Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
μεσα αυγουστου και κυριως προς το τελος του μηνα οταν γυρνανε οι τουρκοι στην ευρωπη απο 3 το μεσημερι 3 χιλιομερα πριν απο τα υψαλα στην ουρα σημειωτον περασαμε 1 το βραδυ ημασταν για αυτοκτονια τα δε διοδια ολοι μου λεγαν οι τουρκοι να μην αγορασω καρτα τελικα εγω αγορασα εβαλα ενα ποσο το ξεπερασαμε στα συνορα δεν μας σταματησε κανενας κανενα προβλημα απλα στην σελιδα διοδιων φαινεται οτι το αυτοκινητο με χ πινακιδα χρωσταει 4 συρω τα οποια τα καναν αυτοι 18 μαλλον λογω καθυστερησης και απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
50
Likes
10
Καλησπερα στην ομαδα , ηθελα να ρωτησω , Γιατι δεν σκεφτόμαστε την εναλλακτική των καστανιών που δεν θα εχει καθολου κόσμο σε σχεση με τους κήπους; Γιατι διαβαζω κατι αναμονές 4-5 ωρες
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλημέρα, μήπως γνωρίζετε από ποιο ακριβώς σημείο στο Eminonu παίρνουμε τα καραβάκια για κρουαζιέρα στον Κεράτιο κόλπο και αν από το ίδιο σημείο είναι τα ίδια και για τον Βόσπορο; Τιμή ανά άτομο κατά προσέγγιση γιατί έχω διαβάσει πολλά σχόλια σχετικά και έχω μπερδευτεί.
Σας ευχαριστώ.
Karakoy pier στάση καραβάκια από την απέναντι πλευρά του Πύργου του Γαλατά. Έχει δυο στάσεις το karakoy για να μπείτε στον κερατειο κόλπο golden horn και να επισκεφθείτε το φανάρι Μπαλατ κλπ πρέπει να πιάσετε την προβλήτα που είναι αντίθετα απέναντι από τον πύργο του Γαλατά έχει δύο πορθμεία το Karakoy...
Αυτή την πλευρά που είναι πιο μακριά από τον πύργο του Γαλατά.
Η τιμή είναι σχετική κάθε μέρα ανεβαίνει..... Κάπου 11 TL πλήρωσα τον Απρίλιο όταν το εισιτήριο Metro ήταν 17,7 TL
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Γιατι δεν σκεφτόμαστε την εναλλακτική των καστανιών που δεν θα εχει καθολου κόσμο
Διότι ενώ το τελωνείο Κήπων είναι η πρώτη επιλογή για τους Τούρκους παραθεριστές το τελωνείο Καστανέων είναι η πρώτη επιλογή για τους μετανάστες Γερμανίας που έρχονται μέσω Βουλγαρίας. Την περασμένη Παρασκευή στην (μονή) ουρά ήταν τουλάχιστον 150 αυτοκίνητα!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Διότι ενώ το τελωνείο Κήπων είναι η πρώτη επιλογή για τους Τούρκους παραθεριστές το τελωνείο Καστανέων είναι η πρώτη επιλογή για τους μετανάστες Γερμανίας που έρχονται μέσω Βουλγαρίας. Την περασμένη Παρασκευή στην (μονή) ουρά ήταν τουλάχιστον 150 αυτοκίνητα!

Γενικά η κατάσταση στα σύνορα έχει ξεφύγει πληροφορίες αναφέρουν ότι τόσο από Βορά σύνορα Μακάζα Νυμφαία όσο και από Ανατολικά Κήποι το σύστημα είναι απαρχαιωμένο πολλές δεκαετίες πίσω (εγκαταστάσεις και υπηρεσίες) με αποτέλεσμα να γίνεται διασυρμός της Ελλάδας και χλευασμός τόσο από Τούρκους όσο και Ευρωπαίους η άλλους πολίτες.
Νομίζω ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να υποδεχτεί δεν διαθέτει υποδομές είναι σε άλλη εποχή τόσο στην γέφυρα του Έβρου όσο και στην τελωνειακή και διασυνοριακή παροχή υπηρεσιών.
Όσοι έχουμε διέλθει το έχουμε αντιληφθεί από το πρώτο δευτερόλεπτο είτε από τις παλιές εγκαταστάσεις από την κατάσταση του οδοστρώματος τα καλώδια που κρέμονται, την μούχλα στα κτήρια, την έλλειψη καθαριότητας που μόνο ΕΕ δεν μοιάζει. Αντίθετα η Απέναντι πλευρά δείχνει σταθερά πόσο σοβαρά αντιμετωπίζει το θέμα της εισόδου στην χώρα τους.

Θέλω να πω ότι είναι πολύ ευαίσθητο σημείο της μετάβασης από την μια χώρα στην άλλη που μόνο όσοι το έχουν δει από κοντά αντιλαμβάνονται την διαφορά επιπέδου και σοβαρής πολιτικής που ασκείται.
Σε αυτό το θέμα έχει εκδηλωθεί ακόμη μεγαλύτερη πίεση φέτος σκόπιμα από την απέναντι πλευρά με την μείωση του κόστους της βίζας στις 500 TL για κάθε Τούρκο που εξέρχεται για τουρισμό από την Τουρκία πράγμα που έκανε πιο εύκολη την διέλευση στον μέσο πολίτη της Τουρκίας θυμίζω ότι η τιμή βίζας ήταν 100+€ για πολλά χρόνια για κάθε Τούρκο υπήκοο ενώ τώρα έπεσε στα 15€!!!!

https://www.thrakinea.gr/archives/189314
Οι καταστάσεις που διαδραματίζονται είναι για γερά στομάχια και νεύρα για κάποιον που θέλει να βγει η επιστρέψει στην χώρα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
611
Likes
903
Όντως η κατάσταση στα σύνορα έχει γίνει δύσκολη, δε μιλάμε μόνο για Κήπους που σ/κ που πέρασε είχαμε 5ωρα 6ωρα και η κατάσταση τον Αύγουστο θα γίνει ακόμη χειρότερη αλλά και για Καστανιές.

Σε αυτό το θέμα έχει εκδηλωθεί ακόμη μεγαλύτερη πίεση φέτος σκόπιμα από την απέναντι πλευρά με την μείωση του κόστους της βίζας στις 500 TL για κάθε Τούρκο που εξέρχεται για τουρισμό από την Τουρκία πράγμα που έκανε πιο εύκολη την διέλευση στον μέσο πολίτη της Τουρκίας θυμίζω ότι η τιμή βίζας ήταν 100+€ για πολλά χρόνια για κάθε Τούρκο υπήκοο ενώ τώρα έπεσε στα 15€!!!!
Δεν ιχύει αυτό. Η τιμή της βίζας Σένγκεν είναι στα 90 ευρώ (δεν καθορίζεται από τις τουρκικές αρχές άλλωστε). Επίσης πάντα ισχύει και ο φόρος εξόδου από τη χώρα για όλους τους τούρκους πολίτες που νομίζω είναι 150 λίρες.

Αυτό που έχει αλλάξει φέτος είναι η συμφωνία Ελλάδας-Ευρωπαϊκής Επιτροπής μετά από μεγάλη πίεση απο την πλευρά μας ώστε να μπαίνουν τούρκοι τουρίστες στα νησιά του Αν. Αιγαίου με προσωρινή βίζα που εκδίδεται επί τόπου στα σύνορα για 7 ημέρες (καμία σχέση δηλαδή με σκόπιμες ενέργειες της άλλης πλευράς κλπ). Άλλωστε ήδη στις τουριστικές εγκαταστάσεις που βρίσκονται στην τουρκική πλευρά του Αιγαίου υπάρχει αρκετή γκρίνια για τη διευκόλυνση της μετάβασης τούρκων στα νησιά αφού χάνουν πελάτες (γενικά βασίζονται στον εσωτερικό τουρισμό). Σημειωτέον βέβαια ότι η συγκεκριμένη διευκόλυνση ΔΕΝ ισχύει για οδική είσοδο από Κήπους/Καστανιές.

Έχει γραφτεί πάμπολλες φορές ότι τα διόδια στην Τουρκία είναι ανοιχτά χωρίς μπάρες και χωρίς γκισέ να πληρώσεις. Πρέπει να έχεις κάρτα HGS για να πληρώσεις, αλλιώς σημειώνεται η διέλευση σαν παράβαση και έχεις δύο εβδομάδες προθεσμία να εκδώσεις την κάρτα σε ένα ταχυδρομείο και να πληρωθεί εκ των υστέρων το ποσό. Σε κάποιες περιπτώσεις, τυχόν οφειλές βεβαιώνονται σαν πρόστιμο κατά την έξοδο από την χώρα.
Να πω δω ένα τελευταίο update για το συγκεκριμένο θέμα από το ΣΚ που πέρασε:

Όντως στον Α/Δ Kuzey Marmara Otoyolou (τρίτη περιφερειακή Πόλης βασικά) πέρασα με hgs που δεν είχε υπόλοιπο χωρίς πρόβλημα.

Όμως σε ταξίδι προς το νότο χθες στον αυτοκινητόδρομο Κωνσταντινούπολης-Σμύρνης (που ανήκει σε άλλη εταιρεία από τον Kuzey Marmara Otoyolu) κατ' αρχήν στη γέφυρα του Osmangazi έχει υπαλλήλους με κίτρινα γιλέκα που δεν αφήνουν σε αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες να περνάνε από hgs, ακόμα κι αν τους πεις ότι έχεις υπόλοιπο! Οπότε πρέπει να μπεις στην ουρά στα δύο γκισέ που παίρνουν μετρητά/κάρτες. Eνώ πιο κάτω στην περιοχή της Προύσας που μπήκα σε γκισέ με hgs (χωρίς υπόλοιπο) δεν άνοιξε η μπάρα και με ανάγκασαν να γυρίσω πίσω σε γκισέ με μετρητά/κάρτες. Κι όλα αυτά με γενικά πολύ agressive ύφος, αφού σε ερώτηση μου γιατί δεν ισχύει το δεκαπενθήμερο χάριτος για την hgs, μου απάντησαν ότι στη δική τους εταιρεία αυτό δεν ισχύει τύπου κι αν σ' αρέσει.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Όντως η κατάσταση στα σύνορα έχει γίνει δύσκολη, δε μιλάμε μόνο για Κήπους που σ/κ που πέρασε είχαμε 5ωρα 6ωρα και η κατάσταση τον Αύγουστο θα γίνει ακόμη χειρότερη αλλά και για Καστανιές.



Δεν ιχύει αυτό. Η τιμή της βίζας Σένγκεν είναι στα 90 ευρώ (δεν καθορίζεται από τις τουρκικές αρχές άλλωστε). Επίσης πάντα ισχύει και ο φόρος εξόδου από τη χώρα για όλους τους τούρκους πολίτες που νομίζω είναι 150 λίρες.

Αυτό που έχει αλλάξει φέτος είναι η συμφωνία Ελλάδας-Ευρωπαϊκής Επιτροπής μετά από μεγάλη πίεση απο την πλευρά μας ώστε να μπαίνουν τούρκοι τουρίστες στα νησιά του Αν. Αιγαίου με προσωρινή βίζα που εκδίδεται επί τόπου στα σύνορα για 7 ημέρες (καμία σχέση δηλαδή με σκόπιμες ενέργειες της άλλης πλευράς κλπ). Άλλωστε ήδη στις τουριστικές εγκαταστάσεις που βρίσκονται στην τουρκική πλευρά του Αιγαίου υπάρχει αρκετή γκρίνια για τη διευκόλυνση της μετάβασης τούρκων στα νησιά αφού χάνουν πελάτες (γενικά βασίζονται στον εσωτερικό τουρισμό). Σημειωτέον βέβαια ότι η συγκεκριμένη διευκόλυνση ΔΕΝ ισχύει για οδική είσοδο από Κήπους/Καστανιές.
Screenshot_2024-07-29-15-37-45-907_com.android.chrome-edit.jpg

Αυτή είναι η κατασταση που επικρατεί στα σύνορα όλο το καλοκαίρι κάθε Παρασκευή μεσημέρι με Κυριακή βράδυ και Δευτέρα πρωί.
Όλοι αυτοί ασφαλώς και δεν πηγαίνουν στα νησιά του Αιγαίου αλλά κινούνται παντού και φυσικά έχουν κατακλύσει την αγορά και τους δρόμους οδικό δίκτυο και αγορά των γειτονικών περιοχών Έβρος Ροδόπη έως Καβάλα δίνοντας κυριολεκτικά ανάσα οικονομική και ότι συνεπάγεται αυτό.
Το 6ωρο αναμονής είναι για πλάκα μου μεταφέρουν οδηγοί Σάββατο Κυριακή και επίσης υπάρχει τεράστια ουρά και αναμονή και στους πάμπολλους σταθμούς διοδίων της εθνικής Εγνατίας οδού!!!!
Το φαινόμενο θα ενταθεί τις προσεχείς εβδομάδες και παρουσιάζει ύφεση τους φθινοπώρου μήνες αλλά πάντα βρίσκεται σε έξαρση τα σαββατοκύριακα και εθνικές αργίες των δύο χωρών. Το τελωνείο και διασυνοριακή ένωση της Ελλάδας είναι κατασκευασμένο πάνω από 50 χρόνια πριν όταν οι συνθήκες τα ΙΧ ο τρόπος μετακίνησης ανθρώπων και προϊόντων γινόταν σε πιο ήπιους τόνους. Οι Τούρκοι έχουν προχωρήσει σε ριζική αναβάθμιση καινοτομία των συνθηκών εισόδου εδώ και δεκαετία. Εμείς απλά παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα....
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ. Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκαμε στην Τουρκία με τον άνδρα μου και τα παιδιά μου με το αμάξι μας που είναι στο όνομά μου. Εγώ χρειάστηκε να επιστρέψω εκτάκτως αεροπορικώς στην Ελλάδα για λόγους υγείας της μητέρας μου. Μήπως υπάρξει κάποιο θέμα στην τουρκική πλευρά κατά την επιστροφή, μιας που εγώ δεν θα είμαι παρούσα; Επικοινώνησα με την ελληνική πλευρά και δεν υπάρχει θέμα αλλά ώσπου να βγάλω άκρη με την τουρκική πλευρά (αν βγάλω!), μήπως έχει ιδέα κάποιος εδώ; Θα έχω κάνει εξουσιοδότηση μέσω gov.gr ότι εξουσιοδοτώ τον άνδρα μου να ταξιδέψει με τα παιδιά μας και το αυτοκίνητό μου, μαζί με μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης, μαζί με μια απλή μετάφραση στα τουρκικά μέσω Google αλλά αναρωτιέμαι μήπως δεν αρκεί αυτό...
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ. Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκαμε στην Τουρκία με τον άνδρα μου και τα παιδιά μου με το αμάξι μας που είναι στο όνομά μου. Εγώ χρειάστηκε να επιστρέψω εκτάκτως αεροπορικώς στην Ελλάδα για λόγους υγείας της μητέρας μου. Μήπως υπάρξει κάποιο θέμα στην τουρκική πλευρά κατά την επιστροφή, μιας που εγώ δεν θα είμαι παρούσα; Επικοινώνησα με την ελληνική πλευρά και δεν υπάρχει θέμα αλλά ώσπου να βγάλω άκρη με την τουρκική πλευρά (αν βγάλω!), μήπως έχει ιδέα κάποιος εδώ; Θα έχω κάνει εξουσιοδότηση μέσω gov.gr ότι εξουσιοδοτώ τον άνδρα μου να ταξιδέψει με τα παιδιά μας και το αυτοκίνητό μου, μαζί με μια βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης, μαζί με μια απλή μετάφραση στα τουρκικά μέσω Google αλλά αναρωτιέμαι μήπως δεν αρκεί αυτό...
Οδηγός ποιος ήταν όταν περάσατε τα σύνορα; Σε ποιανού το χαρτάκι της σφραγίδας εισόδου σημειώθηκε το αυτοκίνητο;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Οδηγός ποιος ήταν όταν περάσατε τα σύνορα; Σε ποιανού το χαρτάκι της σφραγίδας εισόδου σημειώθηκε το αυτοκίνητο;
Στα ελληνικά εγώ, στα τουρκικά ο άνδρας μου. Χαρτάκι σφραγίδας εισόδου εννοείς αυτό; Γιατί δεν έγραφε τίποτα, και μου έκανε εντύπωση!
Συν ότι μας έδωσαν μόνο ένα, αντί για τέσσερα που θα περίμενα...Και το άφησα πίσω στην Τουρκία για τους άλλους. Στον έλεγχο ταυτότητας στο αεροδρόμιο μου το ζήτησαν, τους είπα το και το και μου έδωσαν ένα καινούριο που σημειώθηκε η έξοδος με το όνομά μου.

20240729_231751.jpg
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Οκ, δεν θα έχει πρόβλημα αν είναι στο όνομά του και έχει αυτός το χαρτάκι.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Δυστυχώς η επίσημη απάντηση είναι ότι το όχημα, αν δεν ταξιδεύει μαζί ο ιδιοκτήτης, μπορεί να περάσει τα τουρκικά σύνορα μόνο αν υπάρχει πληρεξούσιο...
Screenshot_20240730-150346_Chrome.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom