30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
@gkalla να σου πω ένα ευχαριστώ για τον οδηγό σου! Πήγαμε 10 μέρες Κεφαλονιά, είχα κρατήσει πολλές σημειώσεις από όσα έγραψες και περάσαμε υπέροχα :xalara:

Να προσθέσω προσωπική γνώμη:
Μύρτος & Αντίσαμος υπερεκτιμημένες παραλίες! Δεν θα ξαναπήγαινα καν αν γυρνούσα Κεφαλονιά! Πιο ωραίες από πάνω να τις βλέπεις παρά οι παραλίες αυτές καθαυτές.

Οι αγαπημένες μου ήταν η Φτέρη (από τις καλύτερες που έχω πάει γενικά), οι Πετανοί (αν και πολύ κύμα, είναι φοβερή και πολύ ωραία η ταβέρνα της Ερασμίας εκεί), οι Αλατιές (πολύ γλυκούλα) και το Δαφνούδι (υπέροχα νερά)! :heart:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.431
Likes
7.879
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
@gkalla να σου πω ένα ευχαριστώ για τον οδηγό σου! Πήγαμε 10 μέρες Κεφαλονιά, είχα κρατήσει πολλές σημειώσεις από όσα έγραψες και περάσαμε υπέροχα :xalara:

Να προσθέσω προσωπική γνώμη:
Μύρτος & Αντίσαμος υπερεκτιμημένες παραλίες! Δεν θα ξαναπήγαινα καν αν γυρνούσα Κεφαλονιά! Πιο ωραίες από πάνω να τις βλέπεις παρά οι παραλίες αυτές καθαυτές.

Οι αγαπημένες μου ήταν η Φτέρη (από τις καλύτερες που έχω πάει γενικά), οι Πετανοί (αν και πολύ κύμα, είναι φοβερή και πολύ ωραία η ταβέρνα της Ερασμίας εκεί), οι Αλατιές (πολύ γλυκούλα) και το Δαφνούδι (υπέροχα νερά)! :heart:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αλατιές είναι από τις ελάχιστες παραλίες που δεν έχω πάει. Έχω ακόμη μέρες όμως. Έχει εύκολη πρόσβαση; Να το τολμήσω;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αλατιές είναι από τις ελάχιστες παραλίες που δεν έχω πάει. Έχω ακόμη μέρες όμως. Έχει εύκολη πρόσβαση; Να το τολμήσω;
Εννοείται να πας! Πανευκολη πρόσβαση με κανονικό δρόμο με άσφαλτο και ευρύχωρο πάρκινγκ.

Έχει και ενα μαγαζί για καφέ ακριβώς πάνω από την παραλία αλλά και αρκετό χώρο με δέντρα και σκια! Ξαπλώνεις κάτω από τα δέντρα και κατεβαίνεις με 5-10 σκαλάκια στην παραλία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντίσαμος: Απελπιστική η κατάσταση με τα ομπρελοκαθίσματα. Δεν υπάρχει χώρος, ούτε χιολιοστό,
Καλα κοψε κατι, δεν χρειαζονται υπερβολες. Φωτο απογευμα 15/8. Μια χαρα κινεισαι, αν θελει καποιος να στησει αντισκηνο θα στριμωχτει.
IMG_3084.jpeg

@gkalla
Να προσθέσω προσωπική γνώμη:
Μύρτος & Αντίσαμος υπερεκτιμημένες παραλίες! Δεν θα ξαναπήγαινα καν αν γυρνούσα Κεφαλονιά!
Θα προσθεσω κι εγω μια γνωμη για να σχηματιστει μια σφαιρικη εικονα: μεγαλο λαθος οποιος δεν παει και στις 2, εμβληματα του νησιου και απο τις καλυτερες της χωρας. Ο δε Μυρτος ανετα και στις καλυτερες της Ευρωπης.
IMG_3082.jpeg

IMG_3083.jpeg

Αλατιές είναι από τις ελάχιστες παραλίες που δεν έχω πάει.
Δεν χανεις κ τπτ. Χρησιμη μονο για τη συμπληρωση του καλου οδηγου σου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.431
Likes
7.879
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλα κοψε κατι, δεν χρειαζονται υπερβολες. Φωτο απογευμα 15/8. Μια χαρα κινεισαι, αν θελει καποιος να στησει αντισκηνο θα στριμωχτει.
Την πέτυχες μια χαρά. 2 μέρες μετά πήγα κι έφυγα κατευθείαν.

Θα προσθεσω κι εγω μια γνωμη για να σχηματιστει μια σφαιρικη εικονα: μεγαλο λαθος οποιος δεν παει και στις 2, εμβληματα του νησιου και απο τις καλυτερες της χωρας. Ο δε Μυρτος ανετα και στις καλυτερες της Ευρωπης.
Για την Αντίσαμο επειδή έχω την εικόνα από τότε που πήγαινες με χωματόδρομο κι είχε μόνο μια καντίνα στην άκρη θα συμφωνήσω. Αλλά με άλλους όρους. Πχ να πας τέλος Ιουνίου η αρχές Σεπτέμβρη.
Για τον Μύρτο όμως πιστεύω κι εγώ πως είναι καλύτερη από ψηλά παρά κάτω. Θεωρώ Πλατιά Άμμο και Χάλκες κλάσεις ανώτερες. Αλλά περί ορέξεως…
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Την πέτυχες μια χαρά. 2 μέρες μετά πήγα κι έφυγα κατευθείαν.
Κοιτα συμπτωση, κι εγω εκει ημουν κ στις 17/8 κ μαλιστα ειχε λιγοτερο κοσμο. Μηπως να κανουμε ολοι μια βολτα 15/8 σε σικελικη παραλια αιχμης να δουμε τι σημαινει «δεν υπαρχει χιλιοστο»; Στην κυριολεξια ομως.
Η παραλια ειναι κορυφη, απεραντο γαλαζιο, εκατομμυρια ψαρια που τρωνε απο την παλαμη σου κ σκηνικο καταπρασινο. Υπαρχει το μπαρ με τερμα μουσικη, ομως 1 χιλιομετρο παραπερα το τιποτε, δηλ τα τζιτζικια σε τερμα ενταση.
 

annoula

Member
Μηνύματα
371
Likes
876
@gkalla να σου πω ένα ευχαριστώ για τον οδηγό σου! Πήγαμε 10 μέρες Κεφαλονιά, είχα κρατήσει πολλές σημειώσεις από όσα έγραψες και περάσαμε υπέροχα :xalara:

Να προσθέσω προσωπική γνώμη:
Μύρτος & Αντίσαμος υπερεκτιμημένες παραλίες! Δεν θα ξαναπήγαινα καν αν γυρνούσα Κεφαλονιά! Πιο ωραίες από πάνω να τις βλέπεις παρά οι παραλίες αυτές καθαυτές.

Οι αγαπημένες μου ήταν η Φτέρη (από τις καλύτερες που έχω πάει γενικά), οι Πετανοί (αν και πολύ κύμα, είναι φοβερή και πολύ ωραία η ταβέρνα της Ερασμίας εκεί), οι Αλατιές (πολύ γλυκούλα) και το Δαφνούδι (υπέροχα νερά)! :heart:
Κρυμμένο διαμαντακι το Δαφνούδι! Παντως στο συγκεκριμενο νησι κουραστηκα παρα πολυ με τος αποστασεις. Παρόλα αυτά Μύρτος και Πλατιά Άμμος μαζι με Δαφνούδι ειναι για μενα οι καλυτερες του νησιου.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
167
Likes
133
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καθλως είμαι στο νησί τις τελευταίες 20 μέρες να κάνω μια ενημέρωση για διαφοροποιήσεις που παρατήρησα.

Παραλίες
Μανιά
: Εξαιτίας των έντονων νοτιάδων το χειμώνα υποβαθμίστηκε αρκετά η παραλία. Πολλά πρανή, αριστερά και δεξιά της παραλίας έχουν υποστεί κατολισθήσεις και έχουν αποκλειστεί, με πρόχειρο τρόπο (κορδέλες και ταμπέλες κινδύνου). Επιλέον έχουν μαζευτεί πολλά νεκρά φύκια (ποσειδωνίες που λέει κι η διαφήμιση) στα νερά ενώ όσα είχαν συγκεντρωθεί πάνω στην παραλία έχουν απομακρυνθεί κάπως πρόχειρα. Το ίδιο ισχύει και στον γειτονικό Κουταλά αλλά και στην Κουνόπετρα.
Αντίσαμος: Απελπιστική η κατάσταση με τα ομπρελοκαθίσματα. Δεν υπάρχει χώρος, ούτε χιολιοστό, για αυτούς που δεν γουστάρουν να πληρώνουν νταβαντζιλίκια. Δύσκολα θα ξαναπάω! Το app και οι καταγγελίες φαίνεται δεν "πιάνουν" εκεί.
Πλατιά Άμμος: Παρόλες τις δημοσιεύσεις σχετικά με την επισκευή των σκαλιών που οδηγούν στην παραλία δεν έχει γίνει τίποτα ουσιαστικό. Υπάρχουν μόνο σχοινιά στο τελευταίο κομμάτι και η κατάβαση είναι, το λιγότερο, επικίνδυνη.

Εστίαση
H ταβέρνα Όστρια στον Μέγα Λάκκο άλλαξε όνομα κι έγινε Όασις. Κατά τα άλλα δεν άλλαξε κάτι και παραμένει μια καλή κι οικονομική ταβέρνα.
Η ταβέρνα Δρόσος στη παραλία του Αθέρα άλλαξε ιδιοκτησία κι όνομα. Τώρα λέγεται Αθερονήσι. Καμιά ουσιαστική αλλαγή με το προηγούμενο καθεστώς. Μπορείτε να την επιλέξετε άφοβα.
Η Λαδόκολα στην Πλαγιά στα Δαμουλιανάτα δεν είναι πια οικονομική, έχει ανέβει επίπεδο στις τιμές
και θα την χαρακτήριζα μεσαία. Το φαγητό, η εξυπερήτηση και η θέα παραμένουν πολύ καλά όπως και πριν.
Οι Βινάριες λίγο έξω από το Αργοστόλι έχουν ξεφύγει τελείως οικονομικά και είναι πια απλησίαστες για το μέσο βαλάντιο (σχεδόν 50€ το κεφάλι! ). Το δε φαγητό τους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και σε καμία περίπτωση αντάξιο των τιμών. Από μένα τρώνε Χ.
Καλησπερα

πηγαμε στη λαδοκολα και εμεις καλη εξυπηρετηση καλο φαγητο, ολα τα κυριος πιατα απο 10Ε αλλα μεγαλες μεριδες φαγαμε πολυ ωραια. ΕΙχε δροσια οποτε παρτε κανα ζακετακι,,,

πηγαμε στο Σταθη δεν τρελαθηκαμε απο το φαγητο λιγα πιατα ψητα νοστημα αλλα οχι κατι το τρομερο.

εκει που φαγαμε πολυ ωραια ηταν στους πετανους στην ερασμια και στο δρομο για φισκαρδο ενα καινουργιο μαγαζι ο Χρυσαφης.
Επισεις και στο Βαρδιανοι island φαγαμε εξαιρετικα αλλα ηταν ακριβο, βεβαια πολυ ποιοτικο..
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
167
Likes
133
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Κρυμμένο διαμαντακι το Δαφνούδι! Παντως στο συγκεκριμενο νησι κουραστηκα παρα πολυ με τος αποστασεις. Παρόλα αυτά Μύρτος και Πλατιά Άμμος μαζι με Δαφνούδι ειναι για μενα οι καλυτερες του νησιου.
Δαφνουδι θα πω και εγω τελεια. η σπηλια ηταν αποκορυφωμα αξιζε το περπατημα...
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
55
Likes
354
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καθώς είμαι στο νησί τις τελευταίες 20 μέρες να κάνω μια ενημέρωση για διαφοροποιήσεις που παρατήρησα.

Παραλίες
Μανιά
: Εξαιτίας των έντονων νοτιάδων το χειμώνα υποβαθμίστηκε αρκετά η παραλία. Πολλά πρανή, αριστερά και δεξιά της παραλίας έχουν υποστεί κατολισθήσεις και έχουν αποκλειστεί, με πρόχειρο τρόπο (κορδέλες και ταμπέλες κινδύνου). Επιλέον έχουν μαζευτεί πολλά νεκρά φύκια (ποσειδωνίες που λέει κι η διαφήμιση) στα νερά ενώ όσα είχαν συγκεντρωθεί πάνω στην παραλία έχουν απομακρυνθεί κάπως πρόχειρα. Το ίδιο ισχύει και στον γειτονικό Κουταλά αλλά και στην Κουνόπετρα.
Αντίσαμος: Απελπιστική η κατάσταση με τα ομπρελοκαθίσματα. Δεν υπάρχει χώρος, ούτε χιολιοστό, για αυτούς που δεν γουστάρουν να πληρώνουν νταβαντζιλίκια. Δύσκολα θα ξαναπάω! Το app και οι καταγγελίες φαίνεται δεν "πιάνουν" εκεί.
Πλατιά Άμμος: Παρόλες τις δημοσιεύσεις σχετικά με την επισκευή των σκαλιών που οδηγούν στην παραλία δεν έχει γίνει τίποτα ουσιαστικό. Υπάρχουν μόνο σχοινιά στο τελευταίο κομμάτι και η κατάβαση είναι, το λιγότερο, επικίνδυνη.

Εστίαση
H ταβέρνα Όστρια στον Μέγα Λάκκο άλλαξε όνομα κι έγινε Όασις. Κατά τα άλλα δεν άλλαξε κάτι και παραμένει μια καλή κι οικονομική ταβέρνα.
Η ταβέρνα Δρόσος στη παραλία του Αθέρα άλλαξε ιδιοκτησία κι όνομα. Τώρα λέγεται Αθερονήσι. Καμιά ουσιαστική αλλαγή με το προηγούμενο καθεστώς. Μπορείτε να την επιλέξετε άφοβα.
Η Λαδόκολα στην Πλαγιά στα Δαμουλιανάτα δεν είναι πια οικονομική, έχει ανέβει επίπεδο στις τιμές και θα την χαρακτήριζα μεσαία. Το φαγητό, η εξυπερήτηση και η θέα παραμένουν πολύ καλά όπως και πριν.
Οι Βινάριες λίγο έξω από το Αργοστόλι έχουν ξεφύγει τελείως οικονομικά και είναι πια απλησίαστες για το μέσο βαλάντιο (σχεδόν 50€ το κεφάλι! ). Το δε φαγητό τους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και σε καμία περίπτωση αντάξιο των τιμών. Από μένα τρώνε Χ.
Μολις επέστρεψα απο Κεφαλονιά. Επιβεβαιώνω για τη κατάσταση των παραλιών που θίγεις.
Ειδικότερα για την Αντίσαμο (η οποία από φυσική ομορφια είναι καταπληκτική), η κατάσταση είναι απελπιστική απο τα ομπρελοκαθισμάτα κατά μήκος και πλάτος της παραλίας. Αν μη τι άλλο, υποβαθμίζει την ιδια τη παραλία αυτός ο υπερβολικός ογκος ομπρελών.
Σαν να τηλεμεταφέρθηκε η εστίαση των mall πάνω στην ακτή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom