πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αλλα όταν λέτε κάρτα μιλάτε για χρεωστική η πιστωτική?

Εδώ με πιστωτική σε cafe κλπ δεν νομίζω ότι γίνεται
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει ελλάδα με την προμήθεια που λέτε. Δηλαδή μετρητά θα δώσω 5 Euro k με κάρτα 5 x
δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει ελλάδα με την προμήθεια που λέτε. Δηλαδή μετρητά θα δώσω 5 Euro k με κάρτα 5 x την προμήθεια?
Γερμανία πάντως προς το παρόν ελάχιστα καταστήματα έχω πετύχει που λένε μονο μετρητά.
K αυτά είναι κυρίως φαγάδικα. K πάλι σε όσα είμαι πελάτης μονο δυο έχω πετύχει (ένα κινεζικο k ένα τουρκικο). Ακόμα k πιτσαρίες delivery δέχονται πλέον κάρτα.
Αλλα για προμήθεια αν πληρώσεις με χρεωστική δεν νομίζω ότι παίζει αυτό. Η τιμή είναι πχ 5 Ευρώ. Είτε μετρητά είτε με κάρτα 5 ευρώ δίνεις.
Δεν ξέρω με πιστωτική τι παίζει

αλλα υποθέτω k εδώ ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Δεν είναι υποχρεωτικό.
Όχι ρε συ! 5 ευρώ θα δώσεις και με κάρτα. Απλά μετά ο επιχειρηματίας θα πληρώσει προμήθεια στη τράπεζα για τις συναλλαγές με κάρτα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
έτσι στην τύχη που το είδα
Στην γερμανία 62% του τζίρου γίνεται με κάρτεs k το υπόλοιπο μετρητά.
Αλλα k εδώ υπάρχει προμήθεια.
Girocard (EC Karte) 0,25%
το άρθρο λέει για Ηändler
σίγουρα είναι τα καταστήματα λιανικής. Αν είναι μέσα k τα φαγάδικα δεν ξέρω
τελευταία είναι πολύ της μόδας τα SUMUP
δεν ξέρω γιατί. πιο μικρό κόστος ?
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Πηγα στα jumbo να παρω καποια ειδη ταξιδιου. Χαλασα 50€. Οταν ξανακοιταξα σπιτι τι πηρα, μονο τα 10€ απο αυτα μού φανηκαν χρησιμα. Ξεγελιεσαι ευκολα απο τις χαμηλες και παιρνεις πραγματα χαμηλης ποιοτητας που δεν κανουν τελικα για αυτο που θες.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.504
Likes
9.629
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πηγα στα jumbo να παρω καποια ειδη ταξιδιου. Χαλασα 50€. Οταν ξανακοιταξα σπιτι τι πηρα, μονο τα 10€ απο αυτα μού φανηκαν χρησιμα. Ξεγελιεσαι ευκολα απο τις χαμηλες και παιρνεις πραγματα χαμηλης ποιοτητας που δεν κανουν τελικα για αυτο που θες.
.... γνώμη μου, και στα φτηνά ! σούπερ μάρκετ συμβαίνει το αυτό !!! «η φτήνια τρώει τον παρά», Aegean ακούς ..............
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.645
Likes
10.165
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γκραν Κανάρια-Ισπανία.

Σε ένα χωριό στο πουθενά στα 1500 μέτρα υψόμετρο, σε ένα νησί στη μέση του Ατλαντικού, 1,3 ευρώ/λτ η βενζίνη. Ίδιες τιμές σε όλο το νησί, δεν βλέπεις πουθενά την διαφορά "μα αφού θέλει 2ωρες το βυτιοφόρο να φτάσει, δεν είναι λογικό να είναι πιιο ακριβή η βενζίνη εδώ;"

IMG_9138.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.462
Likes
9.424
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γκραν Κανάρια-Ισπανία.

Σε ένα χωριό στο πουθενά στα 1500 μέτρα υψόμετρο, σε ένα νησί στη μέση του Ατλαντικού, 1,3 ευρώ/λτ η βενζίνη. Ίδιες τιμές σε όλο το νησί, δεν βλέπεις πουθενά την διαφορά "μα αφού θέλει 2ωρες το βυτιοφόρο να φτάσει, δεν είναι λογικό να είναι πιιο ακριβή η βενζίνη εδώ;"

View attachment 469455
Τα νησια αυτα εχουν ιδιαιτερο φορολογικο καθεστως. Και η Κρητη θα ηταν φθηνοτερη αν δεν ειχε φορους…
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Μονο υγραεριο εδω Ελλάδα.. 0,82 .. Αθηνα Βόλος 21 ευρω όσο και τα διοδια.. το εβαλα πριν 2,5 χρονια και ησυχασα..
Ζω χωρις συτοκινητο και ησυχασα τελειως. Με τα μμμ και κανενα ταξι καπου καπου (που τωρα πληρωνοντας το με πιστωτικη το 30% αφαιρειται απο το φορολογητεο εισοδημα).
Υπολογιζω οτι αν πληρωνα ολα τα εξοδα του αυτοκινητου, εννοω και τελη, σερβις κλπ αλλα και την αξια του καθε X χρονια, δεν θα τολμουσα να επιχειρησω ταξιδια. Ξοδευω στα ταξιδια ετησιως ακριβως οσα αντιστοιχουν στην χρηση ενος αυτοκινητου και εχω και τη συνειδηση μου ησυχη για το περιβαλλοντικο και φορολογικο αποτυπωμα που σ αυτη τη χωρα εγω το σκεφτομαι.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Ζω χωρις συτοκινητο και ησυχασα τελειως. Με τα μμμ και κανενα ταξι καπου καπου (που τωρα πληρωνοντας το με πιστωτικη το 30% αφαιρειται απο το φορολογητεο εισοδημα).
Υπολογιζω οτι αν πληρωνα ολα τα εξοδα του αυτοκινητου, εννοω και τελη, σερβις κλπ αλλα και την αξια του καθε X χρονια, δεν θα τολμουσα να επιχειρησω ταξιδια. Ξοδευω στα ταξιδια ετησιως ακριβως οσα αντιστοιχουν στην χρηση ενος αυτοκινητου και εχω και τη συνειδηση μου ησυχη για το περιβαλλοντικο και φορολογικο αποτυπωμα που σ αυτη τη χωρα εγω το σκεφτομαι.
Τα αυτοκινητα κυριως για Αθηνα ειναι μεγάλος μπελάς ειδικά αμα δεν εχεις και πάρκινγκ.. και ναι, μονο να κάθεται ολο το χρόνο θες απο 500 με 800 ευρω (ασφαλειες, τελη, σερβις, επισκευες), εξαρταται απο την παλαιοτητα, τα κυβικά, ποσο το κινεις, τι καταναλωνει κλ

Ειναι ομως και μια μεγάλη ευκολία και για τα οδικα ταξίδια και ειδικά τα μεγάλα, εχεις μεγάλη ανεξαρτησια στο να κινεισαι και να "χανεσαι".. εγω μαθει απο τα 18 μου να ζω με αυτο και εχω μεγάλη δυστυχως εξαρτηση απο αυτό..Οποτε παω Αθηνα αγανακτω βεβαια απο την κινηση και κυριως το παρκαρισμα..

Τωρα με τα ηλεκτρικά ισως κάποια στιγμη που θα αποκτησουν μεγαλυτερη αυτονομία να λυθει και να καλυτερεψει η κατασταση και οικονομικά και περιβαλλοντικά αν και προσωπικά δεν εχω πειστει 100%.. Ειναι μεγάλη κουβεντα αυτη και θελει αναλυση απο πιο ειδικούς ισως..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom