απορια για κρατηση ξενοδοχειων!!!

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
618
vasnikos παρακαλώ γράφε ολόκληρες τις λέξεις σου.
Το επόμενο μήνυμα που θα έχει συντμήσεις θα διαγραφεί.

Ευχαριστώ
 

vasnikos

Member
Μηνύματα
37
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
spor_os said:
vasnikos παρακαλώ γράφε ολόκληρες τις λέξεις σου.
Το επόμενο μήνυμα που θα έχει συντμήσεις θα διαγραφεί.

Ευχαριστώ
Η δυναμη της συνηθειας,σορρυ παιδια...οκ παντως
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εγώ είχα το εξής πρόβλημα:
- Έκλεισα ξενοδοχείο στην Ν.Υορκη με δωρεάν ακύρωση σε μια τιμη ας πουμε 480 ευρώ. Όσο πλησίαζε η περίοδος του ταξιδιού κάνω ακύρωση της κράτησης και κάνω νέα κράτηση με "μη επιστρέψιμη χρέωση" στα 385 ευρώ.
Όταν όμως πήγα στο ξενοδοχείο έγινε κανονικά η χρώση των 385 ευρώ αλλα έγινε και μία χρέωση για την πρώτη κράτηση την οποία είχα ακυρώσει αλλά αυτοι δεν την βλεπανε στο σύστημα τους.
Ευτυχώς παρακολούθησα την χρέωση από το ebanking και ζήτησα ακύρωση της έξτρα χρέωσης.
Βέβαια τα χρήματα στην κάρτα μείνανε δεσμευμένα για περίπου 25 μέρες οπότε και αποδεσμευτήκαν αυτόματα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.737
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αλήθεια; Ελπίζω να μου αρέσει γιατί είναι και η πρώτη φορά που επισκέπτομαι χώρα της κεντρικής Ευρώπης και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μου αφήσει μια κακή εντύπωση! :)
η Βουδαπεστη ειναι παμεμορφη πολη! Θα το δειτε! μη σας αγχωνει αυτο...
 

JIMASL@

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
χαίρομαι γιατί έχω αφιερώσει πραγματικά πολλές ώρες ψάχνοντας πληροφορίες για αυτό το ταξίδι! :)
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
31
Likes
9
Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε δεν ξέρω αν είναι σχετικό εδώ, έχω κάνει μια κράτηση με χρεώσιμη ακύρωση για Ρώμη και άλλαξα γνώμη. Η κάρτα είναι προπληρωμένη και άδεια αυτή τη στιγμή αν ακυρώσω λέτε να έχω κανα πρόβλημα;
 

grtt

Member
Μηνύματα
124
Likes
269
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι κι εγώ έχω κάνει πολλές φορές κράτηση με "άδειες" κάρτες. Έτσι κι αλλιώς η κάρτα δε χρεώνεται κατά την κράτηση συνήθως (εκτός αν αναγράφει κάτι διαφορετικό η σελίδα της κράτησης), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δηλαδή τι ακριβώς εννοείς δεν υπάρχει πρόβλημα;Μιλάμε για κράτηση με μη επιστρέψιμη τιμή.Ο ξενοδόχος πως ακριβώς καλύπτεται σε περίπτωση που ακυρώσεις εσύ;Και συγκεριμένα στο booking.com,δεν ξέρω αν με αυτήν έκλεισε ο προηγούμενος,λέει ότι η χρέωση πραγματοποιείται τη στιγμή της κράτησης.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Έτσι κι αλλιώς η κάρτα δε χρεώνεται κατά την κράτηση συνήθως (εκτός αν αναγράφει κάτι διαφορετικό η σελίδα της κράτησης), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το μελος πιο πανω,αναφερει για χρεωσιμη ακυρωση δηλαδη μη επιστρεψιμη τιμη.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Έτσι κι αλλιώς η κάρτα δε χρεώνεται κατά την κράτηση συνήθως
Και επιπλέον,ακόμα και δωρεάν ακύρωση να υπάρχει,σχεδόν πάντα το ξενοδοχείο αναφέρει ότι έχει το δικαίωμα να προεγκρίνει την κάρτα.Αυτό μπορεί να γίνει με τη δέσμευση είτε 0,01€ είτε 1 βραδιάς.Αν η κάρτα σου είναι εντελώς άδεια θα έχεις θέμα.
 

grtt

Member
Μηνύματα
124
Likes
269
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όταν είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αναφερόμουν στο γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της κράτησης, δεν χρεώνεται η κάρτα συνήθως, εκτός αν αναγράφεται διαφορετικά, οπότε δεν ελέγχεται αν είναι γεμάτη ή όχι. Αν το ξενοδοχείο κάνει δοκιμαστική χρέωση έστω και 1 ευρώ, οκ, τότε πρέπει να έχει η κάρτα έστω και 1 ευρώ. Όταν έρθει η ώρα της χρέωσης, εφόσν γίνει με την ίδια κάρτα, ασφαλώς και θα υπάρχει πρόβλημα.
Χρεώσιμη ακύρωση δε σημαίνει απαραίτητα μη επιστρέψιμη τιμή, μπορεί να σημαίνει ότι θα χρεωθεί κάποιο ποσό για την ακύρωση, πχ η πρώτη νύχτα. Ασφαλώς και αν ακυρώσει την κράτηση και πάει να χρεωθεί κάποιο ποσό θα υπάρξει πρόβλημα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom