πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μονο να κάθεται ολο το χρόνο θες απο 500 με 800 ευρω (ασφαλειες, τελη, σερβις, επισκευες),
Κοψε κατι. Ενα με μικρο κινητηρα εχει τελη 135 κ ασφαλεια απο 70€ συνολο 200€ κ κατι. Τα υπολοιπα σερβις, επισκευες ειναι στα εξοδα κινησης αυτα δηλ που πληρωνεις αντιστοιχα στα λεωφορεια, ταξι, τραινα, δεν πρεπει να τα προσθετεις. Αν δεν το κινησεις καθολου θα πληρωσεις 200€, αυτο ειναι το κοστος κτησης ας πουμε. Ιδιαιτερα χαμηλο σε σχεση με αλλες χωρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Ειναι ομως και μια μεγάλη ευκολία και για τα οδικα ταξίδια και ειδικά τα μεγάλα, εχεις μεγάλη ανεξαρτησια στο να κινεισαι και να "χανεσαι".. εγω μαθει απο τα 18 μου να ζω με αυτο
Το περιβαλλον μου ειναι οι γειτονες μου. Οι μισοι απαλλαχθηκαμε απο το αυτοκινητο, κεντρο Αθηνας, και καναμε τη ζωη μας πιο απλη με ταξι.
Οι αλλοι μισοι αντι να "χανονται" το εχουν παρκαρισμενο σε εναν δρομο και το ξεπαρκαρουν μια στο τοσο μην πεσει η μπαταρια αλλα με πολλη προσοχη για να ξαναβρουν παρκινγκ. Δεν το ζουν ως "ανεξαρτησια" στο καρακεντρο Αθηνας.
Αντιθετα στην επαρχια ειναι μονοδρομος, εισαι αναπηρος χωρις αυτοκινητο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.774
Likes
17.686
Κοψε κατι. Ενα με μικρο κινητηρα εχει τελη 135 κ ασφαλεια απο 70€ συνολο 200€ κ κατι. Τα υπολοιπα σερβις, επισκευες ειναι στα εξοδα κινησης αυτα δηλ που πληρωνεις αντιστοιχα στα λεωφορεια, ταξι, τραινα, δεν πρεπει να τα προσθετεις. Αν δεν το κινησεις καθολου θα πληρωσεις 200€, αυτο ειναι το κοστος κτησης ας πουμε. Ιδιαιτερα χαμηλο σε σχεση με αλλες χωρες.
Εντάξει από 200 έως
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
1.752
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το περιβαλλον μου ειναι οι γειτονες μου. Οι μισοι απαλλαχθηκαμε απο το αυτοκινητο, κεντρο Αθηνας, και καναμε τη ζωη μας πιο απλη με ταξι.
Οι αλλοι μισοι αντι να "χανονται" το εχουν παρκαρισμενο σε εναν δρομο και το ξεπαρκαρουν μια στο τοσο μην πεσει η μπαταρια αλλα με πολλη προσοχη για να ξαναβρουν παρκινγκ. Δεν το ζουν ως "ανεξαρτησια" στο καρακεντρο Αθηνας.
Αντιθετα στην επαρχια ειναι μονοδρομος, εισαι αναπηρος χωρις αυτοκινητο.
Μιλάς μόνο για το κέντρο της Αθήνας, γιατί όσοι μένουν παραέξω στο νομό Αττικής είναι αναγκασμένοι να έχουν ΙΧ. Συγκοινωνία ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Μιλάς μόνο για το κέντρο της Αθήνας, γιατί όσοι μένουν παραέξω στο νομό Αττικής είναι αναγκασμένοι να έχουν ΙΧ. Συγκοινωνία ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!
Ναι καρακεντρο η οποιου το σπιτι ειναι διπλα στο μετρο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.640
Likes
10.158
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα νησια αυτα εχουν ιδιαιτερο φορολογικο καθεστως. Και η Κρητη θα ηταν φθηνοτερη αν δεν ειχε φορους…
Και η γιαγιά μου θα ήταν αυτοκίνητο άμα είχε ρόδες..

Και η αύξηση 10-15λεπτών του ευρώ από το πρατήριο σε αστικό κέντρο (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο κλπ) και σε ένα χωριό 1-1,5 ώρα παραέξω μάλλον από την διαφορά φόρων θα είναι.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
664
Likes
3.079
η μυκονος περισοτερο απο τη σαντορινη επενδυσε και πετυχε σε ενα βαθμο να εχει λιγους αλλα πολυ πλουσιους πελατες που χαλανε σε ενα βραδυ οσο ολο το κρουαζιεροπλοιο.
Το αποτελεσμα ειναι οτι ολοι εχουν βαλθει και μιλαμε κατα της μυκονου και γιατι ο ελληνας να μη μπορει να παει. ΑΣ ΜΗ ΠΑΕΙ ΜΥΚΟΝΟ!! εχει χιλιαδες νησια η ελλαδα!! Οπως δε μπορει να μεινει και στο μεγαλη βρετανια ο μεσος ελληνας. Οπως δε μπορει να φαει στη σπονδη. αλλα εκει δε μας πειραζει. αλλα πως θα πουλησουμε μουρη!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Αρχικά να πω πως έχουμε πάει πολλές φορές κ στη συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών νησιών...

Τελευταία φορά στη Μύκονο φιλοξενηθήκαμε 15αύγουστο σε φίλους που έχουν βίλα με προσωπικό κ πισίνα.

Παρόλο που έτσι κάναμε διακοπές που ΔΕΝ θα μπορούσαμε να κάνουμε με το δικό μας πορτοφόλι,μας χάλασε ο υπερβολικός κόσμος,η αγένεια εστιατόρων τύπου"παιδιά,2 ωρες μαξ.καθόμαστε στο μαγαζί,ε;;;"...Κ μιλάμε για ακριβά εστιατόρια που σου λένε να φύγεις να κάτσουν άλλοι...

Κ μείναμε τσάμπα,ε;;;
Δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσουμε Μύκονο 15αύγουστο.

Με δικά μας λεφτά έχουμε πάει αρχές Ιουνίου-πολύ πιο υποφερτό το νησί.


Τελικά ακόμα κ οι φίλοι πάνε όλο κ λιγότερο στο σπίτι ΤΟΥΣ κ προτιμούν ένα από τα άλλα εξοχικά τους ανά την Ελλάδα...

Δεν με χαλάει ο τουρισμός αλλά η μονοκαλλιέργεια του τουρισμου....Προτιμώ χίλιες φορές μέρη που συνδιάζουν πρωτογενή παραγωγή...Πάω Χίο κ γυρίζω με ντόπια τυριά,ντόπιες μπύρες στο ψυγειάκι,προϊόντα μαστίχας,ντόπια καλλυντικά...
Αστυπάλαια με εξαίρετο μέλι ντόπιο,Λήμνο με φλωμάρια κ ντόπια τυριά κλπ...

Καλό είναι να έχουν τουρισμό τα νησιά.Όμως όχι να εξαρτώνται μόνο από αυτόν.Η Ελλάδα έχει ακόμα νησιά που δεν είναι ο τουρισμός το μόνο με το οποίο ασχολούνται.Ε, σε αυτά ευχαριστιέμαι περισσότερο διακοπές.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
169
Likes
725
Αρχικά να πω πως έχουμε πάει πολλές φορές κ στη συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών νησιών...

Τελευταία φορά στη Μύκονο φιλοξενηθήκαμε 15αύγουστο σε φίλους που έχουν βίλα με προσωπικό κ πισίνα.

Παρόλο που έτσι κάναμε διακοπές που ΔΕΝ θα μπορούσαμε να κάνουμε με το δικό μας πορτοφόλι,μας χάλασε ο υπερβολικός κόσμος,η αγένεια εστιατόρων τύπου"παιδιά,2 ωρες μαξ.καθόμαστε στο μαγαζί,ε;;;"...Κ μιλάμε για ακριβά εστιατόρια που σου λένε να φύγεις να κάτσουν άλλοι...

Κ μείναμε τσάμπα,ε;;;
Δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσουμε Μύκονο 15αύγουστο.

Με δικά μας λεφτά έχουμε πάει αρχές Ιουνίου-πολύ πιο υποφερτό το νησί.


Τελικά ακόμα κ οι φίλοι πάνε όλο κ λιγότερο στο σπίτι ΤΟΥΣ κ προτιμούν ένα από τα άλλα εξοχικά τους ανά την Ελλάδα...

Δεν με χαλάει ο τουρισμός αλλά η μονοκαλλιέργεια του τουρισμου....Προτιμώ χίλιες φορές μέρη που συνδιάζουν πρωτογενή παραγωγή...Πάω Χίο κ γυρίζω με ντόπια τυριά,ντόπιες μπύρες στο ψυγειάκι,προϊόντα μαστίχας,ντόπια καλλυντικά...
Αστυπάλαια με εξαίρετο μέλι ντόπιο,Λήμνο με φλωμάρια κ ντόπια τυριά κλπ...

Καλό είναι να έχουν τουρισμό τα νησιά.Όμως όχι να εξαρτώνται μόνο από αυτόν.Η Ελλάδα έχει ακόμα νησιά που δεν είναι ο τουρισμός το μόνο με το οποίο ασχολούνται.Ε, σε αυτά ευχαριστιέμαι περισσότερο διακοπές.
Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο! Εχοντας γυρισει σε παρα πολλα νησια στην Ελλαδα, καθε χρονο κοιταζω να πηγαινω και σε διαφορετικα και εχω παρατηρησει οτι εχω περασει ποιοτικοτερα στα νησια που δεν ειναι στα τοπ η στα "must".
Εχω παρατηρησει και οτι πιο μακρινο ειναι απο Αθηνα ειδικα , (αγονη γραμμη) τοτε ειναι ακομα καλυτερα! Χωρις αυτο να σημαινει οτι τα κοντινα νησια (πραγματικα δεν εχω παει σε νησι και να πω δεν ξαναπαω) υστερουν σε κατι , απλα Αυγουστο πηζουν στον κοσμο με οτι αυτο συνεπαγεται!
 

conqui

Member
Μηνύματα
23
Likes
47
Τότε έχει αλλάξει αρκετά η Μύκονος τα τελευταία 10-15 χρόνια.

Εμείς τότε πού πήγαμε είχαμε πολύ καλό σέρβις όπου και να πήγαμε. Πήγαμε δύο συνεχόμενες χρονιές, την δεύτερη μέσα Αυγούστου στο season peak. Μπορεί να ήταν ένα ακριβό νησί αλλά το σέρβις και η ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών έψαχναν στην Ελλάδα αντίπαλο - εκτός κάποια των Αθηνών.
Μπορεί για το δείπνο το 200'αρι για δύο άτομα να ήταν σχεδόν στάνταρντ (με μπουκάλι κρασί πάντα), σε σπέσιαλ dinner και 400άρια, αλλά πιστέψτε με δεν μετανιώσαμε σχεδόν καμία φορά, όχι μόνο δεν μετανιώσαμε αλλά στις αναμνήσεις έμειναν τα φαγητά και όχι οι τιμές.
Από το Nammos μέχρι Nobu και Katrin ήταν όλα εξαιρετικά. Στην Άνω Μερά ακούσαμε, υπάρχουν εξαιρετικές και φτηνές ταβέρνες-δεν πήγαμε.
Αρκετά καλές για ελληνικά δεδομένα ήταν και οι υποδομές(δρόμοι κτλ.), κακές οι συνδέσεις με λεωφορείο(βλέπε την υποδειγματική συγκοινωνία π.χ. της Σύρου)και ήταν πολύ λίγα τα ταξί για το νησί ακόμα και στην χαμηλότερη σεζόν.
Και τις δύο φορές μείναμε σε ένα πολύ όμορφο κατάλυμα στην Φτελιά, τότε η παραλία ήταν σχεδόν άδεια και υπήρχε μόνο το μαγαζάκι της Ιταλίδας. Τώρα με λύπη απ΄ότι ακούω η Φτελιά είναι το νέο Hot Spot.
Έχουμε και εμείς πολύ καλούς φίλους πού έχουν σπίτι στον Καλαφάτη και μας καλούν ή μας δίνουν τα κλειδιά όποτε θελήσουμε αλλά προτιμούμε να είμαστε ανεξάρτητοι και να πηγαίνουμε και σε νέα μέρη πού ακόμα δεν έχουμε επισκεφτεί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Εχω παρατηρησει και οτι πιο μακρινο ειναι απο Αθηνα ειδικα , (αγονη γραμμη) τοτε ειναι ακομα καλυτερα!
Ακριβώς.Προσωπικά τις διακοπάρες που έχω κάνει σε Ψαρά,Μαράθι,Αρκιούς,Ψέριμο(ακόμα κ σε μεγαλύτερα νησιά όπως Χίο,Σάμο που δεν είναι βέβαια ακριβώς άγονη γραμμή) δύσκολα θα τις έκανα στις Κυκλάδες.

Όποιος έχει μέρες να διαθέσει,η άγονη γραμμή τα σπάει...
 

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Ακριβώς.Προσωπικά τις διακοπάρες που έχω κάνει σε Ψαρά,Μαράθι,Αρκιούς,Ψέριμο(ακόμα κ σε μεγαλύτερα νησιά όπως Χίο,Σάμο που δεν είναι βέβαια ακριβώς άγονη γραμμή) δύσκολα θα τις έκανα στις Κυκλάδες.

Όποιος έχει μέρες να διαθέσει,η άγονη γραμμή τα σπάει...
Βαλε στην λιστα και την ανυπερβλητη Αναφη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom