πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

kokoui

Member
Μηνύματα
376
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Φίλε μου δε θέλω να κλείσει κανένα μαγαζί σωστού επιχειρηματία. Δυστυχώς τα αυξημένα ενοίκια οδηγούν και σε αύξηση των τιμών. Δεν μπορεί μια οικογένεια να δώσει 2Χ4,5 και 2Χ6= 21 ευρώ για καφέδες και χυμούς σε τραπέζι ένα πρωί για 1 ώρα. Έτσι δικαιολογημένα θα βαράει μύγες όλη την εβδομάδα αφού σιγά μην πάει ο Σέρβος, Σκοπιανός ,Έλληνας, Ρουμάνος, Βούλγαρος τουρίστας ..
Μετά θα κλείσει και θα ρθει μια αλυσίδα να πάρει το μαγαζί .Για δες λίγο Θεσσαλονίκη εκτός από Εγνατία, Τσιμισκή αν υπάρχουν άλλα μαγαζιά εκτός από τις γνωστές αλυσίδες.
Ζήτηση και προσφορά λέγεται. Από το στιγμή που υπάρχει η ανάλογη ζήτηση υπάρχει και η ανάλογη προσφορά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Είναι παράνομο στην ΕΕ. Και η Μελονι έλεγε προεκλογικά πως θα αφήσει στους έμπορους την ευχέρεια να δέχονται η όχι την κάρτα για λιγότερο από 60 εύρω (η κάτι τέτοιο) άλλα έφαγε πόρτα.
Σε αρκετά μέρη στο Βερολίνο δεν δεχόντουσαν κάρτα με σήμανση μάλιστα. Σε παροτρύναν να πας στην τράπεζα,
δεν ξέρω αν παίζει αυτό αρκετά στο Βερολίνο, πάντως γερμανία οπουδήποτε πήγα σε ελάχιστα μέρη δεν δέχονται κάρτα. k πουθενά δεν είδα κάτι για προμήθεια

αλλα μιλάμε για χρεωστική η πιστωτική?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.462
Likes
9.424
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η Μελονι έλεγε προεκλογικά πως θα αφήσει στους έμπορους την ευχέρεια να δέχονται η όχι την κάρτα για λιγότερο από 60 εύρω (η κάτι τέτοιο) άλλα έφαγε πόρτα.
Μπουρδες απο ασχετους. Οπως της εξηγησαν απο την κεντρικη τραπεζα της χωρας, ΚΑΘΕ συναλλαγη εχει κοστος, αυτη δε με μετρητα μεγαλυτερο απο αυτη με καρτα 1% εναντι 0,65% και το οφελος της οικονομιας ευρισκεται στη μεγαλυτερη μειωση των συναλλαγων με μετρητα. Δυσκολο να το καταλαβουν οι οικονομολογοι των καφε του μιλανου και οι λοιποι μαθητευομενοι μαγοι της χωρας.
IMG_2245.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Μπουρδες απο ασχετους. Οπως της εξηγησαν απο την κεντρικη τραπεζα της χωρας, ΚΑΘΕ συναλλαγη εχει κοστος, αυτη δε με μετρητα μεγαλυτερο απο αυτη με καρτα 1% εναντι 0,65% και το οφελος της οικονομιας ευρισκεται στη μεγαλυτερη μειωση των συναλλαγων με μετρητα. Δυσκολο να το καταλαβουν οι οικονομολογοι των καφε του μιλανου και οι λοιποι μαθητευομενοι μαγοι της χωρας.
View attachment 469400
Κατ αρχας ειναι σχεδον βεβαιο οτι η χρηση του πλαστικου χρηματος κανει τις αυλες αγορες πιο ευκολες και, εστιαζοντας στη συμπεριφορα, τους ανθρωπους πιο επιρρεπεις στην καταναλωση με χρημα που δεν βλεπουν, αρα υπερκαταναλωση, δανεισμο και βυθισμα στα χρεη για τον καταναλωτη αλλα τζιρους για τον εμπορο.
Συνεπως υψηλους ρυθμους αναπτυξης (στα χαρτια τουλαχιστον) μιας οικονομιας.
Καμια χωρα ποτε δεν θα φρεναρει την υπερκαταναλωση με ιδια ευθυνη του καταναλωτη, εστω και με χρεος.
Καρτα και μακαρι να ερχονται ανταμοιβες στους συνεπεις.
 

8avos

Member
Μηνύματα
694
Likes
6.916
Εχθες ή προχθές,σε βιντεο π εβλεπα,η παραλια του Βολου γεμισε ψαρια απ την Λιμνη Καρλα,ξεβραζε ψαρια η θαλασσα.

Κατα τ αλλα κολυμπηστε στον παγασητικο,ειναι καθαρα τα νερα,στηριξτε τις επιχειρησεις
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.796
Likes
7.180
δεν ξέρω αν παίζει αυτό αρκετά στο Βερολίνο, πάντως γερμανία οπουδήποτε πήγα σε ελάχιστα μέρη δεν δέχονται κάρτα. k πουθενά δεν είδα κάτι για προμήθεια

αλλα μιλάμε για χρεωστική η πιστωτική?
Τρως κανονικά πόρτα αν δεν έχεις μετρητά σε όσους δεν το δέχονται. Είναι πολλοί και είναι υποχρεωμένοι να το έχουν αναρτημένο, όπως και το έχουν.
Και είναι κατανοητό. Ο κόσμος δεν θέλει να δίνει μέρος των κερδών στις τράπεζες.
Τώρα τα περί κόστους διαχείρισης χρήματος, ας αφήσουμε τους έμπορους να αποφασίσουν πως θα κάνουν την διαχείριση των χρημάτων του και ποιος θα την κάνει.
Αν η προμήθεια της τράπεζας μετακυλούσε στους πολίτες και όχι στους έμπορους αυτή η συζήτηση που κάνουμε τώρα δεν θα υπήρχε ποτέ, και το σύστημα θα είχε αποτύχει.
Και τέλος όλοι γνωρίζουμε ότι οι ηλεκτρονικές πληρωμές είναι μεγάλη ευκολία, αλλά έχουν ένα μεγάλο κόστος που έπρεπε ήδη να έχεις ρυθμιστεί από την ΕΕ.
Όπως για παράδειγμα η δωρεάν περιαγωγή.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Το ερώτημα είναι αν βάλει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ταμπέλα μόνο μετρητά είναι νόμιμο;
Η πληρώνει πρόστιμο;
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
201
Likes
560
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Το ερώτημα είναι αν βάλει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ταμπέλα μόνο μετρητά είναι νόμιμο;
Η πληρώνει πρόστιμο;
Όχι, εφόσον βρίσκεται στην λίστα με τις υποχρεωμένες να έχουν pos δραστηριότητες, βάση της 8139/31-01-2024 έχει 1500€ πρόστιμο, εντωμεταξυ στις 31/12 λήγει και η προθεσμία τοποθέτησης pos σε όλους τους αυτόματους πωλητές....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.796
Likes
7.180
Το ερώτημα είναι αν βάλει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα ταμπέλα μόνο μετρητά είναι νόμιμο;
Η πληρώνει πρόστιμο;
Είναι παράνομο. Όπως επίσης είναι παράνομη από την πλευρά του επαγγελματία οποιασδήποτε προμήθειας για πληρωμές με πλαστικό χρήμα.
Και νομίζω έχουμε την πρωτιά σε ότι άφορα την υποχρεωτική διασύνδεση ταμειακών με την ΑΑΔΕ.
Μένει να δούμε τι ισχύει στην υπόλοιπη ελεύθερη Ευρώπη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Πάντως, ένα από τα πιο κεντρικά καφέ της Φρανκφούρτης προειδοποιεί γραπτώς τους "καρτακηδες" για Cash Only.
View attachment 469401

Παρόμοιες ταμπέλες έχουν ένα σωρό μαγαζιά στη Βόρεια Πορτογαλία κ μερικά το γράφουν μόνο στα Πορτογαλικά.Για τους υπόλοιπους έχουν ζωγραφισμένη μία κάρτα κ ένα τεράστιο Χ πάνω της.

Φαίνεται εκεί δεν θα είναι σαν την Ελλάδα.Θα είναι δικαίωμα του πωλητή να επιλέξει αν θα πληρωθεί σε μετρητά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει ελλάδα με την προμήθεια που λέτε. Δηλαδή μετρητά θα δώσω 5 Euro k με κάρτα 5 x την προμήθεια?
Γερμανία πάντως προς το παρόν ελάχιστα καταστήματα έχω πετύχει που λένε μονο μετρητά.
K αυτά είναι κυρίως φαγάδικα. K πάλι σε όσα είμαι πελάτης μονο δυο έχω πετύχει (ένα κινεζικο k ένα τουρκικο). Ακόμα k πιτσαρίες delivery δέχονται πλέον κάρτα.
Αλλα για προμήθεια αν πληρώσεις με χρεωστική δεν νομίζω ότι παίζει αυτό. Η τιμή είναι πχ 5 Ευρώ. Είτε μετρητά είτε με κάρτα 5 ευρώ δίνεις.
Δεν ξέρω με πιστωτική τι παίζει

αλλα υποθέτω k εδώ ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Δεν είναι υποχρεωτικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom