πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Όλοι ξέρουμε τι γίνεται πλέον στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη, αλλά ρε παιδιά αυτό που βλέπω και εδώ στην Κόρτσουλα στην Κροατία με το φαγητό δεν παλεύεται...ζυμαρικά απλά 15€, χειροποίητα 25€
Ε οχι και γενικα στην Ευρωπη.
Στο Τορινο τα χειροποιητα 12 ευρω πριν 1 μηνα. Στο Ζαγκρεμπ, στην ιδια χωρα με 30 ευρω τρωγαμε δυο ατομα Ιουλη πληρες γευμα.

Λεγεται "υπερτουρισμος-αρπαχτη σε θερετρα".
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Επιβεβαιώνω από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην Ισπανία ότι ακόμα μπορεί να τη βγάλεις φθηνά στο φαγητό. Τρως και πίνεις με 20ε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Βρίσκεις εύκολα μερίδες (raciones) στα 10κατι ευρώ. Ποτά όντως φθηνότερα από Ελλάδα.
Ελαφρώς χαμηλότερες τιμές από Ισπανία βρήκα στην Πορτογαλία.

Και οι δύο χώρες είναι φθηνές στους καφέδες αλλά κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να πίνουμε τους καφέδες τους.
Πάλι καλά γιατί με τις τιμές ξενοδοχείων και αεροπορικών το έχουν παρακάνει!
Μόνο Νοέμβριο Δεκέμβριο βλέπω καλές τιμές
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Και οι δύο χώρες είναι φθηνές στους καφέδες αλλά κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουν για να πίνουμε τους καφέδες τους.
Άθλιοι όντως.
Ειδικά Πορτογαλία μόνο στα Starbucks άξιζε, φαντάσου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πάλι καλά γιατί με τις τιμές ξενοδοχείων και αεροπορικών το έχουν παρακάνει!
Μόνο Νοέμβριο Δεκέμβριο βλέπω καλές τιμές
Για ποιες πόλεις είναι η διαμονή;

Εγώ φέτος έμεινα σε Μαδρίτη, Τολέδο, Άβιλα, Σεγκόβια, Σαλαμανκα, Κασερες, Μεριδα, Εβορα και Λισσαβόνα. Αν εξαιρέσεις τις πρωτεύουσες, στα άλλα μέρη για δίκλινο ξενοδοχείο ή ολόκληρο διαμέρισμα στο κέντρο κάθε πόλης η μέση τιμή ήταν 50ε/βραδιά. Από τα πιο φθηνά ταξίδια που έχω κάνει. Στις πρωτεύουσες ανέβηκε το μπατζετ αλλά και πάλι κάτω από 100/βραδιά.
 
Last edited:

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Από τις καλύτερες στην Ευρώπη είναι η σχέση ποιότητας-τιμής στην Ελλάδα.Έρχονται φίλοι ξένοι κ μου λένε πως ούτε με τα διπλά λεφτά δεν έτρωγες ειδικά Βόρεια Ευρώπη τέτοιας ποιότητας φαγητό.
Ναι δε το συζητάμε. Καμία σχέση.
Εξαιρετικό φαγητό στην Ελλάδα και αρκετά φθηνά.
Όλοι οι Ιρλανδοί φίλοι που επισκέπτονται την Ελλάδα τα ίδια μου λένε. Έχει ανέβει πολύ και το brand της Ελληνικής κουζίνας.
Και τα supermarket έχουν γεμίσει Ελληνικά προϊόντα.
Γιαούρτι μόνο Greek( ούτε καν style) υπάρχει το ακριβό Fage 4.35 τα 450 gr αλλά υπάρχει και το Κρι- Κρι 2 συσκευασίες των 500gr στα 4 euro.
Για τη φέτα δε,.εκεί να δεις party.
1.20 euro τα 200gr .Ελληνικές από Τρίκαλα, Ελασσόνα κλπ
Όλες Π.Ο.Π.
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Θα αντιστάθμισω λοιπόν
Εγω θα πω τη γνωμη μου γιατι το βλεπω για του χρονου. Καθολου Λισαβονα και αφου εξανλησετε τη Β. Πορτογαλια, ανεβαινετε Γαλικια σε ενα 3ωρο με λεωφορειο.
Για καλοκαιρι αρκετα δροσερα αλλα και φθηνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.813
Ναι δε το συζητάμε. Καμία σχέση.
Εξαιρετικό φαγητό στην Ελλάδα και αρκετά φθηνά.
Όλοι οι Ιρλανδοί φίλοι που επισκέπτονται την Ελλάδα τα ίδια μου λένε. Έχει ανέβει πολύ και το brand της Ελληνικής κουζίνας.
Η Ιρλανδία στο φαγητό δε φημίζεται κιόλας. Εμείς στην Ιρλανδία τρώγαμε σε ασιατικά, ινδικά κλπ
Μόνο κάτι παγωτά είχαν καλά και κάποια κρέατα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Τέλεια ιδέα για καλοκαίρι!!!
Αεροπορικά για Πόρτο με συνδυασμό ή απευθείας με aegean?
Και Λισσαβόνα με κάτι άλλο άνοιξη ή φθινόπωρο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Τέλεια ιδέα για καλοκαίρι!!!
Αεροπορικά για Πόρτο με συνδυασμό ή απευθείας με aegean?
Εχουμε κανει και το απ' ευθειας με μιλια, και μεσω Μιλανου με low cost και μεσω Μαδριτης με τρελη προσφορα με αλλη ισπανικη και μεσω Λισαβονας με μιλια.
Δεν υπαρχει συνδυασμος που δεν δοκιμασα, αρκει να βγει στα 30-35 ευρω το ατομο καλοκαιρι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom