Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

pan82

Member
Μηνύματα
721
Likes
918
Επανέρχομαι σχετικά με τις παροχές των καρτών.
1. Η ταξιδιωτική ασφάλεια που προσφέρει, τι καλύπτει ακριβώς? έχει κανείς τους όρους?
2. Οι παροχές όπως 1+1 εισητήριο και έκπτωση έχουν κάποιο περιορισμό (ως προορισμό ή χρόνο που πετάς ή αξία εισητηρίου)?
3. To 1+1 μπορείς να βγάλεις και σε άλλους εισητήριο? π.χ. Για τα δύο παιδιά σου ή ο ένας πρέπει να είσαι εσύ πάντα?
2. Είναι ένα εισιτήριο όσο και να κάνει συν τους φόρους από το δεύτερο, δεν έχει κάποιο περιορισμό αξίας όχι.
3. Πρέπει να είσαι εσύ στη κράτηση σαν πρώτος το ίδιο ισχύει και για τους εκπτωτικούς κωδικούς που δίνει
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.035
Likes
4.733
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ρε σεις ανοιξτε εναν λογαριασμο να μπαινει ο μισθος εκει και με το πατημα ενος κουμπιου να βλεπετε ον λαιν ζωντανα τις κινησεις
Αυτό το έχω σε Εθνική και 1 μέρα νωρίτερα από συναδέλφους :haha:

να απελευθερωνετε πιστωτικο υπολοιπο με προωρες πληρωμες.
Εδώ, εγώ είμαι της θετικής... Τα οικονομικά τα μισούσα... Μου ακούγονται κινέζικα. Μου αρκεί το απλό:

Τότε ξέρω ότι είμαι ΟΚ.

Αντε που θα τρεχετε στα καταστηματα πριν τις 11 το πρωι -μετα τις 11 μονο με ραντεβου- η στο ΑΤΜ.
ΑΤΜ και σχεδόν πάντα βράδυ. Σιγά να μην τρέχω στο ταμείο "αυτό δεν μου το δέχονται", "πού θα πας το τριήμερο της 28ης", "θέλω να σηκώσω τα δις που έχω"... Βαριέμαι να τα ακούω αυτά... :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.758
Likes
44.271
Εδώ, εγώ είμαι της θετικής... Τα οικονομικά τα μισούσα... Μου ακούγονται κινέζικα. Μου αρκεί το απλό:
Εστω οτι φευγεις ταξιδι, εχεις πιστωτικο οριο 1500 ευρω και ηδη εχεις φορτωσει αυτον τον μηνα την καρτα 1000 ευρω. 500 υπολοιπο οριο δεν φτανουν να βγει το ταξιδι.
Προπληρωνεις την καρτα και ξαναφερνεις το οριο δανεισμου στα 1500. Με το πατημα δυο κουμπιων απο τον λογαριασμο. Πιο δυσκολο ειναι να πας Εθνικη, να βγαλεις μισθο, να πας ΑΤΜ Αλφα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
4.260
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εστω οτι φευγεις ταξιδι, εχεις πιστωτικο οριο 1500 ευρω και ηδη εχεις φορτωσει αυτον τον μηνα την καρτα 1000 ευρω. 500 υπολοιπο οριο δεν φτανουν να βγει το ταξιδι.
Προπληρωνεις την καρτα και ξαναφερνεις το οριο δανεισμου στα 1500. Με το πατημα δυο κουμπιων απο τον λογαριασμο. Πιο δυσκολο ειναι να πας Εθνικη, να βγαλεις μισθο, να πας ΑΤΜ Αλφα.
Αυτό που αναφέρεις είναι το πιο σημαντικό πλεονέκτημα του web banking στη διαχείριση της κάρτας!
Το εξήγησες πολύ καλά (2 φορές) αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να το καταλάβουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν τι είναι το πιστωτικό όριο μιας κάρτας...
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές και εγώ να εξηγήσω σε συναδέλφους πόσο εύκολο είναι να διαχειριστείς μια πιστωτική καρτα χωρίς να πληρώσεις πότε τόκους υπερημερίας, αλλά μάταια...
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
172
Likes
41
Αυτό που αναφέρεις είναι το πιο σημαντικό πλεονέκτημα του web banking στη διαχείριση της κάρτας!
Το εξήγησες πολύ καλά (2 φορές) αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να το καταλάβουν πολλοί που δεν γνωρίζουν καν τι είναι το πιστωτικό όριο μιας κάρτας...
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές και εγώ να εξηγήσω σε συναδέλφους πόσο εύκολο είναι να διαχειριστείς μια πιστωτική καρτα χωρίς να πληρώσεις πότε τόκους υπερημερίας, αλλά μάταια...
Εναλλακτικά:
- ή μπορείς να αιτηθείς αύξηση του μηνιαίου σου ορίου (έχει σχέση με το εκκαθαριστικό σου), σε μόνιμη βάση.
- ή μπορείς να αιτηθείς αύξηση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα π.χ. για κάποιο ταξίδι.
- ή στο τέλος μπορείς να προπληρώσεις ένα ποσό π.χ. 3.000 και αυτό μαζί με το μηνιαίο σου όριο θα προστεθεί για να το έχεις ως σύνολο στο ταξίδι σου.

Τελικά σήμερα έγινε η αίτηση για Visa Premium. Στο τέλος του ενός έτους θα αξιολογηθεί αν αξίζει και ή θα την κρατήσω ή θα πάρω την από Visa. Μου έδωσαν άλλη μία δωρεάν για χρήση από άτομο της οικογένειας, για να μαζευει και αυτό πόντους.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
172
Likes
41
3. Πρέπει να είσαι εσύ στη κράτηση σαν πρώτος το ίδιο ισχύει και για τους εκπτωτικούς κωδικούς που δίνει
Με την Premium Visa σου δίνει και μία ακόμα για άλλο άτομο της οικογένειας. Σε αυτή την περίπτωση εξακολουθεί να ισχύει το ίδιο, δηλ. να πρέπει να είσαι εσύ ως πρώτος?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.758
Likes
44.271
Με την Premium Visa σου δίνει και μία ακόμα για άλλο άτομο της οικογένειας. Σε αυτή την περίπτωση εξακολουθεί να ισχύει το ίδιο, δηλ. να πρέπει να είσαι εσύ ως πρώτος?
Εχω βγαλει προσθετη mastecard. Δεν ειναι "μια ακομη" αλλα η ιδια καρτα με αλλο ονομα χρηστη που μοιραζεστε το δικο σου πιστωτικο οριο με το αλλο ατομο. Μπορεις να βγαλεις για 3 συνολικα ατομα, αλλα το πιστωτικο οριο μοιραζεται σε πολλα ατομα και ειναι προβλημα. Γι αυτο δεν εβγαλα προσθετη της κυριας καρτας που χρησιμοποιω για ολα τα εξοδα του σπιτιου αλλα της αχρειαστης.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
172
Likes
41
Δεν ειναι "μια ακομη" αλλα η ιδια καρτα με αλλο ονομα χρηστη που μοιραζεστε το δικο σου πιστωτικο οριο με το αλλο ατομο.
Για αυτό ρωτάω για το 1+1 αν μπορούν τα το πάρουν άλλα μέλη της οικογένειας που έχουν και την "άλλη" κάρτα. Επίσης όλοι οι πόντοι πάνε στον κωδικό του κάθε μέλους.

Μπορεις να βγαλεις για 3 συνολικα ατομα, αλλα το πιστωτικο οριο μοιραζεται σε πολλα ατομα και ειναι προβλημα.
Σωστά για το όριο όμως έγραψα ακριβώς ποιό πάνω τις εναλλακτικές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.758
Likes
44.271
Για αυτό ρωτάω για το 1+1 αν μπορούν τα το πάρουν άλλα μέλη της οικογένειας που έχουν και την "άλλη" κάρτα. Επίσης όλοι οι πόντοι πάνε στον κωδικό του κάθε μέλους.


Σωστά για το όριο όμως έγραψα ακριβώς ποιό πάνω τις εναλλακτικές.
Δεν ειναι "αλλη", ειναι η δικη σου 8καρτα που παραχωρησες νομιμα τη χρηση και τρωνε δικα σου λεφτα. Το ειπα πιο πριν. Αρα τι να παρουν, αφου δεν εχουν δικη τους καρτα.
Γι αυτο λεγεται προσθετη κι οχι αλλη. Τρωνε το δικο σου πιστωτικο υπολοιπο αλλα δεν εχουν καθολου δικαιωματα, ουτε να τη μπλοκαρουν ουτε να την ξεμπλοκαρουν ουτε να θεωρουνται κατοχοι για παροχη.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.035
Likes
4.733
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εστω οτι φευγεις ταξιδι, εχεις πιστωτικο οριο 1500 ευρω και ηδη εχεις φορτωσει αυτον τον μηνα την καρτα 1000 ευρω. 500 υπολοιπο οριο δεν φτανουν να βγει το ταξιδι.
Προπληρωνεις την καρτα και ξαναφερνεις το οριο δανεισμου στα 1500. Με το πατημα δυο κουμπιων απο τον λογαριασμο. Πιο δυσκολο ειναι να πας Εθνικη, να βγαλεις μισθο, να πας ΑΤΜ Αλφα.
Μια χαρά κατανοητό για εμάς τους άσχετους :haha:

Μια δυο φορές το έχω φτάσει σε παλιά κάρτα η οποία ήταν πρόσθετη κιόλας. Μετά από 1-2 μέρες πήγαινα και κατέθετα τα χρήματα, δεν είχα φτάσει ποτέ μέσα στο μήνα να "χρωστάω" ολόκληρο το όριο…

Κατατοπιστική πάντως! :clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.758
Likes
44.271
Μια χαρά κατανοητό για εμάς τους άσχετους :haha:

Μια δυο φορές το έχω φτάσει σε παλιά κάρτα η οποία ήταν πρόσθετη κιόλας. Μετά από 1-2 μέρες πήγαινα και κατέθετα τα χρήματα, δεν είχα φτάσει ποτέ μέσα στο μήνα να "χρωστάω" ολόκληρο το όριο…

Κατατοπιστική πάντως! :clap:
Αν ηταν δικη σου η καρτα και δεν ενιωθες την πιεση να τα πληρωσεις αμεσα, θα λειτουργουσες αλλιως. Τον πρωτο μηνα μολις αποκτησεις πιστωτικη εχεις ενα ξαφνικο ψυχολογικο προνομιο να μετακυλησεις τα εξοδα του Οκτωβριου πχ μετα απο 30 μερες, αρα να σου μεινει το εισοδημα του Οκτωβριου να το φας οπου θελεις :D.
Δυστυχως αν κοψεις την καρτα, μετα το κοψιμο θα βρεθεις να χρωστας τον προηγουμενο μηνα και να τρεχουν τα εξοδα του τρεχοντος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.581
Μηνύματα
902.095
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom