πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μιλάς μόνο για το κέντρο της Αθήνας, γιατί όσοι μένουν παραέξω στο νομό Αττικής είναι αναγκασμένοι να έχουν ΙΧ. Συγκοινωνία ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!
Ακριβώς.
Κι εξαρτάται και από το lifestyle του κάθε ανθρώπου.
Εγώ πχ δεν βγαίνω σχεδόν καθόλου κέντρο και γενικά θέλω τα weekends να πηγαίνω βουνό/πεζοπορίες το χειμώνα και θάλασσα το καλοκαίρι. Αυτή είναι η διασκέδασή μου. Ευτυχώς αν και δεν οδηγώ η ίδια έχω το προνόμιο να τα χαίρομαι σε μεγάλο βαθμό, αλλά ακόμα κι έτσι νιώθω μεγάλο τον περιορισμό του ότι δεν οδηγώ.
Ειλικρινά, αν δεν με δυσκόλευε η οδήγηση πρακτικά, δεν υπήρχε περίπτωση να μην επένδυα σε αμάξι, όσο μεγάλο έξοδο κι αν είναι. Αν δε μένεις σε κέντρο μεγάλης πόλης και αν σε ενδιαφέρουν τα οδικά ταξίδια και οι αποδράσεις στη φύση απλά δεν έχεις ποιότητα ζωής στην Ελλάδα χωρίς αυτοκίνητο.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
Ε οχι και γενικα στην Ευρωπη.
Στο Τορινο τα χειροποιητα 12 ευρω πριν 1 μηνα. Στο Ζαγκρεμπ, στην ιδια χωρα με 30 ευρω τρωγαμε δυο ατομα Ιουλη πληρες γευμα.

Λεγεται "υπερτουρισμος-αρπαχτη σε θερετρα".
Αύριο πάμε σε ένα άλλο νησί στο Μπράτς...άντε να δούμε και εκεί...πάντως στην Κόρτσουλα ωραίο νησί, ωραία χώρα αλλά οι τιμές είναι για γέλια ( ή για κλάματα, ευτυχώς η Σικελία κρατάει ακόμα γερά)...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.891
Likes
9.958
Athenee. Ηθελαν καποιοι φιλοι που ηρθαν απο εξωτερικο να το επισκεφθουν, οποτε πηγαμε. Προσωπικα ειχα να παω απο τοτε που ηταν Zonar’s. Με το που καθεσαι, πριν προλαβεις να παρεις ανασα, «μπαμ» σου καρφωνουν στο τραπεζι ενα μεγαλο μπουκαλι νερο 8€. ΟΚΤΩ!!! Αυτο κι αν ειναι αισχροκερδεια. Οι μισοι πελατες ηταν τουριστες.
Τελικα δεν ειναι μονο αισχροκερδεια, ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ
Nefeli Meg on Instagram: "Αν φάτε βέβαια το ψωμί και πιείτε το νερό τότε, ναι το πληρώνετε 😂 • • • #ελλαδα #φαγητο #εστιατόριο"
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.833
Likes
7.274
Λατινικη Αμερικη γιναμε, και εμεις γκρινιαζουμε!
Να πεις στου αγοριού απέναντι (αυτόν τον γιουτιουμπερ που θέλει να γίνει ο ρομπεν των δασών και ο διαφωτιστής των ηλίθιων), πως χωρίς καρτελοποίηση, υπάρχει κανιβαλισμός του προϊόντος και οδηγεί στο μονοπώλιο. Αλήθεια φοράει περουκίνι η έτσι μου φαίνεται;
Ρυθμιστικές αρχές υπάρχουν, θα μπορούσαν να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους (ώστε και οι εταιρείες να κερδίζουν μέσα σε λογικά πλαίσια και ο καταναλωτής να αγοράζει φτηνά) Και μάλιστα εύκολα και γρήγορα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
179
Likes
757
Να πεις στου αγοριού απέναντι (αυτόν τον γιουτιουμπερ που θέλει να γίνει ο ρομπεν των δασών και ο διαφωτιστής των ηλίθιων), πως χωρίς καρτελοποίηση, υπάρχει κανιβαλισμός του προϊόντος και οδηγεί στο μονοπώλιο. Αλήθεια φοράει περουκίνι η έτσι μου φαίνεται;
Ρυθμιστικές αρχές υπάρχουν, θα μπορούσαν να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους (ώστε και οι εταιρείες να κερδίζουν μέσα σε λογικά πλαίσια και ο καταναλωτής να αγοράζει φτηνά) Και μάλιστα εύκολα και γρήγορα.
Αντε ντε πες τα! Αναθεμα, τοσο καιρο παραειχαμε γινει εξυπνοπουλια απο την δημοσιογραφια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.672
Likes
43.921

Λατινικη Αμερικη γιναμε, και εμεις γκρινιαζουμε!
Ωραια τα λεει, μονο που παραλειπει στη συζητηση οτι αυτο επελεξε η πλειοψηφια των πολιτων και μαλιστα προσφατα, οποτε ας φανε την πιτσα τωρα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.891
Likes
9.958
χωρίς καρτελοποίηση, υπάρχει κανιβαλισμός του προϊόντος και οδηγεί στο μονοπώλιο.

Τζαμπα μας ελεγαν στο Πανεπιστημιο δηλαδη οτι τα καρτελ ειναι η χειροτερη μορφη οικονομιας, χειροτερη απο το μονοπωλιο;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.833
Likes
7.274
Τζαμπα μας ελεγαν στο Πανεπιστημιο δηλαδη οτι τα καρτελ ειναι η χειροτερη μορφη οικονομιας, χειροτερη απο το μονοπωλιο;
Γιατί βρε κανένας σας δεν διαβάζει και το υπόλοιπο από τα γραφόμενα., γιατί παίρνουμε πάντα και προβάλουμε ότι μας ικανοποιεί.
Ξέχασες να διαβάσεις και να σχολιάσεις το σημαντικότερο, αυτό που έγραψα για τους ρυθμιστικούς φορείς.
Οι εταιρείας κάνοντας καρτέλ προστατεύονται από τον κανιβαλισμό. Οι ρυθμιστικές αρχές όμως βρίσκουν τη χρυσή τομή και την επιβάλουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.672
Likes
43.921
Τζαμπα Hermes
Εχθες πηγα στην Art Athina 2024 στο Ζαππειο Μεγαρο. Ειχε παρα πολυ κοσμο, προλαβαινετε, αξιζει.
Βγαινοντας βλεπω ουρα παρα πολλων μετρων απο γυναικες προς αλλη κατευθυνση. Ρωταω τι περιμενουν, μου λενε οτι ειναι ενα event του Hermes που δινει δωρεαν ενα μπουκετακι με 3 (ολογραφως τρια) πορτοκαλι χρωμα ανθη. Η ουρα δεν κουνιοταν αλλα οι ηλιθιες εκειιιιι, περιμεναν.
Δωρεαν λουλουδια απο τον οικο που δεν θα μπορεσει καμια να αγορασει 10.000 ευρω τσαντα (αυτες που μπορουν δεν ζητιανευαν χθες τα 3 λουλουδια 2 ωρες). Χθες καταλαβα οτι ειμαστε λαος ηλιθιων που ζητιανευουν 3 λουλουδια με κορδελα Hermes και απλα πρεπει να κανουμε υπομονη, φυσικα πληρωνοντας τα καρτελ που επελεξαν ηλιθιες και ηλιθιοι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.891
Likes
9.958
Τζαμπα Hermes
Εχθες πηγα στην Art Athina 2024 στο Ζαππειο Μεγαρο. Ειχε παρα πολυ κοσμο, προλαβαινετε, αξιζει.
Βγαινοντας βλεπω ουρα παρα πολλων μετρων απο γυναικες προς αλλη κατευθυνση. Ρωταω τι περιμενουν, μου λενε οτι ειναι ενα event του Hermes που δινει δωρεαν ενα μπουκετακι με 3 (ολογραφως τρια) πορτοκαλι χρωμα ανθη. Η ουρα δεν κουνιοταν αλλα οι ηλιθιες εκειιιιι, περιμεναν.
Δωρεαν λουλουδια απο τον οικο που δεν θα μπορεσει καμια να αγορασει 10.000 ευρω τσαντα (αυτες που μπορουν δεν ζητιανευαν χθες τα 3 λουλουδια 2 ωρες). Χθες καταλαβα οτι ειμαστε λαος ηλιθιων που ζητιανευουν 3 λουλουδια με κορδελα Hermes και απλα πρεπει να κανουμε υπομονη, φυσικα πληρωνοντας τα καρτελ που επελεξαν ηλιθιες και ηλιθιοι.
Εδω καλε πανε στο κλεισιμο και παρακαλανε τις πωλητριες για αδειες shopping bags ωστε να τις φωτογραφιζουν στα social
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.523
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom