πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Μηνύματα
67
Likes
211
Ακόμη και στα νησιά αν ψάξεις πάρα πολύ όμως ή είσαι μόνιμος και ξέρεις που να πας. Εχθές φάγαμε 5 πιάτα ( με κρέας μοσχάρι ή αρνί το πιο ακριβό είχε 9€) , 1 χωριάτικη , 1 τζατζίκι , 1 πατάτες , 2 αναψυκτικά , κρασί , νερό ( που αλλού παίζει να κάνει 2€) και ψωμί ψημένο και πληρώσαμε 78€. Απλά στα περισσότερα μαγαζιά για τα ίδια θα δίναμε 100-120€.
Δε μας ενημερώνεις και ποιο μαγαζί είναι αυτό, να το έχουμε στα υπόψιν;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
697
Likes
2.851
Η αληθεια ειναι οτι στην ηπειρωτικη Ελλαδα εκτος Αττικης τρως τζαμπα. Χθες βραδυ ονειρεμενο φαι με ποτα στα 15 ευρω/ατομο και μεινανε και στα πιατα.
Η Αθηνα, τα νησια και οι παραλιες ειναι ακριβα κυριως και μαλλον εννοεις αυτην την Ελλαδα.
Ναι σωστά, είχα στο μυαλό μου Αθήνα κ προάστια μιλώντας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε μας ενημερώνεις και ποιο μαγαζί είναι αυτό, να το έχουμε στα υπόψιν;
Χασαποταβερνα ο μητσος. Παιδακια προβατινας να σκας απο την ποσοτητα κ μπυρες κερασμενες. Πισω απο τα βατα της παραλιας σε ελληνικη επαρχια. Και με αποδειξη..
IMG_2373.jpeg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.629
Likes
9.134
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για τη στεγη πες..15αυγουστο με 50€ σε ποσα γαλλικα θερετρα βρισκεις 2κλινο; Οχι για ποντικια..
Στη διαμονή είναι εντελώς τραγικά τα πράγματα στη Γαλλία. Έβγαλα απ'τα πλάνα μου ταξίδι που ήθελα να κάνω στη νότια Γαλλία μέσα Ιουνίου λόγω των τιμών. Τον 15αυγουστο δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν. Για διαμονή, φαγητά κλπ θα υπολόγιζα τριπλάσιο μπάτζετ συγκριτικά με Ελλάδα.
 
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Στη διαμονή είναι εντελώς τραγικά τα πράγματα στη Γαλλία. Έβγαλα απ'τα πλάνα μου ταξίδι που ήθελα να κάνω στη νότια Γαλλία μέσα Ιουνίου λόγω των τιμών. Τον 15αυγουστο δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν. Για διαμονή, φαγητά κλπ θα υπολόγιζα τριπλάσιο μπάτζετ συγκριτικά με Ελλάδα.
Νομίζω πως εξαρτάται τι συγκρίνουμε. π.χ. Νότια Γαλλία σε μη παραλιακό μέρος οι τιμές δεν είναι τόσο τραγικές. Αν συγκρίνουμε Κυανή Ακτή με Κυκλάδες, ιδίως μικρότερα νησιά, δεν νομίζω ότι είναι άλλης κλάσης μεγέθη (ούτε καν διπλάσιο, πόσο μάλλον τριπλάσιο μπάτζετ).

Προσωπικά φέτος έχοντας πάει σε Βαρκελώνη, Προβηγκία/Λανγκντόκ, Κορσική και Τήνο (έχοντας δει όμως και για Νάξο και Κουφονήσια, που ήταν ψιλοαπελπιστική η κατάσταση και μας έκανε να τα απορρίψουμε τελικά), διαφορετική εποχή στο καθένα και με διαφορετικά κριτήρια, σχετικά τελευταία στιγμή, οπότε δεν μπορώ να κάνω εύκολα σύγκριση, η αίσθηση που μου άφησαν είναι ότι η Νότια Γαλλία ήταν η πιο παλέψιμη κι η Βαρκελώνη η πιο ακριβή στη διαμονή.
Συγκεκριμένα, από άποψη κόστους ήταν όλες παρεμφερείς (π.χ. 5Ε διαφορά η φθηνότερη από την ακριβότερη ανά κόστος βραδιάς, με τη διαφορά ότι σε Γαλλία και Καταλονία υπήρχαν και φθηνότερες επιλογές ενώ στην Τήνο πήραμε τη φθηνότερη επιλογή):
Βαρκελώνη(σε χόστελ, παρακαλώ)>Κορσική (μέσος όρος, σε διαφορετικά καταλύματα)>Τήνος (με αξιόλογη έκπτωση από Booking λογικά από ακύρωση σχετικά τελευταίας στιγμής, διαφορετικά θα ήταν παρέα με τη Βαρκελώνη στη λίστα)>Νότια Γαλλία.
Δεν είναι κανόνας, προφανώς και δεν είναι φθηνά στη Γαλλία, απλώς έχει γίνει πολύ ακριβή η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Επίσης το κόστος ανά ημέρα με όλα τα έξοδα μέσα σε Τήνο και Κορσική (που είναι από τις ακριβές περιοχές της Γαλλίας, στα επίπεδα Κυανής Ακτής σε medium range επιλογές) ήταν πολύ παρεμφερές.

Το φαγητό είναι όντως κατά κανόνα πιο ακριβό παντού στη Γαλλία, όπως και γενικά ό,τι έχει να κάνει με υπηρεσίες, μιας και το ημερομίσθιο είναι υψηλότερο. Κυρίως στις φθηνές επιλογές, αν κανείς θέλει να φάει κάτι στο χέρι. Επίσης στην Ελλάδα έχουμε τις ταβέρνες που αντίστοιχο δεν υπάρχει ακριβώς στη Γαλλία. Αν π.χ. άνοιγε στην Ελλάδα ένα μπιστρό, δεν θα περίμενα σήμερα κυρίως πιάτα με 8 ευρώ.
Παρ' όλα αυτά η αύξηση στις τιμές στην Ελλάδα (ιδίως Αθήνα και νησιά) είναι μεγαλύτερη, ιδίως αν κανείς συνυπολογίσει και τις ανάλογες μη αυξήσεις στους μισθούς. π.χ. τα σούπερ μάρκετ της (ακριβής για τα ευρωπαϊκά δεδομένα) Γαλλίας με εξαίρεση φρούτα και λαχανικά τα βρίσκω αντίστοιχα σε τωρινές τιμές Ελλάδας κι ενίοτε και φθηνότερα.

Για ευρωπαϊκά δεδομένα η Γαλλία είναι ακριβή, απλώς τείνει να γίνει κι η Ελλάδα ακριβή για τα ευρωπαϊκά δεδομένα (κι όχι μόνο για τα ελληνικά). Με έναν μέσο ελληνικό μισθό και με τις τιμές που έχουν εκτοξευτεί τα νοίκια, δεν ξέρω πώς κάποιος την βγάζει στην Ελλάδα πλέον χωρίς να ρίχνει μέρα με τη μέρα το επίπεδο διαβίωσής του.

Για πιο ταξιδιωτικά on topic:
Για Νότια Γαλλία, πάντως, που σκέφτεσαι, ο Σεπτέμβρης είναι καλός μήνας, παρά τη μικρότερη μέρα. Και πιο ήσυχα τα πράγματα από τον πανικό του μεσοκαλόκαιρου και στα ανατολικά -όπου, υποθέτω, προσανατολίζεσαι- συνήθως δεν έχει βροχές (και σίγουρα θα είναι καλύτερα από τον φετινό Μάη κι Ιούνη στον τομέα αυτόν, θέλω να ελπίζω).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.685
Likes
43.974
"Με έναν μέσο ελληνικό μισθό και με τις τιμές που έχουν εκτοξευτεί τα νοίκια, δεν ξέρω πώς κάποιος την βγάζει στην Ελλάδα πλέον χωρίς να ρίχνει μέρα με τη μέρα το επίπεδο διαβίωσής του."
@Παρίσακτος
Μια χαρα τη βγαζουν καμποσοι εκ των κατοικων. Οπως ειπες εκτοξευνται τα ενοικια, αρα οσοι μισθωνουν στεγη σε οσους ζητουν στεγη ζουν ζωη χαρισαμενη.
Συν πολυ μαυρο χρημα κλπ.
Προφανως και δεν μειωνεται η αγοραστικη δυναμη συλληβδην στη χωρα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
2.611
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στη διαμονή είναι εντελώς τραγικά τα πράγματα στη Γαλλία. Έβγαλα απ'τα πλάνα μου ταξίδι που ήθελα να κάνω στη νότια Γαλλία μέσα Ιουνίου λόγω των τιμών. Τον 15αυγουστο δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν. Για διαμονή, φαγητά κλπ θα υπολόγιζα τριπλάσιο μπάτζετ συγκριτικά με Ελλάδα.
Μιλας για φέτος? 2023?Αν ναι, φαντάζομαι τι θα γίνει του χρόνου το καλοκαίρι λόγω ολυμπιακών αγώνων...ήθελα να πάω κυανή ακτή του χρόνου καλοκαίρι αλλά σκέφτομαι μήπως τολμήσω καλύτερα να πάω επιτέλους ΗΠΑ ξανά...γενικά είμαι προετοιμασμενη περί ακρίβειας σ αυτά τα μέρη αλλά μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.629
Likes
9.134
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Νομίζω πως εξαρτάται τι συγκρίνουμε. π.χ. Νότια Γαλλία σε μη παραλιακό μέρος οι τιμές δεν είναι τόσο τραγικές. Αν συγκρίνουμε Κυανή Ακτή με Κυκλάδες, ιδίως μικρότερα νησιά, δεν νομίζω ότι είναι άλλης κλάσης μεγέθη (ούτε καν διπλάσιο, πόσο μάλλον τριπλάσιο μπάτζετ).

Προσωπικά φέτος έχοντας πάει σε Βαρκελώνη, Προβηγκία/Λανγκντόκ, Κορσική και Τήνο (έχοντας δει όμως και για Νάξο και Κουφονήσια, που ήταν ψιλοαπελπιστική η κατάσταση και μας έκανε να τα απορρίψουμε τελικά), διαφορετική εποχή στο καθένα και με διαφορετικά κριτήρια, σχετικά τελευταία στιγμή, οπότε δεν μπορώ να κάνω εύκολα σύγκριση, η αίσθηση που μου άφησαν είναι ότι η Νότια Γαλλία ήταν η πιο παλέψιμη κι η Βαρκελώνη η πιο ακριβή στη διαμονή.
Συγκεκριμένα, από άποψη κόστους ήταν όλες παρεμφερείς (π.χ. 5Ε διαφορά η φθηνότερη από την ακριβότερη ανά κόστος βραδιάς, με τη διαφορά ότι σε Γαλλία και Καταλονία υπήρχαν και φθηνότερες επιλογές ενώ στην Τήνο πήραμε τη φθηνότερη επιλογή):
Βαρκελώνη(σε χόστελ, παρακαλώ)>Κορσική (μέσος όρος, σε διαφορετικά καταλύματα)>Τήνος (με αξιόλογη έκπτωση από Booking λογικά από ακύρωση σχετικά τελευταίας στιγμής, διαφορετικά θα ήταν παρέα με τη Βαρκελώνη στη λίστα)>Νότια Γαλλία.
Δεν είναι κανόνας, προφανώς και δεν είναι φθηνά στη Γαλλία, απλώς έχει γίνει πολύ ακριβή η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Επίσης το κόστος ανά ημέρα με όλα τα έξοδα μέσα σε Τήνο και Κορσική (που είναι από τις ακριβές περιοχές της Γαλλίας, στα επίπεδα Κυανής Ακτής σε medium range επιλογές) ήταν πολύ παρεμφερές.

Το φαγητό είναι όντως κατά κανόνα πιο ακριβό παντού στη Γαλλία, όπως και γενικά ό,τι έχει να κάνει με υπηρεσίες, μιας και το ημερομίσθιο είναι υψηλότερο. Κυρίως στις φθηνές επιλογές, αν κανείς θέλει να φάει κάτι στο χέρι. Επίσης στην Ελλάδα έχουμε τις ταβέρνες που αντίστοιχο δεν υπάρχει ακριβώς στη Γαλλία. Αν π.χ. άνοιγε στην Ελλάδα ένα μπιστρό, δεν θα περίμενα σήμερα κυρίως πιάτα με 8 ευρώ.
Παρ' όλα αυτά η αύξηση στις τιμές στην Ελλάδα (ιδίως Αθήνα και νησιά) είναι μεγαλύτερη, ιδίως αν κανείς συνυπολογίσει και τις ανάλογες μη αυξήσεις στους μισθούς. π.χ. τα σούπερ μάρκετ της (ακριβής για τα ευρωπαϊκά δεδομένα) Γαλλίας με εξαίρεση φρούτα και λαχανικά τα βρίσκω αντίστοιχα σε τωρινές τιμές Ελλάδας κι ενίοτε και φθηνότερα.

Για ευρωπαϊκά δεδομένα η Γαλλία είναι ακριβή, απλώς τείνει να γίνει κι η Ελλάδα ακριβή για τα ευρωπαϊκά δεδομένα (κι όχι μόνο για τα ελληνικά). Με έναν μέσο ελληνικό μισθό και με τις τιμές που έχουν εκτοξευτεί τα νοίκια, δεν ξέρω πώς κάποιος την βγάζει στην Ελλάδα πλέον χωρίς να ρίχνει μέρα με τη μέρα το επίπεδο διαβίωσής του.

Για πιο ταξιδιωτικά on topic:
Για Νότια Γαλλία, πάντως, που σκέφτεσαι, ο Σεπτέμβρης είναι καλός μήνας, παρά τη μικρότερη μέρα. Και πιο ήσυχα τα πράγματα από τον πανικό του μεσοκαλόκαιρου και στα ανατολικά -όπου, υποθέτω, προσανατολίζεσαι- συνήθως δεν έχει βροχές (και σίγουρα θα είναι καλύτερα από τον φετινό Μάη κι Ιούνη στον τομέα αυτόν, θέλω να ελπίζω).
Με μπέρδεψες. Δηλαδή συμφωνείς ότι στο φαγητό δεν υπάρχει σύγκριση; Καλά για να βρεις κάτι αντίστοιχο με αυτό που ποσταρε ο @Samion για 2 άτομα δεν υπάρχει περίπτωση. Με σάντουιτς να θες να τη βγάλεις θα θες 5ε για το ένα. Για μπύρες μήπως 5ε για 250ml; Για ποτά μήπως κάνα δεκάρικο; Για κανα καφέ με γλυκό μήπως άλλο ένα δεκάρικο;

Σχετικα με τη διαμονή, ξέρω ότι φέτος έδωσα για τη Reims 100ε/βράδια για κεντρικό ξενοδοχείο μεν αλλά δυαστερο και σε περίοδο που δεν κυκλοφορούσε ψυχή και ήταν μεσοβδόμαδα... Η le havre από διήμερη έγινε μονοήμερη γιατί η διανυκτέρευση έβγαινε πάνω από 100ε/βραδιά. Η brest ήταν άλλο ένα ακυρωμένο πλάνο αφού ήταν χειρότερη απ'τη le havre στη διαμονή. Η Nice το φθηνότερο δίκλινο ήταν κοντά στα 400ε/βραδια. Ναι όλα τα παραπάνω αφορούν ξενοδοχεία στο κέντρο αλλά για τις φθηνότερες επιλογές.

Μιλας για φέτος? 2023?Αν ναι, φαντάζομαι τι θα γίνει του χρόνου το καλοκαίρι λόγω ολυμπιακών αγώνων...ήθελα να πάω κυανή ακτή του χρόνου καλοκαίρι αλλά σκέφτομαι μήπως τολμήσω καλύτερα να πάω επιτέλους ΗΠΑ ξανά...γενικά είμαι προετοιμασμενη περί ακρίβειας σ αυτά τα μέρη αλλά μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας
Ναι για το 2023. Του χρόνου θα είναι η καλύτερη και η χειρότερη εποχή να επισκεφτείς την Γαλλία. Η χειρότερη για τους ευνόητους λόγους και η καλύτερη γιατί θα έχουν στην εντέλεια όλα τα μνημεία τους και υποψιάζομαι θα έχουν ειδικά δρώμενα σε όλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.685
Likes
43.974
ήθελα να πάω κυανή ακτή του χρόνου καλοκαίρι αλλά σκέφτομαι μήπως τολμήσω καλύτερα να πάω επιτέλους ΗΠΑ ξανά...γενικά είμαι προετοιμασμενη περί ακρίβειας σ αυτά τα μέρη αλλά μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας
Το Πασχα εβρισκες δικλινο με 100ρικο.
Το να πας πανω ακριβως στους Ολυμπιακους ειναι φαση "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες". Ξεκιναμε απο το οτι θα βλαστημισεις για τα εισιτηρια.
 
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Μια χαρα τη βγαζουν καμποσοι εκ των κατοικων. Οπως ειπες εκτοξευνται τα ενοικια, αρα οσοι μισθωνουν στεγη σε οσους ζητουν στεγη ζουν ζωη χαρισαμενη.
Συν πολυ μαυρο χρημα κλπ.
Προφανως και δεν μειωνεται η αγοραστικη δυναμη συλληβδην στη χωρα.
Μα καλά, όλοι πια εισοδηματίες γίνανε στη χώρα; :p
Ως κάτοικος Γαλλίας πλέον, πάντως, βρίσκω εξωφρενικό το κόστος ζωής στην Αθήνα. Και στη Γαλλία έχει ανέβει πολύ τελευταία, αλλά τουλάχιστον οι μισθοί ακόμη επιτρέπουν μια ικανοποιητική ζωή στους τυχερούς που δεν παίρνουν βασικό και είναι στο νοίκι. Στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος.
Με μπέρδεψες. Δηλαδή συμφωνείς ότι στο φαγητό δεν υπάρχει σύγκριση; Καλά για να βρεις κάτι αντίστοιχο με αυτό που ποσταρε ο @Samion για 2 άτομα δεν υπάρχει περίπτωση. Με σάντουιτς να θες να τη βγάλεις θα θες 5ε για το ένα. Για μπύρες μήπως 5ε για 250ml; Για ποτά μήπως κάνα δεκάρικο; Για κανα καφέ με γλυκό μήπως άλλο ένα δεκάρικο;
Όχι, δεν συμφωνώ ότι δεν υπάρχει σύγκριση, συμφωνώ ότι είναι πιο ακριβά, αλλά όχι και τρεις φορές πιο ακριβά όπως υπέθεσα ότι εννοούσες με το τριπλάσιο μπάτζετ. Έχω φιλοξενήσει κάμποσο κόσμο και τους προετοιμάζω ότι το φαγητό είναι αρκετά πιο ακριβό γιατί έτσι μου είχε φανεί όταν είχα πρωτοέρθει (προφανώς δεν πληρώνουν διαμονή) και όλοι τη βρίσκουν φθηνότερη απ' ό,τι περίμεναν, ακόμη κι οι ερχόμενοι εκ της Ελλάδας, παραδεχόμενοι ότι είναι ακριβά αλλά ότι "ξέρεις πόσο έχουν ακριβύνει και τα εστιατόρια στην Ελλάδα;"

Ένα ωραίο τεστ είναι να συγκρίνει διαφορές στις τιμές πολυεθνικών, π.χ. στην Domino's pizza (που δεν έχω ιδέα αν είναι ποιοτικά αντίστοιχες), στην κλασική πεπερόνι που μόλις τσέκαρα βρίσκω την ελληνική στα 11,75 και τη γαλλική στα 13,5. Για διπλούς και βάλε μισθούς δεν τη λες και ασύγκριτη διαφορά.

Επίσης, αν συγκρίνεις την "Μύκονο της Γαλλίας" (βλ. Κυανή Ακτή) με μια τυχαία χασαποταβέρνα στην ελληνική επαρχία, τότε και προφανώς αγεφύρωτες θα βρεις τις διαφορές. Είναι σαν να συγκρίνεις την Μύκονο με ένα τυχαίο χωριό στη Λωζέρ, τότε η Γαλλία θα σου βγει και φθηνή.
Αλλά θα είχε πλάκα κάποιος φέτος να έκανε διακοπές back to back Γαλλία και Ελλάδα σε αντίστοιχης τάξης προορισμούς και να μας έλεγε την άποψή του (εκτός από μένα, εννοώ, που το έκανα στο προηγούμενο μήνυμά μου) :p

Βάζοντας, πάντως, στο budgetyourtrip τη Νίκαια και την Αθήνα, η διαφορά δεν είναι τόσο συνταρακτική (131 vs 127 στο mid-range). Δεν ξέρω αν είναι ακριβές, θα περίμενα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά σίγουρα όχι τριπλάσιο μπάτζετ, ούτε καν διπλάσιο.

Για τα υπόλοιπα που λες, πόσο έχει ένα κοκτέιλ στη Νίκαια που συζητήθηκε και πόσο έχει στις Κυκλάδες ή στην Αθήνα; Στην Νίκαια αν δεν πας σε κάποιο εξεζητημένο μέρος (τύπου ρουφγκάρντεν) κατά κανόνα βρίσκεις κοκτέιλ στα 10-12 ευρώ (προφανώς και βρίσκεις και λιγότερα, ακόμη και στη μισή τιμή αν πετύχεις τις κλασικές happy hour προσφορές σε παμπ), δηλαδή τιμές Κυκλάδων αλλά και Αθήνας σε πολλά μέρη πλέον. Το κρασί αντίστοιχες τιμές, π.χ. το ποτήρι στα 4-5 ευρώ συνήθως (το βρίσκεις και με 3). Ναι, το σουβλάκι το έχουν τουλάχιστον διπλή τιμή (πριν τις αυξήσεις στην Ελλάδα θα ήταν τριπλή), αλλά δεν νομίζω ότι αυτό από μόνο του θα εκτινάξει το μπάτζετ.

Το point μου δεν είναι ότι η Γαλλία είναι φθηνή, αλλά ότι η Αθήνα έχει ακριβύνει τελευταία τόσο ώστε κάποιος που έρχεται από αυτή δεν θα σοκαριστεί όσο παλιότερα (ή όσο ενδέχεται να σοκαριστεί αν π.χ. πάει Αμερική ή Λονδίνο).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom