Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Καλησπέρα σας κι από εμένα.
Σκοπεύω να πάω οδικώς από το τελωνείο Κήπων, μέχρι τη Σμύρνη. Θα περάσω την καινούργια γέφυρα του Canakkale. Είναι καλύτερα να κινηθώ στον δρόμο Ε87 ή να πάρω τον Ο-5 για Σμύρνη. Στα χιλιόμετρα μου δίνει πάνω κάτω την ίδια απόσταση. Δεν ξέρω αν ο Ε87 έχει 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση ή ποιος από τους δύο είναι πιο ξεκούραστος για οδήγηση.
Διαβάζοντας τα post για την καθυστέρηση στη διέλευση των συνόρων, σκοπεύω να περάσω τα σύνορα νωρίς το πρωί, 6-7. Μήπως θα έπρεπε να είμαι ακόμη πιο νωρίς;
Θα κάνω το ταξίδι στις 27/7, Σάββατο και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βγάλω HGS αυτοκόλλητο. Διάβασα σε προηγούμενα ποστ, πως στους αυτοκινητόδρομους που έχουν δοθεί σε ιδιώτες, δίνεται η δυνατότητα να πληρώσεις στους σταθμούς διοδίων, μέσα ήταν και η γέφυρα Τσανάκαλε αλλά και ο δρόμος προς Σμύρνη. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Τελευταία ερώτηση: Από Προύσα για Κωνσταντινούπολη, δηλ από ασιατική πλευρά στην ευρωπαϊκή, πληρώνεις διόδια στη γέφυρα ή όχι; Η εκκαθάριση (εάν χρωστάς για διόδια) μπορεί να γίνει και στο τελωνείο πριν μπούμε Ελλάδα, σωστά;
 

mikesof

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα σας κι από εμένα.
Σκοπεύω να πάω οδικώς από το τελωνείο Κήπων, μέχρι τη Σμύρνη. Θα περάσω την καινούργια γέφυρα του Canakkale. Είναι καλύτερα να κινηθώ στον δρόμο Ε87 ή να πάρω τον Ο-5 για Σμύρνη. Στα χιλιόμετρα μου δίνει πάνω κάτω την ίδια απόσταση. Δεν ξέρω αν ο Ε87 έχει 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση ή ποιος από τους δύο είναι πιο ξεκούραστος για οδήγηση.
Διαβάζοντας τα post για την καθυστέρηση στη διέλευση των συνόρων, σκοπεύω να περάσω τα σύνορα νωρίς το πρωί, 6-7. Μήπως θα έπρεπε να είμαι ακόμη πιο νωρίς;
Θα κάνω το ταξίδι στις 27/7, Σάββατο και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βγάλω HGS αυτοκόλλητο. Διάβασα σε προηγούμενα ποστ, πως στους αυτοκινητόδρομους που έχουν δοθεί σε ιδιώτες, δίνεται η δυνατότητα να πληρώσεις στους σταθμούς διοδίων, μέσα ήταν και η γέφυρα Τσανάκαλε αλλά και ο δρόμος προς Σμύρνη. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Τελευταία ερώτηση: Από Προύσα για Κωνσταντινούπολη, δηλ από ασιατική πλευρά στην ευρωπαϊκή, πληρώνεις διόδια στη γέφυρα ή όχι; Η εκκαθάριση (εάν χρωστάς για διόδια) μπορεί να γίνει και στο τελωνείο πριν μπούμε Ελλάδα, σωστά;
Για να μπεις τουρκια δεν έχει τόση ταλαιπωρία συνήθως εκτός αν πετύχεις την επιστροφή των Τούρκων. Εμείς που βρεθήκαμε 8 το πρωί από Ελλάδα προς Τουρκία Τετάρτη πρωί κάναμε βαριά 45 λεπτά. Γενικά οι δύσκολες μέρες είναι από Πέμπτη απόγευμα έως Κυριακή βράδυ. Για τα άλλα δεν ξέρω να σου απαντήσω, μόνο το ότι πριν βγεις από Τουρκία κοιτάνε αν χρωστάς διόδια και τα πληρώνεις εκεί.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.103
Likes
1.914
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σκοπεύω να πάω οδικώς από το τελωνείο Κήπων, μέχρι τη Σμύρνη.


Στις γέφυρες της Κων/πολης τα διόδια χρεώνονται αυτόματα στην HGS.

Ο Ε87 έχει 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση. Μεγάλη προσοχή στα όρια ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές (και είναι πολλές!). Υπάρχουν κάμερες παντού.

Για τον Ο-5 δεν κατέχω.

Στη γέφυρα του Τσανάκαλε πληρώνεις διόδια επί τόπου κατά την διέλευση. Δεν την έχω περάσει, έχω πάει με το ferry λίγα χιλιόμετρα νοτιότερα από Kilitbahir. Πρόσφατη πληροφορία λέει για 700 λίρες η απλή διέλευση – υπερβολικό ποσό – ενώ με το ferry είναι πολύ φθηνότερα.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
611
Likes
903
419 λίρες είναι η διέλευση από τη γέφυρα του Τσανάκαλε. Περίπου όσο και το Ρίο Αντίρριο
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.103
Likes
1.914
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εδώ ένα πρόσφατο σχόλιο:

İbrahim SELÇUK
Τοπικός οδηγός·26 κριτικές·1 φωτογραφία




πριν από μία εβδομάδα
ΝΕΑ
Οι γέφυρες και οι δρόμοι είναι πολύ όμορφοι αλλά ακριβοί, η έξοδος Malkara από το Τσανάκκαλε είναι 579 TL μετά τις πρόσφατες αυξήσεις τιμών. Έτυχε, οπότε όταν πέρασα, δεν υπήρχε άλλο όχημα εκτός από εμένα, είναι κρίμα. Φτιάξτε μια γέφυρα, αλλά κανείς δεν μπορεί να περάσει από εκεί, νομίζω ότι οι αρχές πρέπει να συζητήσουν το θέμα των τιμών, ειδικά από την πλευρά του κράτους. Η εταιρεία αδιαφορεί, το όχημα δεν είναι ληγμένο, είναι εντός εγγύησης, παίρνει τα λεφτά του από το ταμείο με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Βλέπουν το θέμα σαν να το συνηθίσουν έτσι κι αλλιώς. Χρησιμοποίησα το πλοίο Eceabat στο δρόμο της επιστροφής και μετά τις πρόσφατες αυξήσεις τιμών, ήταν 320 TL για το αυτοκίνητο. Αλίμονο σε μας!
Μεταφράστηκε από την Google·Εμφάνιση αρχικού (Τουρκικά)


Με τη λίρα να υποτιμάτε καθημερινά αντίστοιχες είναι και οι ανατιμήσεις.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
611
Likes
903
Εδώ ένα πρόσφατο σχόλιο:
İbrahim SELÇUK
Τοπικός οδηγός·26 κριτικές·1 φωτογραφία




πριν από μία εβδομάδα
ΝΕΑ
Οι γέφυρες και οι δρόμοι είναι πολύ όμορφοι αλλά ακριβοί, η έξοδος Malkara από το Τσανάκκαλε είναι 579 TL μετά τις πρόσφατες αυξήσεις τιμών. Έτυχε, οπότε όταν πέρασα, δεν υπήρχε άλλο όχημα εκτός από εμένα, είναι κρίμα. Φτιάξτε μια γέφυρα, αλλά κανείς δεν μπορεί να περάσει από εκεί, νομίζω ότι οι αρχές πρέπει να συζητήσουν το θέμα των τιμών, ειδικά από την πλευρά του κράτους. Η εταιρεία αδιαφορεί, το όχημα δεν είναι ληγμένο, είναι εντός εγγύησης, παίρνει τα λεφτά του από το ταμείο με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Βλέπουν το θέμα σαν να το συνηθίσουν έτσι κι αλλιώς. Χρησιμοποίησα το πλοίο Eceabat στο δρόμο της επιστροφής και μετά τις πρόσφατες αυξήσεις τιμών, ήταν 320 TL για το αυτοκίνητο. Αλίμονο σε μας!
Μεταφράστηκε από την Google·Εμφάνιση αρχικού (Τουρκικά)


Με τη λίρα να υποτιμάτε καθημερινά αντίστοιχες είναι και οι ανατιμήσεις.
Η παραπάνω αναφορά επιβεβαιώνει αυτό που είπα.

Η διέλευση από τον κόμβο των Μαλγάρων (Malkara) μέχρι το τέλος του αυτοκινητοδρόμου (λίγο μετά τη γέφυρα) κοστίζει 579 λίρες.

Η διέλευση από τον κόμβο του Kavakkoy μαζί με τη γέφυρα είναι 504 λίρες (είναι ο κόμβος που εισέρχεσαι στον αυτοκινητόδρομο όταν έρχεσαι από Κήπους-Κεσάν και αφορά βασικά τους ταξιδιώτες από Ελλάδα)

Η διέλευση μόνο από τη γέφυρα κοστίζει 419 λίρες.

Άρα δεν ισχύει ότι η τιμή της γέφυρας είναι 700 λίρες. Ασφαλώς με τη συνεχόμενη υποτίμηση της λίρας οι τιμές μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή. όμως η διέλευση της γέφυρας όλα τα χρόνια που περνάω κοστίζει σε ευρώ το ίδιο, περίπου 11-13 ευρώ.
 

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Επειδή θα ταξιδέψω Σάββατο πρωί, το βενζινάδικο της SHELL που αναφέρεται σε προηγούμενα ποστ (στο οποίο μπορώ να προμηθευτώ κάρτα HGS) είναι λογικά πριν τον κόμβο της Κεσάνης από όπου θα μπω στον Ε87;
Αν δεν βρω να προμηθευτώ κάρτα HGS μπορώ να πληρώνω επί τόπου κατά τη διέλευση με πιστωτική κάρτα μέχρι να περάσω στην ασιατική πλευρά; Δηλ τις διελεύσεις διοδίων μέχρι τη γέφυρα και τη γέφυρα Τσανάκαλε μπορώ να πληρώσω επί τόπου;
 

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Ποιο είναι το κόστος διέλευσης από το υποθαλάσσιο τούνελ Ευρασίας και αν μπορώ να πληρώσω επί τόπου με πιστωτική κάρτα;
 

Teri

Member
Μηνύματα
11
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Χίος
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Kαλησπέρα από Κρήτη... Ταξιδεύουμε απο Πειραιά για Τουρκία με αμάξι 20 Ιουλίου.. Εχω εμπεδώσει την κάρτα διοδιών θα την ζητήσω Χα Γκε Σε!!!! :p Εχω τρομοκρατηθεί για τις ώρες αναμονής στα σύνορα... Κατι 7ωρα και 8ωρα διαβάζω.. Γνωρίζει κάποιος εαν ο σταθμος είναι ανοικτός όλο το 24ωρο (ισως ηλίθια ερώτηση);;; Και αν είναι καλύτερα η διέλευση να γίνει πχ ξημερώματα;;
Πέρσι φτάσαμε στα σύνορα μέρα Σάββατο 5 Αυγούστου στις 7 το πρωί και καταφέραμε και ξεμπερδέψαμε και με τα δύο τελωνεία στις 11, 4 ώρες μετά, όσο νωρίτερα είσαι εκεί τόσο το καλύτερο. Η ουρά που είχε το τελωνείο στις 7 το πρωί σε αντίθεση με αυτήν στις 11 αισθητά τεράστια διαφορά. οι πιο πίσω μας παίζει όντως να έκανα 8ωρο να περάσουν.. Κι εκεί βαράει ήλιος, όχι αστεία..
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
Ποιο είναι το κόστος διέλευσης από το υποθαλάσσιο τούνελ Ευρασίας και αν μπορώ να πληρώσω επί τόπου με πιστωτική κάρτα;
Το κόστος είναι 112 λίρες την μέρα, τα μισά τη νύχτα. Έχει κίνηση πάντα η είσοδός του, εγώ γενικά προτιμώ το φέρι από Σίρκετζι, πιο φτηνό, γραφικό και ξεκούραση μετά από οδήγηση.

Έχει γραφτεί πάμπολλες φορές ότι τα διόδια στην Τουρκία είναι ανοιχτά χωρίς μπάρες και χωρίς γκισέ να πληρώσεις. Πρέπει να έχεις κάρτα HGS για να πληρώσεις, αλλιώς σημειώνεται η διέλευση σαν παράβαση και έχεις δύο εβδομάδες προθεσμία να εκδώσεις την κάρτα σε ένα ταχυδρομείο και να πληρωθεί εκ των υστέρων το ποσό. Σε κάποιες περιπτώσεις, τυχόν οφειλές βεβαιώνονται σαν πρόστιμο κατά την έξοδο από την χώρα.
 

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Καλημέρα, μήπως γνωρίζετε από ποιο ακριβώς σημείο στο Eminonu παίρνουμε τα καραβάκια για κρουαζιέρα στον Κεράτιο κόλπο και αν από το ίδιο σημείο είναι τα ίδια και για τον Βόσπορο; Τιμή ανά άτομο κατά προσέγγιση γιατί έχω διαβάσει πολλά σχόλια σχετικά και έχω μπερδευτεί.
Σας ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom