Alpha bank bonus

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Πήρα μια τηλεόραση από τον Κώτσο που μου εδωσε 100.000 μπονους. Μία βδομαδα σχεδόν την τηλεοραση την ψάχνουν ακόμα..... δικό τους λάθος..σκέφτομαι μήπως να ακυρωσω την παραγγελία. Τους πόντους δεν τους εχω μετατρεψει σε μιλια ακόμα. Ρωτάω το εξής: εάν τους κάνω μίλια και ακυρώσω μετά την παραγγελία τί γίνεται?
Το ότι αφαιρεί του πόντους από το πορτοφόλι σου στην άλφα με την ακύρωση μιας αγοράς αυτό είναι γνωστό. Τώρα όμως του χρωστάς αν έχουν γίνει μίλια, δεν τους αφαιρεί από τον λογαριασμό της Αιγαίου αλλά τους χρωστάς σε μελλοντική προσθήκη. Για παράδειγμα όταν πας να κάνεις μετατροπή -300.
Ακυρώσαμε ένα προϊόν που αγοράστηκε πριν την πρόσφορα 1Χ100, πήραν τους πόντους πίσω από το υπόλοιπο που είχαμε στην άλφα, άλλα επειδή είχαν γίνει μίλια τους χρωστάμε τώρα στην αιγαίου.
Λίγη προσοχή λοιπόν.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.693
Στον bonus λογαριασμό στην ALPHA, θα γίνει κίνηση -100.000 πόντων, όπως ήδη αναφέρθηκε. Αν οι διαθέσιμοι πόντοι δεν επαρκούν ή είναι μηδέν, το υπόλοιπο θα είναι χρεωστικό και κάθε κίνηση τούδε και στο εξής θα μειώνει το χρέος. Το μόνο θετικό είναι ότι το χρέος σε πόντους θα μειώνεται και από τις υπόλοιπες κινήσεις, π.χ. από τραπεζικά προϊόντα, που δεν θα γίνονταν μίλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Στον bonus λογαριασμό στην ALPHA, θα γίνει κίνηση -100.000 πόντων, όπως ήδη αναφέρθηκε. Αν οι διαθέσιμοι πόντοι δεν επαρκούν ή είναι μηδέν, το υπόλοιπο θα είναι χρεωστικό και κάθε κίνηση τούδε και στο εξής θα μειώνει το χρέος. Το μόνο θετικό είναι ότι το χρέος σε πόντους θα μειώνεται και από τις υπόλοιπες κινήσεις, π.χ. από τραπεζικά προϊόντα, που δεν θα γίνονταν μίλια.
Δεν νομιζω. Αναγνωριζει τον κουβα και μειωνει μονο τους ποντους που γινονται μιλια.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.693
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τον κουβά. Έστω ότι έχεις μετατρέψει όλους τους πόντους σε μίλια και το υπόλοιπο σου είναι 0. Αν γίνει κάποιος αντιλογισμός αγοράς με aegean bonus, ας πούμε για παράδειγμα 300 πόντοι, στην εφαρμογή θα δείχνει -300. Σε επόμενη αγορά π.χ. 25€ καύσιμα στη BP με Aegean Bonus, που παίρνεις 100 πόντους, θα δείξει -200. Αν η αγορά γίνει με χρυσή mastercard της Alpha, που δίνει 200 πόντους, θα δείξει υπόλοιπο -100 πόντους. Αυτά είναι σίγουρα και διαπιστωμένα, μου έχουν συμβεί. Αυτό που δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω γιατί δεν φαίνεται, είναι αν υπάρχει ξεχωριστή απόσβεση στις επί μέρους κάρτες και εν τέλει αν εξακολουθείς να χρωστάς τους πόντους ανά κάρτα ή όχι (που δεν το νομίζω).

Edit: Αλλά σε τελική, μετατρέψιμοι σε μίλια θα εξακολουθούν να είναι όσοι συλλέχθηκαν με κάρτα της Aegean, αυτό δεν αλλάζει.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Σε εμάς πήρε τους πόντους που χρωστούσαμε από την ακυρωμένη συναλλαγή και ήταν πόντοι που μείνανε χωρίς δυνατότητα μετατροπής άλλα ταυτόχρονα στην αιγαίο μας δείχνει ότι χρωστάμε μίλια (που είναι ακριβώς οι πόντοι της ακυρωμένης συναλλαγής) άρα αναγνωρίζει τους πόντους που μετατρέπονται και πράττει ανάλογα.
Παλιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις άπλα αφαιρούσε πόντους στην άλφα, όχι και πόντους και μίλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τον κουβά. Έστω ότι έχεις μετατρέψει όλους τους πόντους σε μίλια και το υπόλοιπο σου είναι 0. Αν γίνει κάποιος αντιλογισμός αγοράς με aegean bonus, ας πούμε για παράδειγμα 300 πόντοι, στην εφαρμογή θα δείχνει -300. Σε επόμενη αγορά π.χ. 25€ καύσιμα στη BP με Aegean Bonus, που παίρνεις 100 πόντους, θα δείξει -200. Αν η αγορά γίνει με χρυσή mastercard της Alpha, που δίνει 200 πόντους, θα δείξει υπόλοιπο -100 πόντους. Αυτά είναι σίγουρα και διαπιστωμένα, μου έχουν συμβεί. Αυτό που δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω γιατί δεν φαίνεται, είναι αν υπάρχει ξεχωριστή απόσβεση στις επί μέρους κάρτες και εν τέλει αν εξακολουθείς να χρωστάς τους πόντους ανά κάρτα ή όχι (που δεν το νομίζω).

Edit: Αλλά σε τελική, μετατρέψιμοι σε μίλια θα εξακολουθούν να είναι όσοι συλλέχθηκαν με κάρτα της Aegean, αυτό δεν αλλάζει.
Η τελικος λογαριασμος δεν δειχνει - ποτε. Δειχνει 0. Καθε φορα που προσθετεις ποντους που γινονται μιλια, δεν αλλαζει το υπολοιπο. Οταν προσθετεις ποντους που δεν γινονται μιλια, ανεβαινει το υπολοιπο αλλα δεν μετατρεπονται. Μεχρι να "ξεχρεωσεις" τον κουβα που γινονται μιλια αυτος δεν ανεβαζει το νουμερο.
Το λεω γιατι μου εχει συμβει αρκετες φορες και δεν εχω δει ποτε αρνητικο υπολοιπο.
 

nick07

Member
Μηνύματα
345
Likes
636
Σε εμάς πήρε τους πόντους που χρωστούσαμε από την ακυρωμένη συναλλαγή και ήταν πόντοι που μείνανε χωρίς δυνατότητα μετατροπής άλλα ταυτόχρονα στην αιγαίο μας δείχνει ότι χρωστάμε μίλια (που είναι ακριβώς οι πόντοι της ακυρωμένης συναλλαγής) άρα αναγνωρίζει τους πόντους που μετατρέπονται και πράττει ανάλογα.
Παλιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις άπλα αφαιρούσε πόντους στην άλφα, όχι και πόντους και μίλια.
Δηλαδη οταν πετας μετα με Αιγαιου σου κραταει τα μιλια απο τις πτησεις μεχρι να καλυψει τον αντιλογισμο του κωτσο; 🙄
 

Sugar

Member
Μηνύματα
220
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Σε εμάς πήρε τους πόντους που χρωστούσαμε από την ακυρωμένη συναλλαγή και ήταν πόντοι που μείνανε χωρίς δυνατότητα μετατροπής άλλα ταυτόχρονα στην αιγαίο μας δείχνει ότι χρωστάμε μίλια (που είναι ακριβώς οι πόντοι της ακυρωμένης συναλλαγής) άρα αναγνωρίζει τους πόντους που μετατρέπονται και πράττει ανάλογα.
Παλιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις άπλα αφαιρούσε πόντους στην άλφα, όχι και πόντους και μίλια.
Πρέπει να μου βρούν άμεσαααα την τηλεόραση!! Θα τρελαθώ αν χάσω 120.000 μίλια (πόσο μάλλον να χρωστάω🙄) Για την τηλεόραση χέστηκα🤪
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Πρέπει να μου βρούν άμεσαααα την τηλεόραση!! Θα τρελαθώ αν χάσω 120.000 μίλια (πόσο μάλλον να χρωστάω🙄) Για την τηλεόραση χέστηκα🤪
Μην ακυρώσεις με τίποτε, ακόμα και αν σου το προτείνουν, άπλα περιμένεις, θα στην αντικαταστήσουν. πάρε τηλέφωνο την εξυπηρετεί και ζήτησε να μιλήσεις με τα κεντρικά. έχει πολύ αναμονή.
 

nick07

Member
Μηνύματα
345
Likes
636
Πρέπει να μου βρούν άμεσαααα την τηλεόραση!! Θα τρελαθώ αν χάσω 120.000 μίλια (πόσο μάλλον να χρωστάω🙄) Για την τηλεόραση χέστηκα🤪
Περιμενε να ξαναστοκαρουν, αν δεν εχουν στοκ, ή ζητα να σου αλλαξουν με καποια παραπλησια (εφοσον προκειται για δικο τους λαθος).
Εμενα υποτίθεται ειναι δεσμευμενο το προιον εδω και 1 βδομαδα και ολο θα φυγει την επομενη, χωρις να ξερουν γιατι δεν εφυγε..χθες! Κι ακομα τιποτα. Υποψιαζομαι πως ηταν εκτος στοκ, περιμενουν παραγγελια και λενε βλακειες για να περναει ο χρονος. Αυτο ειναι το καλο σεναριο, το κακο ειναι πως δεν ξερουν τι τους γινεται. Γενικα πολυ ασοβαρες καταστασεις, που δεν συναντας ουτε στο μπακαλικο του χωριου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
, ή ζητα να σου αλλαξουν με καποια παραπλησια (εφοσον προκειται για δικο τους λαθος).
Αν κανουν ακυρωση της παραγγελιας και νεα παραγγελια, που ειναι το πιθανοτερο, γιατι δεν μπορει να γραφει αλλα η αποδειξη, πανε τα μιλια.
Εγω εκανα 3 παραγγελιες, ολα μικρες συσκευες η κουζινικα. Η μια εφτασε σε 2 μερες, οι αλλες 2 αναμενονται και με πηραν τηλ μονο να μου πουν οτι δεν θα μου παραδωσουν μια ζυγαρια. Προφανως δεν υπηρχε ποτε στο καταστημα και θα ακυρωθει στο 2μηνο. Οπως με τους καφεδες που δεν ερχονται και μετα σου βγαζουν την ψυχη μεχρι να επιστρεψουν τα λεφτα γιατι ειναι τελειως αστοιχειωτοι οι τηλεφωνητες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom