα μισα. Συν τοκοι καμια 80ρια ευρω αν αφαιρεθουν ολοι οι φοροι.

Αν ομως καποιος δεν χρειαζεται τοσα δωρεαν εισιτηρια γιατι κανει λιγοτερες πτησεις η γιατι εχει εισιτηρια απο μιλια ηδη η δεν θελει να τα φαει στο ΙΚΕΑ τοτε η ιδια η Αλφα διαθετει προιοντα με πανω η κατω αλλα κοντα στο 3,5% επιτοκιο, δηλαδη 350 ευρω τον χρονο τα οποια ανακεφαλαιοποιουνται και ξεπερνουν τον πληθωρισμο. Επισης δεν χρειαζεται να εχει καποιος κασερι 10.000 για να μπει σε αυτα, μπορει με πολυ λιγοτερα.
Αυτα για να μην εκφραζεται απογοητευση για τον αποκλεισμο απο τις προθεσμιακες με bonus που κατα τη γνωμη μου ωθουν σε υπερκαταναλωση ειτε ταξιδιων (το επαθα μονο και μονο γιατι ειχα πολλα δωρεαν εισιτηρια, αλλιως δεν θα γινοταν ακομη ενα ταξιδι στα καλα καθουμενα και το σκεφτομαι να το ακυρωσω γιατι αναγνωριζω οτι ειναι υπερκαταναλωτισμος) ειτε καταναλωτικων αγαθων ενω θα μπορουσαν να κεφαλαιοποιουνται με αποδοση αρκετα πανω απο τον πληθωρισμο. Για μενα δεν αξιζουν και τοσο τον κοπο οι προθεσμιακες πλεον σε συνθηκες τετοιου πληθωρισμου.
καπως ετσι ειναι οπως τα λες τα υπολοιπα αλλα προθεσμιακη με 3,5% δεν υπαρχει . Ειναι αλλα προιοντα οπως ειπες με διαφορετικο ρισκο για αυτο δινουν και μεγαλυτερη αποδοση. Απλα το αναφερω για να μην συγκρινουμε διαφορετικα προιοντα, Αυτη τη στιγμη που μιλαμε για το συγκεκριμενο ποσο και για τη συγκεκριμενη διαρκεια το μεγιστο που μπορεις να παρεισ σε ελληνικη τραπεζα ειναι 1,50% περιπου.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
326
Likes
778
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Βρες δεύτερη δουλειά.

Απλές, πρακτικές λύσεις, μόνο εδώ.

Είμαι ΔΥ, δεν μπορώ να κάνω 2η δουλειά!


Ξεκινα διαβασμα για το Green City,
Ο πιο γενναιοδωρος τροπος μαζεματος 50.000 bonus για οποιον μενει Αθηνα με απασχοληση μια- δυο ωριτσες τον μηνα.
Το δουλεύω το greencity, έχω πάρει καμιά 10.000 πόντους ως τώρα και έχω άλλους 7500 προς εξαργύρωση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
καπως ετσι ειναι οπως τα λες τα υπολοιπα αλλα προθεσμιακη με 3,5% δεν υπαρχει . Ειναι αλλα προιοντα οπως ειπες με διαφορετικο ρισκο για αυτο δινουν και μεγαλυτερη αποδοση. Απλα το αναφερω για να μην συγκρινουμε διαφορετικα προιοντα.
Α, οχι, εγω ειμαι Δημοσιος Υπαλληλος, απο το Δημοσιο τρωμε ψωμι και δεν θα συγκρινα με κατι που εχει επιχειρηματικο ρισκο αλλα μονο με προιοντα του Δημοσιου που δινει η Τραπεζα της Ελλαδος και απλα τα διαθετει η Αλφα στους πελατες της.

Το δευτερο που με ενοχλει στις προθεσμιακες ειναι η εννοια της πιστοτητας στην Aegean, η αναγκαστικη "συνδρομη".
Τι εννοω: Ας πουμε οτι εχω την προσδοκια τα 10.000 να μου δινουν ως αποδοση ενα 3ημερο ταξιδι τον χρονο στο εξωτερικο.
1. Περιπτωση Alpha. Μου δινει καπου 40.000 bonus τον χρονο να κλεισω 2 εισιτηρια οποτε θελει η Aegean δινοντας διαθεσιμοτητες δωρεαν. Ομως μου ζηταει και φορους που κυμαινονται απο 55 ως 80 ευρω, ας πουμε οτι ειναι 65 ευρω μ.ο.. Μου παιρνει πισω δηλαδη μεσω των φορων εισιτηριου τους τοκους της προθεσμιακης και μενουν μονο 15 ευρω για τη διαμονη.
1. Περιπτωση τοκων 350 ευρω. Κλεινω με αλλη εταιρεια με ενα 250ρι που ειναι μια τιμη με πολυ μεγαλο παραθυρο διαθεσιμοτητας σε αλλες εταιρειες σε συγκριση με τα δυσυρετα award και μενουν κι 100 ευρω για διαμονη 2 βραδια ανα ατομο σε δικλινο των 100 ευρω. Βγαζω λοιπον ενα 3ημερο τον χρονο στο εξωτερικο αεροπορικα και διαμονη.
Εγω φυσικα ειμαι τρελη και τωρα που μιλαμε ειμαι Βελγιο με 90 ευρω οχι με low cost αλλα Brussels Airlines με τη βαλιτσουλα μου και με τα υπολοιπα 260 ευρω πληρωνω και 5 βραδια διαμονης απλα γιατι αρνηθηκα την πιστοτητα στην Aegean να τρωει υποχρεωτικα τους τοκους μεσω του δωρεαν εισιτηριου.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
καπως ετσι ειναι οπως τα λες τα υπολοιπα αλλα προθεσμιακη με 3,5% δεν υπαρχει . Ειναι αλλα προιοντα οπως ειπες με διαφορετικο ρισκο για αυτο δινουν και μεγαλυτερη αποδοση. Απλα το αναφερω για να μην συγκρινουμε διαφορετικα προιοντα, Αυτη τη στιγμη που μιλαμε για το συγκεκριμενο ποσο και για τη συγκεκριμενη διαρκεια το μεγιστο που μπορεις να παρεισ σε ελληνικη τραπεζα ειναι 1,50% περιπου.
Μια αλλη λυση ειναι να εχεις καταθεσεις σε προθεσμιακες ανοιχτες σε Ευρωπαικες Τραπεζες που παιρνεις απο 2.8% μεχρι κ 3.75% τωρα που μιλαμε.
Και πολυ απλα δεν κυνηγας να ψωνιζεις απο συγκεκριμενες επιχειρησεις με μια συγκεκριμενη καρτα και να πρεπει να τα χαλας παλι σε συγκεκριμενες επιχειρησεις. Αυτα που δινουνε οι ελληνικες τραπεζες με τις καρτες και τα bonus δεν συγκρινονται με τα επιτοκια εξω.
Πολυ απλα παιρνεις το επιτοκιο και το χαλας σε οποιαδηποτε επιχειρηση και σε οποιαδηποτε αεροπορικη εταιρεια!
Προφανως κανει η καθεμια κ ο καθενας την ερευνα του και βλεπει τι συμφερει. Εμενα με εχει βοηθησει αρκετα παντως!
 

poised

Member
Μηνύματα
973
Likes
7.772
Με κίνδυνο να ξεφύγουμε, τα επιτόκια που λες δεν τα έχω δει σε ανοιχτές προθεσμιακές σε ευρώ στην Ευρώπη. Αμοιβαία κεφάλαια ή άλλα προϊόντα ναι. Έχεις κάποιο παράδειγμα;
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
Με κίνδυνο να ξεφύγουμε, τα επιτόκια που λες δεν τα έχω δει σε ανοιχτές προθεσμιακές σε ευρώ στην Ευρώπη. Αμοιβαία κεφάλαια ή άλλα προϊόντα ναι. Έχεις κάποιο παράδειγμα;
Ενα παραδειγμα του 2.8% (χωρις προμηθειες σε καποιο πλανο που κερδιζεις παραπανω κ φτανει μεχρι 4% , μεχρι και Οκτωβριο του 24 θα ισχυει αυτο εαν ειχες ηδη ανοιξει saving account) ειναι η Ν26. Γερμανικη Τραπεζα με εγγυηση καταθεσεων εως 100Κ οπως και σε ολες τις τραπεζες στην Ευρωπη. Ανοιχτη προθεσμιακη , οχι αμοιβαιο κεφαλαιο οπως η Revolut που ειναι καπου εκει στο 2.8 με 3%. Συγγνωμη αν ξεφευγουμε στο νημα!
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
Ενα παραδειγμα του 2.8% ειναι η Ν26. Γερμανικη Τραπεζα με εγγυηση καταθεσεων εως 100Κ οπως και σε ολες τις τραπεζες στην Ευρωπη. Ανοιχτη προθεσμιακη , οχι αμοιβαιο κεφαλαιο οπως η Revolut που ειναι καπου εκει στο 2.8 με 3%. Συγγνωμη αν ξεφευγουμε στο νημα!
Εννοειται ερευνα πρωτα και μετα καποια κινηση. Επισης ειναι η TradeRepublic με 3.75%.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.465
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με κίνδυνο να ξεφύγουμε, τα επιτόκια που λες δεν τα έχω δει σε ανοιχτές προθεσμιακές σε ευρώ στην Ευρώπη. Αμοιβαία κεφάλαια ή άλλα προϊόντα ναι. Έχεις κάποιο παράδειγμα;
Ιταλικα ταχυδρομεια.
IMG_2714.jpeg
 

giannis228

Member
Μηνύματα
77
Likes
55
Μια αλλη λυση ειναι να εχεις καταθεσεις σε προθεσμιακες ανοιχτες σε Ευρωπαικες Τραπεζες που παιρνεις απο 2.8% μεχρι κ 3.75% τωρα που μιλαμε.
Και πολυ απλα δεν κυνηγας να ψωνιζεις απο συγκεκριμενες επιχειρησεις με μια συγκεκριμενη καρτα και να πρεπει να τα χαλας παλι σε συγκεκριμενες επιχειρησεις. Αυτα που δινουνε οι ελληνικες τραπεζες με τις καρτες και τα bonus δεν συγκρινονται με τα επιτοκια εξω.
Πολυ απλα παιρνεις το επιτοκιο και το χαλας σε οποιαδηποτε επιχειρηση και σε οποιαδηποτε αεροπορικη εταιρεια!
Προφανως κανει η καθεμια κ ο καθενας την ερευνα του και βλεπει τι συμφερει. Εμενα με εχει βοηθησει αρκετα παντως!
σε ποιες τραπεζες εννοεις αν μπορεις να αναφερεις? για τη freedom λες η καποιες αλλες τραπεζες που ειναι στο εξωτερικο?
 

x7777

Member
Μηνύματα
889
Likes
3.431
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Οι πόντοι που αναφέρει στις προθεσμιακές είναι υπολογισμένοι με την προσφορά του διπλασιασμού ή τα διπλασιάζει μετά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom