Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Νόμιζα είχες γράψει ότι είχες στείλει ήδη την εξουσιοδότηση. Μπες στο gov.gr και ετοίμασε μία σύμφωνα με το πρότυπο στην πρώτη σελίδα και προώθησε την στον άντρα σου με εμαιλ για να την τυπώσει
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Νόμιζα είχες γράψει ότι είχες στείλει ήδη την εξουσιοδότηση. Μπες στο gov.gr και ετοίμασε μία σύμφωνα με το πρότυπο στην πρώτη σελίδα και προώθησε την στον άντρα σου με εμαιλ για να την τυπώσει
Δεν θέλουν εξουσιοδότηση από το gov.gr
Χρειάζονται πληρεξούσιο από συμβολαιογράφο στην Τουρκία...
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Δεν θέλουν εξουσιοδότηση από το gov.gr
Χρειάζονται πληρεξούσιο από συμβολαιογράφο στην Τουρκία...
Δεν υπάρχει το χαρτί με τη σφραγίδα; για να στο δώσουν πάει να πει ότι έγινε έλεγχος στην είσοδο και δεν υπήρχε πρόβλημα με την κυριότητα του αυτοκινήτου. Τα στοιχεία τα δικά σου φαίνονται στο σύστημα ότι αναχωρησες νωρίτερα. Δοκίμασαν να επιστρέψουν και δεν τους άφησαν;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Δεν υπάρχει το χαρτί με τη σφραγίδα; για να στο δώσουν πάει να πει ότι έγινε έλεγχος στην είσοδο και δεν υπήρχε πρόβλημα με την κυριότητα του αυτοκινήτου. Τα στοιχεία τα δικά σου φαίνονται στο σύστημα ότι αναχωρησες νωρίτερα. Δοκίμασαν να επιστρέψουν και δεν τους άφησαν;
Δεν θα τους άφηναν και το επιβεβαιώσαμε αυτό στα σύνορα σήμερα το πρωί...Αν καταλάβαμε καλά, στο παρελθόν υπήρχαν κλοπές και γι'αυτό ζητάνε τέτοιο χαρτί. Εγώ πέταξα τη νύχτα και καπάκι ξεκινήσαμε το ταξίδι της επιστροφής. Φτάσαμε κατά τις 8 στην Ιπσάλα και μετά από κάνα δίωρο φύγαμε από τους Κήπους, ευτυχώς δεν προλάβαμε την πολλή κίνηση. Μου έκανε εντύπωση βέβαια ότι σε περίπου 60 αυτοκίνητα, μόνο 1 είχε ελληνικές πινακίδες. Γύρω στα 50 τουρκικές και τα υπόλοιπα ξένες. Αυτό που μου έκανε όμως ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι είδα μεσίστια την τουρκική σημαία. Ο υπάλληλος μόλις είχε λάβει θέση στην βάρδιά του και δεν γνώριζε. Ε, τελικά μετά μάθαμε ότι ο λόγος είναι ο Χανίγια. Απίστευτο!!!;;; Ό,τι γουστάρει κάνει ο σουλτάνος. Είναι δυνατόν μεσίστια σημαία μιας χώρας για θάνατο ξένου υπηκόου; Έχει ποτέ γίνει κάτι τέτοιο;
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Είναι δυνατόν μεσίστια σημαία μιας χώρας για θάνατο ξένου υπηκόου; Έχει ποτέ γίνει κάτι τέτοιο;
Εδώ τους κόψανε το ινσταγκραμ σήμερα εξαιτίας σχολίων που γράφτηκαν σχετικά..
 

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Καλημέρα κι από εμένα,
Μόλις επέστρεψα από Τουρκία (ταξίδι διακοπών 8 ημερών).
Μετακινήθηκα στον άξονα Ε87 από Κεσάνη, μέσω της γέφυρας Τσανάκαλε στην ασιατική πλευρά, συνέχισα για Σμύρνη, από εκεί στο Μπόντρουμ απέναντι από την Κω, επέστρεψα μέσω Ο-5 για Προύσα και τέλος πέρασα από το τούνελ Ευρασίας στην Κωνσταντινούπολη και επέστρεψα μέσω παραλιακής στην Ελλάδα.
1η παρατήρηση: Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες αναρτήσεις για τις απαρχαιωμένες εγκαταστάσεις και το χάλια οδικό δίκτυο στο ελληνικό τελωνείο και στο μεταξύ μας τμήμα ευθύνης. Με μία κουβέντα, γινόμαστε διεθνώς ρεζίλι.. Μόλις δε περάσεις στην τουρκική συνοριακή πλευρά, παθαίνεις ένα πολιτισμικό σοκ από την αναβάθμιση του δικού τους τελωνείου και τη σειρά ελέγχου που έχουν οργανώσει..
2η παρατήρηση: Μπήκα στην Τουρκία το Σάββατο στις 28/7, στις 3 παρά τη νύχτα.. Ήμασταν ελάχιστα αυτοκίνητα και ξεμπέρδεψα μέσα σε 20λ και με τα δύο τελωνεία. Στην επιστροφή ήμουν στο τούρκικο τελωνείο ημέρα Κυριακή (4/8), στη 1:30 το μεσημέρι με χρόνο αναμονής γύρω στη μία ώρα και κάτι, παρόλο που εξυπηρετούσαν 4 κισέ.
3η παρατήρηση: Αξίζει να περάσεις οδικώς (έστω μία φορά) τόσο από τη γέφυρα Τσανάκαλε όσο και από το τούνελ Ευρασίας, γιατί κερδίζεις χρόνο εφόσον έχεις ή είχες μεγάλο δρόμο ταξιδιού (όπως εγώ για Σμύρνη).
4η παρατήρηση: Έβγαλα κάρτα HGS στο Μπόντρουμ σε PTT όπου ο υπάλληλος μου είπε πως ήδη μου είχε γίνει μία χρέωση 120 λιρών που έπρεπε να πληρώσω. Όντως κι εμένα, ενώ είχα κάρτα HGS, καθ οδόν για Προύσα, δεν με άφησαν υπάλληλοι των διοδίων να περάσω με ΗGS, αλλά με γύρισαν πίσω στην ουρά με την πληρωμή μέσω κάρτας.. Γενικά σου δίνεται ηη δυνατότητα να πληρώσεις με πιστωτική χωρίς να έχεις βγάλει κάρτα HGS. Αν δεν βγάλετε τη συγκεκριμένη κάρτα, να κινείστε τέρμα δεξιά για να μπορείτε να πληρώνετε με την πιστωτική σας ή με μετρητά. Καλό είναι να έχετε μία προπληρωμένη κάρτα τύπου Revolut για να έχετε την καλύτερη δυνατή ισοτιμία.
5η παρατήρηση: Το οδικό τους δίκτυο είναι πολύ καλό συγκριτικά με το δικό μας στην Ελλάδα και νιώθεις περισσότερο ασφαλής, μιας και κινείσαι σε δρόμους με διαχωριστικό και δύο λωρίδες κυκλοφορίας ως επί το πλείστον.
6η παρατήρηση: Οι τιμές των καυσίμων δεν έχουν μεγάλη διακύμανση από περιοχή σε περιοχή, οι δε σταθμοί ΣΕΑ είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
7η παρατήρηση: Στην Πόλη να προμηθευτείτε την Istanbul Kart, για τα μέσα μεταφοράς τους, είναι οικονομική, σχετικά βιντεάκια υπάρχουν στο youtube, και μπορείτε να αλωνίσετε στην κυριολεξία την Κωνσταντινούπολη.
8η παρατήρηση: Ο Κεράτειος κόλπος είναι κλειστός και για διάστημα 3 μηνών, λόγω καθαρισμού του. Επομένως αν θελήσει κάποιος να κάνει μία βόλτα με καραβάκι, προτείνω να πάρει το καραβάκι που πάει από το Kabatas μέχρι τη Ρούμελη όπως γράφει η διαδρομή, αλλά τελευταίος σταθμός είναι στο Sariyer. Η διαδρομή είναι φανταστική, το κόστος είναι μόνο 32 TL σε σχέση με τις 150TL που θέλουν τα καραβάκια από το Εμίνονου για μία διαδρομή 45 λ να πας κι άλλο τόσο να γυρίσεις, ενώ το καραβάκι της γραμμής σε ανεβάζει σχεδόν μέχρι τη Μαύρη θάλασσα σε μία διαδρομή μόνο να πας 1 ώρας και 20 λ. Η εκεί περιοχή είναι μία ακριβή περιοχή με καφέ, εντυπωσιακά κτίρια και ξενοδοχεία μέσα στο πράσινο. Αν δεν θέλετε να περιμένετε το επόμενο δρομολόγιο, μπορείτε με κατεύθυνση προς τα αριστερά από τον επιβατικό σταθμό που θα εξέλθετε, να αναζητήσετε μία στάση λεωφορείου που βρίσκεται αρκετά κοντά, να πάρετε το λεωφορείο 150 ή 152 και να πάτε μέχρι το τέρμα, να επιβιβαστειτε από εκεί στη γραμμή Μετρό που είναι κάτω από το τέρμα των λεωφορείων και να φτάσετε στο ιστορικό κέντρο της Πόλης, είτε στο Εμίνονου, είτε μία στάση πιο κάτω, στο Πανεπιστήμιο, αρκετά κοντά στο Καπαλί Τσαρσί.

Τελειώνοντας, για όσους αγαπάνε τα οδικά ταξίδια, η Τουρκία είναι μία πρόκληση και αξίζει να την επισκεφτεί κανείς για το πολυπολιτισμικό μωσαϊκό που διαθέτει..
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλημέρα κι από εμένα,
Μόλις επέστρεψα από Τουρκία (ταξίδι διακοπών 8 ημερών).
Μετακινήθηκα στον άξονα Ε87 από Κεσάνη, μέσω της γέφυρας Τσανάκαλε στην ασιατική πλευρά, συνέχισα για Σμύρνη, από εκεί στο Μπόντρουμ απέναντι από την Κω, επέστρεψα μέσω Ο-5 για Προύσα και τέλος πέρασα από το τούνελ Ευρασίας στην Κωνσταντινούπολη και επέστρεψα μέσω παραλιακής στην Ελλάδα.
1η παρατήρηση: Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες αναρτήσεις για τις απαρχαιωμένες εγκαταστάσεις και το χάλια οδικό δίκτυο στο ελληνικό τελωνείο και στο μεταξύ μας τμήμα ευθύνης. Με μία κουβέντα, γινόμαστε διεθνώς ρεζίλι.. Μόλις δε περάσεις στην τουρκική συνοριακή πλευρά, παθαίνεις ένα πολιτισμικό σοκ από την αναβάθμιση του δικού τους τελωνείου και τη σειρά ελέγχου που έχουν οργανώσει..
2η παρατήρηση: Μπήκα στην Τουρκία το Σάββατο στις 28/7, στις 3 παρά τη νύχτα.. Ήμασταν ελάχιστα αυτοκίνητα και ξεμπέρδεψα μέσα σε 20λ και με τα δύο τελωνεία. Στην επιστροφή ήμουν στο τούρκικο τελωνείο ημέρα Κυριακή (4/8), στη 1:30 το μεσημέρι με χρόνο αναμονής γύρω στη μία ώρα και κάτι, παρόλο που εξυπηρετούσαν 4 κισέ.
3η παρατήρηση: Αξίζει να περάσεις οδικώς (έστω μία φορά) τόσο από τη γέφυρα Τσανάκαλε όσο και από το τούνελ Ευρασίας, γιατί κερδίζεις χρόνο εφόσον έχεις ή είχες μεγάλο δρόμο ταξιδιού (όπως εγώ για Σμύρνη).
4η παρατήρηση: Έβγαλα κάρτα HGS στο Μπόντρουμ σε PTT όπου ο υπάλληλος μου είπε πως ήδη μου είχε γίνει μία χρέωση 120 λιρών που έπρεπε να πληρώσω. Όντως κι εμένα, ενώ είχα κάρτα HGS, καθ οδόν για Προύσα, δεν με άφησαν υπάλληλοι των διοδίων να περάσω με ΗGS, αλλά με γύρισαν πίσω στην ουρά με την πληρωμή μέσω κάρτας.. Γενικά σου δίνεται ηη δυνατότητα να πληρώσεις με πιστωτική χωρίς να έχεις βγάλει κάρτα HGS. Αν δεν βγάλετε τη συγκεκριμένη κάρτα, να κινείστε τέρμα δεξιά για να μπορείτε να πληρώνετε με την πιστωτική σας ή με μετρητά. Καλό είναι να έχετε μία προπληρωμένη κάρτα τύπου Revolut για να έχετε την καλύτερη δυνατή ισοτιμία.
5η παρατήρηση: Το οδικό τους δίκτυο είναι πολύ καλό συγκριτικά με το δικό μας στην Ελλάδα και νιώθεις περισσότερο ασφαλής, μιας και κινείσαι σε δρόμους με διαχωριστικό και δύο λωρίδες κυκλοφορίας ως επί το πλείστον.
6η παρατήρηση: Οι τιμές των καυσίμων δεν έχουν μεγάλη διακύμανση από περιοχή σε περιοχή, οι δε σταθμοί ΣΕΑ είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
7η παρατήρηση: Στην Πόλη να προμηθευτείτε την Istanbul Kart, για τα μέσα μεταφοράς τους, είναι οικονομική, σχετικά βιντεάκια υπάρχουν στο youtube, και μπορείτε να αλωνίσετε στην κυριολεξία την Κωνσταντινούπολη.
8η παρατήρηση: Ο Κεράτειος κόλπος είναι κλειστός και για διάστημα 3 μηνών, λόγω καθαρισμού του. Επομένως αν θελήσει κάποιος να κάνει μία βόλτα με καραβάκι, προτείνω να πάρει το καραβάκι που πάει από το Kabatas μέχρι τη Ρούμελη όπως γράφει η διαδρομή, αλλά τελευταίος σταθμός είναι στο Sariyer. Η διαδρομή είναι φανταστική, το κόστος είναι μόνο 32 TL σε σχέση με τις 150TL που θέλουν τα καραβάκια από το Εμίνονου για μία διαδρομή 45 λ να πας κι άλλο τόσο να γυρίσεις, ενώ το καραβάκι της γραμμής σε ανεβάζει σχεδόν μέχρι τη Μαύρη θάλασσα σε μία διαδρομή μόνο να πας 1 ώρας και 20 λ. Η εκεί περιοχή είναι μία ακριβή περιοχή με καφέ, εντυπωσιακά κτίρια και ξενοδοχεία μέσα στο πράσινο. Αν δεν θέλετε να περιμένετε το επόμενο δρομολόγιο, μπορείτε με κατεύθυνση προς τα αριστερά από τον επιβατικό σταθμό που θα εξέλθετε, να αναζητήσετε μία στάση λεωφορείου που βρίσκεται αρκετά κοντά, να πάρετε το λεωφορείο 150 ή 152 και να πάτε μέχρι το τέρμα, να επιβιβαστειτε από εκεί στη γραμμή Μετρό που είναι κάτω από το τέρμα των λεωφορείων και να φτάσετε στο ιστορικό κέντρο της Πόλης, είτε στο Εμίνονου, είτε μία στάση πιο κάτω, στο Πανεπιστήμιο, αρκετά κοντά στο Καπαλί Τσαρσί.

Τελειώνοντας, για όσους αγαπάνε τα οδικά ταξίδια, η Τουρκία είναι μία πρόκληση και αξίζει να την επισκεφτεί κανείς για το πολυπολιτισμικό μωσαϊκό που διαθέτει..
Exεις μήπως συγκρατήσει πόσο είναι περίπου το κόστος από τη στιγμή που θα μπεις στο έδαφος μέχρι το τσανάκαλε πόσο είναι το συνολικό κόστος των διοδίων γιατί σκέφτομαι να κάνω εκδρομή σαββατοκύριακο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν έχεις κάποια προτεινόμενη περιοχή στην κωνσταντινούπολη για διαμονή για φύλλο που θα ταξιδέψει με ιχ θα μπει δηλαδή στην κωνσταντινούπολη με ιχ θέλω να σε ρωτήσω γιατί η δικιά μου εμπειρία είναι μόνο από συγκεκριμένη περιοχή στην περιοχή του γεννήκαπη.
Σε συγχαίρω για το εγχείρημά σου είναι κάτι που πάντα ήθελα να κάνω να φτάσω μέχρι τις σμύρνη και μέχρι τα παράλια της σμύρνης με IX το έχω δρομολόγησει και μετά τα σχόλιά σου έχω πάρει κουράγιο και σκέφτομαι να το κάνω προσεχώς.
Είναι γνωστό ότι το οδικό σύστημα της τουρκίας και οι δρόμοι είναι 10 φορές καλύτερη από τις ελλάδας παρόλο που δεν ανήκουν στην ευρωπαϊκή ένωση έχουν επενδύσει σε δημόσια έργα και σε τσιμέντα μέσω της πολιτικής που κάνει η γειτονική χώρα και απολαμβάνουν έστω και με υψηλό κόστος διοδίων μεγάλη ασφάλεια και πολύ καλή συμπεριφορά των αυτοκινήτων. Σε αντίθεση με μας που έχουμε πολύ ψηλο κόστος διοδίων και χαμηλής ποιότητας κάκης της ποιότητας οδικό δίκτυο. Ίσως το χειρότερο στην Ευρώπη συγκριτικά με ότι πληρώνουμε σε έμμεση φορολογία και διόδια.
 

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Χρησιμοποιούσα τη revolut. Από τη στιγμή που μπήκα μέσα, μετά τα Ιπσαλα, συνέχισα για Κεσάνη, στα 20 χλμ περίπου, μέσα από Κεσάνη το gps με εστειλε για Τσανακαλε. Καθ οδόν έχεις δύο επιλογές: να περάσεις τη γέφυρα του Τσανάκαλε ( στη δείχνει η σήμανση του δρόμου με πινακίδες) ή να κατέβεις πιο κάτω και να παρεις καραβάκι. Ουσιαστικά η διαφορά μεταξύ γέφυρας και πλοίου είναι γύρω στα 3 ευρώ. Για να περάσω τη γέφυρα πλήρωσα 419 λίρες δηλ με την ισοτιμία μου τη βγάζει η Revolut στα 11,89 ευρω και για να φτάσω μετά Σμύρνη πλήρωσα άλλα 3,55 ευρω διόδια. Το ίδιο ποσό πλήρωσα και για να πάω Στο Μπόντρουμ, 3,55 ευρώ. Στην επιστροφή μέχρι Προύσα πλήρωσα 12,92 ευρώ και μετά την Προύσα για να περάσω τη γέφυρα από Γιάλοβα και τούνελ Ευρασίας έδωσα 14,64 ευρώ. Συνολικά αυτά ήταν τα διόδια που πλήρωσα. Στην επιστροφή με πήγε το gps από παραλία και δεν είχα διόδια..
Προτείνω σαν περιοχή διαμονής τα ξενοδοχεία που είναι από την πλατεία της Αγίας Σοφίας και του Μπλε τζαμί (πλατεία Σουλτάν Αχμέτ) και κάτω.. είναι γεμάτο με ξενοδοχεία, εστιατόρια σε λογικές τιμές και μπορεί να βρείς και πάρκινγκ στο ξενοδοχείο. Πολύ κοντά με τη στάση τραμ Τ1 που είναι η κύρια γραμμή που βλέπεις τα περισσότερα. Χαρά μου, να μεταφέρω τις εμπειρίες μου κι εγώ με τη σειρά μου και να βοηθήσω άλλους!!
 

chr04

New Member
Μηνύματα
2
Likes
9
Είχα βγάλει κάρτα hgs, δεν την χρησιμοποίησα ποτέ. Πρόκειται να ταξιδεψω στην Κωνσταντινούπολη, αλλά έχω χάσει την κάρτα. Στην εφαρμογή που έχουν, φαίνεται ενεργή και με υπόλοιπο.
Μου προτεινετε να εκδώσω καινούργια κάρτα ή επειδή το αυτοκίνητο είναι ήδη δηλωμένο θα χρεωθούν στην παλιά κάρτα;

Στο instagram υπάρχει μια σελίδα trakyasinirkapilari στην οποία ανα τακτά διαστήματα υπάρχει ενημέρωση σχετικά με την κίνηση στους συνοριακούς σταθμους.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Είχα βγάλει κάρτα hgs, δεν την χρησιμοποίησα ποτέ. Πρόκειται να ταξιδεψω στην Κωνσταντινούπολη, αλλά έχω χάσει την κάρτα. Στην εφαρμογή που έχουν, φαίνεται ενεργή και με υπόλοιπο.
Μου προτεινετε να εκδώσω καινούργια κάρτα ή επειδή το αυτοκίνητο είναι ήδη δηλωμένο θα χρεωθούν στην παλιά κάρτα;

Στο instagram υπάρχει μια σελίδα trakyasinirkapilari στην οποία ανα τακτά διαστήματα υπάρχει ενημέρωση σχετικά με την κίνηση στους συνοριακούς σταθμους.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται. Το κόστος περνάει μέσω της πινακίδας στην κάρτα, οπότε λογικά θα είσαι ΟΚ. Αν όχι, θα πληρώσεις τα χρωστούμενα κατά την έξοδο από τη χώρα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Είχα βγάλει κάρτα hgs, δεν την χρησιμοποίησα ποτέ. Πρόκειται να ταξιδεψω στην Κωνσταντινούπολη, αλλά έχω χάσει την κάρτα. Στην εφαρμογή που έχουν, φαίνεται ενεργή και με υπόλοιπο.
Μου προτεινετε να εκδώσω καινούργια κάρτα ή επειδή το αυτοκίνητο είναι ήδη δηλωμένο θα χρεωθούν στην παλιά κάρτα;

Στο instagram υπάρχει μια σελίδα trakyasinirkapilari στην οποία ανα τακτά διαστήματα υπάρχει ενημέρωση σχετικά με την κίνηση στους συνοριακούς σταθμους.

Πολλα LIKE!!!
http://instagr.am/p/C-cNmqIucyP/
 

Madmax

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Λοιπόν να πω κ εγώ τις εντυπώσεις μας από το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη όπου ξεκίνησε την Δευτέρα κ τελείωσε σήμερα.Στο πήγαινε καθώς διαβάζοντας κ σε άλλες σελίδες για το χαμό που επικρατεί στα σύνορα έφτασα περίπου κατά της 12 στα σύνορα.Ελληνικη πλευρά περίπου 45 λεπτά και Τουρκική πλευρά περίπου 1.30 ώρα.Με ταυτότητες νέου τύπου και μια παλαιού τύπου με αγγλικούς χαρακτήρες κανένα πρόβλημα κανένα χαρτί να μας δώσουν.Δεν πήρα κάρτα για τα διόδια και απλά συνέχισα την διαδρομή για Κωνσταντινούπολη.Σημειωση! Περίμενα ότι θα μου ζητήσουν στα σύνορα στην έξοδο να πληρώσω αλλά τελικά δεν μου ζήτησαν τίποτα.Ωραιοι δρόμοι πολλά βενζινάδικα για στάση σε κάποιο σημείο πέρασα διόδια με ανοιχτές μπάρες κανένας έλεγχος. Μην ψωνίσετε στις τουριστικές επιχειρήσεις κοντά στο Μπλε τζαμί και Αγία Σοφία υπάρχουν όλα τα προϊόντα που θα θελήσετε όπως λουκούμια μπακλαβά κτλ απέναντι από το σταθμό με τα καραβάκια του Εμινονου στο λιμάνι σε τιμές 300-400 λίρες το κιλό και όχι 1200 όπως στις τουριστικές περιοχές . Αν χρειαστείτε ταξί όπως εμείς που πήραμε 2 φορές κανονίστε φιξ τιμή πριν μπείτε μέσα.Παραδειγμα αν δεν έχει πολύ κίνηση για πύργο Γαλατά από Φατίχ 200 λίρες.Και απλά για ενημέρωση αποφύγετε Σ/Κ για ταξίδι.Εφυγα χθες βράδυ από το ξενοδοχείο κ όχι σήμερα το πρωί καθώς είδα ότι είχε λίγο κίνηση στα σύνορα.Φτανοντας στα σύνορα περάσαμε σε 20 Λεπτά τα Τουρκικά και εδώ αρχίζει η κωμωδία!3.30 ώρες για να περάσουμε τα Ελληνικά! Ώρα 4 το πρωί πέρασα τα σύνορα κ από Ελλάδα για Τουρκία ουρά 4-5 χιλιόμετρα υπολογίζω το ίδιο και παραπάνω από Τουρκική πλευρά.Απαραδεκτο αυτό που γίνεται στα σύνορα μας 2 υπάλληλοι να εξυπηρετήσουν τόσο κόσμο αν είναι δυνατόν.Και κάτι τελευταίο τσιγάρα μπορείτε να προμηθευτείτε από τα Duty free .Εγώ πήρα 9 κούτες χωρίς κανένα πρόβλημα κ αλκοόλ! Καλή συνέχεια σε όλους καλές διακοπές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom